YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
İstanbul’un fetih yıldönümünde 'Mega Şehir' kurmak ne anlama geliyor
30 Mayıs 2015 11:15

 

CHP’nin açıkladığı yüzyılın projesinin ne olduğunu, küreselcilerin Türkiye ve dünyada neyi amaçladıklarını anlatan bir yazı var. Yazıyı Sosyal Medya Derneği Başkanı Abdullah Çiftçi yazdı. Ben de konunun önemine binaen aynen yayınlıyorum. İyi okumalar. CK

KÜRESELCİLERİN “MERKEZ ÜLKE TÜRKİYE PROJESİ”

ABD’deki 17 istihbarat kurumunu bünyesinde barındıran Ulusal İstihbarat Konseyi (NIC) her beş yılda dünyanın geleceğine yönelik tahminlerini açıklar. 2012 yılında “2030 global trendlerini” açıkladı. Bu raporda öngörü olarak 2030 yılında dünyada yeni şehirler, mega şehirler, yeni ülkeler ve yeni yönetim modelleri oluşacağını söylüyor. Aslında bu öngörüden öte küreselcilerin hedeflediği  bir plandır.

NIC’in raporları incelenirse, Küreselcilerin gelecekteki planlarının şifreleri de çözülebilir. Küreselciler bu tür raporlarda gelecekte olacak dedikleri olayların bir bölümü aslında kendilerinin planladığı olaylardır. Rapora göre ortaya çıkacak yeni mega şehirlerin kendine özgü yasaları olacak. Gümrük muafiyetleri, özel ayrıcalıklar olacak. Yani bir nevi “Serbest Bölge Şehirleri” olacak.

Suudi Arabistan 2006 yılında “Bölgenin Merkezi Suudi Arabistan” sloganı ile “Kral Abdullah Ekonomik Şehri”nin temellerini attı. Proje için 100 milyar dolar harcanacak ve 2035 yılında tamamlanacak. Projenin 7 dakikalık sunumunu https://www.youtube.com/watch?v=05DYba3WprU adresinden izleyebilirsiniz. Projenin sunumu izlenirse, Suudi Arabistan’ın çevre ülkelerde merkez olacağı, ciddi ticari potansiyelin oluşacağı, bu şehrin Ar-Ge, üretim, istihdam şehri olacağı hakkında bilgiler görülebilir. 

CHP’de “Merkez Ülke Türkiye Projesi” ile bir yeni şehir kuracağını açıkladı. Bu şehrin 7 dakikalık sunumunu  https://www.youtube.com/watch?v=QHSXnLBdn7Q  adresinden inceleyebilirsiniz. CHP’nin şehir projesi Suudi Arabistan’da inşa edilen “Kral Abdullah Ekonomik Şehri”nin kopyasıdır. Sunum süreleri de aynı, içeriği de aynı hatta sunumda kullanılan tır görüntüleri de aynı. CHP’nin projesinde Türkiye “Malların toplandığı ve dağıtıldığı ülke”  olarak tanımlanıyor. Her iki projede 2035 yılında tamamlanacak.

CHP bu Projeyi Suudi Arabistan’dan çalmadı. Çünkü projeyi Suudi Arabistan için de Türkiye için de hazırlayan aynı Küresel Güçler. Projenin hem siyasal hem ekonomik yönü var. Bize sunulan, gösterilen projenin ekonomik yönü. Oysa bu şehir modeli raporda öngörülen (istenilen) yeni bir “yönetim modeli”dir. CHP şehri “sivil toplum kuruluşları yönetecek” diyor. NIC’in 2030 Global Trendler raporunda, 2030 yılına gelindiğinde birçok yeni devlet ve mega şehirlerin ortaya çıkacağı varsayılıyor. Bu nedenle yeni yönetim modelleri ortaya çıkacak deniyor. CHP’nin “şehir projesi” Türkiye’deki yönetim modelini kökünden değiştirme projesidir. Bu şehir modeli “Özerklik verilmiş küresel şehir modeli”dir. Aynı modeli “Diyarbakır” için de isteyecekler!. Küreselciler şehirlerimizin yönetimine müdahil olmayı planlıyor! Daha önce “İstanbul bir dünya şehri, Türkler yönetemiyor, ortak yönetim olmalı” tezinin başka bir versiyonu ile sahnedeler.

