YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Konu Dicle Üniversitesi olunca neden herkes susar?
07 Ocak 2016 16:27

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde barikatın arkasında duran lejyonerin kullandığı ABD yapımı M16 silahından çıkan kurşunla yaralanan Mehmetçiğin ilk sözü: “Beni oraya götürmeyin.” 

“Orası” dediği Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi.

Oysa hastane yaralandığı yere çok yakın. Ölümü göze alıyor o hastaneye gitmek istemiyor Mehmetçik.

Ve Türk Silahlı Kuvvetleri yaralı askerleri GATA’ya götürme kararı alıyor.

Yaralı askerin, polisin “beni oraya götürmeyin” sözü üzerine “neden” diye sorup harekete geçen var mı?

TSK’ya “neden böyle bir uygulamaya gidiyorsun” diye soruldu mu?

O hastanenin Başhekimi, o hastanenin bağlı olduğu Üniversite’nin Rektörü, Vali’ye, Emniyet Müdürü’ne, Garnizon Komutanı’na gidip “neden bizim hastaneye gelmiyorsunuz” deme ihtiyacı duydular mı?

Pekala; YÖK böyle bir durum karşısında ne yaptı? Duruma el koydu mu?

Vatan için canını ortaya koyan o Mehmetçik, o Polis “orada bize bakmıyorlar” diye Dicle Üniversitesi’nin Tıp Fakültesi’ne gitmek istemiyor. Orayı terör örgütlerinin yuvası olarak görüyor.

Hastane’nin Başhekimi Prof. Dr. Sait Alan iddiayı yalanlıyor, “167 yaralı geldi, 3 şehidimiz var, başarılıyız” diyor. Lakin başka kaynaklar Başhekimi doğrulamıyor.

Aslında tartışma yeni değil. Herkes yıllardır Dicle Üniversitesi’ni konuşuyor. 

Dicle Üniversitesi’nin PKK’nın ve FETÖ’nün elinde olduğu iddia ediliyor.

Daha ileri gidenler var. Hendek siyasetinin kurmay aklının Dicle Üniversitesi’nde olduğu, sevk ve idarenin oradan yapıldığı iddiaları dolaşıyor ortalıkta.

FETÖ’nün Türkiye’deki bütün terör örgütlerinin orkestra şefi olduğu son dönemde ortaya çıktı.

FETÖ-PKK ilişkisi artık tartışılmıyor. İlişkinin boyutu, kanıtları ortaya çıkartılmaya çalışılıyor.

Devlet çok iyi niyetlerle Doğu ve Güneydoğu illerinde pozitif ayrımcılığa gitmiş. Batı illerinde Üniversitelere kadro vermez ya da çok kısıtlı davranırken başta Dicle Üniversitesi olmak üzere Doğu üniversitelerine cömert olmuş. 

Bilim daha üst seviyeye gelsin, vatandaşa kaliteli hizmet ulaşsın diye.

Lakin iş farklı gerçekleşmiş.

Kağıt üzerinde pek çok şey nizami.

KPSS’ye giriyor, puan tutuyor, kişi akademisyen olarak işe başlıyor.

KPSS ve diğer sınavlarda soruyu çalan siz, jüriyi kuran siz, güvenlik soruşturmasını yapan siz olunca, hep sizin kadrolar Dicle’ye dolmuş. Bir de Adliye ve polisten yardım alınca karşı çıkabilecek herkesi canından bezdirmişsiniz.

Dicle’nin Paralel Yapı’nın en iyi örgütlendiği, PKK ile işbirliği içinde çalıştığı yer olduğu iddiaları nedense bugüne kadar incelenmemiş.

Dahası Dicle Üniversitesi bir kuluçkaya dönüşmüş. Diğer üniversitelere ve YÖK’e kadro gönderen bir yer haline gelmiş.

Dicle Üniversitesi’nden YÖK’e giden kadrolar Dicle Üniversitesi’ni denetleyecekse zaten; o denetim değil işi kolaylaştırmak olur.

Son 20 yılda Dicle Üniversitesi’nde ne olduğu araştırılmalıdır. Kimler alındı, alınanlar bir süre sonra nerelere gitti; hem akademik hem idari açıdan incelenmelidir.

Kuzey Irak ile Dicle Üniversitesi arasında nasıl bir ilişki var araştırılmalıdır.

Bu denetim YÖK’ün işi olamaz. Doğrudan Devlet Denetleme Kurulu görevlendirilmelidir. Gecikmeden Dicle Üniversitesi’ne Kayyum atanmalıdır.

Akdeniz’de Suriye’den 13.6 ton esrar kaçıran gemiye operasyon yapan Türkiye, Dicle Üniversitesi’nde olup biteni seyrederse şayet... İşte o zaman kaybeder.

Dicle Üniversitesi’nden FETÖ’yü temizleyemezsen Sur ilçesinde barikatın arkasından Amerikan yapımı M16 silahını ateşleyen lejyoneri bitiremezsin. 

 

Celal KAZDAĞLI

Yazarın Önceki Yazıları
Trump sonrası Türkiye bölgede kimin yanında duruyor? 21.06.2017“Yürüyüş” Kemal Kılıçdaroğlu için bir jübile mi? 19.06.2017Karşı karşıya gelen değil; yan yana duran Türkiye, kazanır! 16.06.201768 Kuşağından kalan yegane devrimci; Devlet Bahçeli 14.06.20173 yıl önce bugün, DEAŞ’ın işgal ettiği Musul’dan geriye ne kaldı 12.06.2017ABD’ye ilk darbeyi İran, ikincisini Katar Emir’i vurdu 09.06.2017ABD’nin hedefi: İslam Dünyası’nı bölmek! 07.06.2017Yine de Oyunu bozacak tek ülke Türkiye 05.06.2017İnsanın aklını kemiren o korkunç şüphe 02.06.2017AK Parti MHP konusunda bir tercihe mi zorlanıyor 31.05.2017Silahı var, petrolü var, dayısı var... Devlet olmak için eksiği ne? 29.05.2017Türkiye-AB “İlişkiye” bir şans daha veriyor... 26.05.2017Tartışılan konu: FETÖ’nün siyasi ayağı! 24.05.2017Başarmak için Erdoğan’ın önünde hiç bir engel yok 22.05.2017Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 98. yılında Türkiye 19.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
??
 // ??
Mevzu çok inceleyen yok....
07 Ocak 2016 Perşembe 22:50
 // Ömer
bizler 10 -15 yıl öncesinde bunları somut deliller ile yetkililere gerekli yerlere yazarken, yolladığımızda afaroza uğramıştık beyler. O zaman neredeydiniz? Geç kalmadınız mı?...
07 Ocak 2016 20:56