YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Floransa’da “Şah-Fırat”a Uyanmak
27 Şubat 2015 08:56

Floransa’ya giderken Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Beş Şehir” kitabını yeniden okumak aklıma nereden geldi; bilmiyorum.

THY uçağı Akdeniz’in üzerinden Pisa’ya inişe geçtiğinde, “Osmanlılardan çok evvel asıl şöhretini Kurtuba’da yapan büyük Arap lisancısı Abdullah el-Kali’yi medreselerinde yetiştiren Erzurum’da İslami ilim geleneği bu şehri şarkın ön safta merkezlerinden biri yapıyordu” cümlesini okuyordum.

Floransa Avrupa’da yeni bir medeniyeti başlatan şehirdi; Rönesans’ın merkezi olarak biliniyordu.

Floransa’da Medici Ailesi vardı. Şehir ve Rönesans onlar demekti.

“Son zamanlarda ‘ulema’ sınıfı üç dört büyük aileden ibaretti. Solakzadeler, Kadızadeler, Müftizadeler, Gözübüyükler gibi” diyerek şehri anlatıyordu Ahmet Hamdi Tanpınar Erzurum’u yazdığı Beş Şehir kitabında.

Mediciler önce Floransa, sonra Roma, Venedik ve Papa... Nihayet Fransa ve bütün Avrupa’da güç sahibi oluyorlar...

Tarihe yeni bir medeniyeti inşa eden aile olarak geçiyorlar.

O yüzden ilgimi çekiyor Medici Ailesi ve Floransa. Belki de bir medeniyetin nasıl inşa edildiğini görmek istiyorum bu şehirde.

Hazır Türkiye yeni bir medeniyet inşasına soyunmuşken... Floransa’yı görmek iyi gelecek diye düşündüm.

Akşamın karanlığında girdiğim Floransa’yı görmeden uyudum; sabah Floransa’da “Şah-Fırat”a uyandım.

Bambaşka bir duyguydu.

Geçmiş bir medeniyet inşasının tecrübesini görmek için geldiğim Floransa’da, sabah ilk duyduğum şey, yeni bir medeniyetin inşasına soyunan Ankara’nın kritik hamlesiydi.

1908’den bu yana Batı’nın İngiltere önderliğinde kurduğu Ortadoğu oyununa bir isyan çığlığı gibi yankılandı kulağımda Ankara’nın Şah Fırat operasyonu.

“Vatan toprağı korundu” diye veriyordu haberleri portallar. “Türkiye oyunu bozdu” diyordu yorumcular...

Uyandığım otel odasında duyduğum şeyin Türkiye’nin bir haykırışı olduğunu hissediyordum. Bana öyle geliyordu; Ankara “duyduk duymadık demeyin” diyordu “işte ilan ediyorum; yeni dönem başlıyor...”

Otelden o ruhla çıktım... Şehir pazar sakinliğinde suskundu... O saatte şehri ele veren duvar yazılarıydı. “Filistin’e özgürlük” diyordu bir tanesi; Gazzeli bir kadın illüstrasyonu vardı yanı başında.

Kobanili kadınlara selam gönderiyordu bir başka duvar yazısı... YPG yerine PKK imzası atılmıştı.

Oysa Süleyman Şah Türbesi’ne yapılan operasyonun bir parçası olabilmek için ne çok can atıyorlardı.

Floransa duvarlarına yazan, hemen her köşebaşına “Mezopotamya”, “Dicle Kepab” açan Kürtler yeni Medeniyet İnşasının neferi mi olmuşlar diye düşünürken karşımıza çıkan Mescid açıktı. Oysa namaz vakti değildi. Duydukları heyecan gözlerinden anlaşılan 10 kadar mümin okunan Kur’an’ı dinliyorlardı. Bir şeylerden ümitlendiklerini belli ediyorlardı.

Artık Floransa benim için bambaşka bir şeye bürünmüştü.

Akşam otele döndüğümde ön Rönesans’ın kurucusu Osmanlı Beyliği’nin çağdaşı Floransalı Dante’nin İlahi Komedyası’na baktım.

Kudüs’ü Haçlılar’dan kurtaran Selahaddin Eyyubi’den “iyi insan” diye söz ediyordu. Aristoteles’i yorumlayan İbni Rüşt’ten nasıl etkilendiğini anlatıyordu.

İlahi Komedya Ortaçağ karanlığının yıkılışına giden yolun ilk adımıydı.

Şah Fırat, dünyayı 5’ten küçük gören bir zulüm çağının bitişini bize haber veriyor.

Bu haberi Floransa’da almak insana bambaşka bir duygu veriyor.

 

 

          

        

          

Yazarın Önceki Yazıları
Kerkük sonrası ABD, PKK/YPG bayrağını Rakka’ya neden astı? 19.10.2017Kerkük: Çoban bizim, koyun bizim, kurt bizim... 16.10.2017Kimmiş bu ABD ile Türkiye’nin ortak düşmanı? 13.10.2017Gürültüsü bir gün bile sürmeyen vize yasağı! 11.10.2017Vaktidir... İncirlik ABD’ye kapatılmalıdır! 09.10.2017AK PARTİ: Yanlış giden şeyler mi var? 06.10.2017Kemal Kılıçdaroğlu o adımı atar mı? 04.10.2017ABD Suriye ve Irak’ta Barzani ve PKK ile kazanır mı? 29.09.2017Barzani, “Ankara-Bağdat-Tahran gürler ama Erbil’e yağmaz” diyor! 27.09.2017ABD “Şah” dedi; Türkiye, Irak, İran “Mat” yapabilir 25.09.2017Sorun Barzani mi; ABD ve kara gücü PKK mı? 22.09.2017Erdoğan masaya ilk kez bu kadar güçlü oturuyor 20.09.2017PKK ABD’nin esas oğlanıyken çözümü Washington’da aramak 18.09.2017Yanı başımızda yeni harita çizmeye kalkan adam: Brett McGurk 15.09.2017Erbil’den Akdeniz’e PKK-Barzani Devleti 13.09.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.