CHP’nin seçim kampanyası için anlaştığı “Benenson Strateji Group” şirketi aynı zamanda ABD Başkanı Barack Obama’nın seçim kampanyasını yürüten şirkettir.  Benanson şirketi İngiliz “Kantar Media” (www.kantarmedia.com) şirketinin bünyesindedir. Türkiye’deki reyting ölçümlerini yapan “TNS Piyasa Araştırma Danışmanlık ve Ticaret A.Ş.” şirketi de Kantar Media isimli şirketin bünyesindedir. Kantar Media şirketi ise “WPP PLC” (www.wpp.com) şirketinin bünyesindedir. Bu şirket Rothschild ailesine aittir. HSBC (Hong Kong Shangai Bank Corporation)’de Rothschild ailesinin şirketidir.  WPP şirketi dünyanın 111 ülkesinde 3000 ofis ve 179 bin personelle hizmet veriyor. Şirketin hizmet alanı, ekonomik ve siyasal piyasa araştırmaları ve seçim kampanyaları yürütülmesi ve algı oluşturma üzerinedir. Yani Küreselciler, istedikleri politikacıları ve siyasal partileri seçtirmek için herhangi bir ülkede direk sahaya iniyorlar. Şu anda Türkiye’de olduğu gibi!

Küreselcilerin seçimlerde “Algı Oluşturma” Yöntemi

Dünya genelinde global Medya/Sosyal Medya Küreselci olarak tanımladığım birkaç ailenin elindedir. Ülkelerde de bu aileleri temsil eden yerel gazete patronları var. WPP şirketi 111 ülkede “servis hizmeti” sayılacak bir alanda faaliyet gösteriyor. Ticari karlı bir şirket olma şansı olması mümkün değil. Twitter’de 2006 yılından beri zarar eden bir şirket.. Bu yıla kadar zarar etmiş bir şirket ama ısrarla yatırım almaya devam ediyor. Bunun nedeni dünya çapında “Algı oluşturma” operasyonlarında kullanılan sosyal medya platformu olmasıdır.

Türkiye seçimlerinde Twitter’de algı oluşturma ve yönetme:   “Twitter Türkiye Gündemi” adı altında kullandığınız Twitter hesabı sayfasının sağ tarafında, o gün Türkiye insanının ne konuştuğunu gösteren 10 maddelik gündem konusu var. Son 3 aydır daima HDP ve Selehattin Demirtaş ilk 10’un içerisinde. İkinci olarak CHP, üçüncü olarak ta Saadet+Büyük Birlik ittifakı Twitter gündemine çıkıyor. Oysa Twitter’i en aktif kullanan kesim MHP, AK Parti ve Vatan Partisi’dir. Twitter, dünya ülkelerinde istediği gibi gündemi belirliyor.  Rusya’da gençler üzerinde gündem oluşturmak için Justin Bieber, Selena Gomez gibi şarkıcıları gündemde tutarken 15 gün önce Mısır, Pakistan ve Enedenozya’da gündemin ikinci sırasında “bale” vardı! Yine 15 gün önce Türkiye, Fransa, İtalya, Yunanistan gibi birçok ülkede Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve Kuzey Kore vardı. Türkiye’de seçim var ve gündemin ikinci ve 9. Sırasında Kuzey Kore var! Bu Türkiye’nin ve Avrupa’nın gündemi değil, küreselcilerin istediği gündem dayatmasıdır.

