YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Kahire’den Ankara’ya Kral Selman ve İslam Ordusu
11 Nisan 2016 11:36

Magazin haberlerinden geçilmiyor. “Ankara’da bulamayınca İstanbul’dan geldi” diye duyuruldu Kral Selman’ın beraberindekiler için 500 lüks araç kiralaması. “Otelin parkına bile sığmamışlar” sayıları çok olduğu için.

Türkiye’de medya, Kral Selman’ın araç sayısıyla, uçağıyla filan ilgileniyor.

Mesela Kral Selman’ın İslam Ülkeleri İşbirliği Teşkilatı toplantısından iki gün önce Ankara’ya gelmesi üzerinde durmuyor. “Neden Kahire’den Ankara’ya geldi” sorusu akıllara gelmiyor.

Oysa Kral Selman’ın bu ziyareti Türkiye ve bölge için çok kritik. 

Bu ziyaret yeni bir başlangıç. Yeni bir dünya kuruluyor. İslam ülkeleri bu coğrafyanın efendiliğine hazırlanıyorlar.

Yapabilirlerse dış müdahalelere son verecekler. 

100 yıl önce İngiltere liderliğinde gelen Batı işgaline, sömürüsüne, zulmüne son verecek. Bölgede kötülüklerin liderliğini yürüten ABD’ye “güle güle” diyecek.

NATO’nun yerine İslam Ordusu geçecek.

Ankara’da bugün başlayan ziyaret ile İslam Ordusu’nun kuruluşu tamamlanacak. Son nokta konulacak.

İslam Ordusu ilk 14 Aralık 2015 günü Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr tarafından duyuruldu. El Cubeyr o gün 34 İslam ülkesinin bir araya geldiğini açıkladı.

Dünya tam olarak ne olduğunu anlayamadı bile.

Kuruluşundan 75 gün sonra 20 İslam ülkesinin 200 bin askeri Suudi Arabistan’da kara, hava, deniz tatbikatına başlayınca işin ciddi olduğu anlaşıldı.

O tatbikatın arkasından önce Genelkurmay Başkanları, sonra Savunma Bakanları bir araya geldi. Hükümet ve Devlet Başkanları da bu hafta İstanbul’da bir araya geliyor.

İslam Ordusu’nun ana karargahı Suudi Arabistan. Türkiye, Pakistan, Mısır başta olmak üzere pek çok ülkede merkeze bağlı karargahlar bulunacak. 41 ülke İslam Ordusu’na özel kuvvet ayıracak, ortak eğitim alacak, ayrı bir konsepti, stratejisi olacak.

Temel strateji bu bölgede terörle mücadele etmek.

İslam coğrafyasında yıllardır süren terörün arkasında CIA ve MOSSAD’ın olduğu biliniyor. Terörle mücadele demek CIA ve MOSSAD ile mücadele anlamına geliyor. 

IŞİD’i, El Kaide’si, El Şebab’ı, Hizbullah’ı mücadele edilecek örgütlerin başında bulunuyor. 

Ortadoğu denince en büyük terörün İsrail olduğu da unutulmamalı. Terör devleti İsrail’e karşı bu ordunun mücadele etmeyeceğini düşünmek yanlış olur. 

Bölgede sorun teşkil eden iki ülke var. Biri İran, diğeri Mısır.

İran Batı’nın Truva atı gibi davranmaya çok istekli görünüyordu. Başbakan Ahmet Davutoğlu Tahran’a gitti. Görüşmeler yaptı. Davutoğlu Tahran’da sadece Türkiye’yi değil bölge ülkelerini de temsil ediyordu.

Suudi Arabistan Kralı Selman Ankara’ya Kahire’den geldi. Kahire’de pek çok görüşme yaptı. O görüşmelerin önemli bir kısmı bölge ülkeleri adınaydı.

Sisi ABD ve İsrail’in desteklediği darbe ile iktidara geldi. Ankara tepki gösterdi, ilişkiyi kesti.

Şimdilerde Sisi belli oranda tutum değiştiriyor.

Mısır, İslam Ordusu’nun önemli bir ayağı olacak. İsrail’in değil İslam ülkelerinin yanında yer alacak.

Kral Selman’ın Kahire ziyareti bu dönüşü sağlamak içindi. Başarılı olduğu görülüyor.

Mısır Dışişleri Bakanı İstanbul’da olacak.

İslam Ordusu’nun gündeminde Suriye, Irak, Yemen ve Lübnan var.

ABD ve İngiltere son günlerde yalpalıyor. Bir öyle bir böyle konuşuyorlar.

Neden acaba?

Suudi Arabistan-Türkiye-Mısır-İran arasında ilişkilerin yoğunlaşması bunun bir nedeniyse. 

İkincisi hiç şüphesiz İslam Ordusu’dur.

 

Celal KAZDAĞLI

Yazarın Önceki Yazıları
Hangisi Doğru; İçinde Olmak mı, Dışında Kalmak mı? 19.10.2016Derdi DAEŞ değil; Musul Üzerinden Türkiye’yi vurmak 17.10.2016Musul’a giriyordun ne oldu da Hulusi Paşa gelsin diyorsun 14.10.2016Kapıyı Devlet Bahçeli açtı 12.10.2016Gar’da Patlatılan Bombadan Gayri Müslim Devlet Projesi’ne 10.10.2016ABD-PKK-FETÖ Provası İlk Yasin Börü’yü Katletti 07.10.2016Türkiye yola nasıl devam edecek; ABD ile mi ABD’siz mi? 05.10.2016Kapılar Birer Birer Kapanırken Yüzünüze... 03.10.2016Geçmişle aramıza çekilmek istenen perde: Lozan 30.09.2016O Duvar Sykes-Picot’ur Kut’ül Ammare değil 28.09.2016Unutulan “unutturulan” Halep! 26.09.2016ÖSO diye bir şey yokmuş!.. Öyle diyor... 23.09.2016ABD bayrağının nöbetini tutanlar! 21.09.2016Ankara’dan ABD’ye mesaj: Askerini bile ben koruyorum! 19.09.2016Angela Markel Fatma Şahin’e bayram çiçeği gönderir mi? 09.09.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
 // Nursel atmaz
Her akşam takip ediyorum çok önemli tespitlerde bulunuyorsunuz ve mantıklı aciklamarinizla aydinlaniyoruz teşekkürler celal kazdagli...
11 Nisan 2016 20:35