25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın189,011
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1387
 • İstanbul21 °C
 • Ankara19 °C
 • İzmir24 °C
 • Konya20 °C
 • Adana24 °C
 • Antalya24 °C
 • Diyarbakır25 °C
 • Bursa18 °C
 • Kayseri18 °C
 • Kocaeli15 °C
 • Şanlıurfa25 °C
 • Gaziantep22 °C
 • İçel26 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bünyamin Ertekin
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Sahabeye (Ra) Dil Uzatmanın Tehlikesi
05 Ekim 2017 18:38

Geçtiğimiz yazımızda Nuh (As) dan günümüze Muharrem ayının adeta simgesi haline gelmiş Aşureden bahis etmiştik. Bu yazımızda ise bilinçsiz bir şekilde Sahabeye (Ra) dil uzatmanın Hadisi şerifler ve Alimler'in sözleri ile ne kadar sakıncalı olduğunu aktarmak istiyorum.

Sahabe (Ra) Hz leri de sizin bizim gibi etten kemikten insanlar ve de onlarında hataları olabilir. Fakat onların hatalarına bakarak onları tenkit etmek, onlara hakaret etmek ve kötü şekilde anmak hoş değildir. Bizler her biri, O Canlar Canı gönüller Sultanı Hz Muhammed Mustafa sav'ın sadık yâri olan Ashabın (Ra) yaptıkları amellerin güzelliklerine bakarak kendilerini değerlendirmemiz gerekir. Nitekim Allah Resulü sav "Ashabımın kötülüklerini anmayın ki, kalpleriniz onlara sevgi hususunda değişmesin. Ashabımın iyiliklerini anın, ta ki, gönülleriniz (onlara) ülfet etsin."buyurur. Bizler onların hayırlarını yad edersek böylece onların yaptıkları işlerin ne kadar ulvi olduğunu bir kez daha idrak etmiş oluruz. Öyleyse sahabeleri hayırla anmak gerekir.

Ancak Çok üzülerek söyleyeyim günümüzde maalesef kendini bilmez Sapık mezhepler, bazı sahte Tarikatlar, fikir grupları çeşitli hadiseleri bahane ederek Sahabe (Ra) dan bazılarının isimlerini dillerine dolayıp haklarında incitici, rahatsız edici ve onları küçük düşürmeye yönelik sözler söyleyerek onların Ruhlarını incitmektedirler. Anlayamadığım Cennetlik olan sahabeye nasıl dil uzatılır? Günümüzden açıkça haber verilen Bir hadis-i şerifte de şöyle buyrulmaktadır;"Hiç şüphe yok Allah Teâlâ benim için sahabeler seçti (insan etti.) Böylece onlara ashabım, damatlarım, kayın pederim ve ensarım (yardımcılarım) kıldı. Yakında onları noksanlayan, onlara sebbeden (tahkir ve tenzil eden) bir topluluk da gelecek. Eğer siz onlara (onların devrine) ulaşırsanız, onlara kız alıp vermeyin, onlarla birlikte yiyip içmeyin, onlarla namaz kılmayın, (öldüklerinde) üzerleri ne de namaz kılmayın."

Bu Hataya düşenlere sormak istiyorum şu hadisi şerifi duymadınız mı? "Allah'ın kullarını üzmeyin, onları ayıplı duruma sokmayın, hoşa gitmeyecek gizliliklerini araştırmayın. Kim Müslüman kardeşinin avretini araştırırsa Allah da onun kusurunu arar, hatta evinin içinde onu halka rüsva eder."Dinimiz Sadece sahabelerin değil, bütün Müslümanların ayıplarının araştırılmamasını ve yayılmamasını emreder.


