YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Erdoğan: Sanıldığı kadar rahat mı?
07 Temmuz 2014 17:30

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül beklenmedik açıklamasını Haber Türk gazetesine yaptı:

“Millete hizmet etmeye devam edeceğim. Yapılacak çok işler var.”

Bu açıklama ile Abdullah Gül bize “siyasette ben de varım” diyor.

Abdullah Gül’ün “AK Parti Genel Başkanlığı’nı istiyorum” demesini siyasetin yol haritasını değiştirecek bir gelişme olarak görmek lazım.

Deniz Baykal bir açıklamasında “Türkiye’nin Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığına değil, Tayyip Erdoğan’ın bir Cumhurbaşkanı’na ihtiyacı var” demişti.

Ne demek istediği tam olarak anlaşılmamıştı.

CHP ve MHP’ye Çatı adayı olarak Ekmeleddin İhsanoğlu dayatılınca Tayyip Erdoğan için başka seçenek kalmadı. Cumhurbaşkanı adayı oldu.

Aslında bu Tayyip Erdoğan’dan kurtulmak isteyen iç ve dışardaki güçlerin istediği bir şeydi.

Onlara göre formül netti:

“Tayyip Erdoğan’ı Köşk’e çıkarmak AK Parti’yi ve Başbakanlığı elinden almak.”

Şimdi bu plan devreye sokulmaya çalışılıyor.

Medyada Hareketlenme

Derya Sazak Milliyet’in Genel Yayın Yönetmenliği koltuğundan çözüm sürecine indirdiği darbe yüzünden atılmıştı.

Milliyet’in patronu Demirören Ailesi’ne hatırı kırılamayacak bir isim koltuğundan aldığı güç ile ricada bulunmuştu.

Demirören o ricayı kabul etmedi; Hasan Cemal’den sonra Derya Sazak ile yollarını ayırdı.

Derya Sazak beklenmedik bir şekilde Yurt Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmenliği görevine getirildi. Bu görev Onun kalibresinde bir insanın kabul edeceği bir makam değildi.

Derya Sazak o görevi kabul etti. Onunla yetinmedi kendisine bir de Sokak TV’nin yöneticiliği verildi.

Fehmi Koru tam da bu haberlerin ardından Star Gazetesi’nden ayrıldı, Haber Türk’e transfer oldu. Hani şu Abdullah Gül’ün siyasete dönme mesajını verdiği gazete olan Haber Türk…

Fehmi Koru Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı toplantısına katılmamıştı.

Bülent Arınç, Beşir Atalay gibi çoğunluğu 3 dönem kuralına takılan isimler Abdullah Gül için çaba harcıyor.

AK Parti içinde Gül’ün bir karşılığı var.

Gül’ü istemeyen Tayyip Erdoğan bu talebin karşısında durabilir mi?

Bu Erdoğan için zannedildiği kadar rahat değil.

Ahmet Davutoğlu diyenler, parti içi ve dışından her odağın desteklediği Abdullah Gül karşısında acaba varlık gösterebilir mi?

AK Parti’yi yenilemeye çalışan Tayyip Erdoğan’ın işi öyle sanıldığı gibi kolay değil.

Ekmeleddin Bey’in Kampanyasındaydım

Pazar günü Ekmeleddin İhsanoğlu’nun İstanbul’da ilk sokağa çıkışını yakından izledim.

Gezi Parkı sonrası İstiklal Caddesi’ne girerken grupla buluştum. İstiklal Caddesi’nde ilgi yüksekti. İnsanlar Erdoğan ile kıyaslayıp, “O burada tek başına gezemez” diyordu.

Beklediğimden daha dinamik ve seri bir İhsanoğlu gördüm. İnsanlarla, esnafla çok kolay diyalog kuruyor, oyalanmadan yoluna devam ediyor.

Yanında CHP’li Gürsel Tekin vardı. Teşkilat olarak CHP yoktu. Oğlu, gelini, yeğenleri ile aile yakını ve dostları vardı. Hepsi iyi eğitim almış, bir şeyler yapma isteği ile kendilerini paralıyorlardı.

İstiklal Caddesi’nden Sultangazi’ye gidildi. Sokak iftarına ilgi yüksekti.

CHP ve MHP’nin teşkilat olarak olmayışı önce bana eksiklik gibi geldi. Sonra bu fikirden vazgeçtim.

O haliyle Ekmeleddin İhsanoğlu farklı bir hava yakalamış.

Ailesini, çevresini ve o havayı gördüm.

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun toplumda bir şeylere karşılık geldiğini fark ettim.

 

Celal KAZDAĞLI

Yazarın Önceki Yazıları
Silahı var, petrolü var, dayısı var... Devlet olmak için eksiği ne? 29.05.2017Türkiye-AB “İlişkiye” bir şans daha veriyor... 26.05.2017Tartışılan konu: FETÖ’nün siyasi ayağı! 24.05.2017Başarmak için Erdoğan’ın önünde hiç bir engel yok 22.05.2017Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 98. yılında Türkiye 19.05.2017Türkiye... yeni bir yolculuğa yelken açıyor... 17.05.2017Türkiye ABD’yi neden ikna etmek durumunda olsun ki 12.05.2017Erdoğan-Trump görüşmesinin bir önemi kaldı mı? 10.05.2017CHP’nin Fikri Sağlar kararı kurultay davetiyesi gibi 08.05.2017ABD’nin “çatışmasız bölge” çalımı: PKK’ya verilen 22 tır silah 05.05.2017Üye olduğu gün o fezleke Meclis’e gönderildi 03.05.2017Erdoğan AK Parti’ye dönerken CHP’de ne oluyor? 01.05.2017Ringde dayak yiyen boksör görüntüsü 28.04.2017Yeniden sahaya çıkan Türkiye kimin oyun planını bozuyor? 26.04.2017“En birinci Reisçi benim!..” kavgası 24.04.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
00:30
 // BEYAZ TÜRKLERİN PEMBESİ
Eski Türkiye özlemi çekenlerdir bunun karşılığı. Beyaz Türkleri monotonluk ve vesayet besler. Değişim ve reform, bunlar için yok oluştur. Mecbur kaldıkları için beyazlarına biraz al katıp, pembeleştiler. Al'ın karşılığı, milliyetçi ve muhafazakarlıktır. Ulusalcılarla milliyetçiler, seçimden sonra korkarım mor rengini alıp, mor türkler olarak tarihe nam salacaklardır. Beyaz türkler şimdiden evlatlarına sigortalı bir iş kursunlar. Yok öyle bedava saltanat. Güneydoğu'da kaçak elektrik kullanıyorlaaar!!! Diyen gurubun ekseriyeti bu beyaz türklerdir. Rakip çıktı ya, kıyameti koparırlar. Devlet dairelerinde bilgisayarda oyun oynayıp, dedikodu yapanlar, askeri, adli, öğretmen ve polis lojmanlarında ne saltanat yaşandığını biliyoruz. Kaçak elektrik, devede kulak bile değildir. 10 ağustos olduğunda, 10 Kasım'ı unutacaklar, telaş içinde o günü bekliyor...
08 Temmuz 2014 00:30