YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Birleşen millet buluşan siyaset; darbeye en güzel cevap
22 Temmuz 2016 14:47

Pazartesi yayınlanacak The Economist dergisi Recep Tayyip Erdoğan kapağı ile çıkacak. O sayıda Dostlukların Tükenmesi başlıklı bir makale yer alacak. İnternet sayfasına konulan o makalede şu tespit yapılıyor: 

“Recep Tayyip Erdoğan Amerika, NATO ve AB’den uzaklaşıyor.” 

The Economist’in tespiti doğru.

Türkiye ABD’den uzaklaştıkça, NATO’ya tutum aldıkça millet birleşiyor, siyaset buluşuyor.

ABD’nin desteklediği FETÖ darbe kalkışması bu milleti birleştirdi. Sokağa herkes çıktı. Ülkücüler, CHP’liler, AK Partililer ve HDP’ye oy verenler tanka dur demeye, askerin elinden silahı almaya koşarak gitti.

Başbakan Binali Yıldırım’ı da duygulandıran o fotoğraf çok şey anlatıyor. İki kadın biri örtülü Şerife Boz, kamyonu çalıştırmış, basmış gaza gidiyor, yanında başı açık Sema Tutar oturuyor. Mahallede kim varsa kamyonun üstünde. Hepsi demokrasiyi korumak, oy verse de vermese de hükümeti kurtarmak, Erdoğan’a sahip çıkmak için sokakta.

Solcu-Alevi bir polis, Tunceli doğumlu ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun akrabası. Marmaris’te Erdoğanı korumak için ilk giden ekipte. Orada demokrasi adına, Erdoğan için şehit oluyor. Bu bize çok şey söylüyor.

Daha ilk anda MHP’li, CHP’li, AK Partili ve HDP’li milletvekilleri Meclis’e gidip, bombaların altında buluşuyorlar, direniyorlar. Bu tablo bize “işte bu” dedirtiyor.

Bir başka fotoğraf: Önceki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkanlarını temsilen MHP ve HDP Grup Başkanvekilleri bir aradalar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu buluşması, bir toparlanma, derlenme işareti olarak görülüyor.

Pazar günü CHP İstanbul Taksim’de Cumhuriyet ve Demokrasi için miting yapıyor. OHAL olmasına rağmen mitingin ertelenmesi akla bile gelmiyor.

İstanbul Belediyesi karar alıyor: Toplu taşım araçları milleti mitinge bedava taşıyacak. 

AK Parti CHP mitingine üst düzey temsil ile katılmayı planlıyor.

İşte Batı’yı çıldırtan bu fotoğraflar, bir araya gelmeler, buluşmalardır. 

Onlar siyasetçiler bir araya gelmesin, kavga etsin istiyorlardı. Millet sokaklarda elde bayrak, dilde demokrasi, göğüste iman bu vatan, bu devlet için bir arada bulunmasın, kol kola girmesin diyorlardı.

Darbe ile bu milleti iç savaşa sürüklemeyi planlıyorlardı. Bu millet sadece darbeyi önlemedi, aynı zamanda bir iç çatışmayı da, bölünmeyi de önledi.

Sadece bu da değil. Millet siyasetçileri de buluşturdu. “Farklı düşünün ama bir arada olun” dedi.
Öncesi ne miydi?

Liderler bir araya gelmeyince, siyaset buluşmayınca onlarla birileri buluşuyordu.

Bakın Fetullah Gülen ile siyasi liderlerin fotoğraflarına. Cuma günü yayınlanan Sözcü bir kısmını yayınlamış.

Özal hasta yatağında yatarken yanında Demirel yok, Fetullah Gülen var. Tansu Çiller Başbakan yanında Mesut Yılmaz yok, Fethullah Gülen var. Ecevit Başbakan yanında Fethullah Gülen var. Recep Tayyip Erdoğan’ın yanına sokulan yine FETÖ.

Sözcü’nün yayınlamadığı fotoğraflar var. Demirel’in yanında olan FETÖ ile Hikmet Çetin’in yanında duran FETÖ.

FETÖ sadece liderlerin yanında durmuyor, onları birbirine düşman ediyor, her seferinde devlete, orduya, medyaya, iş dünyasına, yargıya daha çok yerleşiyor.

Şimdi siyaset yan yana verecek FETÖ’nün izlerini silecek. Her devirde Devlete, yargıya, orduya, iş dünyasına, medyaya yerleşen FETÖ sökülüp atılacak.

Şuna buna mensup olanlar değil bu millete ait olup onu temsil edenler liyakat esasına göre öne çıkacaklar.

Darbeyi önleyen bu millet hiç şüpheniz olmasın Devletin içindeki FETÖ çetesini de temizleyecektir.
 

Celal KAZDAĞLI

 

Yazarın Önceki Yazıları
Kerkük sonrası ABD, PKK/YPG bayrağını Rakka’ya neden astı? 19.10.2017Kerkük: Çoban bizim, koyun bizim, kurt bizim... 16.10.2017Kimmiş bu ABD ile Türkiye’nin ortak düşmanı? 13.10.2017Gürültüsü bir gün bile sürmeyen vize yasağı! 11.10.2017Vaktidir... İncirlik ABD’ye kapatılmalıdır! 09.10.2017AK PARTİ: Yanlış giden şeyler mi var? 06.10.2017Kemal Kılıçdaroğlu o adımı atar mı? 04.10.2017ABD Suriye ve Irak’ta Barzani ve PKK ile kazanır mı? 29.09.2017Barzani, “Ankara-Bağdat-Tahran gürler ama Erbil’e yağmaz” diyor! 27.09.2017ABD “Şah” dedi; Türkiye, Irak, İran “Mat” yapabilir 25.09.2017Sorun Barzani mi; ABD ve kara gücü PKK mı? 22.09.2017Erdoğan masaya ilk kez bu kadar güçlü oturuyor 20.09.2017PKK ABD’nin esas oğlanıyken çözümü Washington’da aramak 18.09.2017Yanı başımızda yeni harita çizmeye kalkan adam: Brett McGurk 15.09.2017Erbil’den Akdeniz’e PKK-Barzani Devleti 13.09.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.