YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
17 Aralık yeniden çıkışın başladığı tarih
17 Aralık 2015 16:10

“Uçurumun kenarındayım Hızır” diyordu Ömer Lütfü Mete yazdığı şiirde.  Bizi bırakıp erken gitti. 

Tam da Ömer Lütfü Mete’nin dediği gibi Türkiye uçurumun kenarına getirildi; 17 Aralık 2013’te. Parmaklarının ucundaydı Türkiye, bir gamzelik rüzgar yetecekti.

O rüzgar o sabah tersinden esti.

Türkiye’yi uçurumun kenarına getirenler uçurumun kenarına geldi.

Üçüncü yıla girerken avanesiyle birlikte yuvarlanıp gittiler o kenarında durdukları uçurumdan.

Türkiye FETÖ’den olmasa bile belasından kurtuldu, diyebiliriz. Ankara’nın önünde ondan mülhem yeni belalar duruyor.

FETÖ, hiç şüpheniz olmasın bir Gladio örgütlenmesidir. Temeli 1950’lilere kadar uzanır. 80’li yıllara kadar yedekte tutulmuş, 12 Eylül darbesinden sonra vazifelendirilmiş bir illegal yapıdır.

Ergenekon’un ikiz kardeşidir. PKK ile akrabadır.

Dini kisve ile karşımıza çıktığı için fark edilmesi biraz zor oldu. Turgut Özal’lı yıllarda mütedeyyin insanların arasına karışıp devlette yer edindiler. Ordu’ya sızdılar, polisin içine yerleştiler. Yargı ve idarenin içini boşalttılar. İş dünyasında var oldular, bir medya gücü olarak ortaya çıktılar.

Dünyada soğuk savaşın sona ermesi ile birlikte yurt dışına başta Türk Cumhuriyetlerine açıldı. Orada CIA adına istasyon şefliği yaptılar. Kimi yerlerde fark edilince kovuldular.

90’lı yılların ikinci yarısında daha görünür hal alan FETÖ, 28 Şubat’ın bir parçası olarak görev üstlendi. Necmettin Erbakan hükümetinin yıkılmasında vazifelendirildi.

Kendisine 28 Şubat’ın kadrine uğramış payesi verildi.

AK Parti içine sızdı, “vesayete” karşı çıkıyor izlenimi ile yeni bir vesayet sistemi kurmaya koyuldu.

1 Mart tezkeresini 2003’te savundular lakin kendilerini darbe karşıtıymış gibi gösterdiler.

 Emniyet ve yargı içine hızla yerleşince “Ergenekon” davaları ile “bir tür kadro değişikliği” sürecine girdiler. Devlette, bürokraside, üniversitede, iş dünyasında, medyada, poliste, adliyede varlığını sürdüren Ergenekon kadrolarının yerine FETÖ’nün kadrolarını yerleştirdiler.

Ergenekon ve FETÖ örgütlenmesinin farkında olan, Gladio yapılanmasının tümüne karşı çıkan siyaset ve devlet içindeki aktörler Türkiye’nin bağımsızlığı konusunda ciddi adımlar attılar. 

Türkiye, TBMM’nin 1 Mart 2003’te Türkiye üzerinden Irak’ın işgal edilmesini öngören tezkereyi reddederek kendine yeni bir dış politika yolu belirledi. Tarihine, coğrafyasına, kültürüne doğru bir arayış başlattı. 

2006’da devlet içindeki o gizli yapı lağvedilince Türkiye’nin eli rahatladı.

2005 yılında Emre Taner’in MİT Müsteşarı olması pek çok şeyi kolaylaştırdı. MİT siyasi kadrolarla, Hükümetle uyum içinde çalıştı. Türkiye’nin dış politika vizyonuna, hedeflerine uygun bir MİT yapılanması ortaya çıktı.

Olayları geriden takip eden değil, öngören, geleceği anlamaya çalışan, istihbaratı sadece kuru bilgi toplama işi olmaktan çıkaran, ekonomiden, teknolojiye, ekolojiden, siber savaşlara uzanan geniş bir yelpazeye açılan bir MİT ortaya çıktı.

Dış politikadaki vizyon ve bu vizyona uygun çalışan MİT ile Türkiye gönül coğrafyasında çok büyük kabul gördü.

TSK çetin bir sınav verdi. Kendisine kurulan kumpasa, Gladio’nun Ergenekon ve FETÖ versiyonlarına rağmen Ordu Ankara ile beraber yürüdü. 

Türkiye dışa açıldı.

İçeride PKK sorununu çözmeye kalkıştı.

İşte bu herkesi tedirgin etti. Gladio FETÖ’yü vazifelendirdi.

7 Şubat 2012 MİT’e yönelik operasyon Ankara’yı can evinden vurmak için yapıldı.

Başaramadılar.

Lakin Türkiye’yi içe kapadılar.

Ardından Gezi kalkışması, yine olmadı.

Ve nihayet 17/25 aralık kalkışması.

Türkiye uçurumun kenarından döndü.

İçe kapanan Ankara yeniden dışa açıldı. Katar’da, Musul’da, Suudi Arabistan’da, Libya’da yeniden var olmaya başladı.

Şimdi Rusya’yı buldular, İran’a rastladılar, PKK’ya sarıldılar.

Türkiye dışarıya çıkmasın istiyorlar.

Ergenekon’u, FETÖ’yü yenmiş Türkiye “Hendek”te yenilir sanıyorlar.

Uçurumun kenarında duruyorlar... Farkında değiller...

 

 

Celal KAZDAĞLI

 

Yazarın Önceki Yazıları
Terör koridorunu açamayanlar 100 binlik ordu kuruyor! 22.03.2017ABD durmuyor... Cami bombalıyor, YPG’ye helikopter veriyor 20.03.2017İki fotoğraf: Masada üç Komutan... Arabada bir Bakan 17.03.2017Türkiye elindeki “etkili silahı” ne zaman kullanmalı? 15.03.2017Osmanlı; Doğu’da kazanmadan Batı’da sefere çıkmazdı 13.03.2017Barzani ve Rojava Peşmergesinin önü açılıyor 10.03.2017Almanya ABD’nin yerine ne zaman Ankara’ya düşman oldu? 08.03.2017Erdoğan’ın Almanya tepkisine Bahçeli’den gelen destek 06.03.2017ABD askeri PKK/YPG için ölür zannedenler! 03.03.2017Menbiç’te “Hendek Kazan” 500 ABD Askeri 01.03.2017Mehmetçik El Bab’a girdi ABD her yere silah yığdı 27.02.2017AK Parti’nin “evet” sloganı “Geleceğe cüret et” 24.02.2017ABD Rusya’yı sarıyor, İsrail Suriye’yi vuruyor, PYD ilerliyor 22.02.2017Türkiye yola nasıl devam edecek? Batı mı, bölge ülkeleri mi? 20.02.2017İttifakta rahmet, itilafta felaket vardır 17.02.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.