YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bünyamin Ertekin
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Tarikatlar ve İslami Gruplar için Referandum İmtihanı
11 Nisan 2017 18:04

Ülkemizin yarınlarının şekilleneceği “Yeni Anayasa” için referanduma günler kala toplumumuz içerisinde en organize teşkilatlanmaya sahip olan Tarikat ve İslami grupların (cemaatlerin) mensuplarına yakın tarihimizde yaşananları gözden geçirerek kısa hatırlatmalar yapmak istiyorum.

Hiç şüphesiz, Tarikatlar ve İslami gruplar bu ülkede, kendi öz yurdunda garipliklerini en derin şekilde hisseden, yıllarca süren baskılarla muhatap olan ve yaklaşık bir asırdır toplumumuza olan katkıları inkâr edilircesine çıkarılan kanunlar ile toplanma mekânları (medrese, tekke-zaviyeleri ) kapatılan,

-Dini ayakta tutmak için mücadele veren Manevî büyükleri mahkeme mahkeme süründürülen ve en kötü koşullarda zindanlara kapatılan.

- Basın vasıtası ile yıldırıp gözlerini korkutmak için çarşaf çarşaf hakaret manşetleri atılan,

- Dini tercihleri olan kılık-kıyafetleri yüzünden karakollarda nezaretlere kapatılan, hatta idam edilen, (Erzurumlu Şalcı Bacı, İskilipli Atıf Hocayı hatırlayın ya da araştırın!)

- Kılık kıyafetlerinden dolayı eğitim hakları ellerinden alınan,

- Bir dönem İslam’ın daveti niteliğinde olan ezan ve kameti aslî haliyle Arapça olarak cami ve mescitlerde okuyamayan,

- Her türlü toplantı, ilmî sohbet, zikir, hatta mevlitlerini gizli-saklı yapmaya çalışan,

- İzlenme korkusu ile toplantı mekânından tek tek ayrılmak zorunda kalan,

- İnançlarını yaşama uğruna kamuda işinden atılan,

Ancak tüm bu yaşananlara rağmen yine de “Vatan Sevgisi İmandandır” Hadis-i Şerifi uyarınca, bu vatanı en çok seven ve VATANINA, MİLLETİNE zerrece zarar getirmeyen Tarikatlar ve İslami gruplara nimetin çoğalmasının ancak yapılan şükre bağlı olduğunu hatırlatmak isterim.

Sıkıntılı günlerin sonunda kavuşulan nimetlerden de bazılarını sayalım ki, dün ne idi, bugün ne imiş kıyas edelim;  

- Kur’an Kurslarına getirilen yaş sınırlaması uygulamasının iptal edilmesi ile Kur’an kurslarının önünün açılması, Ortaokul döneminde tekrar Hafızlık kurumlarının hayata geçirilmesi,

- İmam Hatiplerin orta kısımlarının yeniden açılması,

- İmam Hatip Liselerinin sayısının artırılması,

- Yine, İmam Hatip Liselerine uygulanan katsayı uygulamasının kaldırılması ve İmam Hatiplilere yükseköğretimin tüm programlarında okuma imkânı sağlanması,

- Arzu edilen müsait yerlerde ve dergâhlarda yaptıkları zikir merasimleri, sohbet meclisleri kurulabilmesi,

- Daha önce yıllarca kamusal alan denilip hor görülmüşken Okullar, Üniversiteler ve Askeriye dâhil başörtüsü konusunda tam bir HÜRRİYET.

- Bir zamanlar kendi evimizde dahi okunması, yazılması yasak olan İman-Kur’an hakikatleri dersleri Risale-i Nurların Diyanet İşleri Başkanlığımızca basılması, Milli Eğitime bağlı okullarda ve ceza evlerinde dahi okunmaya ve okutulmaya başlanması ve Üniversitelerde Said-i Nursi kürsüleri kurulması,

- Kuran-ı Kerim ve Hz. Peygamberin (sav) hayatı ile ilgili seçmeli derslerin getirilmesi,

- Yine bir zamanlar okulda namaz kıldıkları için sanki büyük bir suç işliyormuş gibi televizyonlarda çocukların teşhir edildiği günlerden artık okullarda mescitler açılan günlere gelinmesi,

- Camii ya da Mescidi olmayan üniversite neredeyse kalmaması,

- İlahiyat Fakültelerinin sayıları artırılması, vb, vb, vb…

Ülkemiz ve İslam dünyasına yapılan hizmetleri daha fazla anlatmaya gerek yok. Her şey ortada Allah için bu yapılanları hepimiz biliyor ve iftihar ediyoruz. Şahsen ben bu kadarını hayal bile edemezdim.

