YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
KCK’da Sorgulanan Öcalan’ın Liderliği mi?
22 Temmuz 2013 09:11

Abdullah Öcalan’ın PKK içinde liderliği bugüne kadar hiç tartışılmadı. Herkes Öcalan’ı önder kabul etti. Her zaman son sözü Öcalan söyledi.

Çözüm süreci Öcalan istediği için kabul gördü.

PKK ve KCK tereddüt yaşasa da Öcalan’ın yol haritasını benimsedi.

O yol haritasına göre PKK silahı bırakacaktı. Artık Kürtler silahlı mücadele dönemine son verecek ve tamamen legal alanda siyasi mücadele verecekti.

21 Mart Nevruz deklarasyonu ile bu politika ilan edildi. Diyarbakır Meydanı’nda toplanan Kürt halkı tarafından kabul gördü.

Bunun anlamı Kürt ile Türk’ün kucaklaşması, beraber olması demekti.

100 yıllık sorunun çözümü için PKK yüzünü Türkiye’ye dönüyordu.

Türkler ve Kürtler Ortadoğu’da birlikte yeni dönemi başlatmak üzere beraber yola koyulma kararını ilan etmiş ve bu karar benimsenmişti.

Kandil’de yapılan son KCK kongresinde ortaya yeni bir yapı çıktı.

Cemil Bayık KCK’nın eş Başkanlığına seçildi. Murat Karayılan ise gerilladan sorumlu KCK üyesi oldu. Silahlı güçler tümüyle Karayılan’a bağlandı.

Kongre bazı kararlar aldı. İran ile çatışmama, Kuzey Irak’ta diğer Kürt partilere alternatif oluşturacak bir siyasi pozisyon alma, Kuzey Suriye’de özerk bir Kürdistan bölgesi kurma ve Hükümet’i çözüm sürecinde adım atmaya zorlayacak kitle eylemleri düzenleme; o kararların en dikkat çekenleriydi.

Aynı dönem PKK eylemlerinin Güneydoğu’da artmaya başladığı görüldü.

Şantiye basma, adam kaçırma, silahlı kortej eşliğinde cenaze töreni düzenleme, kimlik kontrolü yapma gibi eylemler ile kalekol protestoları birbirini izledi.

Sahada yaşanan ve çözüm sürecini baltalamaya yönelik bu eylemler Gezi olaylarının arkasına sığınarak dijital darbe kalkışmasını destekleyen tüm çevreler tarafından endişe kaynağı ve büyük tehdit olarak sunuldu.

Onlara göre terörün yaşandığı 30 yıllık dönem ülkenin bütünlüğü açısından bu kadar tehlikeli değildi. Asıl bölünme tehlikesi şimdi gündeme geliyordu.

Türkiye’nin Suriye tarafında Rasulany kasabasında PKK’nın uzantısı PYD’nin flama asması bu endişeyi besleyen son girişim oldu.

Gezi ile Hükümete darbe indirmeye çalışan çevreler şimdi KCK’da yaşanan değişimden sonra çözüm sürecini rafa kaldırmak istiyorlar.

O çevrelerin en büyük ümidi KCK ya da PKK içinde oluşturacakları bir kırılma.

Türkiye’de Erdoğan’a karşı bir direnişi örgütlemeye çalışanlar, KCK ve PKK içinde de Abdullah Öcalan’a karşı benzer bir direnişi örgütlemeye çalışıyorlar.

Oslo sürecinde masayı devirenlerin sahneye koyduğu Devrimci Şiddet Stratejisi’ne PKK’nın hiç değilse bir bölümü ile yeniden dönmesi için çaba harcanıyor.

PKK ve KCK içinde yeniden Kürt-Şii ittifakı inşa edilmeye çalışılıyor.

Kürtlerin katıldığı bazı toplantılarda ısrarla Öcalan’ın Nevruz deklarasyonundan söz edilmiyor. Adeta o metin yok sayılıyor.

Mesela çözüm ve sonrası siyasi mücadele üzerine yoğunlaşmak yerine, Devlet’e güven olmayacağı, silahın asla bırakılmaması tezi işleniyor.

Kuzey Suriye’de Esed Rejimi’nin bir uzantısı ve Onun ulufesi olarak bir özerklik peşinde koşan Kürt grupları ile Türkiye’de çözüm için çaba harcayan Öcalan çizgisinin nasıl bir ilişkisi olabilir?

Türkiye’de ve bölgede Erdoğan’a karşı itibarsızlaştırma kampanyası yürütenler benzerini KCK ve PKK içinde Öcalan için örgütlemeye çalışıyorlar.

PKK ve KCK’dan gelen çözüm sürecini baltalamaya yönelik her girişimin hedefinde Abdullah Öcalan var.

Esasen PKK ve KCK içinde test edilen Öcalan’ın liderliğidir. 

Yazarın Önceki Yazıları
Erdoğan masaya ilk kez bu kadar güçlü oturuyor 20.09.2017PKK ABD’nin esas oğlanıyken çözümü Washington’da aramak 18.09.2017Yanı başımızda yeni harita çizmeye kalkan adam: Brett McGurk 15.09.2017Erbil’den Akdeniz’e PKK-Barzani Devleti 13.09.2017Allah sormayacak mı; bilimde niye geri kaldın diye? 11.09.2017ABD’nin hamlesi Zafer Çağlayan; Ankara’nın cevabı ne? 08.09.2017Güneyden kuşatılan ülke: Türkiye 06.09.2017Gayri Nizami Harp yapan ABD ile dostluk nasıl olacak? 28.08.2017Devlet emperyalizme karşı savaşla kurulur işbirliğiyle değil 23.08.2017Kapanan camiler kurulan ABD üsleri 21.08.2017Dengeleri değiştiren Ankara ziyareti 18.08.2017Enternasyonal bir dayanışma değil Hibrit savaşı 16.08.201716. Yılında AK Parti: Yoluna devam ediyor 14.08.2017Türk milletinin sınıra çekilen duvarla imtihanı 11.08.2017Darbenin yargılandığı mahkeme salonu 09.08.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
02:26
 // BİR KORKU VAR BİN KABUSA BEDEL
Kimsenin bilmediği ve dillendirmediği bir gerçek var; bu gerçek, barış ve kardeşlik projesi başarıya ulaştığı zaman, evet, sıkı durun... Kuzey Irak Türkiye'ye ilhak edecektir. Aynı zamanda Suriye'de de lokal ilhaklar olacaktır. Bitmedi! Asıl deprem İran da olacak, kürt, türkmen ve azeri guruplar, ilhak için lokomotif güç olacaktır! İşte bazılarının, gündüz bile kabus görmesinin nedeni budur. Hatay ve Gezi olayları, bu paranoyanın, fiili belirtileridir. Her doğum sancılıdır. Dehşetle patlayan yanardağlar, nice adalar ve kıtalar doğurmadı mı!? Korkun ey dönmeler! Korkun ey sebetaistler! Korkun ey siyonistler! Büyük dehşet, sizleri bekliyor!!!...
23 Temmuz 2013 02:26