YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Budanan Ağaç ve Arınç-Gökçek
25 Mart 2015 11:39

Bülent Arınç’ın açıklaması geldiğinde Diyarbakır Newroz alanındaydım. Öcalan’ın mesajı yeni okunmuş Alper Tan ve Fatin Dağıstanlı ile birlikte KanalA için değerlendirmiştik.

İmralı’nın mesajı Kandil’e yönelikti ve 40 yıl süren çatışmanın sona ermesini istiyor, PKK’ya “Türkiye’ye karşı silah kullanmayacağını ilan et” diyor, “Eşme Ruhu”ndan söz ediyordu.

Mesaj tam da Kürt kadını, gençleri ve halkın istediği şekildeydi. Mesajdan hoşlanmayanlar Newroz organizasyonunu yürüten ‘kürsü’ydü. Kürsüdeki konuşmalar mesajdan çok geri idi.

Kürsü ve siyaset bezirganları tarafından Öcalan ve mesajı anında itibarsızlaştırılmaya başlandı. KanalA dışında yayın yapan televizyonların pek çoğu “Öcalan Devlet’i hedef aldı” diyerek

mesajın yönünü değiştirmeye, içini boşaltmaya çalışıyorlardı.

Tam da o sırada geldi Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın çözüm sürecinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştiren açıklaması.

Ortada ne mesaj kaldı ne de Newroz. Gündem birden değişti.

Arınç’ın açıklaması tam da Cumhurbaşkanı’nın “Kürt sorunu yoktur, Kürt vatandaşımın sorunu vardır” açıklamasının üzerine Türkiye’de yayınlanan medya Newroz’u ve Öcalan açıklamasını gündemden düşürmek, yok saymak için bir kaç gündür yoğun çaba harcıyordu. İzleme Heyeti diye bazı isimleri gündeme taşıdı.

Erdoğan haklı olarak o isimlere karşı çıktı. Bu açıklamalar da kendi konteksinden çıkartılarak verilmiş,sanki Cumhurbaşkanı çözüm sürecine karşıymış gibi bir hava oluşturulmaya başlanmıştı.

Arınç’ın açıklaması tam da bu atmosfere denk getirilince gereğinden fazla öne çıktı.

Hemen kamuoyuna “Cumhurbaşkanı ile Hükümet arasında sorun var” algısı yerleştirilmeye çalışıldı.

Bütün o olayların yaşandığı Newroz akşamı Denizli’den dönen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu’nu Kısıklı’daki evine çağırdı. İki saate yakın bir görüşme gerçekleşti.

İkili arasında sorun yoktu; olamazdı. Buna rağmen Pazar günü Arınç konuşmaya ve

Cumhurbaşkanı’nı eleştirmeye devam etti.

Neden?

Cumhurbaşkanı ile Başbakan görüşüp konuşmuş ise

Başbakan yardımcısı yeniden niçin konuşur?

Zirvede iki lider “sorun yok” mesajı verirken aşağıda birinin yardımcısı niye konuşmakta ısrar eder, “sorun var” plağını döndürür?

Belki o plaktan çıkan ses yetmez diye, hiç üzerine vazife değilken Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek çıkar

“İstifa et Bülent Arınç, biz seni istemiyoruz” der? Yetmezmiş gibi “paralelcilik”le suçlar. Bir de kalkar Erdoğan ve Davutoğlu’na akıl öğretir, “O istifa etmez görevden alın” der.

Ertesi gün de Arınç döner Gökçek’i Ankara’yı paralele parsel parsel satmakla suçlar.

Belli ki Erdoğan ile Davutoğlu kavga etsin istiyorlar.

Seçime giderken AK Parti karışsın, bir kaos görüntüsü versin

diliyorlar. Birileri de kalkıp “Büyüsü bozuldu” diye yazıyor.

İstikrarı bozmak isteyenler var.

