YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Amaç: İnsanların psikolojisini yönetmek
10 Eylül 2014 14:30

İlk fark edişim “Bonzai” haberleri ile oldu.

Hani şu sentetik uyuşturucu denilen “Bonzai”nin gençler arasında ne kadar yaygın olduğu haberleri birden karşımıza çıkmaya başladı. Sanki her yerde bu uyuşturucu gençleri esir almış, buna karşılık hiçbir şey yapılamıyor havası verilmeye çalışıldı.

Çözüm süreci ilk başladığında da bu tarz habercilik yapılmaya çalışılmıştı. Şiddet durmasına, ölümlere son verilmesine rağmen PKK sanki bölgenin her yerinde eylemlerine devam ediyor izlenimi oluşturulmuştu.

Tam da o sırada bir aydan az bir zaman diliminde bölgede 17 il dolaşıp KanalA için “Çözüm için sen de konuş” programı yaptık. Mersin, Adana, Hatay, Adıyaman, Urfa, Mardin, Diyarbakır, Muş, Bingöl, Elazığ, Tunceli’ye kadar gidip Dersim’den canlı yayın gerçekleştirdik, gece gündüz hiçbir koruma olmadan yol gittik. Hiçbir olayla karşılaşmadık.

Yaşadıklarımız, gördüklerimiz başka, bazı gazetelerden okuduklarımız bambaşka şeylerdi.

Şimdilerde Türkiye “Yeni bir dönem”e girdi. Erdoğan Cumhurbaşkanı, Davutoğlu Başbakan olarak göreve başladı. Hedeflerine “Yeni Türkiye”nin inşasını koydular.

100 yıllık talih ve tarih değişiyor... Anadolu insanı büyük heyecan içinde... Kürtlerle Türkler yeni bir ahitleşmenin eşiğinde bulunuyor. Bölge insanı sizi “ümit ederek” izliyor.

Heyecan var... Umut var... İnanç var...

Bu yeni havayla, bu enerji ile yeni ufuklara tam yelken açacağımız sırada önümüze öyle bir tablo konuyor ki, sanki kapkaranlık bir ülkede yaşıyoruz.

Eskiden medyanın bir kısmı yapardı. Şimdi neredeyse tamamı bu havaya ayak uydurmuş durumda...

Damperli kamyon köprüyü yıkıyor, “Yeni Türkiye yıkıldı” diyorlar..

Mecidiyeköy’de Ali Sami Yen stadının yerine yapılan lüks inşaatta asansör kazasında 10 işçi ölüyor... Gerçekten yürek yakan felaket bir olay... Sorumluları mutlaka hak ettiği cezayı alması gerekiyor...

Medya olayı “Yeni Türkiye’nin cinayetleri” diye veriyor...

Değişimin, kentleşmenin, büyümenin getirdiği bunalımlar, buhranlar sonrası ortaya çıkan kavgalar, kadınların öldürülmesi, aile cinayetleri, Yeni Türkiye’ye mal edilmeye çalışılıyor.

Polisin sokak mafyası üzerine yürümesi, çıkan çatışmalar bile sosyal bir facia imiş gibi sunuluyor...

Yeni eğitim yılının ilk ayağı başlıyor, “ayakkabısı yok, çantası yırtık” haberi ile karşılanıyor...

Büyüme hızı beklenenin biraz altında geldi diye felaket havası çiziliyor... Dolar 0.1 puan artınca “ekonomik dengeler bozuldu” manşetleri atılıyor... “Dolar son 6 ayın en yüksek değerine ulaştı” deniyor. Doların son 6 ayda sabit kalmasına alkış yok; 0.1 puan artmasına atfedilen değer “felaket.”

Bu; medyanın, Baronların, Paralel Yapı’nın kaybedenlerin başvurduğu yeni muhalefet yöntemidir.

Haberleri toplumsal huzursuzluğa yol açacak şekilde vermek. Geleceği olmayan, her şeyin kötüye gittiği umutsuz bir Türkiye tablosu çizmek istiyorlar. İnsanların psikolojisini, duygularını yönetmeye çalışıyorlar.

Bonzai’ye, iş kazalarına (siz buna cinayet de, hatta sabotaj da diyebilirsiniz), sokak cinayetlerine, yaşanan cinnet hallerine ve dolardaki 0.1’lik artışa kalan bir muhalefet...

Küçümseyebilirsiniz... “Buna sığındılarsa mesele yok” diyebilirsiniz...

Sokaktaki insanımızı onlara terk ederseniz Köşk’ü de alsanız, Meclis’e de hakim olsanız günün sonunda kaybedersiniz.

İnsan kazanmak... İnsanı kazanmak...

İnsan olmadan hiçbir devrim tamamlanamaz.

 

Celal KAZDAĞLI

Yazarın Önceki Yazıları
Kerkük sonrası ABD, PKK/YPG bayrağını Rakka’ya neden astı? 19.10.2017Kerkük: Çoban bizim, koyun bizim, kurt bizim... 16.10.2017Kimmiş bu ABD ile Türkiye’nin ortak düşmanı? 13.10.2017Gürültüsü bir gün bile sürmeyen vize yasağı! 11.10.2017Vaktidir... İncirlik ABD’ye kapatılmalıdır! 09.10.2017AK PARTİ: Yanlış giden şeyler mi var? 06.10.2017Kemal Kılıçdaroğlu o adımı atar mı? 04.10.2017ABD Suriye ve Irak’ta Barzani ve PKK ile kazanır mı? 29.09.2017Barzani, “Ankara-Bağdat-Tahran gürler ama Erbil’e yağmaz” diyor! 27.09.2017ABD “Şah” dedi; Türkiye, Irak, İran “Mat” yapabilir 25.09.2017Sorun Barzani mi; ABD ve kara gücü PKK mı? 22.09.2017Erdoğan masaya ilk kez bu kadar güçlü oturuyor 20.09.2017PKK ABD’nin esas oğlanıyken çözümü Washington’da aramak 18.09.2017Yanı başımızda yeni harita çizmeye kalkan adam: Brett McGurk 15.09.2017Erbil’den Akdeniz’e PKK-Barzani Devleti 13.09.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.