YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Birleşen millet buluşan siyaset; darbeye en güzel cevap
22 Temmuz 2016 14:47

Pazartesi yayınlanacak The Economist dergisi Recep Tayyip Erdoğan kapağı ile çıkacak. O sayıda Dostlukların Tükenmesi başlıklı bir makale yer alacak. İnternet sayfasına konulan o makalede şu tespit yapılıyor: 

“Recep Tayyip Erdoğan Amerika, NATO ve AB’den uzaklaşıyor.” 

The Economist’in tespiti doğru.

Türkiye ABD’den uzaklaştıkça, NATO’ya tutum aldıkça millet birleşiyor, siyaset buluşuyor.

ABD’nin desteklediği FETÖ darbe kalkışması bu milleti birleştirdi. Sokağa herkes çıktı. Ülkücüler, CHP’liler, AK Partililer ve HDP’ye oy verenler tanka dur demeye, askerin elinden silahı almaya koşarak gitti.

Başbakan Binali Yıldırım’ı da duygulandıran o fotoğraf çok şey anlatıyor. İki kadın biri örtülü Şerife Boz, kamyonu çalıştırmış, basmış gaza gidiyor, yanında başı açık Sema Tutar oturuyor. Mahallede kim varsa kamyonun üstünde. Hepsi demokrasiyi korumak, oy verse de vermese de hükümeti kurtarmak, Erdoğan’a sahip çıkmak için sokakta.

Solcu-Alevi bir polis, Tunceli doğumlu ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun akrabası. Marmaris’te Erdoğanı korumak için ilk giden ekipte. Orada demokrasi adına, Erdoğan için şehit oluyor. Bu bize çok şey söylüyor.

Daha ilk anda MHP’li, CHP’li, AK Partili ve HDP’li milletvekilleri Meclis’e gidip, bombaların altında buluşuyorlar, direniyorlar. Bu tablo bize “işte bu” dedirtiyor.

Bir başka fotoğraf: Önceki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkanlarını temsilen MHP ve HDP Grup Başkanvekilleri bir aradalar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu buluşması, bir toparlanma, derlenme işareti olarak görülüyor.

Pazar günü CHP İstanbul Taksim’de Cumhuriyet ve Demokrasi için miting yapıyor. OHAL olmasına rağmen mitingin ertelenmesi akla bile gelmiyor.

İstanbul Belediyesi karar alıyor: Toplu taşım araçları milleti mitinge bedava taşıyacak. 

AK Parti CHP mitingine üst düzey temsil ile katılmayı planlıyor.

İşte Batı’yı çıldırtan bu fotoğraflar, bir araya gelmeler, buluşmalardır. 

Onlar siyasetçiler bir araya gelmesin, kavga etsin istiyorlardı. Millet sokaklarda elde bayrak, dilde demokrasi, göğüste iman bu vatan, bu devlet için bir arada bulunmasın, kol kola girmesin diyorlardı.

Darbe ile bu milleti iç savaşa sürüklemeyi planlıyorlardı. Bu millet sadece darbeyi önlemedi, aynı zamanda bir iç çatışmayı da, bölünmeyi de önledi.

Sadece bu da değil. Millet siyasetçileri de buluşturdu. “Farklı düşünün ama bir arada olun” dedi.
Öncesi ne miydi?

Liderler bir araya gelmeyince, siyaset buluşmayınca onlarla birileri buluşuyordu.

Bakın Fetullah Gülen ile siyasi liderlerin fotoğraflarına. Cuma günü yayınlanan Sözcü bir kısmını yayınlamış.

Özal hasta yatağında yatarken yanında Demirel yok, Fetullah Gülen var. Tansu Çiller Başbakan yanında Mesut Yılmaz yok, Fethullah Gülen var. Ecevit Başbakan yanında Fethullah Gülen var. Recep Tayyip Erdoğan’ın yanına sokulan yine FETÖ.

Sözcü’nün yayınlamadığı fotoğraflar var. Demirel’in yanında olan FETÖ ile Hikmet Çetin’in yanında duran FETÖ.

FETÖ sadece liderlerin yanında durmuyor, onları birbirine düşman ediyor, her seferinde devlete, orduya, medyaya, iş dünyasına, yargıya daha çok yerleşiyor.

Şimdi siyaset yan yana verecek FETÖ’nün izlerini silecek. Her devirde Devlete, yargıya, orduya, iş dünyasına, medyaya yerleşen FETÖ sökülüp atılacak.

Şuna buna mensup olanlar değil bu millete ait olup onu temsil edenler liyakat esasına göre öne çıkacaklar.

Darbeyi önleyen bu millet hiç şüpheniz olmasın Devletin içindeki FETÖ çetesini de temizleyecektir.
 

Celal KAZDAĞLI

 

Yazarın Önceki Yazıları
“FETÖ tu kaka” deyip ümidini Trump’a bağlayanlar! 20.01.2017İslam Ordusu’na ilk davet Irak’tan geldi 18.01.2017Altı ay sonra masaya davet edilen ABD 16.01.2017Ya referandum ya seçim! Neden üçüncü yol değil? 13.01.2017Hiç olmazsa Filistin’e bir Büyükelçi atayalım 11.01.2017Meğer Ortadoğu’yu “bataklık” yapan ABD imiş 09.01.2017Büyükelçiliğin koyduğu o fotoğraf savaş ilanı mı? 06.01.2017ABD Reina’da neden imza bıraktı? 04.01.2017Suriye’de ateşkes, Reina’da katliam, Obama’dan gelen ses 02.01.2017Şimdi Erdoğan suçluyor: “DEAŞ’ı siz destekliyorsunuz!” 28.12.2016Millet Türkiye’nin kiminle savaştığını yeni anlıyor 26.12.2016Bu millet El Bab Şehitleri’ni unutmayacak 23.12.2016Suikast Rusya’yı Türkiye’ye yaklaştırdı ABD’yi uzaklaştırdı 21.12.2016Masalar artık “onlar” olmadan kuruluyor 19.12.2016Sonucu kim belirleyecek: Liderler mi sahadaki örgütler mi? 16.12.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.