İngiliz The Economist ve The New York Times gazetesi Türkiye seçimlerini etkilemek için yazılar yazdı. The Economit HDP için oy istiyor. Alman Milletvekili Claude Ruth HDP için oy istiyor. Avrupa Ermeni Federasyonu HDP için oy istiyor. Dünya genelinde Türkiye’ye operasyon yapmak amaçlı kullanılan 10 civarında gazete, dergi ve 15 civarında da yazar var. Bu yazarlar ve gazeteler operasyon yapan küreselcilerin etkisi altındadır. Emre göre hareket ederler. Yazmalarının amacı gerçekleri açıklamak değil bazı doğruları kullanacak gerçeği ters yüz etmektir.

Küreselcilerin Türkiye’deki Seçim Stratejisi

Küreselciler “Aklı Organize” kullanan insanlar. Dünyayı ülkelerden bağımsız “Algı Operasyonları”, “İstihbarat teşkilatları”  ve Silahlı Güçler üzerinden istedikleri gibi yönetebiliyorlar. Türkiye seçimlerinde amaçları Ak Parti’ye seçim kaybettirmek. Sonrasında ise Türkiye’nin dünyaya ve Afro-Avrasya’ya yönelik tüm hesap ve ideallerinden vazgeçirip, Türkiye’yi “Ticari Bir Arsa statüsüne indirgeyip” kiralamak, Türkiyeli insanı da “hamal” konumunda çalıştırmaktır.

Seçim stratejisini ilk kere oy kullanacak “sanal yerli” internet çocuğu gençler ve en yoksul seçmen üzerine kurdular. Birinci hedef HDP’ye barajın aşırılması. Bunun için ilk kere oy kullanacak gençlere yönelik, sosyal medya üzerinden yönlendirici çalışmalar yapıyorlar. Bu çalışmalar CHP için yürütülüyor görünse de asıl çalışma HDP için yapılıyor.

Yoksul seçmen üzerine kurdukları strateji ise “para vaadi”. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan bazı yoksul, emekli seçmen kitlesi Türkiye’yi hangi gücün yönettiği ile fazla ilgilenmezler. Önemli olan geçinebilmeleri, ayakta kalabilmeleridir. Küreselciler dünya çapında “sosyolojik analizler” yaptıkları için seçmen kitlelerini iyi tanıyorlar. Seçimlerde Ak Parti’yi eleştirmeden, sürekli olarak “gençlere özgürlük” “yoksul kesime para” vaadi yapıyorlar. Seçim meydanlarında konuşan CHP  ve HDP olsa da arka planda konuşma içeriği ve stratejisini belirleyen, kurgulayan küreselcilerdir. 

Türkiye’nin reyting ölçümlerini yapan, sosyal medyanın arka plan analizleri elinde olan küreselciler için Türkiye’de “seçim stratejisi” geliştirmek çocuk oyuncağı gibidir. Küreselcilerin sahaya inmesi ile ilk kere seçimlerde CHP vatandaşın ihtiyacına yönelik proje ve vaatlerle meydanlarda. Normalde CHP’den beklenen “vatanı böldürmem, laiklik vs” gibi sloganik seçim kampanyaları idi.

Küreselcilerin geliştirdiği stratejiye küreselcilerin temsilcisi İstanbul Sermayesi/medyası da eşlik ediyor. Türkiye’deki küreselcilerin kontrolündeki Gülen Grubu medyası ile Doğan Grubu medyası aynı amaca hizmet ediyor. Ak Parti’nin gitmesi için HDP’nin barajı aşması gerektiği vurgulanıyor. Ödünç oy isteniyor. Algı operasyonları ve yaşanan süreçte gelişen istenmeyen olaylar nedeniyle oluşan “nefret” oyları “ödünç” olarak HDP’ye gidecek. HDP bu seçimlerde alacağı oyu, yakın gelecekte bir daha alamaz. Hükümeti HDP/PKK ile yeterince mücadele etmediğini söyleyen, vatanı böldürüyorsunuz diyen sözde ulusalcı görünen kitleden özellikle de İzmir’den HDP’ye ciddi oy kayması olacak.

Küreselciler Neden Mega şehirler kuracak?

