YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
FETÖ’nün kıskacında Hendek siyasetinin önünde: CHP nereye?
30 Aralık 2015 13:46

Türkiye 1999 seçimlerine giderken CHP’nin gündemini işgal eden tek bir konu vardı: Fethullah Gülen. Parti’nin o dönem Genel Sekreteri Adnan Keskin sabah mesaisine “F tipi örgütlenme” ile başlar “Fethullah Gülen’nin ne kadar tehlikeli biri olduğu” ile bitirirdi.

CHP o seçimlerde barajı aşamadı; Adnan Keskin’in deyimi ile CHP “kurda kuşa yem oldu.” Parlamento dışı kaldı.

2002 seçimleri ile Parlamento’ya dönen CHP Genel Başkan Deniz Baykal’ın liderliğinde 1 Mart 2003 Tezkeresi’ne karşı çıktı. Meclis o tezkereyi reddetti. Reddedilen şey ABD’nin Türkiye üzerinden Irak’ı işgaliydi. Dirilen şey ise bağımsızlık ruhuydu.

O karar ile Ankara yüzünü tarihine, kültürüne, coğrafyasına döndürdü. Yeni bir sayfa açtı.

Küreselciler, Baronlar ise CHP’de bir sürek avı başlattı. Hedefe Baykal’ı koydular. İki kez denediler; ikisinde de hüsrana uğradılar.

Görev Fethullah Gülen’e verildi. Baykal 2010 yılında “Kaset Operasyonu” ile gönderildi. Failin FETÖ olduğu bugün tanık ifadelerinde yer alıyor.

2010 Mayısından bu yana CHP’de her şey konuşuluyor, tartışılıyor; bir şey hariç: FETÖ.

CHP, FETÖ’yü, FETÖ ile CHP ilişkisini tartışmadı. 

CHP’nin neden FETÖ’yü tartışmadığını Ergenekon Davası’nda hapis yatan Prof. Dr. Yalçın Küçük Ulusal Kanal’da Halil Nebiler’e anlattı. CHP içinde Fetullah Gülen’in askerleri olduğunu söyledi ve o isimleri açıkladı:

“CHP içinde bir Fethullah grubu oldu. Eren Erdem, Barış Yarkadaş, Enis Berberoğlu, Utku Çakırözer; bunları Fethullah Gülen’in askeri olarak söyledim. Bir kaç kişi daha var, isimlerini ağzıma almak istemiyorum. Bunlar Fethullah Gülen’in CHP içindeki mangasıdır. Onbaşı ise Gürsel Tekin’dir. CHP içinde Fethullah Gülen’in Çavuşu, Kemal Kılıçdaroğlu adında biri.”

CHP il kongrelerini tamamladı. Hiçbirinde FETÖ tartışılmadı; gündeme bile alınmadı. Nedeni Yalçın Küçük’ün açıklaması ile ortaya çıktı. 

Belli ki, Onbaşı ve Çavuş, CHP içinde Fethullah Gülen Terör Örgütü’nün ne menem bir şey olduğunun tartışılmasını engelledi. 

Bu CHP içinde FETÖ tartışması yok anlamına gelmiyor. Bazen konuşmamak, o konuyu görmemek en büyük tartışmadır. 

Peki; FETÖ tartışılmadı da Hendek siyaseti tartışıldı mı?

Hiç bir kongrede Hendek siyaseti de tartışılmadı.

Yalnızca Mustafa Balbay değindi Genel Başkanlığa aday olduğunu açıkladığı toplantıda. “Kürtler” dedi “Misak-ı Milli’nin teminatıdır.”

Doğru söyledi, lakin arkasını getirmedi.

Kongrelerde konuşulmadı ama Grup toplantısında Kemal Kılıçdaroğlu Hendek siyasetine karşı çıktı:

“Türkiye ayrışma sürecinin içinde. Hendekleri kimse savunamaz. Savunan demokrasi, hukuk, adaletten, özgürlükten yana değildir.”

Kemal Kılıçdaroğlu bu açıklamayı Başbakan Ahmet Davutoğlu ile buluşmasından önce, tam da KCK’lı Duran Kalkan’ın CHP'ye "Bütün tutarlı sosyal demokratları çağırıyoruz; demokrasi cephesine katılın. Kimsenin ayrılması vs. yok. Herkesin özgürce yaşadığı demokratik Türkiye sistemini kuralım" sözleriyle seslendiği zaman yaptı. 

FETÖ’ye karşı suskun duran CHP, HDP’ye ve Hendek siyasetine karşı çıkıyor.

Kongrelerinde il başkanlıklarına daha çok Alevi ve Kürt vatandaşların seçildiği sırada CHP’nin bu utangaç çıkışı ne anlam ifade ediyor?

FETÖ’ye karşı çıkmadan Hendek siyasetine karşı çıkılabilir mi?

Hendek siyasetinin arkasında FETÖ olduğu bilinirken. 

 FETÖ kıskacından kendini kurtaramayan CHP’nin Hendek siyasetine karşı çıkışı, HDP’nin boşalttığı alanı doldurmak içindir.
Samimi değildir; taktikseldir.

Bölge yeniden dizayn ediliyor; belli ki sınırlar değişecek. Böyle bir zamanda CHP’den beklenen ince taktikler olamaz. Küçük fırsatları kollamak CHP’ye yakışmaz.

Milli Mücadele ruhu diyemiyorlarsa, Misak-ı Milli mirasını devralamıyorlarsa bile...

Hiç olmaz ise 1 Mart 2003 ruhuna dönsünler. FETÖ’ye ve Hendek siyasetine “hayır” desinler; yeter.

 

Celal KAZDAĞLI

Yazarın Önceki Yazıları
Kerkük sonrası ABD, PKK/YPG bayrağını Rakka’ya neden astı? 19.10.2017Kerkük: Çoban bizim, koyun bizim, kurt bizim... 16.10.2017Kimmiş bu ABD ile Türkiye’nin ortak düşmanı? 13.10.2017Gürültüsü bir gün bile sürmeyen vize yasağı! 11.10.2017Vaktidir... İncirlik ABD’ye kapatılmalıdır! 09.10.2017AK PARTİ: Yanlış giden şeyler mi var? 06.10.2017Kemal Kılıçdaroğlu o adımı atar mı? 04.10.2017ABD Suriye ve Irak’ta Barzani ve PKK ile kazanır mı? 29.09.2017Barzani, “Ankara-Bağdat-Tahran gürler ama Erbil’e yağmaz” diyor! 27.09.2017ABD “Şah” dedi; Türkiye, Irak, İran “Mat” yapabilir 25.09.2017Sorun Barzani mi; ABD ve kara gücü PKK mı? 22.09.2017Erdoğan masaya ilk kez bu kadar güçlü oturuyor 20.09.2017PKK ABD’nin esas oğlanıyken çözümü Washington’da aramak 18.09.2017Yanı başımızda yeni harita çizmeye kalkan adam: Brett McGurk 15.09.2017Erbil’den Akdeniz’e PKK-Barzani Devleti 13.09.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.