YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Gül’ün çıkışı “topuk sesi” mi “sopa” mı
15 Haziran 2015 10:36

Orta yaşın üstündeydi. Eşiyle Kırşehir’den mezuniyet töreni için gelmişti. Oğlunun diploma alışını gözleriyle görmek istemişlerdi. 

4 çocuğun en büyüğü o gün mühendis oluyordu. “Tek maaşla zor oluyor, geride 3 çocuk var, ikisi üniversitede, birisi lisede okuyor.”

Eğitimci olan yeni tanıştığım dostuma sordum. “AK Parti kiminle koalisyon kurar?” “Şayet” dedi “CHP ile koalisyon kurarsa bir daha AK Parti’ye oy vermem.”

Çok kararlı gözüküyordu. Oysa Bilkent’in mezuniyet töreninde bulunan binlerce kişinin havası bambaşkaydı.

Yan yana oturduğum yeni dostum CHP’ye ne kadar uzak ise oradakiler de AK Parti’ye o kadar uzak görünüyordu.

Oysa siyasetin nabzı başka türlü atıyordu. AK Parti-MHP koalisyonundan sonra ibre birden AK Parti-CHP koalisyonuna dönüvermişti.

Erdoğan’ın Baykal ile sürpriz görüşmesi, Kemal Derviş’in başını çektiği küresel sermaye ve iş dünyasının tavrına bakınca AK Parti-CHP koalisyonu kolay görünüyordu. 

Yukarıda o hesaplar yapılırken aşağılarda başka fırtınalar esiyor.

AK Parti tabanı da CHP seçmeni de böyle bir beraberliğe sıcak bakmıyor.

Üç gün öncesine kadar AK Parti adına meydanlarda siyaset yapanlar CHP’ye veryansın ediyordu, CHP sözcüleri de AK Parti’yi ve Saray’ı hedef alıyordu.

Şimdi yan yana gelmesi için her iki tarafın teşkilatlarının ve tabanlarının ikna edilmesi gerekiyor.

Bu işi Hürriyet üstlenmiş görünüyor.

Hürriyet’in CHP’yi ikna etmesi daha kolay. CHP teşkilatı medyadan etkilenen bir yapıya sahip. Erdoğan-Baykal görüşmesinden sonra Hürriyet grup olarak hemen devreye girdi ve “helalleşme” adı altında havayı oluşturmaya başladı.

Baykal önce KanalD habere çıktı. Cüneyt Özdemir özel olarak Ankara’ya geldi ve ana haberi Deniz Baykal ile birlikte açtı.

Yetmedi Cansu Çamlıbel Deniz Baykal ile Pazartesi söyleşisini yaptı.

AK Parti’nin desteği ile Deniz Baykal Meclis Başkanı seçilirse CHP’nin ikna edilmesi kolaylaşır. Kılıçdaroğlu ve diğer yöneticiler benzer yöntemlerle koalisyona “evet” noktasına gelirler. 

Tabanı ikna edecek bir iki sembolik tavizin kopartılmasına AK Parti de itiraz etmemiş olur.

AK Parti’nin ikna edilmesi için izlenen yol biraz daha farklı. 

Ahmet Sever Abdullah Gül ile 12 yıl çalıştı. Ardından kitap yazdı. Gül’ün kitaba onay verdiğini de söyledi. Hürriyet kitabı yarım sayfa manşet yaptı. 

Orada Gül’ün ağzından Erdoğan’a mesaj var:

“Ben nasıl Cumhurbaşkanlığı yaptıysam sen de öyle yaparsın. Sen nasıl Başbakanlık yaptıysan ben de öyle yaparım.”

Bu Erdoğan’a anayasal sınırlarına çekil demek. Gül bunu istiyorsa CHP’nin talebi makul demektir.

Öyleyse Erdoğan geri çekilecek!

Ahmet Hoca’ya da şu deniyor: “Koalisyon kurdun kurdun. Değilse Eylül kongresinde yerine Gül geçer.”

Hürriyet zamanında “Leydi’nin topuk sesleri” diye manşet atmış Tansu Çiller’i önce DYP Genel Başkanı seçtirmiş, sonra da Başbakan olmasının yolunu açmıştı.

Anlaşılan şimdi Abdullah Gül’ü AK Parti-CHP koalisyonu kurdurmak için sopa olarak kullanıyor. 
Bazıları da bunu “Gül’ün ayak sesleri” diye anlıyor.
    

Yazarın Önceki Yazıları
Trump sonrası Türkiye bölgede kimin yanında duruyor? 21.06.2017“Yürüyüş” Kemal Kılıçdaroğlu için bir jübile mi? 19.06.2017Karşı karşıya gelen değil; yan yana duran Türkiye, kazanır! 16.06.201768 Kuşağından kalan yegane devrimci; Devlet Bahçeli 14.06.20173 yıl önce bugün, DEAŞ’ın işgal ettiği Musul’dan geriye ne kaldı 12.06.2017ABD’ye ilk darbeyi İran, ikincisini Katar Emir’i vurdu 09.06.2017ABD’nin hedefi: İslam Dünyası’nı bölmek! 07.06.2017Yine de Oyunu bozacak tek ülke Türkiye 05.06.2017İnsanın aklını kemiren o korkunç şüphe 02.06.2017AK Parti MHP konusunda bir tercihe mi zorlanıyor 31.05.2017Silahı var, petrolü var, dayısı var... Devlet olmak için eksiği ne? 29.05.2017Türkiye-AB “İlişkiye” bir şans daha veriyor... 26.05.2017Tartışılan konu: FETÖ’nün siyasi ayağı! 24.05.2017Başarmak için Erdoğan’ın önünde hiç bir engel yok 22.05.2017Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 98. yılında Türkiye 19.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.