Bill Gates’in 1996 yılında Doğan Yayınları’ndan çıkan “Dijital Sinir Sistemi İle Düşünce Hızında Çalışmak” isimli bir kitabı var. Bill Gates bu kitapta dünyanın önemli şirketleri ile yaptığı görüşmeleri anlatıyor. E-Ticaretin gelişeceğini ve gelecekte dünyanın değişik bölgelerinde “lojistik-depo”ların kurulacağından bahsediyor. Yani Çin’de ya da ABD’de üretilen bir ürün dünyanın herhangi bir ülkesinden internet üzerinden kredi kartı ile satın alınacak diyor. Kargo maliyeti ve gümrük vergileri ürün fiyatını artıracağı için büyük şirketlerin dünyanın seçilen bölgelerinde “tedarik merkezleri” kuracağını ifade ediyor. Bu çerçevede Küreselciler ürettikleri malları tüketim bölgelerine kargo masrafını azaltmak ve gümrük muafiyetinden yararlanmak için dünyanın seçilen bölgelerinde özel yasalı mega şehirler kuracak!

CHP’nin projesinde Türkiye “Malların toplandığı ve dağıtıldığı ülke”  olarak tanımlanıyor. Bu Küreselcilerin isteğidir. Üretimden çok dağıtım ve lojistik merkez. Küreselciler bu proje ile Türkiye’yi stratejik bir yerde “ticari lojistik arsa” olarak görüyor. Bu şehir projesi faaliyete geçerse Türkiye’deki Marketler ve AVM’ler, mağazalar dünyanın diğer bölgelerindeki rakipleri ile Türkiye’de mücadele edecek. Yani iç piyasadaki alışveriş ciddi oranda zarar görecek.

Başbakan Ahmet Davutoğlu 2012 yılında Diyarbakır’da yaptığı bir konuşmada Afro-Avrasya  ülkeleri ile yeniden bir “Ekonomik Restorasyon” yapılacak demişti. Hakan Fidan da  ABD’de yayınlanan Foreign Policy “Yeni Türk Dış Politikası” isimli makalesinde Türkiye’nin bölge ülkeleri ile “Ekonomik Entegrasyona” gitmesi gerektiğini söylemişti.  Türkiye bu yüzyılda Afro-Avrasya ülkeleri ile, ekonomik, kültürel ve siyasal entegrasyonları düşünürken, Küreselciler “Merkez Ülke Türkiye” projesi ile buna cevap veriyor. Türkiye’ye demek istedikleri, “sen proje geliştirme, bizim lojistik merkezimiz ol, biz emeklinizi yoksulunuzu, karnınızı doyururuz!”

20.yy boyunca Londra, Paris, New York, yatırım, eğitim, finans, gayrimenkul ve sağlık şehri olarak dünyanın her tarafından müşteri çekti. Üretmeden ciddi bir refah elde edildi. 21.yy’da ise İstanbul bu potansiyele sahip. Örneğin Türkiye’nin Afro-Avrasya ülkelerine 5 milyon konut satma potansiyeli var. İspanya yabancılara 2 milyon konut satarak yaklaşık 400 milyar dolar gelir elde etmişti. Türkiye için konut satışından elde edilecek gelir yaklaşık  Bir Trilyon Dolardır. Konut alan kişinin, turizm, ticaret, alışveriş, eğitim, sağlık, yatırım gibi çarpan etkenleri de hesaplanırsa ortada ciddi bir gelir potansiyeli var demektir.

Günümüzde dünyanın en değerli markalarından biri “Müslüman Türk” markasıdır. Bu nedenle küresel güçler, “Türk Okulları” adı altında dünyanın birçok ülkesinde okul açtırıp Müslümanların çocuklarını devşirdi. ABD’de yine açtıkları 170 civarındaki okul ile Afro-Avrasya coğrafyasının Müslüman zenginlerinin zeki çocuklarını ABD’de okutma adına devşirdi. Bu çocuklar ABD’de “beyni yıkanıp” Türkiye’de olduğu gibi zamanı geldiğinde “kullanılmak” üzere kendi ülkelerine üst düzey yönetici olarak tekrar gönderildiler.

