YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Floransa’da “Şah-Fırat”a Uyanmak
27 Şubat 2015 08:56

Floransa’ya giderken Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Beş Şehir” kitabını yeniden okumak aklıma nereden geldi; bilmiyorum.

THY uçağı Akdeniz’in üzerinden Pisa’ya inişe geçtiğinde, “Osmanlılardan çok evvel asıl şöhretini Kurtuba’da yapan büyük Arap lisancısı Abdullah el-Kali’yi medreselerinde yetiştiren Erzurum’da İslami ilim geleneği bu şehri şarkın ön safta merkezlerinden biri yapıyordu” cümlesini okuyordum.

Floransa Avrupa’da yeni bir medeniyeti başlatan şehirdi; Rönesans’ın merkezi olarak biliniyordu.

Floransa’da Medici Ailesi vardı. Şehir ve Rönesans onlar demekti.

“Son zamanlarda ‘ulema’ sınıfı üç dört büyük aileden ibaretti. Solakzadeler, Kadızadeler, Müftizadeler, Gözübüyükler gibi” diyerek şehri anlatıyordu Ahmet Hamdi Tanpınar Erzurum’u yazdığı Beş Şehir kitabında.

Mediciler önce Floransa, sonra Roma, Venedik ve Papa... Nihayet Fransa ve bütün Avrupa’da güç sahibi oluyorlar...

Tarihe yeni bir medeniyeti inşa eden aile olarak geçiyorlar.

O yüzden ilgimi çekiyor Medici Ailesi ve Floransa. Belki de bir medeniyetin nasıl inşa edildiğini görmek istiyorum bu şehirde.

Hazır Türkiye yeni bir medeniyet inşasına soyunmuşken... Floransa’yı görmek iyi gelecek diye düşündüm.

Akşamın karanlığında girdiğim Floransa’yı görmeden uyudum; sabah Floransa’da “Şah-Fırat”a uyandım.

Bambaşka bir duyguydu.

Geçmiş bir medeniyet inşasının tecrübesini görmek için geldiğim Floransa’da, sabah ilk duyduğum şey, yeni bir medeniyetin inşasına soyunan Ankara’nın kritik hamlesiydi.

1908’den bu yana Batı’nın İngiltere önderliğinde kurduğu Ortadoğu oyununa bir isyan çığlığı gibi yankılandı kulağımda Ankara’nın Şah Fırat operasyonu.

“Vatan toprağı korundu” diye veriyordu haberleri portallar. “Türkiye oyunu bozdu” diyordu yorumcular...

Uyandığım otel odasında duyduğum şeyin Türkiye’nin bir haykırışı olduğunu hissediyordum. Bana öyle geliyordu; Ankara “duyduk duymadık demeyin” diyordu “işte ilan ediyorum; yeni dönem başlıyor...”

Otelden o ruhla çıktım... Şehir pazar sakinliğinde suskundu... O saatte şehri ele veren duvar yazılarıydı. “Filistin’e özgürlük” diyordu bir tanesi; Gazzeli bir kadın illüstrasyonu vardı yanı başında.

Kobanili kadınlara selam gönderiyordu bir başka duvar yazısı... YPG yerine PKK imzası atılmıştı.

Oysa Süleyman Şah Türbesi’ne yapılan operasyonun bir parçası olabilmek için ne çok can atıyorlardı.

Floransa duvarlarına yazan, hemen her köşebaşına “Mezopotamya”, “Dicle Kepab” açan Kürtler yeni Medeniyet İnşasının neferi mi olmuşlar diye düşünürken karşımıza çıkan Mescid açıktı. Oysa namaz vakti değildi. Duydukları heyecan gözlerinden anlaşılan 10 kadar mümin okunan Kur’an’ı dinliyorlardı. Bir şeylerden ümitlendiklerini belli ediyorlardı.

Artık Floransa benim için bambaşka bir şeye bürünmüştü.

Akşam otele döndüğümde ön Rönesans’ın kurucusu Osmanlı Beyliği’nin çağdaşı Floransalı Dante’nin İlahi Komedyası’na baktım.

Kudüs’ü Haçlılar’dan kurtaran Selahaddin Eyyubi’den “iyi insan” diye söz ediyordu. Aristoteles’i yorumlayan İbni Rüşt’ten nasıl etkilendiğini anlatıyordu.

İlahi Komedya Ortaçağ karanlığının yıkılışına giden yolun ilk adımıydı.

Şah Fırat, dünyayı 5’ten küçük gören bir zulüm çağının bitişini bize haber veriyor.

Bu haberi Floransa’da almak insana bambaşka bir duygu veriyor.

 

 

          

        

          

Yazarın Önceki Yazıları
Suriye için Türkiye, barış masası; ABD, askeri üs kuruyor 23.01.2017“FETÖ tu kaka” deyip ümidini Trump’a bağlayanlar! 20.01.2017İslam Ordusu’na ilk davet Irak’tan geldi 18.01.2017Altı ay sonra masaya davet edilen ABD 16.01.2017Ya referandum ya seçim! Neden üçüncü yol değil? 13.01.2017Hiç olmazsa Filistin’e bir Büyükelçi atayalım 11.01.2017Meğer Ortadoğu’yu “bataklık” yapan ABD imiş 09.01.2017Büyükelçiliğin koyduğu o fotoğraf savaş ilanı mı? 06.01.2017ABD Reina’da neden imza bıraktı? 04.01.2017Suriye’de ateşkes, Reina’da katliam, Obama’dan gelen ses 02.01.2017Şimdi Erdoğan suçluyor: “DEAŞ’ı siz destekliyorsunuz!” 28.12.2016Millet Türkiye’nin kiminle savaştığını yeni anlıyor 26.12.2016Bu millet El Bab Şehitleri’ni unutmayacak 23.12.2016Suikast Rusya’yı Türkiye’ye yaklaştırdı ABD’yi uzaklaştırdı 21.12.2016Masalar artık “onlar” olmadan kuruluyor 19.12.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.