Erdoğan ve Davutoğlu, Türkiye’ye kimin düşman olduğunu, AK Parti’yi kimin, kimin üzerinden karıştırmak istediğini biliyor. Arınç ve Gökçek’in çıkışı paralelin son oyunudur.

Erdoğan ve Davutoğlu oyunu bozdu. Hamleyi bir kez daha savuşturdu.

Savuşturmakla kalmadı...

Saldırı AK Parti’de yeni bir temizliğin de başlangıcı oldu.

Budanan ağacın gölgesi serin olur.

Yazarın Önceki Yazıları
“FETÖ tu kaka” deyip ümidini Trump’a bağlayanlar! 20.01.2017İslam Ordusu’na ilk davet Irak’tan geldi 18.01.2017Altı ay sonra masaya davet edilen ABD 16.01.2017Ya referandum ya seçim! Neden üçüncü yol değil? 13.01.2017Hiç olmazsa Filistin’e bir Büyükelçi atayalım 11.01.2017Meğer Ortadoğu’yu “bataklık” yapan ABD imiş 09.01.2017Büyükelçiliğin koyduğu o fotoğraf savaş ilanı mı? 06.01.2017ABD Reina’da neden imza bıraktı? 04.01.2017Suriye’de ateşkes, Reina’da katliam, Obama’dan gelen ses 02.01.2017Şimdi Erdoğan suçluyor: “DEAŞ’ı siz destekliyorsunuz!” 28.12.2016Millet Türkiye’nin kiminle savaştığını yeni anlıyor 26.12.2016Bu millet El Bab Şehitleri’ni unutmayacak 23.12.2016Suikast Rusya’yı Türkiye’ye yaklaştırdı ABD’yi uzaklaştırdı 21.12.2016Masalar artık “onlar” olmadan kuruluyor 19.12.2016Sonucu kim belirleyecek: Liderler mi sahadaki örgütler mi? 16.12.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
20:20
 // nejdet KORKMAZ
Aynen Katiliyorum Agac Budanmasina
Arincin Kacinci Pot Kirmasi?...
26 Mart 2015 20:20
12:19
 // bulut
Kardeşlerim;yaşadığımız bu günlerin kıymetini bilelim.eski Türkiye geride kaldı artık çok şükür(28şubatçı zihniyetleri taşıyanlar günümüzde yaşasalarda!)bu ülkede milletimiz çok acılar çekti(28 şubat,terör,çatışma,başörtüsüyle savaşanlar,paralel,devalüasyonlar,algı yönetimleri,üst akılların müdahaleleri,çeşitli medya organları,lobiler,baronlar,faiz politikaları,devleti içten kemiren oluşumlar,sokak olayları vb.değerli kardeşlerim,lütfen uyanın,kanal a,ülke TV,a haber,tgrt,kanal 7,atv,beyaz tv,TRT,360 tv, kanal 24, bu ve benzeri kanalları izleyin,değerli kardeşlerim,onyıllardır bizi tüketen IMF yi borcu kapatıp kapı dışarı eden,dünya beşten büyüktür diyen,havaalanları,hızlı trenler,büyük yatırımlar yapan,baronlara lobilere karşı çıkıp kafa tutan,mazlum Filistine kucak açan,baskılara,algılara,medya patronlarına,zulme boyun eğmeyen,anlata anlata bitiremeyeceğim kadar,benim için çok değerli olan,değerli büyüğüm sayın RECEP TAYYİP ERDOĞANIN kıymetini bilelim kardeşlerim.haziran ayında seçimlerde sandığa giderken bu yazım gelsin aklınıza,elinizi vicdanınıza koyup sorun kendinize şu soruyu;yeni türkiyemi,eski türkiyemi,IMF ye borçlu günlermi,bu günümüzmü,başörtüsü zulümlerimi,bu günümüzmü.son sözüm şu kardeşlerim,günümüzün en etkili silahı olan " algı yönetimlerine" sakın kanmayın.vicdanınızın sesi sizi doğru yola götürecektir...
25 Mart 2015 12:19