YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Gezi Parkı: Anlık Öfke Patlaması mı; Açılan Yeni Sayfa mı?
03 Haziran 2013 10:00

5 gün boyunca Gezi Parkı’nda ne yaşadık; ne gördük?

Şunu gördük.

Siz kitleye masum bir gerekçe sunar, haklı bir talep ortaya koyarsanız, onun arkasından gitmeye hazır bir kentli nüfus var.

İyi yetişmiş, ülkesi için, yaşadığı kent için bir şeyler yapmak isteyen bir kesimden söz ediyoruz.

Bunlar demokrasi istiyorlar, daha iyi yaşamak için çırpınıyorlar, bireysel tercihlerini rahatça ortaya koyabiliyorlar. İtiraz kültürüne sahipler.

Türkiye’nin küresel aktör olma diye bir vizyonu var. Bu vizyona uygun insan tipi kim derseniz; kolayca Gezi Parkı için kendini ortaya atan insanları gösterebilirsiniz.

Türkiye’nin küresel aktör olma vizyonu ile o vizyonun sahip olmak istediği insan tipi nedense aynı yerde durmuyor.

Vizyon sahipleri ile o insanlar buluşmasın diye son 10 yıldır büyük çaba harcandı.

Bugün ülkeyi yöneten ve küresel aktör olma vizyonuna sahip olanlar nedense kentli orta sınıf diyebileceğimiz bu kesimi kucaklayamıyor.

Kucaklamasın diye özel çaba harcayanların her defasında tuzağına düşüyor.

Bazı Batı ülkelerinde olan bir içki düzenlemesi Şeriat olarak sunulabiliyor.

“Milli içkimiz ayran” sözü “içki yasaklanıyor” diye algılatılıyor.

Değişimden yana, küresel oyuncu olma vizyonuna sahip kadrolar, kentli orta sınıf kitleyi başkalarının kucağına bırakıyor.

Onlar da “Gezi Parkı’nda ağaç kesiliyor, oraya AVM yapılacak, rezidans kurulacak” diyerek o insanları mobilize edebiliyor.

İkna olmayanları ise sabaha karşı oraya dozer getirip yıkım işlemine başlayanlar yardımcı oluyor. Sabahın 5’inde parktaki çadırları yakıp, saldıran polis de ikna işlevinin bir parçası olarak görevini yerine getiriyor.

Cuma günü yani 4. günü akşam saatine kadar İstanbul Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Allah aşkına neden susmuştur?

Polisin içindeki bir grup neden aşırı güç kullanmış, insanları insafsızca dövmüş, olur olmaz herkesin gözüne gaz sıkmıştır?

Onlar kimden neyin intikamını alıyorlar?

Yaptıkları affedilir hata değildir.

10 yıldır Türkiye’yi değiştirmeye çalışan siyasi erk, orta sınıf kentli kesimleri kimin eline bırakmıştır?

O insanlar hayatı, olup biteni nereden öğreniyorlar? Sendikaları, örgütlü yapıları, cemaatleri olmadığına göre beslendikleri tek yer var:

Medya.

10 yıldır Türkiye’de yaşanan değişimi bize ve kentli orta sınıfa anlatmamaya yeminli medya, böyle bir olay karşısında nasıl çalıştığını bir kez daha gösterdi. 28 Şubat manşetlerini unutmuş olanlar bu vesile ile hatırlamış oldular.

Kağıt ve TV’nin yanına bir de sosyal medya eklendi. Onun da nasıl kullanıldığını gördük.

Medyada boy gösteren gazeteci ve yazarların birer militan gibi Taksim’e adam toplamak için nasıl çırpındıklarına şahit olduk. Hangi yalanların nasıl twitter üzerinden yaygınlaştırıldığını, önce Ordu’dan sonra da NATO’dan nasıl yardım talep edildiğini okuduk.

28 Şubat İddianamesi mahkemeye verildiğinde birinci sayfalarında haber yapmayanlar, sosyal medyada davadan hiç söz açmayanlar, köşelerinde yazmayanlar konu 13 ağaç olunca birden nasıl da çevre kahramanı kesiliverdiler; demokrat oluverdiler.

Siz orta sınıf kentli vatandaşları nasıl olur da “28 Şubat darbesine sahip çıkan, iddianamesini bile haber yapmayan, iş Gezi Parkı’na gelince birden demokrat olan” medyanın eline bırakırsınız?

Bırakırsanız sonuç bu olur.

BBC canlı bağlantılar yapar, Fransız kanalları “Türk ihtilalı gerçekleşiyor” der.

Buna “Türkiye’de medyaya baskı var. Hükümet bizim yayın yapmamızı engelliyor” vaveylası eklenince bir de bakarsın Türkiye bir zamanların Demirperde ülkesi oluvermiş.

Ya Sabah gazetesine ne demeli.

Cumartesi yayınlanan nüshasında birinci sayfasında Gezi Parkı haberleri hiç yoktu.

Sabah gazetesi bu tavrıyla “Türkiye’de medyaya sansür uygulanıyor” algısına bir cila vurmuş olmuyor mu?

Sizce Sabah gazetesini kim yönetiyor?

Çözüm süreci başladığında “göreceksiniz ilerde bir Türk sorunu çıkacak” diye yazanlar vardı.

Sürekli kontrol altında tuttukları kentli orta sınıftan söz ettikleri şimdi daha iyi anlaşılıyor.

Gezi Parkı ile ortaya çıkan bu manzaraya bakıp gelip geçici bir öfke patlaması olarak değerlendirirseniz, çok yanılırsınız.

Bu olaylar başlangıcıdır.

Baronlar, Yaşlı Kurtlar, üst yapıdan arta kalanlar, Ergenekon artıkları, Ulusalcılar, Polis içindeki Cemaat yapılanması, sahip oldukları medya, AK Parti içinde oluşturulmaya çalışılan küskünler grubu...

Hepsi birleşmişler...

Türkiye “küresel aktör olmasın” diyenlerin şemsiyesi altına girmişler...

Kentli orta sınıfın arkasına gizlenip kampanya başlatmışlar.

Oyunun ilk perdesi Gezi Parkıydı; finali Cumhurbaşkanlığı seçimidir.

 

Celal KAZDAĞLI

3 Haziran 2013

Yazarın Önceki Yazıları
Kerkük sonrası ABD, PKK/YPG bayrağını Rakka’ya neden astı? 19.10.2017Kerkük: Çoban bizim, koyun bizim, kurt bizim... 16.10.2017Kimmiş bu ABD ile Türkiye’nin ortak düşmanı? 13.10.2017Gürültüsü bir gün bile sürmeyen vize yasağı! 11.10.2017Vaktidir... İncirlik ABD’ye kapatılmalıdır! 09.10.2017AK PARTİ: Yanlış giden şeyler mi var? 06.10.2017Kemal Kılıçdaroğlu o adımı atar mı? 04.10.2017ABD Suriye ve Irak’ta Barzani ve PKK ile kazanır mı? 29.09.2017Barzani, “Ankara-Bağdat-Tahran gürler ama Erbil’e yağmaz” diyor! 27.09.2017ABD “Şah” dedi; Türkiye, Irak, İran “Mat” yapabilir 25.09.2017Sorun Barzani mi; ABD ve kara gücü PKK mı? 22.09.2017Erdoğan masaya ilk kez bu kadar güçlü oturuyor 20.09.2017PKK ABD’nin esas oğlanıyken çözümü Washington’da aramak 18.09.2017Yanı başımızda yeni harita çizmeye kalkan adam: Brett McGurk 15.09.2017Erbil’den Akdeniz’e PKK-Barzani Devleti 13.09.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.