YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
ABD “Şah” dedi; Türkiye, Irak, İran “Mat” yapabilir
25 Eylül 2017 14:37

Bazı çevrelerde “Barzani son anda vazgeçer” beklentisi vardı. Olmadı. Barzani o beklentiyi boşa çıkardı.

Cuma günü Kuzey Suriye’de, PKK’nın işgal ettiği yerlerde, konulan sandık, Pazartesi günü Kuzey Irak’ta kondu.

İki sandığın amacı da, arkasındaki irade de aynı.

Irak’ı ikinci kez işgal eden ABD, üçüncü kez işgal etmek istiyor. Bu defa yanına Suriye’yi de katarak bu işgali gerçekleştirme niyetinde.

ABD’nin ilk hedefi Türkiye’dir, İran’dır, Irak’tır ve Suriye’dir. Bu dört komşu ülkeyi birbiriyle çarpıştırmak, bölmek, parçalamak, kendine bağımlı küçük devletler kurmak istiyor.

ABD’nin ikinci hedefi Kafkaslar üzerinden Rusya ve Kuzey Kore ile Myanmar üzerinden sıkıştırmaya çalıştığı Çin’dir.

Hesabı; bu bölgedeki petrole el koymak, bölgede güçlü bir devlet bırakmamak ve nihayetinde Çin’in “Bir yol bir kuşak” projesini boşa çıkartmak.

Kuzey Suriye ve Kuzey Irak’ta arka arkaya konulan iki sandık sadece bölgesel değil, küresel bir boy ölçüşmedir, aynı zamanda.

ABD’NİN KUCAĞINDA DEVLET OLMAZ

Irak’ta normal bir süreç işlemiş olsaydı, Mesut Barzani’nin ortaya koyduğu sandık saygıyı hak ederdi.

Barzani seçimle iş başına gelmiş parlamentoyu iki yıldır kapalı tutuyor, çalıştırmıyor; sonra da çıkıp anayasadan, meşruluktan ve demokrasiden bahsediyor.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ABD’nin Irak’ı işgali sonucu kuruldu. Saddam’ın devrilmesinde, ülkenin işgal edilmesinde, 3 milyon Müslüman Iraklının öldürülmesinde oynadığı rol ve işbirliği karşılığında o bölge Kürtlere verildi.

Kürtler ve Mesut Barzani o işbirliğinin hesabını vermeden, en azından Arapların, Türkmenlerin ve Müslümanların gönlünü almadan bir bağımsızlık hareketine giremez.

ABD işgal edecek, sana bir bölge verecek, bir Kürdü alıp Irak’a Cumhurbaşkanı yapacak; yetmeyecek bir de sana devlet kuruverecek.

Peki sen bunun karşılığında ne vereceksin ABD’ye?

Irak, Suriye bölünecek, İran ve Türkiye topraklarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olacak.

Buna kimse izin vermez.

Başta Kürtler buna karşı çıkmalıdır.

ABD ile kol kola girerek, BM’ye mektup yazarak devlet filan kurulmaz.

ABD’nin sizden istediği kendisi için ölmenizdir.

HER ŞERDEN BİR HAYIR ÇIKAR

Barzani bir yanlış iş yaptı, ortaya sandık koydu. O sandığı neden kendi seçimi için koymadı da bütün Kürtleri uçuruma atmaya kalkıştı?

Belli ki arkasında güvendiği birisi var.

ABD’ye güvendiği, İsrail’e inandığı açık.

Sonuç beklediği gibi olmadı.

Barzani’ni ortaya koyduğu sandık ile bugüne kadar bir araya gelmeyen ülkeler buluştu, yan yana geldi.

İran ile Türkiye yakınlaştı. Irak Türkiye’ye danışmadan adım atmaz hale geldi. Neredeyse Suriye ile Türkiye bile yan yana gelecek.

Rusya bir Asya gücü olarak üç ülkenin Türkiye, İran, Irak’ın buluşmasını kolaylaştırdı.

Hem İran hem Irak, hem de Rusya Genelkurmay Başkanları Ankara’ya gelmeye başladı. Türk Genelkurmay Başkanı İran’a gidiyor.

Daha dün Ankara’ya posta koymaya kalkan Irak, bugün Türkiye ile ortak askeri tatbikat yapıyor.

İdlib’te Rusya, İran ve Türkiye beraber hareket ediyor, Şam rejimi onlara destek veriyor.

Irak’ta Bağdat talep ediyor, İran ve Türkiye sınır kapatıyor, askeri tedbir alıyor.

Türkiye İran’la, Irak’la yan yana durur, Rusya ile yakın olursa ABD’nin saldırısını boşa çıkartır ve bölgede istikrar sağlanır.

ABD ortaya koyduğu sandık ile Türkiye, İran ve Irak’a “Şah” dedi. Ankara-Tahran-Bağdat doğru hamleyi yapar, önce ABD’nin oyuna sürdüğü piyonu alır ise “Mat” yapar.

Yeter ki, kamuoyuna mesaj vermek yerine sakin olup, sahada oyun kuralım. ABD’ye karşı sağlam duralım.

Yazarın Önceki Yazıları
Kerkük sonrası ABD, PKK/YPG bayrağını Rakka’ya neden astı? 19.10.2017Kerkük: Çoban bizim, koyun bizim, kurt bizim... 16.10.2017Kimmiş bu ABD ile Türkiye’nin ortak düşmanı? 13.10.2017Gürültüsü bir gün bile sürmeyen vize yasağı! 11.10.2017Vaktidir... İncirlik ABD’ye kapatılmalıdır! 09.10.2017AK PARTİ: Yanlış giden şeyler mi var? 06.10.2017Kemal Kılıçdaroğlu o adımı atar mı? 04.10.2017ABD Suriye ve Irak’ta Barzani ve PKK ile kazanır mı? 29.09.2017Barzani, “Ankara-Bağdat-Tahran gürler ama Erbil’e yağmaz” diyor! 27.09.2017Sorun Barzani mi; ABD ve kara gücü PKK mı? 22.09.2017Erdoğan masaya ilk kez bu kadar güçlü oturuyor 20.09.2017PKK ABD’nin esas oğlanıyken çözümü Washington’da aramak 18.09.2017Yanı başımızda yeni harita çizmeye kalkan adam: Brett McGurk 15.09.2017Erbil’den Akdeniz’e PKK-Barzani Devleti 13.09.2017Allah sormayacak mı; bilimde niye geri kaldın diye? 11.09.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
 // Bora kucuktezcan
Celal bey allah sizden raxiolsun sizin gibi insanlar sayesinde bilgi ediniyoruz siz gerçek bir millî yazarsıniz Sİzi takip ediyorum arkadaşlarıma dostlarımdan sizi takip etmesini tavsiye ediyorum...
05 Kasım 2017 15:55
 // cihan demirsoy
sayın kazdali biz birlik olalım her oyunu bozariz...
27 Eylül 2017 15:20
İLGİLİ BÖLGEYE
 // Fatih ER
Havadan Karadan Denizden ve ekranlardan bu köşe yazısı broşür halinde dagıtılsa bile kimseyi bildiginden vazgeçiremiyorsunuz.ADAMLAR KENDİ CB DEGİL İSRAİL VE ABD BAŞKANINI KENDİ LİDERLERİ OLARAK BENİMSEMİŞLER LAFA GELİNCE HEM MÜSLÜMAN HEM VATANDAŞ!!...
26 Eylül 2017 Salı 11:48