YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Birleşen millet buluşan siyaset; darbeye en güzel cevap
22 Temmuz 2016 14:47

Pazartesi yayınlanacak The Economist dergisi Recep Tayyip Erdoğan kapağı ile çıkacak. O sayıda Dostlukların Tükenmesi başlıklı bir makale yer alacak. İnternet sayfasına konulan o makalede şu tespit yapılıyor: 

“Recep Tayyip Erdoğan Amerika, NATO ve AB’den uzaklaşıyor.” 

The Economist’in tespiti doğru.

Türkiye ABD’den uzaklaştıkça, NATO’ya tutum aldıkça millet birleşiyor, siyaset buluşuyor.

ABD’nin desteklediği FETÖ darbe kalkışması bu milleti birleştirdi. Sokağa herkes çıktı. Ülkücüler, CHP’liler, AK Partililer ve HDP’ye oy verenler tanka dur demeye, askerin elinden silahı almaya koşarak gitti.

Başbakan Binali Yıldırım’ı da duygulandıran o fotoğraf çok şey anlatıyor. İki kadın biri örtülü Şerife Boz, kamyonu çalıştırmış, basmış gaza gidiyor, yanında başı açık Sema Tutar oturuyor. Mahallede kim varsa kamyonun üstünde. Hepsi demokrasiyi korumak, oy verse de vermese de hükümeti kurtarmak, Erdoğan’a sahip çıkmak için sokakta.

Solcu-Alevi bir polis, Tunceli doğumlu ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun akrabası. Marmaris’te Erdoğanı korumak için ilk giden ekipte. Orada demokrasi adına, Erdoğan için şehit oluyor. Bu bize çok şey söylüyor.

Daha ilk anda MHP’li, CHP’li, AK Partili ve HDP’li milletvekilleri Meclis’e gidip, bombaların altında buluşuyorlar, direniyorlar. Bu tablo bize “işte bu” dedirtiyor.

Bir başka fotoğraf: Önceki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkanlarını temsilen MHP ve HDP Grup Başkanvekilleri bir aradalar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu buluşması, bir toparlanma, derlenme işareti olarak görülüyor.

Pazar günü CHP İstanbul Taksim’de Cumhuriyet ve Demokrasi için miting yapıyor. OHAL olmasına rağmen mitingin ertelenmesi akla bile gelmiyor.

İstanbul Belediyesi karar alıyor: Toplu taşım araçları milleti mitinge bedava taşıyacak. 

AK Parti CHP mitingine üst düzey temsil ile katılmayı planlıyor.

İşte Batı’yı çıldırtan bu fotoğraflar, bir araya gelmeler, buluşmalardır. 

Onlar siyasetçiler bir araya gelmesin, kavga etsin istiyorlardı. Millet sokaklarda elde bayrak, dilde demokrasi, göğüste iman bu vatan, bu devlet için bir arada bulunmasın, kol kola girmesin diyorlardı.

Darbe ile bu milleti iç savaşa sürüklemeyi planlıyorlardı. Bu millet sadece darbeyi önlemedi, aynı zamanda bir iç çatışmayı da, bölünmeyi de önledi.

Sadece bu da değil. Millet siyasetçileri de buluşturdu. “Farklı düşünün ama bir arada olun” dedi.
Öncesi ne miydi?

Liderler bir araya gelmeyince, siyaset buluşmayınca onlarla birileri buluşuyordu.

Bakın Fetullah Gülen ile siyasi liderlerin fotoğraflarına. Cuma günü yayınlanan Sözcü bir kısmını yayınlamış.

Özal hasta yatağında yatarken yanında Demirel yok, Fetullah Gülen var. Tansu Çiller Başbakan yanında Mesut Yılmaz yok, Fethullah Gülen var. Ecevit Başbakan yanında Fethullah Gülen var. Recep Tayyip Erdoğan’ın yanına sokulan yine FETÖ.

Sözcü’nün yayınlamadığı fotoğraflar var. Demirel’in yanında olan FETÖ ile Hikmet Çetin’in yanında duran FETÖ.

FETÖ sadece liderlerin yanında durmuyor, onları birbirine düşman ediyor, her seferinde devlete, orduya, medyaya, iş dünyasına, yargıya daha çok yerleşiyor.

Şimdi siyaset yan yana verecek FETÖ’nün izlerini silecek. Her devirde Devlete, yargıya, orduya, iş dünyasına, medyaya yerleşen FETÖ sökülüp atılacak.

Şuna buna mensup olanlar değil bu millete ait olup onu temsil edenler liyakat esasına göre öne çıkacaklar.

Darbeyi önleyen bu millet hiç şüpheniz olmasın Devletin içindeki FETÖ çetesini de temizleyecektir.
 

Celal KAZDAĞLI

 

Yazarın Önceki Yazıları
Terör koridorunu açamayanlar 100 binlik ordu kuruyor! 22.03.2017ABD durmuyor... Cami bombalıyor, YPG’ye helikopter veriyor 20.03.2017İki fotoğraf: Masada üç Komutan... Arabada bir Bakan 17.03.2017Türkiye elindeki “etkili silahı” ne zaman kullanmalı? 15.03.2017Osmanlı; Doğu’da kazanmadan Batı’da sefere çıkmazdı 13.03.2017Barzani ve Rojava Peşmergesinin önü açılıyor 10.03.2017Almanya ABD’nin yerine ne zaman Ankara’ya düşman oldu? 08.03.2017Erdoğan’ın Almanya tepkisine Bahçeli’den gelen destek 06.03.2017ABD askeri PKK/YPG için ölür zannedenler! 03.03.2017Menbiç’te “Hendek Kazan” 500 ABD Askeri 01.03.2017Mehmetçik El Bab’a girdi ABD her yere silah yığdı 27.02.2017AK Parti’nin “evet” sloganı “Geleceğe cüret et” 24.02.2017ABD Rusya’yı sarıyor, İsrail Suriye’yi vuruyor, PYD ilerliyor 22.02.2017Türkiye yola nasıl devam edecek? Batı mı, bölge ülkeleri mi? 20.02.2017İttifakta rahmet, itilafta felaket vardır 17.02.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.