YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Ankara Erbil Riyad Bomba Kampanya Zehir
17 Ekim 2015 09:22

İlk deneme 2011’de seçimlerden hemen sonra yapıldı. Oysa Türkiye o seçimlere büyük bir iyimserlik havasında umutla girmişti.

Seçim sonrası “güzel şeyler olacak” beklentisi boş çıktı.

PKK Oslo’da kurulan masayı devirdi. O zaman adı BDP olan siyasi parti bağımsız girdiği seçimlerde 36 milletvekili kazanmış olmasına rağmen Meclis’e ve Ankara’ya “boykot” başlatmıştı.

Türkiye üzerine bir hazırlık yapıldığı aşikardı.

Ankara’nın buna cevabı o sıra pek fark edilmedi. Ağustos Askeri Şurası’na daha varken beklenmedik bir gelişme oldu. Komutanlar topluca istifa etti. Jandarma Genel Komutanı Org. Necdet Özel kaldı. 

Komuta kademesi yeniden düzenlendi ve Org. Necdet Özel Genelkurmay Başkanı oldu.

O YAŞ toplantısında bir fotoğraf vardı; öncekilerden çok farklı olan.

Masa’nın başında tek başına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan oturuyordu. Eskiden Genelkurmay Başkanı ile birlikte paylaşılırdı Masa’nın başı.

Bu Ankara’da kurulan yeni Masa’ydı. Türkiye’ye karşı hazırlık yapanlara bir cevaptı.

O Zaman Ne Oldu?

Suriye’de ayaklanma başlamış, henüz büyük kopma yaşanmamıştı. Kahire’de Tahrir meydanında yaşanan özgürlük gösterilerine Suriye’nin Der’a kentinde lise talebesi 10 kadar gencin destek çıktığı görüldü. Gece duvarlara bir kaç slogan yazmışlardı.

Esad’ın çok sert çıkışı Suriye’de halkı beklenenden daha önce sokağa döktü.

İşte o hareket Suriye’de birden kitlesel bir hal almış, Türkiye sınırında Kürtlerin de dahil olduğu büyük gösterilere yol açmıştı. 

Birileri Arap Baharı’nı “Kürt Baharı”na dönüştürme hayali kurdu.

Oslo’da PKK masayı devirdi, BDP seçimlerde büyük başarı göstermesine rağmen Ankara’yı boykot etti ve Kürt vatandaşlarını gösterilere katılmaya çağırdı.

Halk buna itibar etmedi. Seçtiği milletvekillerine “Ankara’ya gidin” dedi.

PKK/KCK bunun üzerine “Devrimci Şiddet Strateji” adını verdikleri bir ayaklanma başlattı. Kobani öncesi ilk kanton denemesine kalkıştılar.

ŞeMdinli’yi seçtiler. Büyük güçle geldiler. Necdet Özel’in komutasında Ordu bir ay dikkatli bir mücadele verdi, terörist ile halkı ayıran bir güvenlik konsepti ile PKK’yı yendi.

PKK militanlarının arasında çatışan ve ayaklanmayı organize eden 26 Mossad mensubu öldürüldü. 

Amaçladıkları “Kürt Baharı” gerçekleşmedi. Bölge halkının güvenini kazanan Yeni Ankara PKK’yı ve arkasındaki gücü süpürüp attı.

Bugün Ne Oluyor?

Suriye’de istihbarat örgütleri üzerinden bir vekalet savaşı yürütüldüğü bilinen bir gerçek.

Önce İran-Irak savaşı, sonra Irak-Kuveyt savaşı, ABD’nin I. Körfez Harekatı, Irak’ın ABD tarafından işgali ve nihayet Suriye’de verilen vekalet savaşı.

PKK’nın ortaya çıkışı ve Türkiye’ye saldırması ile İran-Irak-ABD-Suriye savaşları arasında doğrudan bağ var.

Bölgede ne zaman savaş tamtamları çaldıysa PKK Türkiye’ye saldırdı.

Amaç hep bölgede yaşanan savaşı Türkiye’ye taşımak oldu.

7 Haziran seçiminden sonra neden Suruç yaşandı ve neden PKK birden saldırıya geçti?

Reyhanlı’da patlatılan bomba, Suriye’de düşürülen Türk uçağı, Geziyi bir kalkışmaya döndürme çabası, 17-25 Aralık darbe girişimi, MİT Tırlarına yapılan operasyon, Kobani bahanesi ile başlatılan 6-8 Ekim kalkışması, Çözüm Süreci’ni sonlandırma girişimleri savaşı Türkiye içine taşımaktı. 

