YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Bahçeli’nin yaptığını Davutoğlu yapamadı
02 Temmuz 2015 08:42

Ne yaptı Devlet Bahçeli?

Siyasete vurduğu damga ile bir büyük oyunu bozdu.

Küreselcilerin bir yılı aşkın süredir hazırladığı ve seçim sonucu ile ele geçirdiklerini zannettikleri bir fırsat vardı.

Yeni Türkiye’yi yolundan alıkoymak için üçlü blok halinde AK Parti’nin karşısına dikilmek istiyorlardı. Seçim sonrası siyasi gerginlikleri derinleştirip, hesaplaşma adı altında ülkeyi bir çatışma ortamına sürükleyeceklerdi.

Dünün hesapları ile vakit kaybeden, tüm enerjisini iç meselelere hasreden bir Türkiye tablosu ile karşı karşıya olacaktık.

Bu oyunu Bahçeli bozdu. “Ben sizin kurduğunuz oyunun bir parçası olmam” dedi. Bahanesi HDP’ydi.

Türkiye’yi bir badireden çekip aldı.

Küreselcilerin oyun planına esaslı bir darbe indirdi.

Devlet Bahçeli’nin gösterdiği bu oyun bozma çıkışı ve siyaseti yeniden dizayn etme tavrının benzerini Ahmet Davutoğlu gösteremedi.

Bahçeli’nin getirip önüne bıraktığı topu boş kaleye atamadı.

Siyaset “hep benim olsun” anlayışı değildir. Tek başına iktidarın çıkmadığı parlamentolarda iş birliği kaçınılmazdır. Tek başınıza bir şey yapma imkanı size verilmemiş ise, birlikte iş yapacağınız insanları bulup çıkarmanız gerekir.

Siyasetin emrettiği birlikte iş yapma mecburiyetinin dışında karşınızda bir de size ve Yeni Türkiye’ye karşı kurulmuş bir oyun planı var ise siz yanınıza ittifak edecek bir güç aramaya mecbursunuzdur.

Deniz Baykal en kritik zamanlarda milli duruşunu ispat etmiş, o yüzden küreselcilerin boy hedefi olmuş biri. 1 Mart tezkeresinde oynadığı rol bugün var olan Yeni Türkiye’nin kuruluşuna giden yolda atılmış ilk adımdı.

Baykal’a kaset komplosu o yüzden küreselcilerin talebi ile gerçekleştirildi.

Baykal hiç üzerine vazife değilken seçim sonrası Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmüş ve kamuoyunda oluşan “Anti Erdoğan ve anti AK Parti rüzgarının” durdurulmasında en kritik katkıyı sağlamıştı.

Meclis’i açış konuşmasında, bütün şimşekleri üzerine çekeceğini bilmesine rağmen, Fethullah Gülen’in devlet ve siyaset içinde paralel örgütlenmesine karşı mücadele edeceğini deklere etmişti.

O yüzden Küreselcilerin, Paralelcilerin, Baronların ve dahi CHP içindeki pek çok unsurun boy hedefi olmuştu.

Meclis’te ittifak edeceği gücü aramaya mecbur olan Davutoğlu Deniz Baykal’ı Meclis Başkanı seçtirerek bu ilk adımı atmalıydı.

Davutoğlu bu fırsatı kaçırdı. Sadece güçlü bir ittifaktan yoksun kalmadı Davutoğlu, aynı zamanda siyasette bir oyun kurucu olmadığını da gösterdi.

Bahçeli siyasete damgasını vurdu, Davutoğlu işi akışına bırakıp seyretmekle yetindi.

Başkasının hazırlayıp kurduğu oyun planı sonunda kazanılan başkanlığı AK Parti’nin zaferi gibi kabul ve ilan etmekle yetindi.

Meclis Başkanlığı koltuğuna İsmet Yılmaz’ın oturması AK Parti içinde moralleri yükseltti. Bu sayede yenilmişlik duygusu büyük oranda kayboldu.

Sonuç AK Parti açısından bir kazançtır. Ancak AK Parti’nin önündeki koalisyon imkan ve ihtimallerini de azaltmıştır.

Seçim daha yakın bir ihtimaldir.

Şayet Ahmet Davutoğlu’nun asıl hedefi seçim idiyse, izlediği yol doğrudur.

Değilse ayağına sıkılan ilk kurşundur.

Yazarın Önceki Yazıları
İslam Ordusu’na ilk davet Irak’tan geldi 18.01.2017Altı ay sonra masaya davet edilen ABD 16.01.2017Ya referandum ya seçim! Neden üçüncü yol değil? 13.01.2017Hiç olmazsa Filistin’e bir Büyükelçi atayalım 11.01.2017Meğer Ortadoğu’yu “bataklık” yapan ABD imiş 09.01.2017Büyükelçiliğin koyduğu o fotoğraf savaş ilanı mı? 06.01.2017ABD Reina’da neden imza bıraktı? 04.01.2017Suriye’de ateşkes, Reina’da katliam, Obama’dan gelen ses 02.01.2017Şimdi Erdoğan suçluyor: “DEAŞ’ı siz destekliyorsunuz!” 28.12.2016Millet Türkiye’nin kiminle savaştığını yeni anlıyor 26.12.2016Bu millet El Bab Şehitleri’ni unutmayacak 23.12.2016Suikast Rusya’yı Türkiye’ye yaklaştırdı ABD’yi uzaklaştırdı 21.12.2016Masalar artık “onlar” olmadan kuruluyor 19.12.2016Sonucu kim belirleyecek: Liderler mi sahadaki örgütler mi? 16.12.2016Ne güzel bir slogan: “Ordu Halep’e!..” 14.12.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
Bahçeli aşkı
 // Nizamettin Mülk
Kazdağlı'nın Bahçeli aşkı depreşti .
Başbakan olabilecekken emre itaat edip Ecevit'e yardımcı olan, CHP ile çatı aday çıkaran, yerel seçimde Yavaş'ı CHP'ye veren, görüntüde sağcı ama gönlü solcu kemalist Bahçeli'yi boşuna partalıyorsun.

Baykal'ı davet edip görüşerek blogu çökerten Erdoğan'ın hakkını telim etmek zor gelmiş. Baykal ortaya çıkmasaydı çatı aday Ekmelettin seçilecekti.

Seçimden önce dalaşmayan MHP ve HDP; yakalanan ırkçılık rüzgarının devam etmesi için karşılıklı atış...
04 Temmuz 2015 Cumartesi 17:01
CHP den hayır yok...
 // yotik
şimdi hedefte AK Parti seçmenini MHP ye yönlendirmek var gibi......
02 Temmuz 2015 Perşembe 19:24
ne alaka
 // şeref
Tespit doğru ama bahçeli ve mhp üzerinden oynanan oyunu bozmasını davudoğlu'ndan bekleme düşüncesi ilginç değil mi? ...
02 Temmuz 2015 Perşembe 15:15