YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
AK Parti Başkanını seçiyor...
13 Mayıs 2016 14:22

Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun kongre kararı almasını bir “boşluk” gibi algılayıp fırsata dönüştürmek isteyenler var. 

Birileri çıkmış terör örgütü PKK’ya meşruiyet kazandırmaya çalışıyor. ABD ise Suriye’de bir “PKK otonom bölgesi” için olanca gücüyle uğraşıyor.

Kilis’e Katyuşa atan IŞİD için, Türkiye’nin olası Suriye müdahalesini önlemek için Türkiye sınırına mayın döşüyor haberleri çıkıyor.

ABD ve 65 ülkeden oluşan Koalisyon gücü güya IŞİD ile mücadele için kurulmuş idi.

Türkiye’nin sesi yüksek çıkınca Suriye’de bir kaç IŞİD mevzisi vuruluyor... o kadar.

Türkiye “müttefikler IŞİD konusunda bizi yalnız bıraktı” deyince devreye en son İsrail girdi, “ben hazırım” mesajı veriverdi.

İsrail’in İstanbul Başkonsolosu Hürriyet’e verdiği demeçte “anlaşma yaptıktan sonra” diyor “Suriye’de Türkiye ve İsrail birlikte operasyon yapabiliriz.”

Ankara tam da Suudi Arabistan, Katar, Ürdün ile bir başka hazırlık içindeyken... İslam Ordusu terörle mücadele için davet edilmeyi beklediği bir sırada... Arap Parlamentosu “Suriye’de İslam Barış Gücü görevlendirilmelidir” çağrısı yaptığı günün hemen ertesinde...

İsrail’den açıklama... “Türkiye ile İsrail Suriye’de birlikte operasyon yapabilir.”

Bu ne iş demeye kalmadan bir de İsrail’e NATO’da ofis açma izninin verildiği haberlerinin manşetlere çıkarılması...

Ve nihayet NATO’nun Karadeniz’de göreve çağrılması...

Sanki Rusya ile birlikte NATO’yu Karadeniz’e sokmayan Türkiye değilmiş gibi...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “terör yasanı değiştir” diyen AB’ye “haydi yoluna” çıkışı... 

Kongre sonrası AK Parti’de bir dağılma olacakmış gibi MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “şayet terör konusunda bir zafiyet oluşursa AK Parti’ye verdiği fiili desteği hukuki boyuta çıkarma” vaadi... Adeta bir AK Parti-MHP Hükümet teklifi...

Başkanlık modeli, yarı başkanlık sistemi, partili cumhurbaşkanı tekliflerinin aynı anda gündeme getirilmesinin yol açtığı kafa karışıklığı...

Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Kansız olmaz” konuşması...

Kenarda fırsat bekleyenlerin iştahını kabartmış görünüyor.

Türkiye uzun badireler atlatarak bu noktaya geldi. Gücü ve tecrübesi, kurulan yeni tuzakları boşa çıkartmaya yeter.

Bu noktadan sonra Türkiye’nin geri gitmesini beklemek ancak hayalcilerin işi olur.

İslam ümmetinde bir heyecan oluşturmuş Türkiye’nin, İslam Ordusu’nun kuvveden fiile çıktığı bir ortamda, Katar’a 100 yıl sonra askeri üs kurduktan sonra, yeniden Amerika’nın, NATO’nun, İsrail’in oyun dümeninde sürükleneceğini sananlar büyük yanılgı içindedirler.

Yanıldıklarını da yakında göreceklerdir.

AK Parti şu ya da bu sebepten bir nöbet değişimine gidiyor. Nedeni, niçini muhakkak konuşulacaktır. Atılan adım izaha muhtaçtır. Anlaşılmamış, anlatılamamıştır.

Ancak AK Parti’nin bugün birliğe ihtiyacı vardır. İçe dönük bir hesaplaşma, hele hele “Reisciler” ve “Hocacılar” diye ayrışmaya tahammülü de yoktur, zamanı da...

Birileri Suriye politikasının faturasını Ahmet Davutoğlu’na kesip İsrail’le anlaşma yapmak isteyebilir...

Başkası Davutoğlu için “ABD’nin adamı” yaftası asmaya çalışabilir... Kimisi “O zaten Avrupacıydı, Almancıydı” gibi ipe sapa gelmez laf etmeye kalkabilir.

Bunlara sus demek AK Parti’ye düşer. Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik Davutoğlu’nu savundu, fırsatçılık ve fitnecilik yapanlara sert çıktı.

AK Parti 22 Mayıs’ta kongreye gidiyor. Genel Başkan seçecek. Bir temayül yoklaması yapacaklar.

Bu meseleyi AK Parti’nin kendi arasında enine boyuna konuşmaya, tartışmaya ihtiyacı var. 

Kimi neden seçeceklerini iyice düşünmeleri gerekiyor.

Verilecek karar sadece AK Parti’yi değil, hepimizi ilgilendiriyor.
    

Celal KAZDAĞLI

 

Yazarın Önceki Yazıları
İslam Ordusu’na ilk davet Irak’tan geldi 18.01.2017Altı ay sonra masaya davet edilen ABD 16.01.2017Ya referandum ya seçim! Neden üçüncü yol değil? 13.01.2017Hiç olmazsa Filistin’e bir Büyükelçi atayalım 11.01.2017Meğer Ortadoğu’yu “bataklık” yapan ABD imiş 09.01.2017Büyükelçiliğin koyduğu o fotoğraf savaş ilanı mı? 06.01.2017ABD Reina’da neden imza bıraktı? 04.01.2017Suriye’de ateşkes, Reina’da katliam, Obama’dan gelen ses 02.01.2017Şimdi Erdoğan suçluyor: “DEAŞ’ı siz destekliyorsunuz!” 28.12.2016Millet Türkiye’nin kiminle savaştığını yeni anlıyor 26.12.2016Bu millet El Bab Şehitleri’ni unutmayacak 23.12.2016Suikast Rusya’yı Türkiye’ye yaklaştırdı ABD’yi uzaklaştırdı 21.12.2016Masalar artık “onlar” olmadan kuruluyor 19.12.2016Sonucu kim belirleyecek: Liderler mi sahadaki örgütler mi? 16.12.2016Ne güzel bir slogan: “Ordu Halep’e!..” 14.12.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
 // ERCAN
ULKEMİZ,İCİN,HAYİRLİSİNEİSEO,OLSUN...
15 Mayıs 2016 06:27