YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
ABD’nin İslam Ordusu’na cevabı Reza Zarrab mı?
28 Mart 2016 16:06

Reza Zarrab ABD’de tutuklanınca bazıları çok sevindi. Türkiye’de yer yerinden oynayacak zannettiler. “Aranan savcı bulundu” filan dediler. 

Kimileri işi abartıp Erdoğan-Obama görüşmesi için “ABD Başkanı meşgul” başlığını attılar.

Böyle düşünenler Türkiye’yi ABD’nin bir müstemleke ülkesi zannediyorlar herhalde. ABD’den korkan bir Türkiye hayal ediyorlar.

Oysa durum tam tersi. Türkiye’nin yapıp ettiklerinden korkan bir ABD var ortada.

Washington Ankara’nın attığı her adımdan endişe duyuyor, telaşa kapılıyor.

Her olayda biraz daha bölgenin dışına itildiğini fark ediyor ABD.

Tam İran ile ilişkileri geliştirdiği, ambargoları kaldırdığı sırada Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Tahran ziyareti pek çok şeyi değiştiriveriyor. “Truva atı” zannettikleri İran, yüzünü bölgeye dönme mecburiyetinde hissediyor kendini.

Önce İran Dışişleri Bakanı geldi Türkiye’ye, Nisan’da da Cumhurbaşkanı Ankara’da olacak.

Bu ziyaretler ABD’nin hoşuna gitmiyor.

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nuceyfi geçen hafta İstanbul’daydı. “Musul konusunda Türkiye’nin desteğine güveniyoruz” deyiverdi. Musul operasyonu birden duruverdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu hafta sonu Ürdün’e gitti. İki vizyondan bahsetti. “Bir ekonomik ve kültürel ilişkiler üzerinden bölgeyi bütünleştirmeye çalışan vizyon bir de kültürel, mezhepsel, etnik ayrımlar üzerinden bölgeyi parçalamaya çalışan vizyon.”

Türkiye bütünleştiren vizyona sahip, ABD parçalayan.

Ankara-Amman on ayrı anlaşmaya imza attı, bütünleşmenin ilk adımı olarak. Bir de “Esed, IŞİD ve PKK bölgede istikrarsızlığın sebebi” dediler.

Birileri gazetesinde Türkiye’nin FETÖ’yü yenmesi için İsrail ile ilişkilerin düzeltilmesini vaaz ederken Ankara ve Amman “Filistin ortak davamız” deyiverdi. İsrail’e beklemediği bir darbe indirdi.

ABD’yi asıl korkutan gelişme İslam Ordusu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr 14 Aralık 2015’te 34 ülkenin “Teröre Karşı İslam İttifakı” kurduğunu açıkladığında küçümsemişlerdi.

Sayı 40’a çıkıp Mart ayında 200 bin askerin katıldığı “Kuzeyin Gök Gürültüsü” tatbikatı tamamlandığında herkes afallamış, ABD Dışişleri Bakanı kapanış merasiminin ardından  soluğu tatbikatın yapıldığı şehirde almıştı.

Kendisini Suudi Arabistan’ın 4 genç Bakanı, İstanbul tablosu asılı odada ağırlamıştı.

İslam Ordusu’nun Genelkurmay Başkanları Teröre Karşı İslam İttifakı’nın merkez karargahında toplandı. 

Toplantıdan sonra açıklamayı Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı Müsteşarı Tuğgeneral Ahmed bin Hasan Aşiri yaptı. İttifakın üzerine bina edildiği 4 temel ilkeden söz etti. Terör örgütlerinin ortaya attığı fikirler ile mücadele edilecek, insanları aydınlatmak için medya çok iyi kullanılacak, terör örgütlerinin mali kaynakları izlenip kurutulacak ve askeri operasyonlar Riyad’dan koordine edilecek. Bu işler için bütçe ayrıldığı ifade edildi. 

İslam İttifakı hazır, davet aldıkları an terörü bastırmak için o ülkeye gidebilecek durumdalar. Talep olmaz ise zorla hiç bir ülkeye gitmeyecekler. 

Acaba ilk davet son bombanın patlatıldığı Pakistan’dan mı gelir, Musul’dan ya da Suriye’den mi? Belki de ilk davet Lübnan’dan gelir.

Genelkurmay Başkanlarından sonra sırada Savunma Bakanlarının toplantısı var. O toplantıyı Hükümet yada Devlet Başkanları zirvesi takip edecek. 

Tatbikat sonrası Kerry gelmişti, bu defa ABD Başkanı Obama Suudi Arabistan’a gidiyor. 21 Nisan’da Obama Suudi Arabistan’da olacak. KİK toplantısına katılacak deniyor ama asıl konusu İslam Ordusu’dur.

Hele önüne Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından “PKK/PYD’nin ABD’nin bölgede kara ordusu” olduğunun belgeleri konulduktan sonra, Obama’nın Suudi Arabistan’da konuşacağı başka konu olmaz.

Reza Zarrab mı?

Türkiye’nin gündeminde öyle bir dosya yok. Geçmişinde ABD’ye kazanılmış 100 milyar dolarlık bir ekonomik zafer var. 

Ankara’nın adeti; kazandığı zaferi değil, önündeki seferi konuşmak.

 

Celal KAZDAĞLI

Yazarın Önceki Yazıları
Trump sonrası Türkiye bölgede kimin yanında duruyor? 21.06.2017“Yürüyüş” Kemal Kılıçdaroğlu için bir jübile mi? 19.06.2017Karşı karşıya gelen değil; yan yana duran Türkiye, kazanır! 16.06.201768 Kuşağından kalan yegane devrimci; Devlet Bahçeli 14.06.20173 yıl önce bugün, DEAŞ’ın işgal ettiği Musul’dan geriye ne kaldı 12.06.2017ABD’ye ilk darbeyi İran, ikincisini Katar Emir’i vurdu 09.06.2017ABD’nin hedefi: İslam Dünyası’nı bölmek! 07.06.2017Yine de Oyunu bozacak tek ülke Türkiye 05.06.2017İnsanın aklını kemiren o korkunç şüphe 02.06.2017AK Parti MHP konusunda bir tercihe mi zorlanıyor 31.05.2017Silahı var, petrolü var, dayısı var... Devlet olmak için eksiği ne? 29.05.2017Türkiye-AB “İlişkiye” bir şans daha veriyor... 26.05.2017Tartışılan konu: FETÖ’nün siyasi ayağı! 24.05.2017Başarmak için Erdoğan’ın önünde hiç bir engel yok 22.05.2017Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 98. yılında Türkiye 19.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
 // ERCAN
İSLSM,ORDUSUNU,GURUNCE,B,TUTUSTU...
30 Mart 2016 20:38
 // Hasan soysal
İnşaallah. Zafer İslamindir....
30 Mart 2016 06:30
 // Selahaddin
Milletim kazanacak vesselâm...
29 Mart 2016 20:41