YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Hedef Doğru; Peki yöntem?
30 Ocak 2015 13:14

1982 Anayasası hazırlandığında yeni yetme bir gazeteciydim. Yankı dergisinde çalışıyor ve süreci yakından takip ediyordum.

Anayasa Komisyonu’nun Başkanı Prof. Dr. Orhan Aldıkaçtı idi. Bazen dergiyi ziyaret eder, çoğu zaman biz kendisine giderdik.

Daha o zaman Başkanlık sistemini benimsemiştim. Henüz öğrenciydim. SBF Basın Yayın’da Anayasa dersini Mümtaz Soysal’dan almıştım. Darbeyi gerçekleştiren Kenan Evren’in danışmanı Prof. Dr. Bülent Daver dersimize gelirdi. Ceza Hukukunu Feyyaz Gölcüklü’den aldım.

Darbe döneminde yeni bir anayasa yazılıyordu. Ben de süreci yakından izliyordum.

Genel hava Parlamenter sistemden yanaydı. Başkanlık sistemini kamuoyu önünde savunan yok gibiydi. Benim gönlümden Başkanlık sistemi geçiyor, o dönemin kıt kaynakları üzerinden bilgi edinmeye çalışıyordum.

1982’de yazılı Anayasa metnini ilk alan gazetecilerden biriyim. Zaten beklemiyordum, yine de “bir umut” diye hızla metne baktığımı hatırlıyorum.

Turgut Özal Başkanlık sistemini önerdiğinde heyecanla destek vermiştim. O dönem çalıştığım Tempo dergisinde 1982 Anayasası’nın Cumhurbaşkanına verdiği yetkilerin Fransa anayasasının Cumhurbaşkanı’na verdiği yetkilerden az olmadığına dair bir analiz haber yaptığımı hatırlıyorum.

Mehmet Altınsoy Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan sonra Cumhurbaşkanı seçilen Turgut Özal’a fahri danışmanlık yapıyordu. Her Perşembe akşamı Köşk’e çıkar sabaha doğru ayrılır, ertesi gün Cuma’yı Özal ile birlikte kılardı. Ben de her Cuma sonrası Altınsoy’un yanına gider 3-4 saat siyaset arkadaşları ile yaptığı sohbeti dinlerdim.

Sorduğum zaman cevap vermediğini bildiğim için sesimi çıkarmadan dinlerdim. Köşk’ün havasını, siyasetin hedefini o sustuğum, sadece dinlediğim sohbetlerde öğrenirdim.

82 Anayasası’nın Cumhurbaşkanı’na verdiği yetkilerin çok olduğuna dair analiz haberimi o sohbet sonrası kaleme almıştım. Altınsoy iki anayasa üzerinde çalışarak bana kritik katkılarda bulunmuştu.

O dönem o yazım çok tartışılmış, muhafazakar kitlenin başkanlık sistemini benimsemesine katkısı olmuştu.

Başkanlık sistemi şimdi yeniden gündeme geliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan zaten uzun süredir bu fikri savunuyor.

Türkiye için Başkanlık sistemini doğru görüyorum. Türkiye sadeleşmiş bir anayasa ile başkanlık modelini hayata geçirmelidir.

AK Parti son 3 dönem bu şansı kullanmadı. Zamanı değildi, gücü sınırlıydı; toplum fikri yeterince tartışmamıştı.

Artık bunun zamanı geldi.

Türkiye Başkanlık modelini doğru ele alırsa bu sefer bunu başarabilir.

Burada kritik görev Başbakan Ahmet Davutoğlu’na düşüyor. Esasen anayasayı değiştirecek olan merci Meclis. O yüzden Meclis’e dayanan bir hükümetin bu tartışmayı yürütmesi gerekir.

Görev Davutoğlu’nundur. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve herkes Başkanlık kampanyasını Başbakan Davutoğlu’nun ele alması için zemini oluşturmalıdır.

Meclis’in devreye girmediği, Davutoğlu’nun liderlik etmediği tartışma korkarım başarısızlıkla sonuçlanır.

Erdoğan engin tecrübesi ile kampanyaya kritik destek verebilir, ama bizzat kampanyanın yürütücüsü ve lideri olamaz; olmamalıdır.

Hani bir söz vardır "Vusülsüzlüğümüz, usulsüzlüğümüzdendir" diye.

Netice almayı bu defa çalışma tarzından kaynaklanan hatalara kurban etmeyelim.

Türkiye’nin Erdoğan ve Davutoğlu’na ihtiyacı var.

 

Celal KAZDAĞLI

Yazarın Önceki Yazıları
Hangisi Doğru; İçinde Olmak mı, Dışında Kalmak mı? 19.10.2016Derdi DAEŞ değil; Musul Üzerinden Türkiye’yi vurmak 17.10.2016Musul’a giriyordun ne oldu da Hulusi Paşa gelsin diyorsun 14.10.2016Kapıyı Devlet Bahçeli açtı 12.10.2016Gar’da Patlatılan Bombadan Gayri Müslim Devlet Projesi’ne 10.10.2016ABD-PKK-FETÖ Provası İlk Yasin Börü’yü Katletti 07.10.2016Türkiye yola nasıl devam edecek; ABD ile mi ABD’siz mi? 05.10.2016Kapılar Birer Birer Kapanırken Yüzünüze... 03.10.2016Geçmişle aramıza çekilmek istenen perde: Lozan 30.09.2016O Duvar Sykes-Picot’ur Kut’ül Ammare değil 28.09.2016Unutulan “unutturulan” Halep! 26.09.2016ÖSO diye bir şey yokmuş!.. Öyle diyor... 23.09.2016ABD bayrağının nöbetini tutanlar! 21.09.2016Ankara’dan ABD’ye mesaj: Askerini bile ben koruyorum! 19.09.2016Angela Markel Fatma Şahin’e bayram çiçeği gönderir mi? 09.09.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.