YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Çıkartılan ceket, sıvanan kol; Erbil-Riyad-İstanbul
25 Ocak 2016 16:45

“Sabah her şey bitmiş olacak. Türkmendağı türküleri yakılsın artık. 500 yıllık gasp sona erdi; Mercidabık 1516’nın haklı rövanşı” tweetini Mihraç Ural attığı gün gazetelerde ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın İstanbul’da Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı 6 saate varan görüşmelerin yansımaları yer alıyordu. 

Bir müstemleke valisi gelmiş, Ankara’nın “hain” dediği, “terörle işbirliği yapıyorlar” diye suçladığı her kim var ise onlarla görüşmüş, Türkiye’ye demokrasi, insan hakları dersi vermiş!

Yani Joe Biden ilk gün “vurmuş” ikinci gün vurduğu kişilere “sarılıp” gönlünü almış.

Joe Biden’ın diğer görüşmeleri 4 saati bulmamış, gönlünü almak istedikleri kişiler ile 6 saat görüşmek zorunda kalmış.

Gönül alabilmiş mi?

Cevabı Türkiye’de yayınlanan medyada görmek mümkün değil.

Cevabı kendi Dışişleri Bakanı John Kerry verdi.

Kerry Suudi Arabistan’ın Başkenti Riyad’da Körfez İşbirliği Konseyi’nin dışişleri bakanları ile toplantı yaptı. Toplantıda Kerry ile birlikte Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, BAE, Bahreyn ve Umman’ın dışişleri bakanları da vardı.

Kerry daha sonra Suudi Arabistan Kralı Salman ile de bir araya geldi.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Riyad’da bulunan Dışişleri Bakanı John Kerry arayıp sordu: “Ne diyorlar?”

Kerry cevap verdi: “Sana İstanbul’da ne deniyorsa onu.”

Gazetelere bakarsak İstanbul’da Joe Biden’a ne dendiğini öğrenemezsiniz.

Tam tersi şeyler var.

Mesela Türkmendağı düştü diyor gazeteler. Türkiye sınırının 10 km yakınında olan el-Rabia kasabası düştü. Esad Rejimi ile Hizbullah milisleri aldı Türkmenler için stratejik değeri olan el-Rabia’yı. Muhalefetin ikmal yolu kesildi, Esad Rejiminin ise İdlib yolu açıldı.

Dahası koridor neredeyse tamamlanmak üzere. PKK Akdeniz’e açılacak diyor gazetede yer alan haberler.

Bir de Başika kampı, artık uluslararası güç tabelası asılacakmış. ABD Musul’u geri almak için daha aktif çalışacakmış.

Suriye’de ise ABD postalı yere basacakmış. Niçin? PYD’yi korumak, IŞİD ile mücadeleyi koordine etmek için.

Şayet durum bu idiyse Joe Biden, 6 saat, Ahmet Davutoğlu ve Recep Tayyip Erdoğan ile ne görüştü?

Gelmesine bile gerek yoktu.

Zaten programında Türkiye yoktu. Neden acaba kısa sürede programına Türkiye eklendi? Bir de üstüne üstlük Obama telefon etti Erdoğan’a, “Bizim Biden geliyor, onunla görüşün” diye.

Amerikalılar hava atmayı severler; cool takılırlar biraz. Muhatabının canını sıkacak işler yapar ki, muhatap bir daha bunları yapma diye işe başlayıp asıl konuda geri adım atsın. Toplantıya psikolojik üstünlükle girmek ister.

Ama onun psikolojik üstünlüğünü Mesut Barzani bozdu: Guardian’a verdiği demeçte “Bitti” dedi “100 yıl önce kurduğunuz Sykes-Picot düzeni sona erdi.”

İkinci cevap Ahmet Davutoğlu’ndan geldi. Görüşmede ceketi çıkardı, kolları sıvadı Joe Biden’a haritalar üzerinden bir Suriye ve Irak dersi verdi.

Sonuç ne mi oldu?

Önce Rusya açıkladı. “Biz” dedi “Türkiye sınırına yakın bir havaalanı kurmayacağız.”

Sonra haber Cenevre’den geldi. Masa kurulmuyor.

Başika’da değişen bir şey yok: Türk askeri kalmaya devam ediyor.

Uluslararası güç mü dediniz?

Ehh, işte; “İslam Ordusu” geliyor.

Erbil-Riyad-İstanbul aynı şeyi söylüyor. Bir aradalar. Daha ne istersiniz?

 

Celal KAZDAĞLI

 

Yazarın Önceki Yazıları
Pentagon ve CIA’ye verilen sınırsız operasyon izni 24.03.2017Terör koridorunu açamayanlar 100 binlik ordu kuruyor! 22.03.2017ABD durmuyor... Cami bombalıyor, YPG’ye helikopter veriyor 20.03.2017İki fotoğraf: Masada üç Komutan... Arabada bir Bakan 17.03.2017Türkiye elindeki “etkili silahı” ne zaman kullanmalı? 15.03.2017Osmanlı; Doğu’da kazanmadan Batı’da sefere çıkmazdı 13.03.2017Barzani ve Rojava Peşmergesinin önü açılıyor 10.03.2017Almanya ABD’nin yerine ne zaman Ankara’ya düşman oldu? 08.03.2017Erdoğan’ın Almanya tepkisine Bahçeli’den gelen destek 06.03.2017ABD askeri PKK/YPG için ölür zannedenler! 03.03.2017Menbiç’te “Hendek Kazan” 500 ABD Askeri 01.03.2017Mehmetçik El Bab’a girdi ABD her yere silah yığdı 27.02.2017AK Parti’nin “evet” sloganı “Geleceğe cüret et” 24.02.2017ABD Rusya’yı sarıyor, İsrail Suriye’yi vuruyor, PYD ilerliyor 22.02.2017Türkiye yola nasıl devam edecek? Batı mı, bölge ülkeleri mi? 20.02.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.