YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Erdoğan; Diz mi Çökecek; Mücadele mi Edecek?
05 Haziran 2013 12:44

Ne dedi Gezi Parkı protestosunun 7. gününde Prof. Dr. Ahmet İnsel?

“Başbakan bu eli kaybetti” dedi.

“Artık Türkiye’yi Erdoğan temsil etmiyor” diye yazdı Ertuğrul Özkök.

BBC hedefin ağaçlar değil Erdoğan olduğunu açıkça söyledi, Financial Times’ın başyazısını aktarırken:

“Türkler şimdi ağaçların kesilmesini önlemek için tekrar sokağa çıktılar. Ama aslında modern Sultan Erdoğan’a karşı öfkeliler.”

Mehmet Ali Alabora da tweet’ten duyurmuştu meselenin üç-beş ağaç olmadığını.

Meselenin doğrudan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğu bugün daha net anlaşılıyor.

Gezi Parkı’nı korumak için ortaya çıkanlar kentin orta sınıfı diyebileceğimiz bir kesim.

Son derece masum ve demokratik bir talep için ortaya çıktılar.

Ama onların bu talebi hızla başka bir yere taşındı. Ağaca sahip çıkanlar birden kendilerini Başbakan’ı protesto ederken buldular.

Kentine sahip çıkma dışında bir derdi olmayan bu kitle nasıl oldu da birden siyasi bir hesaplaşmanın parçası haline geldi?

Arka planda aylardır çalışan ve fırsat kollayan pek çok benzemezin oluşturduğu ittifak anlaşılmadan bu soruya cevap verilemez.

O ittifakın dış unsurları Obama’ya da karşı çıkan ABD’nin Neoconları, İsrail’in Esed ile iş tutan kesimleri, İran’ın Baas Rejimine destek veren unsurları, Batı dünyasının giderek zayıflayan İngiltere, Fransa ve Almanya’sından oluşuyor.

Yeni Şafak’ın manşet haberine göre 750 kadar ajan provokatör onlar adına günlerce o meydanda görev yaptı.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi planlanmış toplantılarını o yüzden iptal etti ve Türkiye’de kaldı.

Onları içerdeki eski üst yapının arta kalan tüm unsurları, yaşlı kurtlar, medya, iş dünyası ve polis içinde intikam peşinde koşan bir grup destek verdi.

Olayların başladığı ilk gün polis sabahın beşinde saldırdı. Çadırları yaktı, insanların gözüne gaz sıktı. Kırık Türkçe konuşan ajan provokatörler kitleyi yönlendirdi. Medya ilk gün hiçbir yayın yapmadı. Adeta sansür var havası verdiler. Buna karşılık sosyal medya üzerinden direniş nasıl örgütlenir bize onu gösterdiler.

Türk medyası yayın yapmaz iken BBC ve Fransız kanalı canlı yayın yapıyordu.

Polisin şiddeti, medyanın kendine sansür uygulaması, medyacıların sosyal medya üzerinden olayları kışkırtması, onlarca yalan bilgiyi aktarmaları ile ağaç talebi yerini Erdoğan’a tepkiye bıraktırıldı.

Ajan provokatörler aynı sertlik ile polise cevap verip, İstanbul’da Başbakanlık Ofisi, Ankara’da Başbakanlık binası saldırıya uğrayınca medya devreye girdi.

Okurlara tepkinin Başbakan Erdoğan’a olduğunu anlatmaya başladılar.

23 Mayıs’ta mahkemeye verilen 28 Şubat İddianamesini birinci sayfalarında haber yapmayan, köşelerinde yazmayan, sosyal medyada yer vermeyenler birden demokrat kesiliverdi. Başbakan Erdoğan da otoriter oldu.

28 Şubat darbesinde medya nasıl manşet attıysa benzeri manşet, haber ve fotoğraflarla gazeteler saldırıya geçti. Televizyonlar canlı yayınlara başladılar.

Başbakan’a, “otoritersin”, “ben yaptım demekle olmaz”, “Padişah yetkilerine sahipsin”, “insanlara hayat tarzı dayatıyorsun”, “demokrasi sadece sandık değil” diyerek yüklendikçe yüklendiler.

Başbakan’a nasıl davranacağına dair görüş dikte etmeye başladılar. “Öyle değil, böyle yapmalısın” diye akıl öğrettiler.

“Artık Yeni Türkiye’yi sen temsil etmiyorsun” dediler.

“Bu eli kaybettin” diye seslendiler.

Her şeyi dediler ama bir şey demediler.

Başbakan’ı ne istifaya çağırdılar ne de seçim çağrısı yaptılar.

Seçim istemediklerine, Başbakan’ın istifasını talep etmediklerine göre Başbakan’dan ne istiyorlar?

Erdoğan’ın önlerinde diz çökmesini istiyorlar.

“Ergenekon ile uzlaş” diyorlar. “28 Şubat davasının medya ve iş adamı ayağını durdur” çağrısı yapıyorlar.

28 Şubat davasının iddianamesini birinci sayfasında haber yapmayanlar Başbakan Erdoğan’ın karşısına kentli orta sınıfı dikerek kendilerini demokrat, Başbakan’ı otoriter ilan ediyorlar.

Bir de dönüp “Bak senin yakın çevren bizimle” deyip, tehdidin boyutunu arttırıyorlar.

Bunu ne zaman yapıyorlar?

Türkiye Kürtlerle bir büyük barışı gerçekleştirmek üzereyken.

Ne zaman yapıyorlar?

Yatırımların alabildiğine arttığı, dış ticaretin 400 milyar dolara tırmandığı, IMF’ye borcun sıfırlandığı, turizmin arttığı, yabancı kredi şirketlerinin Türkiye’nin notunu arttırdığı bir sırada çıkıp “façanı bozarım” diyorlar.

Ne zaman yapıyorlar?

Suriye konusunda Türkiye sona yaklaşırken yapıyorlar.

Ne istiyorlar?

Başbakan’a “Önümüzde diz çök” diyorlar.

Erdoğan; diz mi çökecek, mücadele mi edecek?

Göreceğiz.

 

Celal KAZDAĞLI

05 Mayıs 2013

 

 

Yazarın Önceki Yazıları
Terör koridorunu açamayanlar 100 binlik ordu kuruyor! 22.03.2017ABD durmuyor... Cami bombalıyor, YPG’ye helikopter veriyor 20.03.2017İki fotoğraf: Masada üç Komutan... Arabada bir Bakan 17.03.2017Türkiye elindeki “etkili silahı” ne zaman kullanmalı? 15.03.2017Osmanlı; Doğu’da kazanmadan Batı’da sefere çıkmazdı 13.03.2017Barzani ve Rojava Peşmergesinin önü açılıyor 10.03.2017Almanya ABD’nin yerine ne zaman Ankara’ya düşman oldu? 08.03.2017Erdoğan’ın Almanya tepkisine Bahçeli’den gelen destek 06.03.2017ABD askeri PKK/YPG için ölür zannedenler! 03.03.2017Menbiç’te “Hendek Kazan” 500 ABD Askeri 01.03.2017Mehmetçik El Bab’a girdi ABD her yere silah yığdı 27.02.2017AK Parti’nin “evet” sloganı “Geleceğe cüret et” 24.02.2017ABD Rusya’yı sarıyor, İsrail Suriye’yi vuruyor, PYD ilerliyor 22.02.2017Türkiye yola nasıl devam edecek? Batı mı, bölge ülkeleri mi? 20.02.2017İttifakta rahmet, itilafta felaket vardır 17.02.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.