YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Birbirine kavuşan Siyah ve Beyaz el...
01 Mart 2016 16:03

O fotoğrafı görmüş olmalısınız.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Fildişi Sahili Devlet Başkanı Alassane Vattare’nin elini tuttuğu o fotoğraf. Siyah ve Beyaz el uzun süre öyle birbirine sarılı vaziyette durdu.

O iki elin kavuştuğu an Fransa önümüze bir başka fotoğraf koydu.

Liman kenti Calais’de, Fransız polisi çoğu Suriyeli 5 bin göçmene saldırdı. Londra’ya gitmek üzere, çamurların ortasında kurdukları naylon çadırlarda kalan “Göçmenleri Döven Fransa” fotoğrafı.

Fildişi Sahili, Fransa’nın sömürgesiydi. O sömürülen ülke elini Türkiye’ye uzatıyor, sömüren ülke sömürdüğü insanları, “benim ülkeme niye geldiniz” diye dövüyor; ülkesinden atmaya çalışıyor.

Bu iki fotoğraf bize çok şey anlatıyor.

Hangisi medeni? Fransa mı, ellerini sımsıkı tutan Fildişi Sahili ile Türkiye mi? İnsanlık nerede, faşizm, vahşet nerede?

Başka bir fotoğraf karesi, Yunanistan-Makedonya sınırında; “Demir Kapıları Yıkan Mülteciler.”

Günlerdir sefalet içinde, aç, susuz bekleyen mülteciler Makedonya’ya girmek için tel örgü, demir kapı ne varsa yıkıp geçmek istediler. Makedon ve Yunan polisler, göz yaşartıcı bombalar ile saldırdı.

Tel örgüden geçmeye çalışan çocukların hali içler acısıydı.

Fransa, çamur içinde bekleyen mültecilere saldırıyor; Avrupa Birliği sınırı Makedonya’dan çekiyor. 300-500 mülteciye “giremezsiniz” diyor.

 NATO, savunma paktı görevinden uzaklaştı Akdeniz ve Ege’de Kır Bekçiliğine başladı. Gördüğü göçmen teknelerini Avrupa Deniz Polisi’ne haber veriyor. Strateji üreten anlı şanlı savunma paktı NATO’nun geldiği noktaya bakın siz: Denizde gördüğü mültecileri polise ispiyonlamak.

Almanya Başbakan’ı Angela Merkel bağırıyor; “Avrupa 500 milyon nüfusa sahip, 1 milyon mülteciyi alsa hiç bir şey olmaz.”

Tehlikeyi görmüş Merkel. “Kapıları açın” diyor, “1 milyon mülteciyi alıp bu işten kurtulalım.”

Türkiye ile işbirliği yapılmasını istiyor. Diğer AB ülkelerini ikna etmeye çalışıyor. 

AB için tehlike büyük. 

Afrika’nın, Ortadoğu’nun, Asya’nın Avrupa’ya bonusudur mülteciler; yıllarca sömürmenin karşılığı.

Kapıları kapatmayı, geri göndermeyi, vurmayı, öldürmeyi çözüm sanıyor Batı. 

Ya Afrika, Ortadoğu, Asya Batı adına, Avrupa adına ne varsa, kimi bulduysa ülkesinden geri göndermeye başlarsa ne olacak?

O zaman ayakta kalabilecek mi Avrupa, ABD?

ABD, AB ülkeleri eskiden güç kullanarak, çeşitli yöntemler ile Afrika’da, Ortadoğu’da, Asya’da karışıklık çıkartıyor, terör örgütü kuruyor, o ülkeleri istediği gibi yönetiyor, sömürüyordu.

Artık bunu yapamayacak.

O ülkeler kendi birliklerini kuruyorlar.

Aralık sonunda Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr 34 ülkeyi açıkladığında kimse ihtimal vermedi. Hayal filan zannettiler.

Üzerinden 60 gün geçmeden 200 bin kişilik İslam Ordusu ilk tatbikatına başladı. Suudi Arabistan’da 3 hafta sürecek bu tatbikat oyunun kurallarını değiştirecek.

O kendine çok güvenen Batı ülkeleri 60 gün içinde 20 bin kişilik bir müzik organizasyonunu bile yapamaz.

İslam Ordusu kurulmuştur. İlk müdahale edeceği yer Suriye’dir, Irak’tır. Bölgesinde ABD’nin, AB’nin, İsrail’in, Rusya’nın at oynatmasına izin vermeyecektir.

Batı, mülteci ordularıyla başa çıkamazken, 200 bin kişilik İslam Ordusu ile nasıl baş edecek?

Birbirine kavuşan Siyah ve Beyaz el... Bize çok şey anlatıyor.
   

Celal KAZDAĞLI

Yazarın Önceki Yazıları
Kerkük sonrası ABD, PKK/YPG bayrağını Rakka’ya neden astı? 19.10.2017Kerkük: Çoban bizim, koyun bizim, kurt bizim... 16.10.2017Kimmiş bu ABD ile Türkiye’nin ortak düşmanı? 13.10.2017Gürültüsü bir gün bile sürmeyen vize yasağı! 11.10.2017Vaktidir... İncirlik ABD’ye kapatılmalıdır! 09.10.2017AK PARTİ: Yanlış giden şeyler mi var? 06.10.2017Kemal Kılıçdaroğlu o adımı atar mı? 04.10.2017ABD Suriye ve Irak’ta Barzani ve PKK ile kazanır mı? 29.09.2017Barzani, “Ankara-Bağdat-Tahran gürler ama Erbil’e yağmaz” diyor! 27.09.2017ABD “Şah” dedi; Türkiye, Irak, İran “Mat” yapabilir 25.09.2017Sorun Barzani mi; ABD ve kara gücü PKK mı? 22.09.2017Erdoğan masaya ilk kez bu kadar güçlü oturuyor 20.09.2017PKK ABD’nin esas oğlanıyken çözümü Washington’da aramak 18.09.2017Yanı başımızda yeni harita çizmeye kalkan adam: Brett McGurk 15.09.2017Erbil’den Akdeniz’e PKK-Barzani Devleti 13.09.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.