YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Eğer bu ise atacağınız adım... Size geçmiş olsun!
06 Ağustos 2015 16:36

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş gazetecilerle buluşmasını iptal edip acilen Brüksel’e gidince herkes heyecanlandı.

Kulislere HDP’nin PKK’yı silah kullanmaktan vazgeçireceği bilgileri sızdırıldı. 

Esasen Kandil’in önünde başka seçenek de yoktu. TSK’nın yüzde 80 milli kapasite ile gerçekleştirdiği operasyon ile Kandil’de PKK’nın alt yapısı tümüyle çökertildi. Kandil’in Irak tarafı kullanılamaz hale getirildi.

Güvenlik güçleri bölgede, büyük şehirlerde ardı ardına pek çok operasyon gerçekleştirdi. KCK’nın şehir örgütlenmesi, DHKP-C, IŞİD gibi terör grupları çalışamaz hale getirildi. İlk gün bin 500 militan gözaltına alındı.

Operasyon Türkiye istedi diye gerçekleşmedi. Suruç’ta Türkiye’nin 16 ilinden toplanan çoğunluğu Alevi kökenli gençlere yönelik canlı bomba eylemi ve Ceylanpınar’da PKK’nın evde uyuyan iki polisi uykusunda hunharca katletmesi üzerine Devlet operasyon yapmak zorunda kaldı.

Hal böyle iken ne beklersiniz, PKK’nın silah bırakması, en azından silah kullanmaktan vazgeçtiğini ilan etmesinden başka?

Şapkada başka tavşanların olduğunu KCK Yürütme Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar’ın açıklaması ile bir kez daha gördük.

Zübeyir Aydar Amerika’nın Sesi radyosunun Kürtçe bölümüne bir demeç verdi.

Zübeyir Aydar; “ABD bizi ve hükümeti bir masa etrafında toplamalı” dedi.

ABD’yi ikna için ortaya attığı bonus mu? “IŞİD’le savaşta daha büyük rol oynarız.”

ABD, KCK’yı, yani PKK’yı Türkiye ile masaya oturtacakmış, PKK bunun karşılığında gidip IŞİD ile daha fazla savaşacakmış.

IŞİD’ın safında Türkiye’ye karşı savaşsanız ne yazar.

Siz Türkiye’yi ne zannediyorsunuz?

ABD söyleyecek Türkiye yapacak. Öyle mi?

Bunca olup bitenden sonra hiç olmaz ise şunu anlasaydınız:

ABD sizi sırf Türkiye ile yeniden ilişki kurabilmek için Kobani’de bir araç olarak kullandı.

Türkiye’ye yakınlaşmak için Kobani’de, Rojova’da ABD’nin kullandığı bir güç idiniz.

Bunu nasıl oluyor da hala anlamıyorsunuz?

Sizin IŞİD ile mücadele etmediğinizi dünya alem biliyor. Öyle bir kapasitenizin olmadığı bir kez daha görüldü.

Suriye rejimi, eski haminiz Esad ile bir oldunuz. Bölgede Esad’a karşı mücadele eden Suriye muhalefetine ve muhalefetle birlikte olan 15 kadar Kürt gruplarına mensup insanları öldürdünüz. IŞİD’le filan da mücadele etmediniz.

Kandil’in altyapısı çökertildikten, Suriye’de Türkiye devreye girdikten sonra esasen kalabileceğiniz bir yer bulmanız bile zor.

Böyle bir durumda kalkmış ABD’ye dönüp imdat diyorsunuz. “Bizi Türkiye ile aynı masaya oturt.”

Eğer onca olup bitenden sonra atacağınız adım ABD’ye dönüp “Biz hala iş görürüz bizi kullanmaya devam edin” demekse size geçmiş olsun... Türkiye’nin sizin için yapabileceği bir şey yok.

Kullanılmanın da, uşaklığın da, düşmanlığın da bir sınırı olur. 

Bilesiniz... O silah sizi kurtarmayacak, elinizde olduğu müddetçe sizi bitirecektir.

Düşmanınız elinizde tuttuğunuz silahtır.

Bunu anlamadan bir çıkış olmaz.

Ne Washington, ne Brüksel, ne Tel Aviv sizi kurtarmaz.

Bir çıkış mı arıyorsunuz... Önce elinizde ne varsa atın yere... Sonra çevirin yüzünüzü Ankara’ya...
     

Celal KAZDAĞLI

 

Yazarın Önceki Yazıları
Ankara’ya Rağmen ABD’nin Dayattığı PYD Planı 27.03.2017Pentagon ve CIA’ye verilen sınırsız operasyon izni 24.03.2017Terör koridorunu açamayanlar 100 binlik ordu kuruyor! 22.03.2017ABD durmuyor... Cami bombalıyor, YPG’ye helikopter veriyor 20.03.2017İki fotoğraf: Masada üç Komutan... Arabada bir Bakan 17.03.2017Türkiye elindeki “etkili silahı” ne zaman kullanmalı? 15.03.2017Osmanlı; Doğu’da kazanmadan Batı’da sefere çıkmazdı 13.03.2017Barzani ve Rojava Peşmergesinin önü açılıyor 10.03.2017Almanya ABD’nin yerine ne zaman Ankara’ya düşman oldu? 08.03.2017Erdoğan’ın Almanya tepkisine Bahçeli’den gelen destek 06.03.2017ABD askeri PKK/YPG için ölür zannedenler! 03.03.2017Menbiç’te “Hendek Kazan” 500 ABD Askeri 01.03.2017Mehmetçik El Bab’a girdi ABD her yere silah yığdı 27.02.2017AK Parti’nin “evet” sloganı “Geleceğe cüret et” 24.02.2017ABD Rusya’yı sarıyor, İsrail Suriye’yi vuruyor, PYD ilerliyor 22.02.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
 // Yaşar TÜRKMEN
Yüzlerini duvara dönecekler,ayaklarını açıp ellerinide başlarının üzerine koyacaklar.Başka şansları yok.Ne yüzle bakacaklar yüzlerini dönüp.İtibarları sıfır....
06 Ağustos 2015 18:23