YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
ABD’nin İslam Ordusu’na cevabı Reza Zarrab mı?
28 Mart 2016 16:06

Reza Zarrab ABD’de tutuklanınca bazıları çok sevindi. Türkiye’de yer yerinden oynayacak zannettiler. “Aranan savcı bulundu” filan dediler. 

Kimileri işi abartıp Erdoğan-Obama görüşmesi için “ABD Başkanı meşgul” başlığını attılar.

Böyle düşünenler Türkiye’yi ABD’nin bir müstemleke ülkesi zannediyorlar herhalde. ABD’den korkan bir Türkiye hayal ediyorlar.

Oysa durum tam tersi. Türkiye’nin yapıp ettiklerinden korkan bir ABD var ortada.

Washington Ankara’nın attığı her adımdan endişe duyuyor, telaşa kapılıyor.

Her olayda biraz daha bölgenin dışına itildiğini fark ediyor ABD.

Tam İran ile ilişkileri geliştirdiği, ambargoları kaldırdığı sırada Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Tahran ziyareti pek çok şeyi değiştiriveriyor. “Truva atı” zannettikleri İran, yüzünü bölgeye dönme mecburiyetinde hissediyor kendini.

Önce İran Dışişleri Bakanı geldi Türkiye’ye, Nisan’da da Cumhurbaşkanı Ankara’da olacak.

Bu ziyaretler ABD’nin hoşuna gitmiyor.

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nuceyfi geçen hafta İstanbul’daydı. “Musul konusunda Türkiye’nin desteğine güveniyoruz” deyiverdi. Musul operasyonu birden duruverdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu hafta sonu Ürdün’e gitti. İki vizyondan bahsetti. “Bir ekonomik ve kültürel ilişkiler üzerinden bölgeyi bütünleştirmeye çalışan vizyon bir de kültürel, mezhepsel, etnik ayrımlar üzerinden bölgeyi parçalamaya çalışan vizyon.”

Türkiye bütünleştiren vizyona sahip, ABD parçalayan.

Ankara-Amman on ayrı anlaşmaya imza attı, bütünleşmenin ilk adımı olarak. Bir de “Esed, IŞİD ve PKK bölgede istikrarsızlığın sebebi” dediler.

Birileri gazetesinde Türkiye’nin FETÖ’yü yenmesi için İsrail ile ilişkilerin düzeltilmesini vaaz ederken Ankara ve Amman “Filistin ortak davamız” deyiverdi. İsrail’e beklemediği bir darbe indirdi.

ABD’yi asıl korkutan gelişme İslam Ordusu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr 14 Aralık 2015’te 34 ülkenin “Teröre Karşı İslam İttifakı” kurduğunu açıkladığında küçümsemişlerdi.

Sayı 40’a çıkıp Mart ayında 200 bin askerin katıldığı “Kuzeyin Gök Gürültüsü” tatbikatı tamamlandığında herkes afallamış, ABD Dışişleri Bakanı kapanış merasiminin ardından  soluğu tatbikatın yapıldığı şehirde almıştı.

Kendisini Suudi Arabistan’ın 4 genç Bakanı, İstanbul tablosu asılı odada ağırlamıştı.

İslam Ordusu’nun Genelkurmay Başkanları Teröre Karşı İslam İttifakı’nın merkez karargahında toplandı. 

Toplantıdan sonra açıklamayı Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı Müsteşarı Tuğgeneral Ahmed bin Hasan Aşiri yaptı. İttifakın üzerine bina edildiği 4 temel ilkeden söz etti. Terör örgütlerinin ortaya attığı fikirler ile mücadele edilecek, insanları aydınlatmak için medya çok iyi kullanılacak, terör örgütlerinin mali kaynakları izlenip kurutulacak ve askeri operasyonlar Riyad’dan koordine edilecek. Bu işler için bütçe ayrıldığı ifade edildi. 

İslam İttifakı hazır, davet aldıkları an terörü bastırmak için o ülkeye gidebilecek durumdalar. Talep olmaz ise zorla hiç bir ülkeye gitmeyecekler. 

Acaba ilk davet son bombanın patlatıldığı Pakistan’dan mı gelir, Musul’dan ya da Suriye’den mi? Belki de ilk davet Lübnan’dan gelir.

Genelkurmay Başkanlarından sonra sırada Savunma Bakanlarının toplantısı var. O toplantıyı Hükümet yada Devlet Başkanları zirvesi takip edecek. 

Tatbikat sonrası Kerry gelmişti, bu defa ABD Başkanı Obama Suudi Arabistan’a gidiyor. 21 Nisan’da Obama Suudi Arabistan’da olacak. KİK toplantısına katılacak deniyor ama asıl konusu İslam Ordusu’dur.

Hele önüne Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından “PKK/PYD’nin ABD’nin bölgede kara ordusu” olduğunun belgeleri konulduktan sonra, Obama’nın Suudi Arabistan’da konuşacağı başka konu olmaz.

Reza Zarrab mı?

Türkiye’nin gündeminde öyle bir dosya yok. Geçmişinde ABD’ye kazanılmış 100 milyar dolarlık bir ekonomik zafer var. 

Ankara’nın adeti; kazandığı zaferi değil, önündeki seferi konuşmak.

 

Celal KAZDAĞLI

Yazarın Önceki Yazıları
“FETÖ tu kaka” deyip ümidini Trump’a bağlayanlar! 20.01.2017İslam Ordusu’na ilk davet Irak’tan geldi 18.01.2017Altı ay sonra masaya davet edilen ABD 16.01.2017Ya referandum ya seçim! Neden üçüncü yol değil? 13.01.2017Hiç olmazsa Filistin’e bir Büyükelçi atayalım 11.01.2017Meğer Ortadoğu’yu “bataklık” yapan ABD imiş 09.01.2017Büyükelçiliğin koyduğu o fotoğraf savaş ilanı mı? 06.01.2017ABD Reina’da neden imza bıraktı? 04.01.2017Suriye’de ateşkes, Reina’da katliam, Obama’dan gelen ses 02.01.2017Şimdi Erdoğan suçluyor: “DEAŞ’ı siz destekliyorsunuz!” 28.12.2016Millet Türkiye’nin kiminle savaştığını yeni anlıyor 26.12.2016Bu millet El Bab Şehitleri’ni unutmayacak 23.12.2016Suikast Rusya’yı Türkiye’ye yaklaştırdı ABD’yi uzaklaştırdı 21.12.2016Masalar artık “onlar” olmadan kuruluyor 19.12.2016Sonucu kim belirleyecek: Liderler mi sahadaki örgütler mi? 16.12.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
 // ERCAN
İSLSM,ORDUSUNU,GURUNCE,B,TUTUSTU...
30 Mart 2016 20:38
 // Hasan soysal
İnşaallah. Zafer İslamindir....
30 Mart 2016 06:30
 // Selahaddin
Milletim kazanacak vesselâm...
29 Mart 2016 20:41