YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
İki Parti İki Sınav
16 Temmuz 2015 04:27

Türkiye’de 7 Haziran seçimleri öncesi hava bambaşkaydı. Seçimde yarışan partilerin ve liderlerin bir araya gelemeyecekleri gibi bir görüntü vardı. 

Bugün o havadan, o görüntüden eser yok.

Seçimin hemen sonrasında partilere hakim olan psikoloji de bugün mevcut değil.

Ne oldu da atmosfer bu kadar değişti?

Bunda hiç şüphesiz Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun üç siyasi partiye AK Parti Genel Başkanı sıfatı ile yaptığı ziyaretlerin payı var.

Meclis’te temsil edilen 4 siyasi parti liderinin bir araya gelip, görüşebilmesi Türkiye’yi gergin ortamdan birden çıkardı, siyasi partileri birlikte iş yapabilecekleri bir noktaya taşıdı.  

O ziyaretlerde sadece ortak hükümet arayışı konuşulmadı, ülkenin temel meseleleri ele alındı, tartışıldı.

Bu sonucun elde edilmesinde Ahmet Davutoğlu’nun kişisel çabası, olayları ele alış biçimi, üslubu ve muhatabına atfettiği değer etkili oldu.

Tabi ilk adım Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Seçimin hemen ertesinde Deniz Baykal ile görüşmesi o sert havayı kıran ilk hareketti.

Onu, Devlet Bahçeli’nin bazılarının kafalarında var saydıkları bloku berhava edişi izledi. AK Parti ve Erdoğan karşısında bir cephe oluşmasına izin vermedi Bahçeli.

Erdoğan, Baykal ve Bahçeli’nin adımlarını Davutoğlu izledi.

HDP’li Celal Doğan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Beştepe Sarayı’nda ziyareti bir başka olumlu adımdı.

CHP’li Edirne Belediye Başkanı’nın Erdoğan’ı yine Beştepe’de ziyaret etmesi ve bu ziyaretin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun izniyle gerçekleşmesi de yumuşama havasına katkı sağladı.

TBMM Başkanlık Divanı üyeleri arasında yer alan MHP’li milletvekillerinin Saray ziyareti de Bahçeli’den gelen bir başka jest idi.

Tam da böyle bir ortamda Selahattin Demirtaş’ın “PKK’nın silah bırakmasını samimi olarak istiyorum” demesi önemli bir psikolojik eşiğin aşılmasına kapı araladı. Arkasından gelen “ama etkili olmaz” açıklamaları lafın değerini düşürse bile “silah bırak çağrısı” yine de değer atfedilebilecek bir söz olarak görüldü.

Türkiye’nin girdiği bu olumlu hava, yeni bir durumu ifade ediyor.

Bu atmosfer hiç şüphesiz yeni hükümet için elverişli bir zemin oluşturdu.

Tam da böylesi bir noktada iki parti, CHP ve HDP’nin önünde iki sınav duruyor.

Gündeme gelmemiş olsa bile CHP, şayet AK Parti ile hükümet kurmak istiyor ise Paralel Yapı ile arasına çok net bir sınır çekmek zorunda. 

CHP yönetimi Paralel Yapı’ya karşı mücadele etme konusunda kararlı bir tavır içinde olacağını deklere etmeden mesafe alamaz. 

Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduğunu iddia eden bir parti, devleti ele geçirmek için üst üste kalkışmada bulunan ve MGK’nın terör örgütü olarak ilan ve kabul ettiği Fethullah Gülen’e karşı mücadele etmeye, devletin ve milletin yanında olduğunu kamuoyuna göstermeye mecburdur.

HDP’nin sınavı ise terördür. HDP kendisini Kandil’den ayrıştırmak zorundadır. Görevi PKK’nın silah bırakması için usulen çağrı yapmak değil, var gücüyle mücadele etmektir.

Bu iki parti, CHP ve HDP iki sınavdan geçerse, sadece Türkiye değil, kendileri de kazanmış olacak.

İyi bayramlar efendim.

 

Celal KAZDAĞLI

 

Yazarın Önceki Yazıları
Erdoğan masaya ilk kez bu kadar güçlü oturuyor 20.09.2017PKK ABD’nin esas oğlanıyken çözümü Washington’da aramak 18.09.2017Yanı başımızda yeni harita çizmeye kalkan adam: Brett McGurk 15.09.2017Erbil’den Akdeniz’e PKK-Barzani Devleti 13.09.2017Allah sormayacak mı; bilimde niye geri kaldın diye? 11.09.2017ABD’nin hamlesi Zafer Çağlayan; Ankara’nın cevabı ne? 08.09.2017Güneyden kuşatılan ülke: Türkiye 06.09.2017Gayri Nizami Harp yapan ABD ile dostluk nasıl olacak? 28.08.2017Devlet emperyalizme karşı savaşla kurulur işbirliğiyle değil 23.08.2017Kapanan camiler kurulan ABD üsleri 21.08.2017Dengeleri değiştiren Ankara ziyareti 18.08.2017Enternasyonal bir dayanışma değil Hibrit savaşı 16.08.201716. Yılında AK Parti: Yoluna devam ediyor 14.08.2017Türk milletinin sınıra çekilen duvarla imtihanı 11.08.2017Darbenin yargılandığı mahkeme salonu 09.08.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.