YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bünyamin Ertekin
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Seyyid Ahmet Avrasi Hocamın Anısına…
03 Ocak 2018 08:58

Kıymetli okurlarım bu haftaki yazımda ele almak istediğim konu, ölümünün 29. yılında Hz Muhammed’in (sav) torunu, mütefekkir, Seyyid Ahmet Arvasi Hoca ile alakalı yaptığımız anma programı olacak.

Öncelikle Arvasi Hoca kimdir, kısaca hatırlatalım: Arvasi Hoca’m Hz. Peygamber’in (sav) soyundan gelen ve muhterem dedesi, Hz. Peygamber’in (sav) derdi ile dertlenen, Ümmet-i Muhammed gençlerinin yanlış yollara düşmemesi için ömrünü adamış mümtaz bir şahsiyet, örnek bir mütefekkirdir.

Bu dertlenme ile yazdığı birçok eser mevcuttur. 1958 senesinde Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü'nde okurken, Anadolu'dan gelen saf temiz gençlerin enstitüdeki menfi propagandalarla; KOMİNİZM’in, ALLAHSIZLIĞIN ve AHLAKSIZLIĞIN tuzağına düşüp dinlerini, imanlarını kaybettiklerine çok üzüldüğünü söylerdi. Bunun için ilk kitabı olan “Kendini Arayan İnsan”ı yazdı. "Türk İslam Ülküsü (üç cilt)" ve "Size Sesleniyorum" adlı kitapları ile de büyük kitlelere hitap ederek ilgi topladı.

Yakinen tanıyanların aktardığına göre, kendisini ziyarete gelenlere: “Her şeyin faniliğini, dünyanın geçiciliğini, ebedi hayatın öldükten sonra başlayacağını, Allah ve Resulü'ne muhabbetin esas olduğunu” anlatırdı. Bence ömrünü çilerlerle, mücadeleyle geçiren Seyyid Ahmet Arvasi Hoca, 21.yüzyılın Ahmet Yesevîsidir. Böylesine değerli bir insanın kıymetinin yaşarken hakkıyla bilinmemesi çok üzücü!

Gelelim Ahmet Arvasi Hocamızı anma programına: Başkanı olduğum Kuran’a Hizmet Derneği ve Genel Sekreteri olduğum Sivas Yiğidolar Federasyonu olarak; ömrünü gençliğimizin milli-manevi değerlerle yaşamasına adayan, yazdığı eserler ve yetiştirdiği örnek insanlarla önemli izler bırakan, fikriyatımızın şekillenmesinde büyük payı olan Seyyid Ahmet Arvasi Hocamıza vefa borcumuzu ödeme adına ve derneklerimizin üyesi genç kardeşlerimize bir rol-model sunmak adına istedik ki bir program düzenleyelim.

Şahsen İzmir de Seyyid Ahmet Arvasi denilince aklıma Veli ÖZTÜRK hocam gelir ve hemen Veli hocamı aradım “ Hocam bir anma programı yapsak Arvasi Hoca’yı bize anlatırımsınız?” dedim. Veli Hocam Allah cc kendisinden razı olsun teklifimizi ret etmedi. Bu duygularla geçtiğimiz günlerde İzmir’de bir anma programı yaptık.
 
Dernek üyelerimizin ve birçok davetlinin katılımı ile gerçekleştirdiğimiz anma programımız: İstiklal Marşı ve Hafız Fatih Gülpamuk Hoca’nın okuduğu Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Şahsımın yaptığı açılış konuşması ardından, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı, İzmir Milletvekili Hamza DAĞ da Anma Programı ile alakalı bir konuşma yaptı ve ardından Organizasyon heyeti adına konuşmacımız Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Veli ÖZTÜRK’e plaket takdim etti.

Programda Ak Parti Karabağlar İlçe Başkanı Kazım ERTEN ve Milliyetçi Hareket Partisi Karabağlar İlçe Başkanı İbrahim UĞUR da birer konuşma yaptılar. Ardından Veli ÖZTÜRK Hocamız, Seyyid Ahmed Arvasi'yi anlattı.

Programa birçok siyasi isimler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katıldı: “Ak Parti Milletvekili Adayı Cemal BEKLE, Ak Parti İl Başkan yardımcıları Nazmi YILMAZ, Abdurrahman TOSUN, Ali GÖNEN, BBP İzmir İl Yönetim Kurulu üyesi Mustafa ESER, TÜGVA İzmir Başkanı Yasin KESGİN, İHH Başkanı Rasim ÇALAR, Ribat Vakfı İzmir Şubesi İhsan CANİK, İnsan-der adına Levent BAYRAKTAR, İzmir Genç Romanlar Derneği Başkanı Atılay BEKLE, Gaziemir Birlik Hareketi Abdullah KOCABAŞ” Dostların buluştuğu, küskünlerin barıştığı, birlik ve beraberlik mesajlarının en üst perdeden verildiği ve her açıdan çok güzel geçen “Seyyid Ahmet Arvasi Hoca” Anma Programımıza programın organizatörü olarak emeği geçen ve katılan tüm dostlara teşekkür ederim.

Yazarın Önceki Yazıları
Ey Vatandaş Piyango adı altında Kumar Tuzağına düşme 22.12.2017Mevlevilikte Sema Gösteri veya Bir Tür Folklor değildir… 16.12.2017Batı Trakya'da Müftü atanamıyorken İzmir'e Ortadoks Metropolit Atanması 08.12.2017İslam’da Ticaret Ahlâkı (Röportaj) 21.11.2017Tasavvuf ile alakalı sorulara cevaplar ( Röportaj ) 10.11.2017İzmir için 92 yıl sonra Tarihi bir an! 20.10.2017Kadim Tekkelerde Muharrem Ayı ve Aşure 13.10.2017Sahabeye (Ra) Dil Uzatmanın Tehlikesi 05.10.2017Aşure Günü ve Gecesi Neler Yapmalı? 29.09.2017"Göç, Suriyeliler ve Entegrasyon" Çalıştayı 26.09.2017Roman Çalıştayından İzlenimler 07.09.2017İmam Hatip tanıtım programı yapılması zoruna gidenlere! 05.09.2017İzmir de Narko Terör Çalıştayı ve Sonuç Bildirimi 22.08.2017Ülkemiz de Tarikatlar ve Cemaatler Birliği Kurulmalı 08.08.2017Gönül Erleri Sayesinde Uyuşturucudan Kurtulan Genç ( Röportaj ) 31.07.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.