YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Floransa’da “Şah-Fırat”a Uyanmak
27 Şubat 2015 08:56

Floransa’ya giderken Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Beş Şehir” kitabını yeniden okumak aklıma nereden geldi; bilmiyorum.

THY uçağı Akdeniz’in üzerinden Pisa’ya inişe geçtiğinde, “Osmanlılardan çok evvel asıl şöhretini Kurtuba’da yapan büyük Arap lisancısı Abdullah el-Kali’yi medreselerinde yetiştiren Erzurum’da İslami ilim geleneği bu şehri şarkın ön safta merkezlerinden biri yapıyordu” cümlesini okuyordum.

Floransa Avrupa’da yeni bir medeniyeti başlatan şehirdi; Rönesans’ın merkezi olarak biliniyordu.

Floransa’da Medici Ailesi vardı. Şehir ve Rönesans onlar demekti.

“Son zamanlarda ‘ulema’ sınıfı üç dört büyük aileden ibaretti. Solakzadeler, Kadızadeler, Müftizadeler, Gözübüyükler gibi” diyerek şehri anlatıyordu Ahmet Hamdi Tanpınar Erzurum’u yazdığı Beş Şehir kitabında.

Mediciler önce Floransa, sonra Roma, Venedik ve Papa... Nihayet Fransa ve bütün Avrupa’da güç sahibi oluyorlar...

Tarihe yeni bir medeniyeti inşa eden aile olarak geçiyorlar.

O yüzden ilgimi çekiyor Medici Ailesi ve Floransa. Belki de bir medeniyetin nasıl inşa edildiğini görmek istiyorum bu şehirde.

Hazır Türkiye yeni bir medeniyet inşasına soyunmuşken... Floransa’yı görmek iyi gelecek diye düşündüm.

Akşamın karanlığında girdiğim Floransa’yı görmeden uyudum; sabah Floransa’da “Şah-Fırat”a uyandım.

Bambaşka bir duyguydu.

Geçmiş bir medeniyet inşasının tecrübesini görmek için geldiğim Floransa’da, sabah ilk duyduğum şey, yeni bir medeniyetin inşasına soyunan Ankara’nın kritik hamlesiydi.

1908’den bu yana Batı’nın İngiltere önderliğinde kurduğu Ortadoğu oyununa bir isyan çığlığı gibi yankılandı kulağımda Ankara’nın Şah Fırat operasyonu.

“Vatan toprağı korundu” diye veriyordu haberleri portallar. “Türkiye oyunu bozdu” diyordu yorumcular...

Uyandığım otel odasında duyduğum şeyin Türkiye’nin bir haykırışı olduğunu hissediyordum. Bana öyle geliyordu; Ankara “duyduk duymadık demeyin” diyordu “işte ilan ediyorum; yeni dönem başlıyor...”

Otelden o ruhla çıktım... Şehir pazar sakinliğinde suskundu... O saatte şehri ele veren duvar yazılarıydı. “Filistin’e özgürlük” diyordu bir tanesi; Gazzeli bir kadın illüstrasyonu vardı yanı başında.

Kobanili kadınlara selam gönderiyordu bir başka duvar yazısı... YPG yerine PKK imzası atılmıştı.

Oysa Süleyman Şah Türbesi’ne yapılan operasyonun bir parçası olabilmek için ne çok can atıyorlardı.

Floransa duvarlarına yazan, hemen her köşebaşına “Mezopotamya”, “Dicle Kepab” açan Kürtler yeni Medeniyet İnşasının neferi mi olmuşlar diye düşünürken karşımıza çıkan Mescid açıktı. Oysa namaz vakti değildi. Duydukları heyecan gözlerinden anlaşılan 10 kadar mümin okunan Kur’an’ı dinliyorlardı. Bir şeylerden ümitlendiklerini belli ediyorlardı.

Artık Floransa benim için bambaşka bir şeye bürünmüştü.

Akşam otele döndüğümde ön Rönesans’ın kurucusu Osmanlı Beyliği’nin çağdaşı Floransalı Dante’nin İlahi Komedyası’na baktım.

Kudüs’ü Haçlılar’dan kurtaran Selahaddin Eyyubi’den “iyi insan” diye söz ediyordu. Aristoteles’i yorumlayan İbni Rüşt’ten nasıl etkilendiğini anlatıyordu.

İlahi Komedya Ortaçağ karanlığının yıkılışına giden yolun ilk adımıydı.

Şah Fırat, dünyayı 5’ten küçük gören bir zulüm çağının bitişini bize haber veriyor.

Bu haberi Floransa’da almak insana bambaşka bir duygu veriyor.

 

 

          

        

          

Yazarın Önceki Yazıları
Pentagon ve CIA’ye verilen sınırsız operasyon izni 24.03.2017Terör koridorunu açamayanlar 100 binlik ordu kuruyor! 22.03.2017ABD durmuyor... Cami bombalıyor, YPG’ye helikopter veriyor 20.03.2017İki fotoğraf: Masada üç Komutan... Arabada bir Bakan 17.03.2017Türkiye elindeki “etkili silahı” ne zaman kullanmalı? 15.03.2017Osmanlı; Doğu’da kazanmadan Batı’da sefere çıkmazdı 13.03.2017Barzani ve Rojava Peşmergesinin önü açılıyor 10.03.2017Almanya ABD’nin yerine ne zaman Ankara’ya düşman oldu? 08.03.2017Erdoğan’ın Almanya tepkisine Bahçeli’den gelen destek 06.03.2017ABD askeri PKK/YPG için ölür zannedenler! 03.03.2017Menbiç’te “Hendek Kazan” 500 ABD Askeri 01.03.2017Mehmetçik El Bab’a girdi ABD her yere silah yığdı 27.02.2017AK Parti’nin “evet” sloganı “Geleceğe cüret et” 24.02.2017ABD Rusya’yı sarıyor, İsrail Suriye’yi vuruyor, PYD ilerliyor 22.02.2017Türkiye yola nasıl devam edecek? Batı mı, bölge ülkeleri mi? 20.02.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.