YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
İslam Ordusu out CENTOM Komutanı in mi?
23 Mayıs 2016 16:51

General Joseph Votel ABD Merkez Kuvvetleri CENTOM’un komutanı.

Ankara’da AK Parti’nin 2. Olağanüstü Kongresi toplandığı saatlerde Suriye’de PYD militanlarını denetliyordu. Bu ABD’den Rojava bölgesine gerçekleştirilmiş en üst düzey askeri ziyaretti.

General Joseph Votel 11 saat bölgedeydi. Yanında AP ve CNN’den gazeteciler vardı. CNN General Votel’ın pek çok yeri ziyaret ettiğini yazdı. Gizli olduğu için isimleri açıklamadı.

Kobani başta olmak üzere pek çok yere gidildi YPG, SDG ve Amerikan askerleri ile görüştü.

Daha geçen hafta PYD lideri Salih Müslim ile Kobani’de olan ABD Başkanı Obama’nın özel IŞİD temsilcisi Brett McGurk Votel’ın IŞİD’e karşı Rakka’ya yapılacak operasyon hazırlığını denetlediğini açıkladı.

“Saklayacak bir şey yapmıyoruz” diyen General Votel ziyaret sonrası şu açıklamayı yaptı:

“Buradaki güçlerin yeteneklerine dair artan bir güvenle ayrıldım. Modelin işlediğine ve iyi çalıştığına inanıyorum.”

General Joseph Votel Kobani’den Ankara’ya geldi. Genelkurmay Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı ile temasları olacak.

ABD YPG’yi desteklediğini, bir kara gücü olarak gördüğünü saklamıyor. “Rakka’ya operasyon yapacağız” diyerek asıl maksadını gizliyor.

ABD, Suriye’nin Kuzeyinde PKK’ya bir devlet kurmak istiyor. Bizzat kendi komutanlarının eğittiği, çoğunluğunu lejyonerlerin oluşturduğu YPG’yi silahlandırıyor. YPG üzerinden PKK’yı donatıyor, eğitiyor, yönetiyor.

PYD’ye yakın haber siteleri Obama’nın özel temsilcisi McGurk’a atfen Türkiye’ye “PYD’nin Fırat’ın batısına geçişine ses çıkarmayın PKK Türkiye’de terörü sona erdirsin” teklifinde bulunmuştu.

General Votel Ankara’da bu teklifi dillendirmeye cesaret edebilir mi, bilinmez. Bilinen ABD’nin YPG’yi Rakka için değil Fırat’ın Batısı için hazırladığıdır.

General’in gelişi ABD’nin eğitip yönettiği PKK’nın füze ile Türk askerine ait helikopteri vurmasından sonraya denk geldi.

İzlediği rota özür için değil, yeni bir dayatma için geldiğini işaret ediyor.

Son zamanlarda, özellikle Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlık ve AK Parti Genel Başkanlığı’ndan uzaklaştırılmasının kararlaştırılmasından sonra, dış politikanın ve güvenlik konseptinin değişeceğine dair söylentiler, giderek bir kampanyaya dönüştü.

Türkiye’nin Suriye’de, Irak’ta yanlış yaptığı, Mısır ve İsrail ile karşı karşıya gelmesinin, Rus uçağının 24 Kasım 2015’te düşürülmesinin bir hata olduğu alttan alta işleniyor.

Davutoğlu sonrası Ankara bu politikalardan dönecek deniyor. “Türkiye’de bir zamanlar ‘NATO’nun Ortadoğu’da işi ne’ diye soruluyordu. Artık ‘Ortadoğu’nun sorunlarına NATO neden ilgi göstermiyor’ diye eleştiri yapılıyor” diyenler çoğalmaya başladı.

Arap Parlamentosu’nun İslam Ordusu’nu Suriye’de göreve çağırdığı sırada CENTOM komutanı bir ABD generalinin önce Kobani sonra Ankara’ya gelmesi belki siyasetin pratik ihtiyaçlar karşısındaki elastikiyeti olarak anlaşılabilir.

Ancak İslam Ordusu yerine CENTOM komutanının öne çıkması kabul edilebilir bir şey değildir.

Bu ziyaretin kabul edilmeyişinin sesi Suriye’de Rejimin en güçlü olduğu iki yerden geldi.

