YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Konu Dicle Üniversitesi olunca neden herkes susar?
07 Ocak 2016 16:27

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde barikatın arkasında duran lejyonerin kullandığı ABD yapımı M16 silahından çıkan kurşunla yaralanan Mehmetçiğin ilk sözü: “Beni oraya götürmeyin.” 

“Orası” dediği Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi.

Oysa hastane yaralandığı yere çok yakın. Ölümü göze alıyor o hastaneye gitmek istemiyor Mehmetçik.

Ve Türk Silahlı Kuvvetleri yaralı askerleri GATA’ya götürme kararı alıyor.

Yaralı askerin, polisin “beni oraya götürmeyin” sözü üzerine “neden” diye sorup harekete geçen var mı?

TSK’ya “neden böyle bir uygulamaya gidiyorsun” diye soruldu mu?

O hastanenin Başhekimi, o hastanenin bağlı olduğu Üniversite’nin Rektörü, Vali’ye, Emniyet Müdürü’ne, Garnizon Komutanı’na gidip “neden bizim hastaneye gelmiyorsunuz” deme ihtiyacı duydular mı?

Pekala; YÖK böyle bir durum karşısında ne yaptı? Duruma el koydu mu?

Vatan için canını ortaya koyan o Mehmetçik, o Polis “orada bize bakmıyorlar” diye Dicle Üniversitesi’nin Tıp Fakültesi’ne gitmek istemiyor. Orayı terör örgütlerinin yuvası olarak görüyor.

Hastane’nin Başhekimi Prof. Dr. Sait Alan iddiayı yalanlıyor, “167 yaralı geldi, 3 şehidimiz var, başarılıyız” diyor. Lakin başka kaynaklar Başhekimi doğrulamıyor.

Aslında tartışma yeni değil. Herkes yıllardır Dicle Üniversitesi’ni konuşuyor. 

Dicle Üniversitesi’nin PKK’nın ve FETÖ’nün elinde olduğu iddia ediliyor.

Daha ileri gidenler var. Hendek siyasetinin kurmay aklının Dicle Üniversitesi’nde olduğu, sevk ve idarenin oradan yapıldığı iddiaları dolaşıyor ortalıkta.

FETÖ’nün Türkiye’deki bütün terör örgütlerinin orkestra şefi olduğu son dönemde ortaya çıktı.

FETÖ-PKK ilişkisi artık tartışılmıyor. İlişkinin boyutu, kanıtları ortaya çıkartılmaya çalışılıyor.

Devlet çok iyi niyetlerle Doğu ve Güneydoğu illerinde pozitif ayrımcılığa gitmiş. Batı illerinde Üniversitelere kadro vermez ya da çok kısıtlı davranırken başta Dicle Üniversitesi olmak üzere Doğu üniversitelerine cömert olmuş. 

Bilim daha üst seviyeye gelsin, vatandaşa kaliteli hizmet ulaşsın diye.

Lakin iş farklı gerçekleşmiş.

Kağıt üzerinde pek çok şey nizami.

KPSS’ye giriyor, puan tutuyor, kişi akademisyen olarak işe başlıyor.

KPSS ve diğer sınavlarda soruyu çalan siz, jüriyi kuran siz, güvenlik soruşturmasını yapan siz olunca, hep sizin kadrolar Dicle’ye dolmuş. Bir de Adliye ve polisten yardım alınca karşı çıkabilecek herkesi canından bezdirmişsiniz.

Dicle’nin Paralel Yapı’nın en iyi örgütlendiği, PKK ile işbirliği içinde çalıştığı yer olduğu iddiaları nedense bugüne kadar incelenmemiş.

Dahası Dicle Üniversitesi bir kuluçkaya dönüşmüş. Diğer üniversitelere ve YÖK’e kadro gönderen bir yer haline gelmiş.

Dicle Üniversitesi’nden YÖK’e giden kadrolar Dicle Üniversitesi’ni denetleyecekse zaten; o denetim değil işi kolaylaştırmak olur.

Son 20 yılda Dicle Üniversitesi’nde ne olduğu araştırılmalıdır. Kimler alındı, alınanlar bir süre sonra nerelere gitti; hem akademik hem idari açıdan incelenmelidir.

Kuzey Irak ile Dicle Üniversitesi arasında nasıl bir ilişki var araştırılmalıdır.

Bu denetim YÖK’ün işi olamaz. Doğrudan Devlet Denetleme Kurulu görevlendirilmelidir. Gecikmeden Dicle Üniversitesi’ne Kayyum atanmalıdır.

Akdeniz’de Suriye’den 13.6 ton esrar kaçıran gemiye operasyon yapan Türkiye, Dicle Üniversitesi’nde olup biteni seyrederse şayet... İşte o zaman kaybeder.

Dicle Üniversitesi’nden FETÖ’yü temizleyemezsen Sur ilçesinde barikatın arkasından Amerikan yapımı M16 silahını ateşleyen lejyoneri bitiremezsin. 

 

Celal KAZDAĞLI

Yazarın Önceki Yazıları
Terör koridorunu açamayanlar 100 binlik ordu kuruyor! 22.03.2017ABD durmuyor... Cami bombalıyor, YPG’ye helikopter veriyor 20.03.2017İki fotoğraf: Masada üç Komutan... Arabada bir Bakan 17.03.2017Türkiye elindeki “etkili silahı” ne zaman kullanmalı? 15.03.2017Osmanlı; Doğu’da kazanmadan Batı’da sefere çıkmazdı 13.03.2017Barzani ve Rojava Peşmergesinin önü açılıyor 10.03.2017Almanya ABD’nin yerine ne zaman Ankara’ya düşman oldu? 08.03.2017Erdoğan’ın Almanya tepkisine Bahçeli’den gelen destek 06.03.2017ABD askeri PKK/YPG için ölür zannedenler! 03.03.2017Menbiç’te “Hendek Kazan” 500 ABD Askeri 01.03.2017Mehmetçik El Bab’a girdi ABD her yere silah yığdı 27.02.2017AK Parti’nin “evet” sloganı “Geleceğe cüret et” 24.02.2017ABD Rusya’yı sarıyor, İsrail Suriye’yi vuruyor, PYD ilerliyor 22.02.2017Türkiye yola nasıl devam edecek? Batı mı, bölge ülkeleri mi? 20.02.2017İttifakta rahmet, itilafta felaket vardır 17.02.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
??
 // ??
Mevzu çok inceleyen yok....
07 Ocak 2016 Perşembe 22:50
 // Ömer
bizler 10 -15 yıl öncesinde bunları somut deliller ile yetkililere gerekli yerlere yazarken, yolladığımızda afaroza uğramıştık beyler. O zaman neredeydiniz? Geç kalmadınız mı?...
07 Ocak 2016 20:56