YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
10 Gün Önce 13 Gün Sonra
27 Mayıs 2013 15:36

İstanbul’un Taksim gerginliğini yaşadığı 1 Mayıs’ta, biz program için Antakya’daydık. Manşetlerin Dili ve Çözüm İçin Sen de Konuş programlarını yaptık; iki de haber bağlantısı gerçekleştirdik. Antakya ve Yayladağı Belediye Başkanları ile konuştuk. Dini cemaatler ve toplum kesimlerinin tümüyle görüştük.

Antakya birlikte var olan bir şehir. Kimliklerden biri çıktığı zaman orası için artık Hatay denmez.

Karşısındakini olduğu gibi kabul eden, onu yargılamak yerine o haliyle beraber yaşamanın yolunu bulan insanların yaşadığı bir kent Hatay.

Bunu o gezimizde gözlemledik. İnsanlar sokakta bir arada yaşıyordu. Gecenin 02.00’sine kadar Antakya’da hayat devam ediyor, her kesim ve inançtan insan çay bahçesinde, parkta, künefecide oturup vakit geçiriyordu.

O manzaralar Reyhanlı’da yaşanan patlama ile taban tabana zıt idi.

10 gün önce oraları görenler öyle bir patlamanın olacağını, 52 kişinin öleceğini hiç tahmin edemezdi.

Antakya’ya o patlamadan 13 gün sonra tekrar gittik. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretinin bir gün öncesi Reyhanlı’daydık.

O patlamayı bilmeyen birisi Reyhanlı’da dolaşsa, 13 gün önce iki büyük patlamanın olduğunu anlayamaz.

Patlamanın fiziki izleri, kısa sürede ortadan kaldırılmış. Ayakta duramayan binalar yıkılmış, tahrip görenler onarılmış, kimilerinde ise inşaat hala sürüyor.

Yollar düzenlenmiş, asfalt dökülmüş; kent fiziki olarak kendini toparlamış.

Şehrin ruhen kendini toparlaması, yaralarını sarması biraz zaman alacak.

Aynı akşam Antakya meydanda Alper Tan’ın hazırlayıp sunduğu Sivil Düşünce programı vardı.

Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri Jan Dellüller, Musevi Cemaati Vakfı Başkanı Şaul Cenudioğlu, Habib-i Neccar Cami İmamı Fettullah Uğraş ve Akil İnsan Prof. Dr. Doğu Ergil ile birlikte olduk.

Programa katılanların Reyhanlı patlamaları için ortak tespiti şuydu:

“Patlamalar iki cemaat arasında problem oluşturmak için yapılan bir provokasyon.”

“Antakya’da ne oluyor?” sorusuna ise “20 asırdır Antakya’da bir şey olmuyor” cevabını veriyorlar.

Reyhanlı’da bombayı patlatanların ikinci aşamada Reyhanlı halkı ile kamplarda yaşayan Suriye göçmenlerini çatıştırmak istedikleri anlaşılıyor.

Hazırlıklarını buna göre yapmışlar. Reyhanlılar arasında “Patlamaları Suriye’den gelenler yaptı” demişler; kamplarda yaşayanların arasına girip onlara da “Reyhanlılar sizi öldürmeye geliyor” diye laf dolaştırmışlar.

İlk anda bir dalgalanmaya yol açan bu propaganda kısa sürede etkisiz hale gelmiş. Reyhanlı hemen kendini toplayıp yasını tutmaya başlamış.

Olaylardan sonra 10 bine yakın Suriyeli vatandaş Reyhanlı’dan ayrılmış. Bunların yarısı Anadolu’nun diğer illerine geçmiş. Ancak yarısı Suriye’ye kendi ülkesine dönmüş.

Birlikte yaşama geleneğine sahip Reyhanlı ve Antakya yerine bu patlamalar başka yerlerde olsaydı, sonuç daha vahim olabilirdi.

Antakya patlamaların dış kaynaklı olduğunu biliyor; neden önlenemedi diye soruyor. Biraz da kendi atanmış yöneticilerini suçluyorlar.

Yayının ertesi günü sokakta bizi gören kimi Antakyalılar, doğrudan Vali’den şikayet etti. Vali’yi yeterli tedbiri almamakla, işi sıkı tutmamakla suçluyorlar.

Antakya’da çalışan memurların çoğunun bu kentte 10, 15, 20 yıl gibi uzun süreler görev yaptığına dikkat çekenler oldu. Bu durumun bir tür “metal” yorgunluğa yol açtığına inananlar var.

Reyhanlı’da yaşanan patlamadan 10 gün önce rahat, huzur ve barış dolu bir Antakya 13 gün sonra yerini sorgulayan, neden arayan ve hedefe Vali’yi koyan bir noktaya gelmiş.

 

Celal KAZDAĞLI

27 Mayıs 2013

 

Yazarın Önceki Yazıları
Kerkük sonrası ABD, PKK/YPG bayrağını Rakka’ya neden astı? 19.10.2017Kerkük: Çoban bizim, koyun bizim, kurt bizim... 16.10.2017Kimmiş bu ABD ile Türkiye’nin ortak düşmanı? 13.10.2017Gürültüsü bir gün bile sürmeyen vize yasağı! 11.10.2017Vaktidir... İncirlik ABD’ye kapatılmalıdır! 09.10.2017AK PARTİ: Yanlış giden şeyler mi var? 06.10.2017Kemal Kılıçdaroğlu o adımı atar mı? 04.10.2017ABD Suriye ve Irak’ta Barzani ve PKK ile kazanır mı? 29.09.2017Barzani, “Ankara-Bağdat-Tahran gürler ama Erbil’e yağmaz” diyor! 27.09.2017ABD “Şah” dedi; Türkiye, Irak, İran “Mat” yapabilir 25.09.2017Sorun Barzani mi; ABD ve kara gücü PKK mı? 22.09.2017Erdoğan masaya ilk kez bu kadar güçlü oturuyor 20.09.2017PKK ABD’nin esas oğlanıyken çözümü Washington’da aramak 18.09.2017Yanı başımızda yeni harita çizmeye kalkan adam: Brett McGurk 15.09.2017Erbil’den Akdeniz’e PKK-Barzani Devleti 13.09.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.