YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bünyamin Ertekin
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Ülkemiz de Tarikatlar ve Cemaatler Birliği Kurulmalı
08 Ağustos 2017 21:53

Geçtiğimiz yıl Diyanet İşleri Başkanlığı 15 Temmuz Hain darbe kalkışması sonrası Türkiye’de belli başlı İslamî Tarikat ve Cemaatler ile gruplar halinde görüştüğünü tüm kamuoyu duydu. Şahsen bu görüşmenin çok geç kalınmış bir görüşme olduğuna inanıyorum. Bununla beraber gecikmenin de devletimizin tüm kademelerine sinsice sızmış olan ve yine Müslümanların birliğine beraberliğine “İttihad-ı İslam’a” karşı olan FETÖ/PDY mensuplarından kaynaklandığını düşünüyorum.

İslamî Tarikatlar ve Cemaatler, Türkiye’nin yok demekle üstü örtülemeyecek bir gerçeğidir. Bu ülkede Tarikatlar ve Şeyhler yok demekle yok olmuyor ve olmadı. 30 Kasım 1925'te kabul edilen ve halen yürürlükte olan “Tekke ve zaviyelerin kapatılması ve yasaklanmasını” içeren kanununa göre varlığı ve faaliyet göstermesi resmen yasak olan tarikat ve cemaatler yediden yetmişe herkesin malumudur ki! Halen varlıklarını sürdürmektedirler.

Şunu da belirteyim ki!  İyi ki de varlıklarını sürdürmüşler ve iyi ki de varlar. Çünkü bu güzel insanlar Hiç bir ücret beklemeden, hiçbir menfaat gözetmeden, Medreseleri ile Dergâhları ile Tasavvuf kültürünün bin yıllardır süren aslı Efendimiz Hz Muhammed Mustafa sav’in Güzel Ahlakına dayanan Edep ve Adapları ile Allah cc dinine kitabına hizmet ediyor Ümmeti Muhammed’e faydalı insanlar yetiştiriyorlar.

Ayrıca Tarikatlar  Şanlı geçmişimize ait tarihi vesikalardan da anlaşılacağı üzere Vatanına Milletine her koşulda sadakatlerinden de ödün vermemişlerdir. Son olarak yaşadığımız 15 Temmuz gecesi de bu gerçeğin günümüze yansıyan bir kanıtıdır. Bu sözlerime İnanmayan 15 Temmuz gecesi meydanlardaki insan profillerine bir baksın, Meydanlarda kurulan Halaka-i Zikirleri internetten seyretsin. 

Ancak bu güzel vasıfların yanın da Yasak olmasının açtığı boş bir alan var ki! O alan da maalesef suiistimale açık bir durumda. Liyakatsiz olarak bu işi yapmaya kalkan meczuplar az evvel saydığım güzel vasıflı insanları lekeliyorlar. Örneğini 28 Şubat askeri müdahalesine zemin hazırlamak üzere kurulan kirli tezgah ile yaşadık. Aslında her halinden kurmaca olduğu belli olan ve Tekkeleri kötülemeyi hedef alan olaylar yaşandı.

Ve bir anda bu kurumların Allah cc yolunda yaptıkları hayırlı işler Halkın gözünde kötü gösterilmek istendi dindar insanlar töhmet altında bırakıldı. Ümmeti Muhammed’in faydasına yapılan onca güzel iş bir anda bazı medya kuruluşlarının da şişirmesi ile kül edilmek istendi.

Yazılı Medyada gazeteler sürmanşetleri ile görsel medyada ana haber bültenleri, açık oturumlar ile vs bu olaylar günlerce tartışılarak bu kurumlara saygısı sevgisi çok ziyade olan ancak Dini altyapısı zayıf bazı İnsanları kandırarak içlerine kuşku düşürdüler. Ve bu liyakatsiz kişiler ortak oldukları 28 Şubat ile de ülkemize, dini faaliyetler açısından tam bir gerileme dönemi yaşanmasına sebep oldular.

