YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Ankara’dan ABD’ye mesaj: Askerini bile ben koruyorum!
19 Eylül 2016 18:27

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın geldiği gün, 24 Ağustos’ta Türkiye Cerablus operasyonunu başlattı. 8 saatte Cerablus ÖSO’nun eline geçtiğinde Joe Biden henüz Ankara’dan ayrılmamıştı.

Ziyaret günü gerçekleştirilen Cerablus operasyonu Türkiye ile ABD’nin Suriye’de yollarının ayrıldığı anlamına geliyordu. Sadece yollar ayrılmamış, iki eski müttefik Suriye’de çatışmaya başlamıştı.

G-20 toplantısında ABD Başkanı Barack Obama’nın araya girmesinin işe yaramadığı da kısa sürede anlaşıldı. Obama’nın Rakka’da birlikte çalışma önerisini “YPG ile olmaz” cevabıyla karşıladı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. Bu, “Sizi Suriye’de istemiyoruz” demekti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Ankara ziyareti de çare olmadı. O ziyaretin hemen arkasından Rus Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valeriy Gerasimov Ankara’daydı. 11 yıl aradan sonra gerçekleşen bu ziyaret ABD’yi telaşlandırmaya yetti.

“Asyalı güçlerin” Suriye’de başka şeyler yaptığı aşikardı. ABD bunu gördü, bozmak, engellemek için harekete geçti.

Önce Tel Abyad’a Amerikan bayrağı astırdı. Bayrağın korumasını PKK/YPG’ye verdi. Akçakale’den top atışı yapılınca asılan dört bayraktan üçünü indirdi.

Hemen ardından, sanki çağıran varmış gibi, 40 Özel Kuvvet askerini Çobanbey’e gönderdi. Onları ÖSO askerleri “Amerika Suriye’den defol” sloganıyla kovdu. Amerikalı askerleri ÖSO’nun elinden Türk Özel Kuvvetleri kurtardı.

ÖSO’nun tepkisi PKK/YPG’nin kendi ülkesinde astığı Amerikan bayrağı ile Halep’te liderlerini bombalayarak öldüren ABD’ye idi.

Amerika Suriye’de istenmediğini görünce, beklenmedik bir başka işe kalkıştı.

Dicle’nin kenarında kurulu Deyr Ez Zor’da Rejim askerlerini bombaladı. 83 Suriye askerini öldürdü, 120’den fazlasını yaraladı.

Saldırının görünür amacı IŞİD’e alan açmaktı. Asıl hedef başkaydı.

Ölen Suriye askerlerinin içinde bir general ile yedi üst düzey Rus subayı vardı. Atılan bomba Ankara ile yakınlaşan Moskova’ya ihtardı.

Moskova’nın tepkisi sert oldu. BM Güvenlik Konsey’ini toplantıya çağırdı. Amerika “hataydı, özür dilerim” demekle yetindi. Rusya’yı eleştirmekten de vazgeçmedi.

ABD SURİYE’DE NE YAPMAK İSTİYOR?

ABD Suriye’de oyuncu olamayacağını gördü. Kendi oyun kuramayınca başkalarının kurmaya çalıştığı oyunu bozmak için elinden gelen her şeyi yapıyor.

Bu defa işinin kolay olmadığı başka bir manzarayla karşılaşınca anlaşıldı. Amerika’da patlayan bombalar, başka yerde oyun bozmaya kalkınca kendi ülkesinde düzen kurmakta zorlanacağını gösterdi. Minnesota’da sekiz kişinin yaralandığı saldırıyı IŞİD anında üstlendi.

Başka ülkelerin şehirlerinde bomba patlatmaya alışmış ülkenin kendi şehirlerinde patlayan bombalar, dünyada çok şeyin değiştiğini gösteriyor. Bombaladığı yerde düşürülen IHA, Washington’a “işin ciddiyetini” anlatan ince bir mesajdı.

ABD, İkinci Dünya Savaşı sonrası devraldığı “Dünya Jandarmalığı” görevini sürdüremediğinin sinyallerini veriyor.

Erdoğan’ın New York ziyareti öncesi can havliyle İsrail’e vaat ettiği 38 milyar dolarlık yardım paketi, önümüzdeki 10 yıl için ABD’yi kurtarabilir mi?

ABD İsrail’e kurulduğu 1948’den bu yana yatırım yapıyor. Bugüne kadar 68 yılda Amerika kendi proje devleti İsrail’e 869 milyar doları karşılıksız verdi. ABD 869 milyar doları İsrail’e yatırdı da sonuç ne oldu? Ortadoğu, Asya ve Afrika’yı kaybetti. İsrail ise herkesin düşmanı oldu.

ABD çırpındıkça batıyor.

Farkında mısınız? Türkiye ABD ile Suriye’de savaştıkça, işler nasıl hızla ilerliyor; milletin arkasında ne büyük güç birikiyor.

Yazarın Önceki Yazıları
Kerkük sonrası ABD, PKK/YPG bayrağını Rakka’ya neden astı? 19.10.2017Kerkük: Çoban bizim, koyun bizim, kurt bizim... 16.10.2017Kimmiş bu ABD ile Türkiye’nin ortak düşmanı? 13.10.2017Gürültüsü bir gün bile sürmeyen vize yasağı! 11.10.2017Vaktidir... İncirlik ABD’ye kapatılmalıdır! 09.10.2017AK PARTİ: Yanlış giden şeyler mi var? 06.10.2017Kemal Kılıçdaroğlu o adımı atar mı? 04.10.2017ABD Suriye ve Irak’ta Barzani ve PKK ile kazanır mı? 29.09.2017Barzani, “Ankara-Bağdat-Tahran gürler ama Erbil’e yağmaz” diyor! 27.09.2017ABD “Şah” dedi; Türkiye, Irak, İran “Mat” yapabilir 25.09.2017Sorun Barzani mi; ABD ve kara gücü PKK mı? 22.09.2017Erdoğan masaya ilk kez bu kadar güçlü oturuyor 20.09.2017PKK ABD’nin esas oğlanıyken çözümü Washington’da aramak 18.09.2017Yanı başımızda yeni harita çizmeye kalkan adam: Brett McGurk 15.09.2017Erbil’den Akdeniz’e PKK-Barzani Devleti 13.09.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
Tebrikler
 // Resul YANIK
Sayın KAZDAĞLI Bu güne kadar yaptığınız programlarınızı dikkatle izliyorum yazılarınızı sürekli okurum ne dediyseniz ne yazdıysanız hepsi doğru çıktı sizlerden bir ricam var birgün programınıza sayın Ergun DİLER i çağrmanız onun da güzel yazıları ve tespitleri var böylesine milli olan insanları gördükçe çok seviniyorum. Yolunuz açık ömrünüz bereketli olsun inşaallah sağlıcakla kalın...
20 Eylül 2016 Salı 13:48
 // Fatih Ugur
Her yazdiginizda haklisiniz...
20 Eylül 2016 04:10
 // Konyalı hüseyin Karadağ
Beyefendi onnumara tespitler kaleminize sağlık,...
20 Eylül 2016 03:12