YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
IŞİD’ı vurmayan ABD, göbeğini kesmeye hazırlanan Türkiye
04 Mayıs 2016 15:51

Günlerdir kampanya yürüttüler. Sınıra “ABD’nin HIMARS füzeleri geliyor” diye manşet attılar. Artık “IŞİD Kilis’i vuramayacak” diye sevindiler.

Neymiş o? Sınır güvenliğimizi ABD’ye emanet etmişiz. ABD Büyükelçisi de açıklama yapmış, “Türkiye’nin sınır bütünlüğünü korumaya kararlıyız” diye.

Yalancının mumu yatsıya kadar bile yanmadı. Söndü gitti.

IŞİD yine Kilis’e Katyuşa füzesi attı. Türkiye IŞİD mevzilerinin koordinatlarını ABD’ye verdi. 

İncirlik’ten beklenen silahlı İHA’lar bir türlü kalkmadı. Türk tarafı sordu: “Neden vurmadınız?”

ABD cevap verdi: “Hava muhalefeti var.”

Hiç olmazsa oraya kadar gidip geri dönseydiniz!

Hayır; yerinden bile kıpırdamadılar.

Hani siz 67 ülke IŞİD’le mücadele için koalisyon kurmuştunuz, “İncirlik... İncirlik...” diye tempo tutmuştunuz.

“Bu işler böyle olmaz” diyen Türkiye’ye karşı “bak IŞİD’e destek oluyor” diye kampanya yürütmüş, içerideki hempalarınız MİT TIR'larını durdurmuş “Türkiye teröre destek veriyor” tezini desteklemeye çalışmışlardı.

ABD’nin İncirlik’e IŞİD’le mücadele için gelmediği anlaşıldı.

Peki; ABD, IŞİD mevzilerini niye vurmadı.

ABD, Ankara’ya baktı; “karar merciinde bir tıkanma olabilir” diye düşündü, IŞİD’i vurmaktan vazgeçti.

ABD “Erdoğan ile Davutoğlu birbirine düşsün” diye bekliyor. Siyasi krize oynuyor. 

Birinci neden bu.

İkincisi ABD şayet IŞİD mevzilerini vurursa Suriye’de mücadele eden muhalifler alan kazanacak. Bu durumda YPG boşa çıkacak.

ABD demeye çalışıyor ki, “sizin desteklediğiniz muhalefet IŞİD’e karşı bir şey yapamıyor. IŞİD’ten kurtulmak istiyorsanız YPG’ye yol açın. IŞİD’in hakkından YPG gelir.”

ABD PKK konusunda yeni bir boyuta geçti.

PKK’nın başlattığı şehir savaşlarının arkasında hiç şüphe yok ki ABD var. Silahıyla, eğitimiyle, paralı keskin nişancılarıyla ve nihayet ayaklanmayı bizzat komuta etmesiyle... her aşamada ABD işin içinde. 

Türk Silahlı Kuvvetleri ABD’nin yönettiği PKK ayaklanmasını bastırdı ve PKK’yı yendi. Kürt halkı PKK’ya karşı Türkiye’nin yanında yer aldı.

ABD, PKK’nın yenilmesinden ve HDP’nin boşa çıkmasından sonra yeni bir oyun planına geçti.

Washington’da Selahattin Demirtaş’a talimatlarını veren ABD Suriye’de bir PKK koridoru açmak istiyor. 

Joe Biden’ın “Irak diye devlet yok, en az 3’e bölündü” demesinden sonra Suriye’nin Kuzeyinde YPG/PKK için bir bölge oluşturacak. Bu otonom bölge ile kandırmaya çalıştığı Barzani üzerinden Irak’taki Kürt bölgesini birleştirecek. Kontrol ettiği bir yapı kurmaya çalışacak.

Bu amaçla iki şey birden yapıyor. YPG’yi olağanüstü silahlandırıyor ve dünyanın her köşesinden topladığı lejyonerler ile Suriye’de kendine bağlı adı YPG olan bir kara ordusu kurmaya çalışıyor.

Öte yandan dokunulmazlıkları bahane eden HDP üzerinden “Kürtler Meclis’ten tasfiye edildi” kampanyası ile “Sürgünde bir Kürt Parlamentosu” kurdurmaya çalışıyor.

O Parlamento ile Suriye’de kurmaya çalıştığı PKK Koridorunu buluşturup siyasal ve askeri bir yapı hedefliyor.

Bu sayede önce Türkiye ile İslam coğrafyasını PKK koridoru ile kesecek, ardından Türkiye’den toprak talep edecek.

İslam coğrafyası, ümmet, Türkiye’den ümidini kessin diye de Halep’i vurduruyor. Esad ve Putin hastane, Pazar yeri, çocuk, kadın, sivil demeden Halep’i vuruyor. 

Plan bu.

Ankara oyuna düşmekten vazgeçip ABD’nin bu oyununu bozmak zorundadır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sürpriz “Özel Kuvvetler” ziyareti umut vericidir.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Türkiye’nin Kara Ordusu ile Suriye’ye girmeye hazır olduğunu ilanı; yeise düşen kalplerimize bir ümittir. 

Düşmanlara, “dolanan ayakları” seyir zevki yerine... kendi göbeğini kendi kesen Türkiye...

Hiçbir zaman gözler bu kadar Ankara’ya çevrilmedi...

Ankara’dan karar bekleniyor...

 

Celal KAZDAĞLI

Yazarın Önceki Yazıları
Pentagon ve CIA’ye verilen sınırsız operasyon izni 24.03.2017Terör koridorunu açamayanlar 100 binlik ordu kuruyor! 22.03.2017ABD durmuyor... Cami bombalıyor, YPG’ye helikopter veriyor 20.03.2017İki fotoğraf: Masada üç Komutan... Arabada bir Bakan 17.03.2017Türkiye elindeki “etkili silahı” ne zaman kullanmalı? 15.03.2017Osmanlı; Doğu’da kazanmadan Batı’da sefere çıkmazdı 13.03.2017Barzani ve Rojava Peşmergesinin önü açılıyor 10.03.2017Almanya ABD’nin yerine ne zaman Ankara’ya düşman oldu? 08.03.2017Erdoğan’ın Almanya tepkisine Bahçeli’den gelen destek 06.03.2017ABD askeri PKK/YPG için ölür zannedenler! 03.03.2017Menbiç’te “Hendek Kazan” 500 ABD Askeri 01.03.2017Mehmetçik El Bab’a girdi ABD her yere silah yığdı 27.02.2017AK Parti’nin “evet” sloganı “Geleceğe cüret et” 24.02.2017ABD Rusya’yı sarıyor, İsrail Suriye’yi vuruyor, PYD ilerliyor 22.02.2017Türkiye yola nasıl devam edecek? Batı mı, bölge ülkeleri mi? 20.02.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
 // Deniz almanyadan
incirlik kapatilsin...
06 Mayıs 2016 22:08
 // Deniz
İncirlik abd ye kapatilsin...halk istiyor......
06 Mayıs 2016 22:07
 // Müslüm görgülü
ABD cıkarı olmadıgı bir ülkeyi niye korusunki zaten Türkiye ye dost görünen duşman degilmi pkk kimin besledigide aleni beli incirlik bir an önce kapatılmalı...
05 Mayıs 2016 09:57