YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Birbirine kavuşan Siyah ve Beyaz el...
01 Mart 2016 16:03

O fotoğrafı görmüş olmalısınız.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Fildişi Sahili Devlet Başkanı Alassane Vattare’nin elini tuttuğu o fotoğraf. Siyah ve Beyaz el uzun süre öyle birbirine sarılı vaziyette durdu.

O iki elin kavuştuğu an Fransa önümüze bir başka fotoğraf koydu.

Liman kenti Calais’de, Fransız polisi çoğu Suriyeli 5 bin göçmene saldırdı. Londra’ya gitmek üzere, çamurların ortasında kurdukları naylon çadırlarda kalan “Göçmenleri Döven Fransa” fotoğrafı.

Fildişi Sahili, Fransa’nın sömürgesiydi. O sömürülen ülke elini Türkiye’ye uzatıyor, sömüren ülke sömürdüğü insanları, “benim ülkeme niye geldiniz” diye dövüyor; ülkesinden atmaya çalışıyor.

Bu iki fotoğraf bize çok şey anlatıyor.

Hangisi medeni? Fransa mı, ellerini sımsıkı tutan Fildişi Sahili ile Türkiye mi? İnsanlık nerede, faşizm, vahşet nerede?

Başka bir fotoğraf karesi, Yunanistan-Makedonya sınırında; “Demir Kapıları Yıkan Mülteciler.”

Günlerdir sefalet içinde, aç, susuz bekleyen mülteciler Makedonya’ya girmek için tel örgü, demir kapı ne varsa yıkıp geçmek istediler. Makedon ve Yunan polisler, göz yaşartıcı bombalar ile saldırdı.

Tel örgüden geçmeye çalışan çocukların hali içler acısıydı.

Fransa, çamur içinde bekleyen mültecilere saldırıyor; Avrupa Birliği sınırı Makedonya’dan çekiyor. 300-500 mülteciye “giremezsiniz” diyor.

 NATO, savunma paktı görevinden uzaklaştı Akdeniz ve Ege’de Kır Bekçiliğine başladı. Gördüğü göçmen teknelerini Avrupa Deniz Polisi’ne haber veriyor. Strateji üreten anlı şanlı savunma paktı NATO’nun geldiği noktaya bakın siz: Denizde gördüğü mültecileri polise ispiyonlamak.

Almanya Başbakan’ı Angela Merkel bağırıyor; “Avrupa 500 milyon nüfusa sahip, 1 milyon mülteciyi alsa hiç bir şey olmaz.”

Tehlikeyi görmüş Merkel. “Kapıları açın” diyor, “1 milyon mülteciyi alıp bu işten kurtulalım.”

Türkiye ile işbirliği yapılmasını istiyor. Diğer AB ülkelerini ikna etmeye çalışıyor. 

AB için tehlike büyük. 

Afrika’nın, Ortadoğu’nun, Asya’nın Avrupa’ya bonusudur mülteciler; yıllarca sömürmenin karşılığı.

Kapıları kapatmayı, geri göndermeyi, vurmayı, öldürmeyi çözüm sanıyor Batı. 

Ya Afrika, Ortadoğu, Asya Batı adına, Avrupa adına ne varsa, kimi bulduysa ülkesinden geri göndermeye başlarsa ne olacak?

O zaman ayakta kalabilecek mi Avrupa, ABD?

ABD, AB ülkeleri eskiden güç kullanarak, çeşitli yöntemler ile Afrika’da, Ortadoğu’da, Asya’da karışıklık çıkartıyor, terör örgütü kuruyor, o ülkeleri istediği gibi yönetiyor, sömürüyordu.

Artık bunu yapamayacak.

O ülkeler kendi birliklerini kuruyorlar.

Aralık sonunda Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr 34 ülkeyi açıkladığında kimse ihtimal vermedi. Hayal filan zannettiler.

Üzerinden 60 gün geçmeden 200 bin kişilik İslam Ordusu ilk tatbikatına başladı. Suudi Arabistan’da 3 hafta sürecek bu tatbikat oyunun kurallarını değiştirecek.

O kendine çok güvenen Batı ülkeleri 60 gün içinde 20 bin kişilik bir müzik organizasyonunu bile yapamaz.

İslam Ordusu kurulmuştur. İlk müdahale edeceği yer Suriye’dir, Irak’tır. Bölgesinde ABD’nin, AB’nin, İsrail’in, Rusya’nın at oynatmasına izin vermeyecektir.

Batı, mülteci ordularıyla başa çıkamazken, 200 bin kişilik İslam Ordusu ile nasıl baş edecek?

Birbirine kavuşan Siyah ve Beyaz el... Bize çok şey anlatıyor.
   

Celal KAZDAĞLI

Yazarın Önceki Yazıları
Trump sonrası Türkiye bölgede kimin yanında duruyor? 21.06.2017“Yürüyüş” Kemal Kılıçdaroğlu için bir jübile mi? 19.06.2017Karşı karşıya gelen değil; yan yana duran Türkiye, kazanır! 16.06.201768 Kuşağından kalan yegane devrimci; Devlet Bahçeli 14.06.20173 yıl önce bugün, DEAŞ’ın işgal ettiği Musul’dan geriye ne kaldı 12.06.2017ABD’ye ilk darbeyi İran, ikincisini Katar Emir’i vurdu 09.06.2017ABD’nin hedefi: İslam Dünyası’nı bölmek! 07.06.2017Yine de Oyunu bozacak tek ülke Türkiye 05.06.2017İnsanın aklını kemiren o korkunç şüphe 02.06.2017AK Parti MHP konusunda bir tercihe mi zorlanıyor 31.05.2017Silahı var, petrolü var, dayısı var... Devlet olmak için eksiği ne? 29.05.2017Türkiye-AB “İlişkiye” bir şans daha veriyor... 26.05.2017Tartışılan konu: FETÖ’nün siyasi ayağı! 24.05.2017Başarmak için Erdoğan’ın önünde hiç bir engel yok 22.05.2017Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 98. yılında Türkiye 19.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.