YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
ABD neden geri adım attı; taktik mi, yenilgi mi?
08 Nisan 2016 13:54

Türkiye-ABD arasında devam eden örtülü savaşta yeni aşamaya geçildiğinin işareti Washington’ın Ankara Büyükelçisi John Bass’tan geldi. PKK’ya “şiddete son ver, silahları bırak” dedi.

ABD bir yıl önce başlattığı “PKK’yı ayaklandırma stratejisi”nden ne oldu da vazgeçti? 

Abdullah Öcalan’ın 21 Mart Nevruz’unda PKK’ya “kongreyi topla Türkiye’ye karşı silahı bırak” çağrısından sonra o kongre Nisan ayında toplandı.

PKK/KCK kongrede silah bırakmayı konuşmadı; tersini yaptı. “Türkiye’de şehir savaşı” başlatma kararı aldı.

PKK’ya barış yerine savaş kararını aldırtan güç kim?

O tarihlerde İran’ın Kontrgerilla Generali Kasım Süleymani Kandil’e sık geldi, PKK’nın Türkiye’de savaş başlatmasını istedi. Destek vaat etti. 

PKK çok yönlü bağlantıları olan bir terör organizasyonu. Gönderilen elçi ile yetinecek değil. CIA’nin, MOSSAD’ın, BND’nin açık desteğini almadan harekete geçmeyecek kadar tecrübeye sahip.

PKK o desteği aldı. ABD’nin şemsiyesi altında çözüm sürecini baltaladı, şehirlere silah, mühimmat ve kadro yığdı.

PKK şehir savaşından uzak, dağda dolaşıp baskın yapan bir terör örgütlenmesiydi.

PKK’ya şehir savaşını öğreten, kadrolarına eğitim veren ABD’nin organize ettiği özel gruplardı. Suriye’de YPG’nin kamplarında öğrendi şehir savaşını PKK.

Türkiye’de yürütülen şehir savaşının kurmay başkanlığını ABD o kamplarda kurdu.

Türkiye PKK ile birlikte, FETÖ ve ABD’yi yendi, yürüttükleri “Hendek Siyaseti”nde üçünü birden çukura gömdü.

ABD’nin giden Adana Konsolosu, o çukurların kazıldığı şehirleri, ilçeleri tek tek dolaştı. Yerine gelen o il ve ilçeleri denetledi. 

PKK Temmuz ayında düğmeye bastı. Aile ziyaretinden dönen subayın şehit edilmesi, Suruç katliamı ve Ceylanpınar’da evinde uyuyan iki polisin hunharca katledilmesiyle başlattı savaşı.

En zor mücadele şehir savaşını kazanmaktır. TSK o savaşı kazandı. Halkı yanına aldı, teröristi yalnız bıraktı, sabırla, öfkeye kapılmadan, tereyağdan kıl çekercesine alnının akıyla çıktı bu mücadeleden. Çok şehit verdi, millet şehitleri bağrına bastı, siyasi irade arkasında durdu, Başbakan Ahmet Davutoğlu Kürt vatandaşlarla kucaklaştı. 

ABD sadece Türkiye’de değil Suriye’de de kaybetti. YPG’yi kara gücü olarak kullanmaya kalktı. Olmadı. PKK’ya Suriye’de bir koridor açmaya kalktı, başaramadı.

Ankara her defasında ABD’nin PKK ile irtibatını ispatladı. Verdiği silahları, YPG kamplarında eğittiği militanları, keskin nişancılarını önüne koydu. “Yürüttüğün örtülü savaşın farkındayım” dedi. 

YPG’yi devre dışı bırakacak silahlı gücü ortaya çıkardı. ABD Suriye’de de köşeye sıkıştı.

Obama kendi ülkesinde Suriye’yi Rusya ve İran’a bırakmakla suçlandı.

Bunlar yetmiyormuş gibi Azerbaycan çıktı, ABD ve Rusya’nın Ermenistan üzerinden kurmaya kalkıştığı oyunu bertaraf ediverdi.

Güvendikleri Kasım Süleymani cezalandırıldı. PKK Türkiye’de FETÖ ile birlikte yenildi. Barzaniler PKK’yı artık istemediklerini ilan ettiler.

Suriye’de ABD’nin kara gücü YPG darbe üstüne darbe yedi.

Böyle bir ortamda Büyükelçi çıkmış “PKK’ya silah bırak” diyor.

ABD zaman kazanmaya, kazandırmaya çalışıyor. Yenildiğini kabul etmek istemiyor. Taktikle zaman kazanacağını sanıyor.

Yanılıyor. 

Ankara’nın önünde büyük bir fırsat var.

Ya bu fırsatı değerlendirecek ya da “süfli” tartışmaların içine gömülüp kaybedecek.

Dönem birlik zamanıdır. Senlik benlik kavgasının ne yeri ne vaktidir. 

 

Celal KAZDAĞLI

Yazarın Önceki Yazıları
Kerkük sonrası ABD, PKK/YPG bayrağını Rakka’ya neden astı? 19.10.2017Kerkük: Çoban bizim, koyun bizim, kurt bizim... 16.10.2017Kimmiş bu ABD ile Türkiye’nin ortak düşmanı? 13.10.2017Gürültüsü bir gün bile sürmeyen vize yasağı! 11.10.2017Vaktidir... İncirlik ABD’ye kapatılmalıdır! 09.10.2017AK PARTİ: Yanlış giden şeyler mi var? 06.10.2017Kemal Kılıçdaroğlu o adımı atar mı? 04.10.2017ABD Suriye ve Irak’ta Barzani ve PKK ile kazanır mı? 29.09.2017Barzani, “Ankara-Bağdat-Tahran gürler ama Erbil’e yağmaz” diyor! 27.09.2017ABD “Şah” dedi; Türkiye, Irak, İran “Mat” yapabilir 25.09.2017Sorun Barzani mi; ABD ve kara gücü PKK mı? 22.09.2017Erdoğan masaya ilk kez bu kadar güçlü oturuyor 20.09.2017PKK ABD’nin esas oğlanıyken çözümü Washington’da aramak 18.09.2017Yanı başımızda yeni harita çizmeye kalkan adam: Brett McGurk 15.09.2017Erbil’den Akdeniz’e PKK-Barzani Devleti 13.09.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
 // Öğretmen
Ülkemize karşı yürütülen örtülü savaşta Türk Cumhuriyetlerini de unutmamalı. Başta Azerbaycan olmak üzere kardeşlerimize destek vermeliyiz....
08 Nisan 2016 20:30
 // Hasan liman
Eline saglik...
08 Nisan 2016 20:25
 // ercan
ALLAHİNİZNİİLE,BİZİKİMSEYİKAMAZ,YETEKİBİRLİKOLALİM...
08 Nisan 2016 20:11