YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
IŞİD’ı vurmayan ABD, göbeğini kesmeye hazırlanan Türkiye
04 Mayıs 2016 15:51

Günlerdir kampanya yürüttüler. Sınıra “ABD’nin HIMARS füzeleri geliyor” diye manşet attılar. Artık “IŞİD Kilis’i vuramayacak” diye sevindiler.

Neymiş o? Sınır güvenliğimizi ABD’ye emanet etmişiz. ABD Büyükelçisi de açıklama yapmış, “Türkiye’nin sınır bütünlüğünü korumaya kararlıyız” diye.

Yalancının mumu yatsıya kadar bile yanmadı. Söndü gitti.

IŞİD yine Kilis’e Katyuşa füzesi attı. Türkiye IŞİD mevzilerinin koordinatlarını ABD’ye verdi. 

İncirlik’ten beklenen silahlı İHA’lar bir türlü kalkmadı. Türk tarafı sordu: “Neden vurmadınız?”

ABD cevap verdi: “Hava muhalefeti var.”

Hiç olmazsa oraya kadar gidip geri dönseydiniz!

Hayır; yerinden bile kıpırdamadılar.

Hani siz 67 ülke IŞİD’le mücadele için koalisyon kurmuştunuz, “İncirlik... İncirlik...” diye tempo tutmuştunuz.

“Bu işler böyle olmaz” diyen Türkiye’ye karşı “bak IŞİD’e destek oluyor” diye kampanya yürütmüş, içerideki hempalarınız MİT TIR'larını durdurmuş “Türkiye teröre destek veriyor” tezini desteklemeye çalışmışlardı.

ABD’nin İncirlik’e IŞİD’le mücadele için gelmediği anlaşıldı.

Peki; ABD, IŞİD mevzilerini niye vurmadı.

ABD, Ankara’ya baktı; “karar merciinde bir tıkanma olabilir” diye düşündü, IŞİD’i vurmaktan vazgeçti.

ABD “Erdoğan ile Davutoğlu birbirine düşsün” diye bekliyor. Siyasi krize oynuyor. 

Birinci neden bu.

İkincisi ABD şayet IŞİD mevzilerini vurursa Suriye’de mücadele eden muhalifler alan kazanacak. Bu durumda YPG boşa çıkacak.

ABD demeye çalışıyor ki, “sizin desteklediğiniz muhalefet IŞİD’e karşı bir şey yapamıyor. IŞİD’ten kurtulmak istiyorsanız YPG’ye yol açın. IŞİD’in hakkından YPG gelir.”

ABD PKK konusunda yeni bir boyuta geçti.

PKK’nın başlattığı şehir savaşlarının arkasında hiç şüphe yok ki ABD var. Silahıyla, eğitimiyle, paralı keskin nişancılarıyla ve nihayet ayaklanmayı bizzat komuta etmesiyle... her aşamada ABD işin içinde. 

Türk Silahlı Kuvvetleri ABD’nin yönettiği PKK ayaklanmasını bastırdı ve PKK’yı yendi. Kürt halkı PKK’ya karşı Türkiye’nin yanında yer aldı.

ABD, PKK’nın yenilmesinden ve HDP’nin boşa çıkmasından sonra yeni bir oyun planına geçti.

Washington’da Selahattin Demirtaş’a talimatlarını veren ABD Suriye’de bir PKK koridoru açmak istiyor. 

Joe Biden’ın “Irak diye devlet yok, en az 3’e bölündü” demesinden sonra Suriye’nin Kuzeyinde YPG/PKK için bir bölge oluşturacak. Bu otonom bölge ile kandırmaya çalıştığı Barzani üzerinden Irak’taki Kürt bölgesini birleştirecek. Kontrol ettiği bir yapı kurmaya çalışacak.

Bu amaçla iki şey birden yapıyor. YPG’yi olağanüstü silahlandırıyor ve dünyanın her köşesinden topladığı lejyonerler ile Suriye’de kendine bağlı adı YPG olan bir kara ordusu kurmaya çalışıyor.

Öte yandan dokunulmazlıkları bahane eden HDP üzerinden “Kürtler Meclis’ten tasfiye edildi” kampanyası ile “Sürgünde bir Kürt Parlamentosu” kurdurmaya çalışıyor.

O Parlamento ile Suriye’de kurmaya çalıştığı PKK Koridorunu buluşturup siyasal ve askeri bir yapı hedefliyor.

Bu sayede önce Türkiye ile İslam coğrafyasını PKK koridoru ile kesecek, ardından Türkiye’den toprak talep edecek.

İslam coğrafyası, ümmet, Türkiye’den ümidini kessin diye de Halep’i vurduruyor. Esad ve Putin hastane, Pazar yeri, çocuk, kadın, sivil demeden Halep’i vuruyor. 

Plan bu.

Ankara oyuna düşmekten vazgeçip ABD’nin bu oyununu bozmak zorundadır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sürpriz “Özel Kuvvetler” ziyareti umut vericidir.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Türkiye’nin Kara Ordusu ile Suriye’ye girmeye hazır olduğunu ilanı; yeise düşen kalplerimize bir ümittir. 

Düşmanlara, “dolanan ayakları” seyir zevki yerine... kendi göbeğini kendi kesen Türkiye...

Hiçbir zaman gözler bu kadar Ankara’ya çevrilmedi...

Ankara’dan karar bekleniyor...

 

Celal KAZDAĞLI

Yazarın Önceki Yazıları
Hangisi Doğru; İçinde Olmak mı, Dışında Kalmak mı? 19.10.2016Derdi DAEŞ değil; Musul Üzerinden Türkiye’yi vurmak 17.10.2016Musul’a giriyordun ne oldu da Hulusi Paşa gelsin diyorsun 14.10.2016Kapıyı Devlet Bahçeli açtı 12.10.2016Gar’da Patlatılan Bombadan Gayri Müslim Devlet Projesi’ne 10.10.2016ABD-PKK-FETÖ Provası İlk Yasin Börü’yü Katletti 07.10.2016Türkiye yola nasıl devam edecek; ABD ile mi ABD’siz mi? 05.10.2016Kapılar Birer Birer Kapanırken Yüzünüze... 03.10.2016Geçmişle aramıza çekilmek istenen perde: Lozan 30.09.2016O Duvar Sykes-Picot’ur Kut’ül Ammare değil 28.09.2016Unutulan “unutturulan” Halep! 26.09.2016ÖSO diye bir şey yokmuş!.. Öyle diyor... 23.09.2016ABD bayrağının nöbetini tutanlar! 21.09.2016Ankara’dan ABD’ye mesaj: Askerini bile ben koruyorum! 19.09.2016Angela Markel Fatma Şahin’e bayram çiçeği gönderir mi? 09.09.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
 // Deniz almanyadan
incirlik kapatilsin...
06 Mayıs 2016 22:08
 // Deniz
İncirlik abd ye kapatilsin...halk istiyor......
06 Mayıs 2016 22:07
 // Müslüm görgülü
ABD cıkarı olmadıgı bir ülkeyi niye korusunki zaten Türkiye ye dost görünen duşman degilmi pkk kimin besledigide aleni beli incirlik bir an önce kapatılmalı...
05 Mayıs 2016 09:57