Ama yaşanan bu tezgah daha zihinlerden silinmeden bir de "Dini İstismar Hareketi FETÖ/PDY" ile başımız derde girdi. FETÖ nün İslami bir grup kisvesine bürünmüş olmasından dolayı Yine zarar Fisebilillah, rıza-i ilahiden başka gayreti, gayesi olmayan İslami Gruplara, Tarikat ve cemaatlere oldu. Çünkü bir takım insanlar bu yaşananları fırsat bilip kasıtlı olarak Fetö ile diğer Tarikat ve cemaatleri aynı kefeye koyma gayreti içine girdiler. Nitekim tıpkı 28 Şubatta olduğu gibi bu süreci fırsat bilen bazı kesimler sesini yükselterek tüm Tarikatler, Cemaatler ve İslami Vakıflar kapatılmalı teranelerini seslendirmeye başladı.

Geldiğimiz günde ise Türk Milleti  bir daha bu tip ihanetleri ve acıları yaşamak istemiyor. İslam’ın ve Tasavvufun güzelliklerini hiçbir meczubun ya da İhanet çetesinin istismar etmesine tahammülümüz yok. Tarikatler’in ve Cemeatler’in  ilmi ve tasavvufi yönden yapacakları faaliyetlerde önlerini açmak ve az evvel aktardığımız gibi  temsile yetersiz olanların ortaya çıkarılarak ayıklanması için, bir şeyler yapılması gerektiğine inanıyorum.

Neler yapılabilir diye bir araştırma yaptım; Mesela” Osmanlı'da 1866 yılında kurulan ve amacı dini yapıların, kendi aralarına girmeye çalışan sapkın inanışları denetlemek olan, aynı zamanda  “Şeyhülislamlığa” bağlı olarak yapılan "Meclis-i Meşâyih " diye bir kurum var.

Yine Osmanlı'da ehl-i sünnet olmayan yanlış inanışlara  kendi aralarına dur demek ve bu kurumların kardeşlik bağlarını kuvvetlendirmek amaçlı 1911’de Şeyhülislâm Musa Kâzım Efendi ve Kelâmî Dergâhı Postnişini Menemen Şehid olan Esad Erbilî Efendi tarafından “Cem‘iyyet-i Sûfiyye” adı ile kurulan bir Cemiyet var.

Bizler de bugün günümüz koşullarını göz ardı etmeden benzer bir kurum oluşturabiliriz diye düşünüyorum. Düşünsenize böyle bir müessese kurulsa Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye’mizin önde gelen Tarikatların ve Cemaatlerin temsilcileri yönetim kurulu üyeleri olsa, ne olur? Bence çok güzel olur, hem bir malumun ilanı olur, hem de  ittihad-ı İslam adına çok büyük bir yol kat etmiş oluruz diye düşünüyorum.

NOT: Gelecek yazımız “Ülkemiz de Tarikatlar ve Cemaatler Birliği Kurulmalı 2 “ olacaktır

Yazarın Önceki Yazıları
Seyyid Ahmet Avrasi Hocamın Anısına… 03.01.2018Ey Vatandaş Piyango adı altında Kumar Tuzağına düşme 22.12.2017Mevlevilikte Sema Gösteri veya Bir Tür Folklor değildir… 16.12.2017Batı Trakya'da Müftü atanamıyorken İzmir'e Ortadoks Metropolit Atanması 08.12.2017İslam’da Ticaret Ahlâkı (Röportaj) 21.11.2017Tasavvuf ile alakalı sorulara cevaplar ( Röportaj ) 10.11.2017İzmir için 92 yıl sonra Tarihi bir an! 20.10.2017Kadim Tekkelerde Muharrem Ayı ve Aşure 13.10.2017Sahabeye (Ra) Dil Uzatmanın Tehlikesi 05.10.2017Aşure Günü ve Gecesi Neler Yapmalı? 29.09.2017"Göç, Suriyeliler ve Entegrasyon" Çalıştayı 26.09.2017Roman Çalıştayından İzlenimler 07.09.2017İmam Hatip tanıtım programı yapılması zoruna gidenlere! 05.09.2017İzmir de Narko Terör Çalıştayı ve Sonuç Bildirimi 22.08.2017Gönül Erleri Sayesinde Uyuşturucudan Kurtulan Genç ( Röportaj ) 31.07.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
Budur
 // Olay
Ben ce bu mesele ancak bu sekılde çözülür tarikatiarın kendi aralarında iç denetim makenizması şart ...
11 Ağustos 2017 Cuma 19:02