YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
İki Parti İki Sınav
16 Temmuz 2015 04:27

Türkiye’de 7 Haziran seçimleri öncesi hava bambaşkaydı. Seçimde yarışan partilerin ve liderlerin bir araya gelemeyecekleri gibi bir görüntü vardı. 

Bugün o havadan, o görüntüden eser yok.

Seçimin hemen sonrasında partilere hakim olan psikoloji de bugün mevcut değil.

Ne oldu da atmosfer bu kadar değişti?

Bunda hiç şüphesiz Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun üç siyasi partiye AK Parti Genel Başkanı sıfatı ile yaptığı ziyaretlerin payı var.

Meclis’te temsil edilen 4 siyasi parti liderinin bir araya gelip, görüşebilmesi Türkiye’yi gergin ortamdan birden çıkardı, siyasi partileri birlikte iş yapabilecekleri bir noktaya taşıdı.  

O ziyaretlerde sadece ortak hükümet arayışı konuşulmadı, ülkenin temel meseleleri ele alındı, tartışıldı.

Bu sonucun elde edilmesinde Ahmet Davutoğlu’nun kişisel çabası, olayları ele alış biçimi, üslubu ve muhatabına atfettiği değer etkili oldu.

Tabi ilk adım Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Seçimin hemen ertesinde Deniz Baykal ile görüşmesi o sert havayı kıran ilk hareketti.

Onu, Devlet Bahçeli’nin bazılarının kafalarında var saydıkları bloku berhava edişi izledi. AK Parti ve Erdoğan karşısında bir cephe oluşmasına izin vermedi Bahçeli.

Erdoğan, Baykal ve Bahçeli’nin adımlarını Davutoğlu izledi.

HDP’li Celal Doğan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Beştepe Sarayı’nda ziyareti bir başka olumlu adımdı.

CHP’li Edirne Belediye Başkanı’nın Erdoğan’ı yine Beştepe’de ziyaret etmesi ve bu ziyaretin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun izniyle gerçekleşmesi de yumuşama havasına katkı sağladı.

TBMM Başkanlık Divanı üyeleri arasında yer alan MHP’li milletvekillerinin Saray ziyareti de Bahçeli’den gelen bir başka jest idi.

Tam da böyle bir ortamda Selahattin Demirtaş’ın “PKK’nın silah bırakmasını samimi olarak istiyorum” demesi önemli bir psikolojik eşiğin aşılmasına kapı araladı. Arkasından gelen “ama etkili olmaz” açıklamaları lafın değerini düşürse bile “silah bırak çağrısı” yine de değer atfedilebilecek bir söz olarak görüldü.

Türkiye’nin girdiği bu olumlu hava, yeni bir durumu ifade ediyor.

Bu atmosfer hiç şüphesiz yeni hükümet için elverişli bir zemin oluşturdu.

Tam da böylesi bir noktada iki parti, CHP ve HDP’nin önünde iki sınav duruyor.

Gündeme gelmemiş olsa bile CHP, şayet AK Parti ile hükümet kurmak istiyor ise Paralel Yapı ile arasına çok net bir sınır çekmek zorunda. 

CHP yönetimi Paralel Yapı’ya karşı mücadele etme konusunda kararlı bir tavır içinde olacağını deklere etmeden mesafe alamaz. 

Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduğunu iddia eden bir parti, devleti ele geçirmek için üst üste kalkışmada bulunan ve MGK’nın terör örgütü olarak ilan ve kabul ettiği Fethullah Gülen’e karşı mücadele etmeye, devletin ve milletin yanında olduğunu kamuoyuna göstermeye mecburdur.

HDP’nin sınavı ise terördür. HDP kendisini Kandil’den ayrıştırmak zorundadır. Görevi PKK’nın silah bırakması için usulen çağrı yapmak değil, var gücüyle mücadele etmektir.

Bu iki parti, CHP ve HDP iki sınavdan geçerse, sadece Türkiye değil, kendileri de kazanmış olacak.

İyi bayramlar efendim.

 

Celal KAZDAĞLI

 

Yazarın Önceki Yazıları
Hangisi Doğru; İçinde Olmak mı, Dışında Kalmak mı? 19.10.2016Derdi DAEŞ değil; Musul Üzerinden Türkiye’yi vurmak 17.10.2016Musul’a giriyordun ne oldu da Hulusi Paşa gelsin diyorsun 14.10.2016Kapıyı Devlet Bahçeli açtı 12.10.2016Gar’da Patlatılan Bombadan Gayri Müslim Devlet Projesi’ne 10.10.2016ABD-PKK-FETÖ Provası İlk Yasin Börü’yü Katletti 07.10.2016Türkiye yola nasıl devam edecek; ABD ile mi ABD’siz mi? 05.10.2016Kapılar Birer Birer Kapanırken Yüzünüze... 03.10.2016Geçmişle aramıza çekilmek istenen perde: Lozan 30.09.2016O Duvar Sykes-Picot’ur Kut’ül Ammare değil 28.09.2016Unutulan “unutturulan” Halep! 26.09.2016ÖSO diye bir şey yokmuş!.. Öyle diyor... 23.09.2016ABD bayrağının nöbetini tutanlar! 21.09.2016Ankara’dan ABD’ye mesaj: Askerini bile ben koruyorum! 19.09.2016Angela Markel Fatma Şahin’e bayram çiçeği gönderir mi? 09.09.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.