Birileri Rusya’nın üssü bulunduğu Tartus ve Lazkiye’de eş zamanda 7 bomba patlattı, en az 100 kişinin ölümüne yol açtı.

Tartus ve Lazkiye’de bugüne kadar bomba patlamamıştı. Doğrusu Kobani’ye de üst düzey bir ABD generali hiç ziyaret etmemişti.

100 yıl sonra Türk Askeri Körfez’e girecek ve bir askeri üs açılacak... Daha 25 gün geçmeden ABD generali Kobani’de kara gücü YPG’yi denetleyecek... Ardından Ankara’ya görüşmelere gelecek...

14 Aralık 2015’te kuruluşu ilan edilen İslam Ordusu Şubat 2016’ta 200 bin askerle tatbikat yapacak... Sonra “Ortadoğu’nun sorunlarına NATO neden ilgi göstermiyor” denilecek...

Ve... İsrail ile anlaşmanın daha kolay olacağı söylenecek...

Böyle bir ortamda yapıldı AK Parti’nin olağanüstü kongresi. Davutoğlu veda konuşmasında “Yeni bir kongre için karşınıza çıkmak benim arzu ettiğim bir şey değildi. Bu durumun sizin ve milletimizin maşeri vicdanında yarattığı rahatsızlığın farkındayım” dedi. 

Salon Davutoğlu’nun bu asil duruşuna bigane kalmadı. İnsanlar Recep Tayyip Erdoğan’a bağlılıkta kusur göstermedi. Denileni yaptı. 

Lakin duruşta, gülüşte, yüzde, gözlerde dışa vurulmayan bir hissediş vardı. 

Endişe yoktu belki ama cevap bulmayan sorular vardı.

Binali Yıldırım Başkan seçildi. AK Parti Kongreden birliğini koruyarak çıktı.

Yazarın Önceki Yazıları
Kerkük sonrası ABD, PKK/YPG bayrağını Rakka’ya neden astı? 19.10.2017Kerkük: Çoban bizim, koyun bizim, kurt bizim... 16.10.2017Kimmiş bu ABD ile Türkiye’nin ortak düşmanı? 13.10.2017Gürültüsü bir gün bile sürmeyen vize yasağı! 11.10.2017Vaktidir... İncirlik ABD’ye kapatılmalıdır! 09.10.2017AK PARTİ: Yanlış giden şeyler mi var? 06.10.2017Kemal Kılıçdaroğlu o adımı atar mı? 04.10.2017ABD Suriye ve Irak’ta Barzani ve PKK ile kazanır mı? 29.09.2017Barzani, “Ankara-Bağdat-Tahran gürler ama Erbil’e yağmaz” diyor! 27.09.2017ABD “Şah” dedi; Türkiye, Irak, İran “Mat” yapabilir 25.09.2017Sorun Barzani mi; ABD ve kara gücü PKK mı? 22.09.2017Erdoğan masaya ilk kez bu kadar güçlü oturuyor 20.09.2017PKK ABD’nin esas oğlanıyken çözümü Washington’da aramak 18.09.2017Yanı başımızda yeni harita çizmeye kalkan adam: Brett McGurk 15.09.2017Erbil’den Akdeniz’e PKK-Barzani Devleti 13.09.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
 // ömer acar
hesap yapanlar içinde bir hesap yapan vaaarr..Allah vaarr Allaaaaah......
12 Haziran 2016 20:51
yazınız
 // ali kemal ateşer
bence Türkiye islam ordusundan vazgeçmeyecek. vazgeçecek gibi görünüyor olabilir. Davutoğlu arkasındaki siyasi iradenin isteği doğrultusunda dış politika geliştirdi. Cumhurbaşkanımızın insiyatifi dışında böyle bir şey mümkün değil. Seçimden bu yana yaşananlar bence kurgulanan birşeydi. Aslında herşey bir siyasetin tezahürü gerisi lafı güzaf
...
25 Mayıs 2016 Çarşamba 15:05
anlaşılmamak yada.......
 // ff
yazılan yazının en önemli özelliği tekrar okunabilinmesindedir.
sayın yazar dokunulmazlık ile ilgili yazınızı lütfen tekrar okuyunuz.
sonra bugünkü yazınızı lütfen tekrar okuyunuz belki ne diyeceğimi o zaman anlıyabilirsiniz....
24 Mayıs 2016 Salı 15:03