YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
ABD IŞİD’le mücadeleyi başarabilecek mi?
06 Haziran 2016 15:52

Türkiye’de yayınlanan gazetelere bakarsak sanki 20-25 yıl öncesini yaşıyor gibiyiz. Lozan sınırlarının içine kapanmış, doğumuz ve güneyimizde ne olup bittiğiyle ilgilenmeyen bir havada çıkıyor gazetelerimiz. Çoğu iç sayfalarda kimi zaman birinci sayfaya çıkan ölüm haberleri var yalnızca. 

İnsan bakınca kendini, “Orası Ortadoğu, orada insanlar bir birleriyle savaşır durur. 100 kişi ölmeden de birinci sayfaya haber olmaz” havasına kaptırıyor.

Oysa durum hiç de öyle değil. Hem Irak’ta hem Suriye’de çok önemli gelişmeler yaşanıyor.

ABD iki ülkede birden IŞİD’e karşı mücadeleyi aynı anda başlattı. 

Bağdat’a yakın Fırat’ın kenarında kurulu Felluce bir süredir IŞİD’in elinde bulunuyordu. ABD geniş bir ittifak oluşturdu ve Felluce’den IŞİD’i çıkarmak üzere harekete geçti.

10 gündür süren bir mücadele var. Irak Başbakanı Abadi neredeyse geleceğini Felluce zaferine bağlamış görünüyor.

İran’ın milisleri, Irak Ordusu ve ABD’nin hava gücü hep birlikte saldırıyorlar. Sünni Felluce Şii kuşatması altında. Bu tablo sorunu daha büyütüyor. 

ABD ve Şiilerden oluşan koalisyon henüz ilerleyemedi. IŞİD’in karşı taarruzu orduyu durdurdu. 

ABD benzer bir koalisyonu Musul için kurmaya çalışıyor. Henüz somut adım yok.

Irak genelinde IŞİD ile mücadele konusunda ABD ve İran Türkiye’nin işe karışmasını istemiyor. Ankara olayları izlemekle yetiniyor.

Suriye’de ise iki yerde birden IŞİD’e saldırı var. Münbiç ve Rakka.

ABD ile Türkiye Suriye konusunda farklı düşünüyor. Ankara “önce Esad” diyor, Washington ise IŞİD konusunda ısrarlı.

Türkiye’nin terör örgütü olarak gördüğü PKK’nın Suriye kolu YPG, ABD’nin en güçlü yerel ittifakı.

ABD PYD’yi silahlandırdı. Batılı kaynaklara göre YPG 25 bin kişiye ulaşan bir kuvvete sahip. Esasen bu gücün yabancı lejyonerle birlikte 60 bin civarında olduğu söyleniyor.

ABD, Ankara gönül koymasın diye YPG’nin ismini değiştirdi. İçinde Arap unsurları da var deyip adını SDG koydu. Artık Kanton ismini de kullanmıyor Washington. Onun yerine Kuzey Suriye Federasyonu diyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’nin YPG ile müttefiklik ilişkisine önceleri tepki gösteriyordu. YPG’nin Fırat’ın batısına geçmesini savaş sebebi ilan etmişti.

Şimdi durum değişmiş görünüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’nin SGD adıyla Menbiç’e gireceğini söylüyor. Esas gücün Arap unsurlardan oluştuğunu belirtip “bana verilen bilgilere göre 450 kadarı YPG’liymiş. Onlar da lojistik için orada bulunuyorlarmış” diyor.

Esasen bu açıklama Ankara’nın ABD’nin YPG ile yaptığı operasyona “yeşil ışık” yaktığı anlamına geliyor.

Bu ise Türkiye’nin Suriye politikasının değişmesi demek.  

Rakka ve Menbiç’te IŞİD’e karşı yürütülen operasyonlarda YPG var, İranlı Şii milisler var, ABD var, Esad Rejiminin seçkin çöl askerleri var, Rusya var, Suriye muhalefetinin dışladığı Arap unsurlar var. 

