YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
HDP boşa çıktı! CHP o boşluktan çıkar mı?
15 Ocak 2016 13:05

Çözüm süreci yaşanmasaydı HDP diye bir parti olur muydu? Abdullah Öcalan’ın ortaya attığı bir Türkiyelileşme projesinin ürünü olarak ortaya çıktı HDP.

Şayet siyasi iktidar çözüm sürecinde muhatap alıp, görüşmeleri onunla yürütmeseydi HDP diye bir parti olmazdı. HDP’nin güçlenmesi Ankara’nın onu muhatap almasından dolayıdır.

HDP’nin Türkiyelileşmesi barış demekti; Kürtlerle Türklerin bir arada yaşaması anlamına geliyordu. En azından öyle kabul gördü.

Seçim öncesi işaretlerini vermeye başlasa da 7 Haziran sonrası HDP Türkiyelileşme sevdasından vazgeçti.

Nedenini sonra anladık.

21 Mart 2015’te, Newruz günü Abdullah Öcalan KCK’ya Diyarbakır Meydanı’nda bir çağrıda bulundu: “Kongreyi toplayın silahları bırakma kararı alın.”

Beklenti Nisan ayında kongrenin toplanması ve o kararın verilmesiydi. O kongre Nisan ayında toplandı. Lakin tam tersini yaptı. 

PKK Nisan ayında savaşı şehirlere yayma kararı aldı. Seçim sürecini de savaş için yığınak yapmakla geçirdi.

Arkasında İran’ın yer aldığı “Hendek Siyaseti” o kararın sonucuydu.

Millet yine de son bir ümit deyip silahın karşısında siyaseti seçti. HDP’ye oy verdi.

HDP bütün ümitleri boşa çıkardı. Kürsüde konuşmak, Ankara’da siyaset yapmak yerine Kandil’in yanında durmayı, silahın emrine girmeyi tercih etti.

HDP, PKK’nın marifetiyle kendini bitirdi, boşa çıktı.

CHP, 2013’te başlayan çözüm süreci ile büyük oranda devre dışı kalmıştı. Adeta boşluktaydı.

O dönem ana muhalefetin yerini HDP’nin alacağı konuşuluyordu. 

Siyaset AK Parti-HDP gerilimi üzerinden yürüyordu.

Celal Doğan gibi CHP’li bilinen kimi aktörler HDP’den aday oldu.

7 Haziran seçim sonuçları HDP’yi parlattı.
    
HDP PROJESİ BİTTİ

CHP bir kurultay öncesi bu boşluğu doldurmaya talip görünüyor. 

HDP’nin boşalttığı alana yerleşmek niyetinde.

CHP’nin Paralel Yapı’nın etkisi altında olduğu biliniyor. İstanbul baronları kurultay öncesi niyetlenir gibi oldular. CHP’yi Paralel Yapı’dan kurtarmak için bir iki hamle yaptılar. Lakin gerisini getirmediler.

CHP’yi oluruna bıraktılar. Yalçın Küçük “CHP denilen yer şu anda Fethullah’ı yeniden parlatma yeridir” diyor.

Baronların oluruna bıraktığı CHP yeni bir hamleye hazırlanıyor. Esas görevi Yalçın Küçük biliyor, “Fethullah’ı parlatma” işi.

Boşlukta olan bir parti bunu yapamayacağına göre önce CHP’ye bir fonksiyon kazandırılması gerekiyor.

Durup dururken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu neden kurultaydan iki gün önce “HDP Başkanlığa karşı olduğunu net açıklasın” diye demeç verir? HDP’nin gizliden Başkanlık için AK Parti ile anlaştı fısıltısını niye yayar?

Pazartesi günü daha Parti Meclisi üyeleri bile netleşmeden ne oldu da CHP’nin yeni seçilen İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat 150 kişilik bir heyet ile Diyarbakır’a gidiyor?

Ortada bir özel durum olsa gerek.

CHP, HDP’nin boşa çıktığı yerde o boşluktan çıkmaya çalışıyor.

Yapabilir mi?

Alan boş; şartlar müsait.

Lakin 2013’te CHP’yi devre dışı bırakan “Fethullahçı zihniyet var oldukça” CHP nasıl olacak da o boşluktan çıkacak?

Görevi “Fethullah’ı parlatmak” olan CHP, boşluktan çıkamaz. O boşluğun daimi mahkumu olur.

 

Celal KAZDAĞLI

Yazarın Önceki Yazıları
Trump sonrası Türkiye bölgede kimin yanında duruyor? 21.06.2017“Yürüyüş” Kemal Kılıçdaroğlu için bir jübile mi? 19.06.2017Karşı karşıya gelen değil; yan yana duran Türkiye, kazanır! 16.06.201768 Kuşağından kalan yegane devrimci; Devlet Bahçeli 14.06.20173 yıl önce bugün, DEAŞ’ın işgal ettiği Musul’dan geriye ne kaldı 12.06.2017ABD’ye ilk darbeyi İran, ikincisini Katar Emir’i vurdu 09.06.2017ABD’nin hedefi: İslam Dünyası’nı bölmek! 07.06.2017Yine de Oyunu bozacak tek ülke Türkiye 05.06.2017İnsanın aklını kemiren o korkunç şüphe 02.06.2017AK Parti MHP konusunda bir tercihe mi zorlanıyor 31.05.2017Silahı var, petrolü var, dayısı var... Devlet olmak için eksiği ne? 29.05.2017Türkiye-AB “İlişkiye” bir şans daha veriyor... 26.05.2017Tartışılan konu: FETÖ’nün siyasi ayağı! 24.05.2017Başarmak için Erdoğan’ın önünde hiç bir engel yok 22.05.2017Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 98. yılında Türkiye 19.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.