YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Endişe ile Umudun Bir Arada Olduğu Şehir
20 Mayıs 2013 09:02

Sivas; 4 Eylül 1919 günü Heyet-i Temsiliye’nin lise binasında toplanarak Milli Mücadele’yi, kendi şehirlerinde başlatmış olmasından ne kadar gurur duyuyorsa, Madımak Oteli yangını ile üzerlerine atılan lekeden o kadar utanç duyuyor.

Mustafa Kemal’e 108 gün ev sahipliği yapan Sivas kendini Cumhuriyet’i kuran şehir olarak görüyor.

Böyle bir şehirde Mustafa Kemal’in misafir kaldığı ve tüm görüşmeleri yaptığı Askeri binadan 300 metre mesafede Madımak Oteli’nde yaşananları ise “Sivas’ın işi” olarak görmüyorlar.

Sivas Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Fikret Ünsal, Madımak üzerine çalışmış ve bir de kitap yazmış bir gazeteci. Olayı büyük bir komplo olarak görüyor. “Baştan sona planlanmış, Sivas dışından gelen aktörlerin rol aldığı bir olay” diyor.

Madımak Oteli’nin yakılması ve 37 (33 yazar, aydın, 2 otel görevlisi, 2 dışarıdaki kalabalık arasından) kişinin ölmesi bir “Ergenekon eylemi” olarak şehrin hafızasında yerini çoktan almış.

Tıpkı Muhsin Yazıcıoğlu’nun şüpheli ölümü gibi.

Sivas, Muhsin Yazıcıoğlu’na sahip çıkıyor. Gazeteci İsmail Güneş ile birlikte ölümü şehirde bir suikast olarak kabul ediliyor.

Sivas, Muhsin Başkan’ın öldürüldüğüne inanıyor.

Doğan Ürgüp, Muhsin Yazıcıoğlu’nun arkadaşı ve bugün Sivas Belediye Başkanı olarak görev yapıyor. Doğan Ürgüp’ün BBP’den Başkan seçilmesi Sivas’ın Yazıcıoğlu’na olan saygısı olarak görülüyor.

Doğrusu Doğan Ürgüp de Sivas’ta bir iktidar partisi mensubu gibi çalışıyor. Ankara Sivas’ı kendisinden sayıyor.

Çözüm süreci Sivas’ta dikkatle izleniyor. Bunda en önemli neden Sivas’ın 278 şehit vermesi ve 98 gaziye sahip olması.

Sivas sorunun çözümünden yana. Lakin şehrin kendine göre “ama”ları var.

Biraz öfke olsa da dışa yansıyan bir tepki değil bu.

İnsanlar kendi düşüncelerini anlatmak istiyorlar. Daha çok kendileri dinlenmediği zaman öfke duyuyorlar.

Pek çok STK temsilcisinin “Akil İnsanlar Toplantısı”na çağrılmamış olmasına tepki gösteriyorlar.

Mesela Sivas Kent Konseyi Başkanı Mustafa Haste, “Neden çağrılmadık” diye soruyor. Türk Ocakları Derneği Sivas Şube Başkanı Ertuğrul Kuşderci de çağrılmayanlar arasında.

“Bizden niçin korkuyorlar” diye soruyor Ertuğrul Kuşderci, “çağırsalar görüşlerimizi söyleyecektik.”

Çözüm İçin Sen de Konuş programını Sivas Kent Meydanı’nda yaptık.

Pek çok şehrin aksine Sivas, kendini gösteren, bir tür açık hava müzesi özelliği taşıyan büyük bir meydana sahip; bu ona ayrı bir güzellik katıyor. Meydan’ın bir tarafı Buruciye Medresesi, öbür tarafta 4 Eylül 1919 Kongre’nin toplandığı tarihi bina var. Onun yanında Mustafa Kemal’in 108 gün kaldığı Askeri bina duruyor. Yanında Valilik.

Buruciye Medresesi’nin önünde ise Çifte Minare, meydana ayrı ve mistik bir hava katıyor.