Olmayan Türkiye.

Erdoğan’ın sessiz kaldığı, Ankara’ya adeta “Şam ile anlaş” baskısının yapıldığı bir ortamda ABD IŞİD’e karşı mücadeleyi kazanabilecek mi?

İlk bakışta bölgedeki Kürtlerin, kimi Arap unsurların, Rusya’nın, İran’ın, Esat Rejiminin ve İsrail’in desteğini arkasına almış olan ABD’nin IŞİD’e karşı mücadeleyi çoktan kazanması gerekirdi.

Felluce ve Rakka’da henüz ilerleme yok.

Buna karşılık Fetih Ordusu Halep’te mevzi kazanıyor, Rejimin unsurlarını püskürtüyor, Rus uçağını düşürüyor. Ruslar ve Esad da Türkmenleri vuruyor.

Bu arada İslam Ordusu Karargahını Riyad’da kuruyor.

Ramazan ayı içinde 34 İslam ülkesi ortak koordinasyon merkezini tamamlamış olacak.

Herkesin desteğini almış görünse de ABD’nin önünde yürüyebileceği yol yok gibi.

Ankara’nın da Lozan sınırlarına dönmeye, gözlerini kapatmaya, uzun süre sessiz kalmaya niyeti yok.

Hem de hiç yok.

 

Celal KAZDAĞLI

Yazarın Önceki Yazıları
“FETÖ tu kaka” deyip ümidini Trump’a bağlayanlar! 20.01.2017İslam Ordusu’na ilk davet Irak’tan geldi 18.01.2017Altı ay sonra masaya davet edilen ABD 16.01.2017Ya referandum ya seçim! Neden üçüncü yol değil? 13.01.2017Hiç olmazsa Filistin’e bir Büyükelçi atayalım 11.01.2017Meğer Ortadoğu’yu “bataklık” yapan ABD imiş 09.01.2017Büyükelçiliğin koyduğu o fotoğraf savaş ilanı mı? 06.01.2017ABD Reina’da neden imza bıraktı? 04.01.2017Suriye’de ateşkes, Reina’da katliam, Obama’dan gelen ses 02.01.2017Şimdi Erdoğan suçluyor: “DEAŞ’ı siz destekliyorsunuz!” 28.12.2016Millet Türkiye’nin kiminle savaştığını yeni anlıyor 26.12.2016Bu millet El Bab Şehitleri’ni unutmayacak 23.12.2016Suikast Rusya’yı Türkiye’ye yaklaştırdı ABD’yi uzaklaştırdı 21.12.2016Masalar artık “onlar” olmadan kuruluyor 19.12.2016Sonucu kim belirleyecek: Liderler mi sahadaki örgütler mi? 16.12.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
 // kasım
erdoğan fethullah beni kandırdı bunları iyi adamlar zannediyorduk dediği olay tekrar yaşanıyor abd bize kazık attı demeyin sayın erdoğan kırmızı çizgilerimiz pembe oluyor nedense...
08 Haziran 2016 16:03
ABD PLANINI UYGULUYOR
 // Ali AKSARAYLI
Turkiyenin gostermelik itirazina karsilik abd bildigini okuyor. Tescilli teror orgutu pkk nin uzantilarina aciktan destek veriyor. Biz hic bir sey yapamiyor muyuz? Yapmiyormuyuz? Bu gun disisleri bakanimiz cavusoglunun bir aciklamasi var. Abd bize garanti verdi diyor. Biz bu kadar saf olabilirmiyiz, yoksa bir planimiz var da biz mi bilmiyoruz? Dediginiz gibi bizden baska herkezin oldugu suriyede tas yerinden oynasa bizi etkiliyor. Neler oluyor sayin kazdagli? Somut olarak ne yapilmali? ...
07 Haziran 2016 Salı 17:59