YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
HDP boşa çıktı! CHP o boşluktan çıkar mı?
15 Ocak 2016 13:05

Çözüm süreci yaşanmasaydı HDP diye bir parti olur muydu? Abdullah Öcalan’ın ortaya attığı bir Türkiyelileşme projesinin ürünü olarak ortaya çıktı HDP.

Şayet siyasi iktidar çözüm sürecinde muhatap alıp, görüşmeleri onunla yürütmeseydi HDP diye bir parti olmazdı. HDP’nin güçlenmesi Ankara’nın onu muhatap almasından dolayıdır.

HDP’nin Türkiyelileşmesi barış demekti; Kürtlerle Türklerin bir arada yaşaması anlamına geliyordu. En azından öyle kabul gördü.

Seçim öncesi işaretlerini vermeye başlasa da 7 Haziran sonrası HDP Türkiyelileşme sevdasından vazgeçti.

Nedenini sonra anladık.

21 Mart 2015’te, Newruz günü Abdullah Öcalan KCK’ya Diyarbakır Meydanı’nda bir çağrıda bulundu: “Kongreyi toplayın silahları bırakma kararı alın.”

Beklenti Nisan ayında kongrenin toplanması ve o kararın verilmesiydi. O kongre Nisan ayında toplandı. Lakin tam tersini yaptı. 

PKK Nisan ayında savaşı şehirlere yayma kararı aldı. Seçim sürecini de savaş için yığınak yapmakla geçirdi.

Arkasında İran’ın yer aldığı “Hendek Siyaseti” o kararın sonucuydu.

Millet yine de son bir ümit deyip silahın karşısında siyaseti seçti. HDP’ye oy verdi.

HDP bütün ümitleri boşa çıkardı. Kürsüde konuşmak, Ankara’da siyaset yapmak yerine Kandil’in yanında durmayı, silahın emrine girmeyi tercih etti.

HDP, PKK’nın marifetiyle kendini bitirdi, boşa çıktı.

CHP, 2013’te başlayan çözüm süreci ile büyük oranda devre dışı kalmıştı. Adeta boşluktaydı.

O dönem ana muhalefetin yerini HDP’nin alacağı konuşuluyordu. 

Siyaset AK Parti-HDP gerilimi üzerinden yürüyordu.

Celal Doğan gibi CHP’li bilinen kimi aktörler HDP’den aday oldu.

7 Haziran seçim sonuçları HDP’yi parlattı.
    
HDP PROJESİ BİTTİ

CHP bir kurultay öncesi bu boşluğu doldurmaya talip görünüyor. 

HDP’nin boşalttığı alana yerleşmek niyetinde.

CHP’nin Paralel Yapı’nın etkisi altında olduğu biliniyor. İstanbul baronları kurultay öncesi niyetlenir gibi oldular. CHP’yi Paralel Yapı’dan kurtarmak için bir iki hamle yaptılar. Lakin gerisini getirmediler.

CHP’yi oluruna bıraktılar. Yalçın Küçük “CHP denilen yer şu anda Fethullah’ı yeniden parlatma yeridir” diyor.

Baronların oluruna bıraktığı CHP yeni bir hamleye hazırlanıyor. Esas görevi Yalçın Küçük biliyor, “Fethullah’ı parlatma” işi.

Boşlukta olan bir parti bunu yapamayacağına göre önce CHP’ye bir fonksiyon kazandırılması gerekiyor.

Durup dururken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu neden kurultaydan iki gün önce “HDP Başkanlığa karşı olduğunu net açıklasın” diye demeç verir? HDP’nin gizliden Başkanlık için AK Parti ile anlaştı fısıltısını niye yayar?

Pazartesi günü daha Parti Meclisi üyeleri bile netleşmeden ne oldu da CHP’nin yeni seçilen İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat 150 kişilik bir heyet ile Diyarbakır’a gidiyor?

Ortada bir özel durum olsa gerek.

CHP, HDP’nin boşa çıktığı yerde o boşluktan çıkmaya çalışıyor.

Yapabilir mi?

Alan boş; şartlar müsait.

Lakin 2013’te CHP’yi devre dışı bırakan “Fethullahçı zihniyet var oldukça” CHP nasıl olacak da o boşluktan çıkacak?

Görevi “Fethullah’ı parlatmak” olan CHP, boşluktan çıkamaz. O boşluğun daimi mahkumu olur.

 

Celal KAZDAĞLI

Yazarın Önceki Yazıları
Terör koridorunu açamayanlar 100 binlik ordu kuruyor! 22.03.2017ABD durmuyor... Cami bombalıyor, YPG’ye helikopter veriyor 20.03.2017İki fotoğraf: Masada üç Komutan... Arabada bir Bakan 17.03.2017Türkiye elindeki “etkili silahı” ne zaman kullanmalı? 15.03.2017Osmanlı; Doğu’da kazanmadan Batı’da sefere çıkmazdı 13.03.2017Barzani ve Rojava Peşmergesinin önü açılıyor 10.03.2017Almanya ABD’nin yerine ne zaman Ankara’ya düşman oldu? 08.03.2017Erdoğan’ın Almanya tepkisine Bahçeli’den gelen destek 06.03.2017ABD askeri PKK/YPG için ölür zannedenler! 03.03.2017Menbiç’te “Hendek Kazan” 500 ABD Askeri 01.03.2017Mehmetçik El Bab’a girdi ABD her yere silah yığdı 27.02.2017AK Parti’nin “evet” sloganı “Geleceğe cüret et” 24.02.2017ABD Rusya’yı sarıyor, İsrail Suriye’yi vuruyor, PYD ilerliyor 22.02.2017Türkiye yola nasıl devam edecek? Batı mı, bölge ülkeleri mi? 20.02.2017İttifakta rahmet, itilafta felaket vardır 17.02.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.