Hiçbiri amacına ulaşmadı, ulaşamadı.

Suruç aylar öncesinden çalışması yapılan, Türkiye’nin değişik bölgelerinden gençlerin özel yöntemlerle seçildiği “ben geliyorum” diyen bir eylemdi. Vekalet savaşı verilen ülkenin kapısında 33 genç öldürüldü. 

O bahane ile PKK yeniden harekete geçti.

Ne oldu da PKK birden saldırdı?

Son bir deneme daha yaptılar. Amaç Suriye’de verilen vekalet savaşını Türkiye’ye taşımaktı. 

Hedef bölgenin tek güçlü ülkesi, bütün oyun planlarını boşa çıkartma kapasitesine sahip olan Türkiye ve Devlet’ti.

2011’de ne olduysa Ankara onu yaptı. Bölge halkının gönlünü kazandı ve PKK’ya onulmaz bir darbe indirdi.

Bu kadarını kimse beklemiyordu. 

Ankara; gücünü, kapasitesini, becerisini PKK üzerinden Suriye’de vekalet savaşı veren herkese gösterdi.

Türkiye hem PKK’ya darbe vurdu hem de Suudi Arabistan ile birlikte Suriye’de muhalefete sonuç alacak şekilde destekleme planını hayata geçirdi.

Esad’ın gidişine ramak kalmıştı.

PKK’nın boşa çıktığını görenler Esad’a sarıldı. Oyuna Rusya dahil oldu.

Ankara’yı dayanakları ile birlikte vurmayı planladılar.

Aynı anda üç başkentte harekete geçtiler.

Erbil, hayatiyetini ve geleceğini Ankara’ya bağlamış durumda. Orada doğrudan Mesut Barzani’yi hedef aldılar. 8 Ekim’de Süleymaniye’de düğmeye bastılar. 200 kişi yaralandı 5 kişi öldü. Amaç Barzani’ydi. Arkasında İran vardı. Goran ve PKK’yı kullandı.

Amacına ulaşamadı.

Riyad, Kral Abdullah sonrası yönünü tümüyle Ankara’ya çevirmiş kritik öneme sahip bir merkez. Suriye’de sonuç almayı ahdetmiş Kral Selman bir saray darbesi ile devrilmek istendi. Ne zaman? Bombanın patladığı o hafta sonu. 

Kral Selman zehirlenerek öldürülmek istendi. Durumdan haberdar olan dostları Kral’ın zehirlenerek öldürülmesine engel oldu.

Erbil ve Riyad’da planlarını devreye sokanlar Ankara’da 10 Ekim saat 10.00’da Ankara Garı önünde bombayı patlattı.

Erbil’e ulaşamasın, Riyad’a yetişemesin diye.

Türkiye Erbil’e de ulaştı, Riyad’a da yetişti.

Millet büyük bir sınav verdi. Sustu, yasını tuttu, acısını yaşadı; paniklemedi, sokağa davet edenlere inat evine çekildi. Kahvede, evinde, sokakta bu meseleyi konuşmadı bile.
Bir ulu çınar gibi öylesine heybetle durmasını bildi. Gölgesinde olan herkese güven verdi.

 

Yazarın Önceki Yazıları
Kerkük sonrası ABD, PKK/YPG bayrağını Rakka’ya neden astı? 19.10.2017Kerkük: Çoban bizim, koyun bizim, kurt bizim... 16.10.2017Kimmiş bu ABD ile Türkiye’nin ortak düşmanı? 13.10.2017Gürültüsü bir gün bile sürmeyen vize yasağı! 11.10.2017Vaktidir... İncirlik ABD’ye kapatılmalıdır! 09.10.2017AK PARTİ: Yanlış giden şeyler mi var? 06.10.2017Kemal Kılıçdaroğlu o adımı atar mı? 04.10.2017ABD Suriye ve Irak’ta Barzani ve PKK ile kazanır mı? 29.09.2017Barzani, “Ankara-Bağdat-Tahran gürler ama Erbil’e yağmaz” diyor! 27.09.2017ABD “Şah” dedi; Türkiye, Irak, İran “Mat” yapabilir 25.09.2017Sorun Barzani mi; ABD ve kara gücü PKK mı? 22.09.2017Erdoğan masaya ilk kez bu kadar güçlü oturuyor 20.09.2017PKK ABD’nin esas oğlanıyken çözümü Washington’da aramak 18.09.2017Yanı başımızda yeni harita çizmeye kalkan adam: Brett McGurk 15.09.2017Erbil’den Akdeniz’e PKK-Barzani Devleti 13.09.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.