YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
10 Gün Önce 13 Gün Sonra
27 Mayıs 2013 15:36

İstanbul’un Taksim gerginliğini yaşadığı 1 Mayıs’ta, biz program için Antakya’daydık. Manşetlerin Dili ve Çözüm İçin Sen de Konuş programlarını yaptık; iki de haber bağlantısı gerçekleştirdik. Antakya ve Yayladağı Belediye Başkanları ile konuştuk. Dini cemaatler ve toplum kesimlerinin tümüyle görüştük.

Antakya birlikte var olan bir şehir. Kimliklerden biri çıktığı zaman orası için artık Hatay denmez.

Karşısındakini olduğu gibi kabul eden, onu yargılamak yerine o haliyle beraber yaşamanın yolunu bulan insanların yaşadığı bir kent Hatay.

Bunu o gezimizde gözlemledik. İnsanlar sokakta bir arada yaşıyordu. Gecenin 02.00’sine kadar Antakya’da hayat devam ediyor, her kesim ve inançtan insan çay bahçesinde, parkta, künefecide oturup vakit geçiriyordu.

O manzaralar Reyhanlı’da yaşanan patlama ile taban tabana zıt idi.

10 gün önce oraları görenler öyle bir patlamanın olacağını, 52 kişinin öleceğini hiç tahmin edemezdi.

Antakya’ya o patlamadan 13 gün sonra tekrar gittik. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretinin bir gün öncesi Reyhanlı’daydık.

O patlamayı bilmeyen birisi Reyhanlı’da dolaşsa, 13 gün önce iki büyük patlamanın olduğunu anlayamaz.

Patlamanın fiziki izleri, kısa sürede ortadan kaldırılmış. Ayakta duramayan binalar yıkılmış, tahrip görenler onarılmış, kimilerinde ise inşaat hala sürüyor.

Yollar düzenlenmiş, asfalt dökülmüş; kent fiziki olarak kendini toparlamış.

Şehrin ruhen kendini toparlaması, yaralarını sarması biraz zaman alacak.

Aynı akşam Antakya meydanda Alper Tan’ın hazırlayıp sunduğu Sivil Düşünce programı vardı.

Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri Jan Dellüller, Musevi Cemaati Vakfı Başkanı Şaul Cenudioğlu, Habib-i Neccar Cami İmamı Fettullah Uğraş ve Akil İnsan Prof. Dr. Doğu Ergil ile birlikte olduk.

Programa katılanların Reyhanlı patlamaları için ortak tespiti şuydu:

“Patlamalar iki cemaat arasında problem oluşturmak için yapılan bir provokasyon.”

“Antakya’da ne oluyor?” sorusuna ise “20 asırdır Antakya’da bir şey olmuyor” cevabını veriyorlar.

Reyhanlı’da bombayı patlatanların ikinci aşamada Reyhanlı halkı ile kamplarda yaşayan Suriye göçmenlerini çatıştırmak istedikleri anlaşılıyor.

Hazırlıklarını buna göre yapmışlar. Reyhanlılar arasında “Patlamaları Suriye’den gelenler yaptı” demişler; kamplarda yaşayanların arasına girip onlara da “Reyhanlılar sizi öldürmeye geliyor” diye laf dolaştırmışlar.

İlk anda bir dalgalanmaya yol açan bu propaganda kısa sürede etkisiz hale gelmiş. Reyhanlı hemen kendini toplayıp yasını tutmaya başlamış.

Olaylardan sonra 10 bine yakın Suriyeli vatandaş Reyhanlı’dan ayrılmış. Bunların yarısı Anadolu’nun diğer illerine geçmiş. Ancak yarısı Suriye’ye kendi ülkesine dönmüş.

Birlikte yaşama geleneğine sahip Reyhanlı ve Antakya yerine bu patlamalar başka yerlerde olsaydı, sonuç daha vahim olabilirdi.

Antakya patlamaların dış kaynaklı olduğunu biliyor; neden önlenemedi diye soruyor. Biraz da kendi atanmış yöneticilerini suçluyorlar.

Yayının ertesi günü sokakta bizi gören kimi Antakyalılar, doğrudan Vali’den şikayet etti. Vali’yi yeterli tedbiri almamakla, işi sıkı tutmamakla suçluyorlar.

Antakya’da çalışan memurların çoğunun bu kentte 10, 15, 20 yıl gibi uzun süreler görev yaptığına dikkat çekenler oldu. Bu durumun bir tür “metal” yorgunluğa yol açtığına inananlar var.

Reyhanlı’da yaşanan patlamadan 10 gün önce rahat, huzur ve barış dolu bir Antakya 13 gün sonra yerini sorgulayan, neden arayan ve hedefe Vali’yi koyan bir noktaya gelmiş.

 

Celal KAZDAĞLI

27 Mayıs 2013

 

Yazarın Önceki Yazıları
“FETÖ tu kaka” deyip ümidini Trump’a bağlayanlar! 20.01.2017İslam Ordusu’na ilk davet Irak’tan geldi 18.01.2017Altı ay sonra masaya davet edilen ABD 16.01.2017Ya referandum ya seçim! Neden üçüncü yol değil? 13.01.2017Hiç olmazsa Filistin’e bir Büyükelçi atayalım 11.01.2017Meğer Ortadoğu’yu “bataklık” yapan ABD imiş 09.01.2017Büyükelçiliğin koyduğu o fotoğraf savaş ilanı mı? 06.01.2017ABD Reina’da neden imza bıraktı? 04.01.2017Suriye’de ateşkes, Reina’da katliam, Obama’dan gelen ses 02.01.2017Şimdi Erdoğan suçluyor: “DEAŞ’ı siz destekliyorsunuz!” 28.12.2016Millet Türkiye’nin kiminle savaştığını yeni anlıyor 26.12.2016Bu millet El Bab Şehitleri’ni unutmayacak 23.12.2016Suikast Rusya’yı Türkiye’ye yaklaştırdı ABD’yi uzaklaştırdı 21.12.2016Masalar artık “onlar” olmadan kuruluyor 19.12.2016Sonucu kim belirleyecek: Liderler mi sahadaki örgütler mi? 16.12.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.