Çözüm sürecini o meydanda konuştuk.

Sivas Baro Başkanı Muharrem Eliş, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Yıldırım, BBP Sivas İl Başkanı Aytekin Kurmaç, CHP Sivas İl Başkanı Ulaş Karasu, MHP Sivas İl Başkanı Kürşat Ergün, Sivas Kent Konseyi Başkanı Mustafa Haste ve Türk Ocakları Derneği Sivas Şube Başkanı Ertuğrul Kuşderci programa katıldılar. Her biri kendi açılarından çözüm sürecine dair düşüncelerini açıkladı.

Muharrem Eliş ve Osman Yıldırım, sürece olumlu baktı. Umutlu bir gelecek tablosu çizdi. Diğer konuşmacılar ise daha çok endişelerini dile getirdiler. Özellikle PKK ile masaya oturuluyor görüntüsü onları rahatsız ediyor.

Sivas AVM’ye sahip olmayan bir kent. Birkaç girişim olmuş ama esnafın ve Belediye’nin tutumu AVM’ye izin vermemiş.

Son dönem kentte Çağrı Merkezleri açılıyor. Siyasi iktidar istihdam için bu merkezlere önem veriyor.

Sivas’ın kaderini değiştirecek iki gelişme bugünlerde hayata geçiyor.

Sivas Hızlı Tren’e kavuşacak. Bu yöndeki çalışmalar ilerliyor. Hızlı tren Sivas’ı yeniden ulaşım ve lojistik merkez haline getirecek.

Ama asıl gelişme TÜDEMSAŞ ile ilgili.

Cumhuriyet’in kurduğu vagon tamir ve onarım atölyesi yeniden sahneye çıkıyor. Fabrika’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı’na yeni atanan Yıldıray Koçarslan çok önemli işler için hazırlık yapıyor.

Yılda bin 200’e kadar çıkacak vagon üretimi için düğmeye basılmış. Üretim için Bursa modeli benimsenmiş. İmalat fabrikanın iç performansı ile yapılmayacak. En az 5 bin kişinin iş imkanı bulacağı bir yan sanayinin gelişmesi öngörülüyor.

Fabrikanın yönetim ve çalışma biçimini baştan sona değiştiren Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Koçarslan vagon üretimini şehirde oluşturulacak yan sanayi üzerine kurmaya çalışıyor.

Bu başarılabilirse Sivas bambaşka bir kent olacak demektir.

 

Celal KAZDAĞLI

19 Mayıs 2013

Yazarın Önceki Yazıları
Kerkük sonrası ABD, PKK/YPG bayrağını Rakka’ya neden astı? 19.10.2017Kerkük: Çoban bizim, koyun bizim, kurt bizim... 16.10.2017Kimmiş bu ABD ile Türkiye’nin ortak düşmanı? 13.10.2017Gürültüsü bir gün bile sürmeyen vize yasağı! 11.10.2017Vaktidir... İncirlik ABD’ye kapatılmalıdır! 09.10.2017AK PARTİ: Yanlış giden şeyler mi var? 06.10.2017Kemal Kılıçdaroğlu o adımı atar mı? 04.10.2017ABD Suriye ve Irak’ta Barzani ve PKK ile kazanır mı? 29.09.2017Barzani, “Ankara-Bağdat-Tahran gürler ama Erbil’e yağmaz” diyor! 27.09.2017ABD “Şah” dedi; Türkiye, Irak, İran “Mat” yapabilir 25.09.2017Sorun Barzani mi; ABD ve kara gücü PKK mı? 22.09.2017Erdoğan masaya ilk kez bu kadar güçlü oturuyor 20.09.2017PKK ABD’nin esas oğlanıyken çözümü Washington’da aramak 18.09.2017Yanı başımızda yeni harita çizmeye kalkan adam: Brett McGurk 15.09.2017Erbil’den Akdeniz’e PKK-Barzani Devleti 13.09.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.