YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Bir Mirası Tüketen Kent
01 Mayıs 2013 09:45

Adana bize biraz, atadan kalma konağını satarak eski hayatını sürdürmeye çalışan asilzadelerin durumunu hatırlattı.

Bir döneme damgasını vuran, Çukurova’nın zenginliği üzerine oturan kent, o eski önder konumunu yitirmiş ama sanki hala öyleymiş gibi davranmaya çalışıyor izlenimi verdi bize.

Adana sanayideki üstünlüğünü büyük ölçüde Antep’e kaptırmış. Kentin ticari canlılığı ise Mersin’e kaymış.

Sinemaya, romana, edebiyata verdiği katkı ise şimdilerde yerini festivallere bırakmış durumda.

Yazan, çizen üreten şehir seyreden, tüketen bir kalabalığa dönüşmüş.

O güçlü yerel medya gücünü kaybetmiş. Ayakta durabilmesi bile yan destekler sayesinde oluyor.

Ama buna karşılık modern binalar yükselmiş. Sabancı’nın, Seyhan kenarında vardiya değişiminde önünde en az 50 aracın sıralandığı fabrikası, yerini çoktan Hilton oteline bırakmış.

Yenilenmiş, modernleşmiş pek çok bina var Adana’da ama buna karşın yoğun bir karmaşaya sahip. Kalabalıklar sokaklarda o sıcağın altında amaçsız öylesine dolaşıyor havası veriyor.

Ultra modern yapılmış Hilton’un karşısında Seyhan’ın yanı başındaki o büyük cami, şehre damgasını vurmuş durumda. Ama yapımı 35 yıl sürmüş Ulu Cami’nin insana huzur veren o havası yok.

Taşları deniz aşırı ülkelerden getirilerek 1500’lerde yapılan cami insanı sarıveriyor. İkindi namazına hazırlanan genç İmam iki cami arasındaki farkı anlatırken sanki eski Adana ile yeni Adana’yı da anlatıyordu:

“Burada camiye adımını attığınız andan itibaren kavuştuğunuz iç huzuru orada bulamazsınız. Kendinizi orada biraz garip ve yalnız hissedersiniz ama burası öyle değil.”

Doğrusu Ulu Cami ve çevresi bizi çekerken, yeni cami görkemi ve sliüeti ile Adana’ya damgasını vuruyordu.

O eski havasından uzaklaşmış, kimi özelliklerini Antep, Mersin ve Hatay’a kaptırmış içinden iki nehrin geçtiği Adana uzaktan hala muhteşem görünüyor. Ancak şehrin içine girdikçe o karmaşıklığı sürdürüyor ve sanki giderek de ayrışıyor.

“Çözüm İçin Sen de Konuş” programı için geldiğimiz Adana’da dağınık bir hava ile karşılaştık. Şehrin üst yönetimi parçalı, herkes başka bir hesabın peşine düşmüş. Sivil Toplum örgütleri de bundan nasibini almış.

Yerel medya alabildiğine parçalı, 20 günlük gazete var. Genel medyanın baskı merkezi olan Adana’da bölgesel ilaveler, diğerlerini gölgede bırakıyor. Genel medyanın kendisi de çıkardığı eklerin gölgesi altında kalmış.

Henüz şehre akil insanlar grubu gelmemiş. Belki de o yüzden kent çözüm sürecini havasına tam olarak girebilmiş değil.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın yaptığı ve daha çok bilgilendirdiği toplantıdan söz ediyor herkes. Karşı çıkanlar konuşturulmadıklarından dem vuruyor.

Konuşanlar daha çok endişelerden söz ediyor. Çözüm sürecini eleştirel yaklaşanların sesi çok çıkıyor. Çözüm sürecini destekleyenler ise biraz kendilerini mahalle baskısı altında hissediyorlar.

Konuşmaya başlarken işe savunma ile başlamak ve kendilerini anlatmak zorunda hissediyor.

En çok konuşan kesim MHP sözcüleri. Onlar kendi görüşlerini korkmadan, gür bir ses ile dile getirebiliyorlar.

CHP adına söz edebilenler ise “bize hiçbir şey söylenmiyor” havasındalar. Konuşmak, görüşünü ortaya koymak yerine kendi iç meseleleri ile uğraşmayı tercih ediyorlar. Onlar için şu aşamada uzatılan mikrofonun çok önemi yok. Yerel seçim öncesi parti içinde bir delegeyi yanına çekmek her şeyin önüne geçmiş.

Çözüm sürecini destekleyen, yöneten AK Parti’ye yakın isimler ise çözümü anlatma konusunda yetersiz kalıyorlar. AK Parti her haliyle “süreci anlatacak isim yok” izlenimi veriyor. İktidar olmalarına rağmen kendilerini hala azınlıkta görme psikolojisinden uzaklaşmış değiller. O coşku, geleceği temsil etme iddiası yerini mahallede baskı altında yaşamaya mecbur insan psikolojisine bırakmış. Bu hal çözüm süreci adına konuşacak diğerlerini de etkiliyor.

Şehrin nüfusunun önemli bir kesimini oluşturan Kürtler ise tartışma ortamlarında fazla görünmüyorlar. Tıpkı Arap kökenli yurttaşlar gibi tartışmayı kenardan izlemeyi tercih ediyorlar.

Adana uzaktan muhteşem görünüyor ama içine girdikçe insana bir mirası tüketiyormuş havası veriyor.

 

Celal KAZDAĞLI

1 Mayıs 2013

Yazarın Önceki Yazıları
Ankara’ya Rağmen ABD’nin Dayattığı PYD Planı 27.03.2017Pentagon ve CIA’ye verilen sınırsız operasyon izni 24.03.2017Terör koridorunu açamayanlar 100 binlik ordu kuruyor! 22.03.2017ABD durmuyor... Cami bombalıyor, YPG’ye helikopter veriyor 20.03.2017İki fotoğraf: Masada üç Komutan... Arabada bir Bakan 17.03.2017Türkiye elindeki “etkili silahı” ne zaman kullanmalı? 15.03.2017Osmanlı; Doğu’da kazanmadan Batı’da sefere çıkmazdı 13.03.2017Barzani ve Rojava Peşmergesinin önü açılıyor 10.03.2017Almanya ABD’nin yerine ne zaman Ankara’ya düşman oldu? 08.03.2017Erdoğan’ın Almanya tepkisine Bahçeli’den gelen destek 06.03.2017ABD askeri PKK/YPG için ölür zannedenler! 03.03.2017Menbiç’te “Hendek Kazan” 500 ABD Askeri 01.03.2017Mehmetçik El Bab’a girdi ABD her yere silah yığdı 27.02.2017AK Parti’nin “evet” sloganı “Geleceğe cüret et” 24.02.2017ABD Rusya’yı sarıyor, İsrail Suriye’yi vuruyor, PYD ilerliyor 22.02.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.