YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Kemal Bey Taksim’de ne dedi Beştepe’de ne söyleyecek
25 Temmuz 2016 11:32

Yıllardır hayal ettikleri şey gerçekleşti. Çoğunluğu CHP’ye oy veren kitle Taksim’de buluştu. 100 binler oradaydı.

Bu, sosyal demokrat kitlenin sahneye çıkışıydı. Milletin darbe gecesi sokağa çıkmasıyla birlikte sol ve sosyal demokrat seçmen de sokaktaydı. Lakin sokağa damgasını vuran muhafazakar çoğunluğun kahir ekseriyetiydi. Sol ve sosyal demokratlar da geri kalmadıklarını göstermek, ”biz de varız” demek istiyorlardı.

O fırsat Pazar günü ellerine geçti. CHP’nin önderliğinde yüzbinler meydanda demokrasiye sahip çıktı. AK Parti bu mitinge destek verdi. Toplu taşım araçları ücretsizdi. Kadir Topbaş başta olmak üzere AK Parti üst düzey temsille miting alanındaydı.

Sadece İstanbul değil, bazı illerin AK Partili Belediye Başkanları CHP’liler için İstanbul’a ücretsiz otobüs kaldırdılar.

Türkiye bu birlik ve beraberlik havasını özlemişti. Darbeden bu yana millet yan yana durmanın keyfini sürüyor. Darbenin arkasında FETÖ olduğunu söylüyor.

KEMAL BEY NEDEN FETÖ DEMEDİ?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Taksim mitinginin tek konuşmacısıydı. Darbe gecesi daha ilk saatlerde açıklama yapan, demokrasinin yanında olduğunu söyleyen isimlerden biriydi.

CHP içinde FETÖ’nün gazabına uğramış, hapis yatmış milletvekilleri ve yöneticiler var. Darbe kalkışmasından hemen sonra onlar çıkıp darbenin arkasında FETÖ olduğunu açıkça söylediler.

Herkes bekliyordu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bu beklentiyi boşa çıkardı. Taksim Meydanı’nda yaptığı konuşmada Kemal Bey FETÖ’den hiç bahsetmedi. Fethullah Gülen’den dolayı ABD’yi eleştirmedi bile. 

Kemal Bey neden darbenin arkasında FETÖ olduğunu söylemedi?

Unutkanlık mı, ihmal mi, bilinçli tercih mi?

Hükümet OHAL ilan etmiş, TBMM onaylamış. OHAL’in neredeyse tek hedefi Devlet içindeki FETÖ’cüleri kazımak.

Ordu’dan, Emniyet’ten, Yargı’dan, bürokrasinin hemen her kademesinden yuvalanmış bu hain çete temizlenecek.

Bunu Kemal Kılıçdaroğlu bilmiyor mu?

FETÖ yalnız mı? Cinlerle mi yaptı bu darbeyi?

FETÖ arkasında ABD, NATO olmadan bu darbeyi gerçekleştirebilir mi? Hayır.

Nitekim Çalışma Bakanı Süleyman Soylu darbenin arkasında ABD’nin olduğunu söyledi. Adalet Bakanı bu düşünceyi tekrarladı.

Yeni Şafak darbenin İncirlik Üssü’nden bizzat ABD tarafından organize edildiğini manşetten duyuruyor. İncirlik Üssü’nde yapılan toplantılar, oradan kalkan uçaklar, son bir-iki ayda gelen “misafirler”, 2 milyar dolarlık para trafiği dile getiriliyor.

Darbeyi bizzat organize eden Afganistan’daki ISAF Komutanı John F. Campbell olduğu manşetten duyuruluyor.

Hal böyle iken Kemal Bey neden Taksim’de FETÖ’den, ABD’den, NATO’dan söz etmedi?

Mustafa Kemal’in emperyalizme karşı mücadele verdiğini her fırsatta söyleyen, 68 kuşağının anti emperyalist söylemine sahip çıkan CHP tabanı ve yönetimi varken o gün Kemal Bey’in FETÖ’den, ABD’den ve NATO’dan söz etmemesi ilginç değil mi?

Birlik beraberlik güzel şey. Özlediğimiz tablo. Darbeye karşı birleşiyoruz. 

Darbenin arkasında kimin olduğu konusunda anlaşıyor muyuz? Burada bir birlik var mı?

CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ’NDE BİR İLK

Bugün bir il yaşanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üç parti liderini Külliye’ye davet etti. 

Binali Yıldırım, Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli üç büyük siyasi parti lideri Erdoğan’ın başkanlığında  bir araya geliyor.

Tek başına bu fotoğraf bile çok önemli.

Taksim’de susan Kemal Bey acaba Beştepe’de ne diyecek?

Orada darbenin arkasında ABD ve NATO olduğu konuşulacak mı?

Darbeyi FETÖ yaptı demekle yetinilecekse şayet, partiler temizliğe kendi evlerinden başlayabilecekler mi?

En azından AK Parti, CHP ve MHP kendi içlerine sızmış FETÖ’ye karşı nasıl mücadele edecek?

Kendi evini temizleyemeyen; Devleti, FETÖ’den temizler mi; ABD’ye ve NATO’ya karşı mücadele edebilir mi?
    

Yazarın Önceki Yazıları
Kerkük sonrası ABD, PKK/YPG bayrağını Rakka’ya neden astı? 19.10.2017Kerkük: Çoban bizim, koyun bizim, kurt bizim... 16.10.2017Kimmiş bu ABD ile Türkiye’nin ortak düşmanı? 13.10.2017Gürültüsü bir gün bile sürmeyen vize yasağı! 11.10.2017Vaktidir... İncirlik ABD’ye kapatılmalıdır! 09.10.2017AK PARTİ: Yanlış giden şeyler mi var? 06.10.2017Kemal Kılıçdaroğlu o adımı atar mı? 04.10.2017ABD Suriye ve Irak’ta Barzani ve PKK ile kazanır mı? 29.09.2017Barzani, “Ankara-Bağdat-Tahran gürler ama Erbil’e yağmaz” diyor! 27.09.2017ABD “Şah” dedi; Türkiye, Irak, İran “Mat” yapabilir 25.09.2017Sorun Barzani mi; ABD ve kara gücü PKK mı? 22.09.2017Erdoğan masaya ilk kez bu kadar güçlü oturuyor 20.09.2017PKK ABD’nin esas oğlanıyken çözümü Washington’da aramak 18.09.2017Yanı başımızda yeni harita çizmeye kalkan adam: Brett McGurk 15.09.2017Erbil’den Akdeniz’e PKK-Barzani Devleti 13.09.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.