Küreselciler, “Merkez Ülke Türkiye Projesi” ile ürettikleri ürünleri Afro-Avrasya Coğrafyası’na “Türk Malı” etiketi ile satmayı düşünüyorlar! Türkiye’yi ise “küreselcilerin mallarını taşıyan ve ücretini alan bir hamal” konumunda görüyorlar.

21.yy dünya güç dengesinin yeniden şekilleneceği, değişeceği bir yüz yıldır. Türkiye için tarihi fırsatlar var. Türkiye Enerji üssü olmaya hazırlanıyor. Rus Doğal Gazı’nın Türkiye üzerinden Avrupa’ya gitmesi bile çok ciddi hem para hem siyasal güç getirisi olan projedir. Bu projenin yapılabilir olması, Makedonya’da küreselcilerin darbe yapma girişimine vesile oldu. Küreselcilerin seçimlerde direk sahaya inmeleri Türkiye’nin bölge için potansiyel projeleri olduğu kadar biraz da bu proje ile ilgilidir.

Küreselcilerin para ve dünyevi hırsları İslam Coğrafyası’nı “kan gölüne” çevirdi. Sadece İslam Coğrafyası değil dünyanın bir çok yerinde savaş var. Bu savaşların nedenini yerel anlaşmazlıklarda aramak doğru olmaz. Yerel anlaşmazlıklar küresel fitne ile körüklenerek savaşa dönüştürülüyor sonra da silah sanayi devreye giriyor. 

Kendisini “anti-emperyalist” olarak tanımlayan HDP şu anda emperyalistlerin himayesinde. “Bağımsız Türkiye” sloganı ile yola çıkan CHP, sömürgeci emperyalistlerin stratejisi ile hareket ediyor konumda. Kendini “Din” referansı ile tanımlayan Saadet ve BBP şu anda Küreselcilerin kontrolündeki “sözde dinci” Pensilvanya grubunun güdümünde seçim meydanlarında!

Türkiye Merkez ülke olacaksa bu küreselcilerin projesi ile olmaz. Tarihi derinliği ve misyonu olan Anadolu insanı kendi “stratejisini” geliştirmeli. Kendi yol haritası ile sahnede yerini almalı. Dünyada kan gölü, göz yaşı, dramlar, ölümler, yetimler, mazlumlar varken para hesabı yapılmaz!

 

Celal KAZDAĞLI

Yazarın Önceki Yazıları
Kerkük sonrası ABD, PKK/YPG bayrağını Rakka’ya neden astı? 19.10.2017Kerkük: Çoban bizim, koyun bizim, kurt bizim... 16.10.2017Kimmiş bu ABD ile Türkiye’nin ortak düşmanı? 13.10.2017Gürültüsü bir gün bile sürmeyen vize yasağı! 11.10.2017Vaktidir... İncirlik ABD’ye kapatılmalıdır! 09.10.2017AK PARTİ: Yanlış giden şeyler mi var? 06.10.2017Kemal Kılıçdaroğlu o adımı atar mı? 04.10.2017ABD Suriye ve Irak’ta Barzani ve PKK ile kazanır mı? 29.09.2017Barzani, “Ankara-Bağdat-Tahran gürler ama Erbil’e yağmaz” diyor! 27.09.2017ABD “Şah” dedi; Türkiye, Irak, İran “Mat” yapabilir 25.09.2017Sorun Barzani mi; ABD ve kara gücü PKK mı? 22.09.2017Erdoğan masaya ilk kez bu kadar güçlü oturuyor 20.09.2017PKK ABD’nin esas oğlanıyken çözümü Washington’da aramak 18.09.2017Yanı başımızda yeni harita çizmeye kalkan adam: Brett McGurk 15.09.2017Erbil’den Akdeniz’e PKK-Barzani Devleti 13.09.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.