YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
AK Parti Başkanını seçiyor...
13 Mayıs 2016 14:22

Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun kongre kararı almasını bir “boşluk” gibi algılayıp fırsata dönüştürmek isteyenler var. 

Birileri çıkmış terör örgütü PKK’ya meşruiyet kazandırmaya çalışıyor. ABD ise Suriye’de bir “PKK otonom bölgesi” için olanca gücüyle uğraşıyor.

Kilis’e Katyuşa atan IŞİD için, Türkiye’nin olası Suriye müdahalesini önlemek için Türkiye sınırına mayın döşüyor haberleri çıkıyor.

ABD ve 65 ülkeden oluşan Koalisyon gücü güya IŞİD ile mücadele için kurulmuş idi.

Türkiye’nin sesi yüksek çıkınca Suriye’de bir kaç IŞİD mevzisi vuruluyor... o kadar.

Türkiye “müttefikler IŞİD konusunda bizi yalnız bıraktı” deyince devreye en son İsrail girdi, “ben hazırım” mesajı veriverdi.

İsrail’in İstanbul Başkonsolosu Hürriyet’e verdiği demeçte “anlaşma yaptıktan sonra” diyor “Suriye’de Türkiye ve İsrail birlikte operasyon yapabiliriz.”

Ankara tam da Suudi Arabistan, Katar, Ürdün ile bir başka hazırlık içindeyken... İslam Ordusu terörle mücadele için davet edilmeyi beklediği bir sırada... Arap Parlamentosu “Suriye’de İslam Barış Gücü görevlendirilmelidir” çağrısı yaptığı günün hemen ertesinde...

İsrail’den açıklama... “Türkiye ile İsrail Suriye’de birlikte operasyon yapabilir.”

Bu ne iş demeye kalmadan bir de İsrail’e NATO’da ofis açma izninin verildiği haberlerinin manşetlere çıkarılması...

Ve nihayet NATO’nun Karadeniz’de göreve çağrılması...

Sanki Rusya ile birlikte NATO’yu Karadeniz’e sokmayan Türkiye değilmiş gibi...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “terör yasanı değiştir” diyen AB’ye “haydi yoluna” çıkışı... 

Kongre sonrası AK Parti’de bir dağılma olacakmış gibi MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “şayet terör konusunda bir zafiyet oluşursa AK Parti’ye verdiği fiili desteği hukuki boyuta çıkarma” vaadi... Adeta bir AK Parti-MHP Hükümet teklifi...

Başkanlık modeli, yarı başkanlık sistemi, partili cumhurbaşkanı tekliflerinin aynı anda gündeme getirilmesinin yol açtığı kafa karışıklığı...

Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Kansız olmaz” konuşması...

Kenarda fırsat bekleyenlerin iştahını kabartmış görünüyor.

Türkiye uzun badireler atlatarak bu noktaya geldi. Gücü ve tecrübesi, kurulan yeni tuzakları boşa çıkartmaya yeter.

Bu noktadan sonra Türkiye’nin geri gitmesini beklemek ancak hayalcilerin işi olur.

İslam ümmetinde bir heyecan oluşturmuş Türkiye’nin, İslam Ordusu’nun kuvveden fiile çıktığı bir ortamda, Katar’a 100 yıl sonra askeri üs kurduktan sonra, yeniden Amerika’nın, NATO’nun, İsrail’in oyun dümeninde sürükleneceğini sananlar büyük yanılgı içindedirler.

Yanıldıklarını da yakında göreceklerdir.

AK Parti şu ya da bu sebepten bir nöbet değişimine gidiyor. Nedeni, niçini muhakkak konuşulacaktır. Atılan adım izaha muhtaçtır. Anlaşılmamış, anlatılamamıştır.

Ancak AK Parti’nin bugün birliğe ihtiyacı vardır. İçe dönük bir hesaplaşma, hele hele “Reisciler” ve “Hocacılar” diye ayrışmaya tahammülü de yoktur, zamanı da...

Birileri Suriye politikasının faturasını Ahmet Davutoğlu’na kesip İsrail’le anlaşma yapmak isteyebilir...

Başkası Davutoğlu için “ABD’nin adamı” yaftası asmaya çalışabilir... Kimisi “O zaten Avrupacıydı, Almancıydı” gibi ipe sapa gelmez laf etmeye kalkabilir.

Bunlara sus demek AK Parti’ye düşer. Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik Davutoğlu’nu savundu, fırsatçılık ve fitnecilik yapanlara sert çıktı.

AK Parti 22 Mayıs’ta kongreye gidiyor. Genel Başkan seçecek. Bir temayül yoklaması yapacaklar.

Bu meseleyi AK Parti’nin kendi arasında enine boyuna konuşmaya, tartışmaya ihtiyacı var. 

Kimi neden seçeceklerini iyice düşünmeleri gerekiyor.

Verilecek karar sadece AK Parti’yi değil, hepimizi ilgilendiriyor.
    

Celal KAZDAĞLI

 

Yazarın Önceki Yazıları
Kerkük sonrası ABD, PKK/YPG bayrağını Rakka’ya neden astı? 19.10.2017Kerkük: Çoban bizim, koyun bizim, kurt bizim... 16.10.2017Kimmiş bu ABD ile Türkiye’nin ortak düşmanı? 13.10.2017Gürültüsü bir gün bile sürmeyen vize yasağı! 11.10.2017Vaktidir... İncirlik ABD’ye kapatılmalıdır! 09.10.2017AK PARTİ: Yanlış giden şeyler mi var? 06.10.2017Kemal Kılıçdaroğlu o adımı atar mı? 04.10.2017ABD Suriye ve Irak’ta Barzani ve PKK ile kazanır mı? 29.09.2017Barzani, “Ankara-Bağdat-Tahran gürler ama Erbil’e yağmaz” diyor! 27.09.2017ABD “Şah” dedi; Türkiye, Irak, İran “Mat” yapabilir 25.09.2017Sorun Barzani mi; ABD ve kara gücü PKK mı? 22.09.2017Erdoğan masaya ilk kez bu kadar güçlü oturuyor 20.09.2017PKK ABD’nin esas oğlanıyken çözümü Washington’da aramak 18.09.2017Yanı başımızda yeni harita çizmeye kalkan adam: Brett McGurk 15.09.2017Erbil’den Akdeniz’e PKK-Barzani Devleti 13.09.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
 // ERCAN
ULKEMİZ,İCİN,HAYİRLİSİNEİSEO,OLSUN...
15 Mayıs 2016 06:27