Geldiğimiz günde ise ben diyorum ki! Tarikat ve İslami Gruplar için bugün günlerden “İmtihan Günü” Îlâ-yı Kelimetullahı yücelteceğimiz daha uygun ortamlar için referandum sürecinde idarecilerimize DESTEK OLUNMALI.  

Ayrıca, Tarikat ve İslami Gruplar için bu imtihan süreci, kimin derdinin gerçekten İslam’a hizmet olup olmadığının anlaşılacağı bir süreçtir. Derdi İslam olmayanlar ( ABD-SİYONİSTLER-FETÖ vb ŞER ODAKLARININ OLUŞTURDUĞU YAPILAR ) bu süreçte net bir şekilde ortaya çıkacaktır.

İslam’ın son kalesi olan vatanımızın ve Âlemi İslam’ın selameti için dün Kurtuluş Savaşında Milli Mücadeleye katılarak Mevlevi Alayı, Kadiri Alayı, Rufai Alayı gibi isimler ile en ön saflarda kahramanca savaşan Tarikatlar ve İslami Gruplara bugün de yine büyük bir rol düşmüştür.

Gün tıpkı 15 Temmuz gecesi ölüme meydan okurcasına Cihat ilan ederek en önde yer alan, "Sokağa çıkmayan bizim evladımız değildir" diyerek teröristlerin ve onların ağa babalarının enselerine attıkları OSMANLI TOKATINI Referandumda da bir kez daha atma günüdür. Bu tokat Türkiye’nin aydınlık geleceği açısından önemli bir hamle olacaktır. Bana göre bu bir milattır. Ülkemizin ayağındaki prangalardan kurtulmasının işaretidir. Yıllarca yakıp yıkıp kül etmeye çalıştıkları ülkemizin KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞMASIDIR.

Ayrıca Yeni Anayasa konusu siyaset üstü bir konudur. Referandum süreci sadece siyasetçilerin derdi değildir. Yazımın başında da değindiğim gibi, toplumumuz içerisinde en organize teşkilatlanmaya sahip olan Tarikatlar ve İslami grupların sahada olmasını gerektiren çok önemli bir süreçteyiz. Ben İnanıyorum ki Tarikatlar ve İslami gruplar tarafından nimetin şükrünü eda kavlinden,  inançlarının, geçmişlerinin kendilerine yüklediği bu önemli görevi hakkını verecek ve ellerinden geleni yapacaklardır.

Yazarın Önceki Yazıları
Seyyid Ahmet Avrasi Hocamın Anısına… 03.01.2018Ey Vatandaş Piyango adı altında Kumar Tuzağına düşme 22.12.2017Mevlevilikte Sema Gösteri veya Bir Tür Folklor değildir… 16.12.2017Batı Trakya'da Müftü atanamıyorken İzmir'e Ortadoks Metropolit Atanması 08.12.2017İslam’da Ticaret Ahlâkı (Röportaj) 21.11.2017Tasavvuf ile alakalı sorulara cevaplar ( Röportaj ) 10.11.2017İzmir için 92 yıl sonra Tarihi bir an! 20.10.2017Kadim Tekkelerde Muharrem Ayı ve Aşure 13.10.2017Sahabeye (Ra) Dil Uzatmanın Tehlikesi 05.10.2017Aşure Günü ve Gecesi Neler Yapmalı? 29.09.2017"Göç, Suriyeliler ve Entegrasyon" Çalıştayı 26.09.2017Roman Çalıştayından İzlenimler 07.09.2017İmam Hatip tanıtım programı yapılması zoruna gidenlere! 05.09.2017İzmir de Narko Terör Çalıştayı ve Sonuç Bildirimi 22.08.2017Ülkemiz de Tarikatlar ve Cemaatler Birliği Kurulmalı 08.08.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
 // celal
Sayin yazara ilişen kripto feto dur, emirle bu siteye girip kafa karistoracak aklinca....guzel yazı..Allah razi olsun, çok doğru....
13 Nisan 2017 00:09
 // Hoplu
Esref Ilgaz Kardeşim sana da agababalarina da rağmen evet...
12 Nisan 2017 19:13
Evet
 // Evet
Kardeşim adamcağız kendi düşüncelerini paylaşmis ve tarihte yaşanılan zulümleri hatırlatmış benim gördüğüm kadarıyla da kimseye emir vermemiş dayatma yapmamış zaten bu ülkede dayatma yapmayı iyi bilen zihniyet belli...
12 Nisan 2017 Çarşamba 18:30