Bizlere dinimizi yaşamakta önder olan Müçtehit imamlarımız da, Ashab (Ra)'a duyduğu sevgiyi beyan etmek adına birçok güzel sözler söylemiştir. Bir kaçını örnek verecek olursak;

İmam-ı Azam Ebu Hanife Hz ; "Allah cc Resulünden sonra insanların en faziletlilerinin Ebu Bekir, Ömer, Osman ve Ali bin Ebu Talib olduğuna inanırız. Onların dışındakilerin ise şu bundan hayırlıdır demeksizin hepsini güzellikle anarız." ( en-Nur el-Lami sf/119)

İmam Şafi'nin Görüşü ; "Allah Tebarake ve Teâlâ, Resulüne tabi olan ashabı Kur'an, Tevrat ve İncil'de övmüştür. Onlardan sonra da bu şerefe ulaşacak hiçbir kimse olmayacaktır. Bundan dolayı ALLAH onlara rahmet etmiş, onları sıddıkların, şehitlerin ve Salihlerin mertebelerine yükseltmiştir." ( Menakibu-ş Şafî c:1- sf/442) "Allah Resulünün sünnetini bize onlar ulaştırmışlar ve vahyin nüzulüne şahit olmuşlardır. Bu yüzden Allah'ın kendilerinden dilediğinin umumunu ve hususunu, kendilerinden azimetle istediğini ve kendilerini hangi yola irşat ettiğini en iyi bilenler onlardı. Onlar Allah Resulünün, bizim bildiğimiz ve bilmediğimiz her sünnetini biliyorlardı. Onlar her türlü ilim ve içtihada, takva ve akletmede bizden daha üstündürler. Anladığımız ve idrak edip de içtihatla hüküm çıkardığımız her konuda onların anlayış ve idrakleri bize yol göstermiştir. Bizim için onların görüşleri kendi görüşlerimizden daha fazla övgüye layıktır. Doğrusunu Allah bilir. ( Menakibu-ş Şafî c:1- sf/442)

İmam Ahmet Bin Hanbelî'n Görüşü ;" Allah cc Resulünün ashabının hepsinin iyiliklerini saymak ve kötülüklerinden söz etmemek, arlarında çıkan anlaşmazlıkları körüklememek de sünnettendir. Allah Resulünün ashabından herhangi birine dil uzatan kimse bidatçi olup, pis ve kaba bir Rafızî'dir. Allah onun ne nafilesini ne de farzını kabul etmeyecektir." (es-Sunne sf : 77/78)

İmam Malik'in Görüşü ; "Her kim Allah cc Resulünün sahabelerinden birini küçümser veya kalbinde onlara karşı bir kin duyarsa, o kimse için Müslümanların eline geçen şeyden hiçbir hak yoktur. Sonra şu ayeti kerimeyi okudu. " Onlardan sonra gelenler derler ki Rabbimiz! Bizi ve bizden önce iman eden kardeşlerimizi bağışla. Kalplerimizi bağışla. Kalplerimizde iman edenlere karşı bir kin bırakma, Rabbimiz! Sen çok şefkatli ve çok acıyansın. (Haşr-10) ( el-Hilye c:6 sf/327)

Büyük Mürşidi Kamil Seyid Ahmed Rufai Hazretleri ise bu konu hakkında şöyle buyurur; " Sahabelerin (Ra) hepsi gerçek bir hidayet üzeredirler. Nitekim Peygamberimiz Muhammed Mustafa (Sav) şöyle buyurmuştur; "Ashabım yıldızlar gibidir, onlardan hangisine tabi olursanız, hidayeti bulursunuz." Ashabı-ı Kiram arasında zuhur eden ihtilaflar hakkında ileri geri söz söylemekten sakınarak, "Onların güzel ahlakını dile getirmek ve onları faziletleri ile methi sena etmek gerekir."

Görüldüğü gibi Hadisi Şerifler de ve Mezhep imamlarımızın ifadelerin de Ashabı-ı Kiram hakkında şöyle denmektedir, Onları hayırla yad edin, karalamayın, kötülemeyin, küçümsemeyin, hakir görmekten uzak dururun, onlara sövmeyin, onların ayıplarını aramayın, kusurlarını-hatalarını öne sürerek onları küçültmeye kalkmayın. Sözlerinden de anlaşılacağı üzere mezhep imamlarımız ashabın tümüne böyle güzel cümlelerle bakar ve onları çokça severlerdi.

Özellikle Dini gruplar ve Tarikatlar bu konuda uyanık olmalılar. Ben şahsen duyuyorum çok üzülüyorum adam Tarikat kisvesinde geziyor utanmadan ağzını doldura doldura sahabeye saydırıyor. Bu gün bize düşen onların yaşadıkları dönemde yaptıkları kusurları araştırıp yaymak ve bu suretle sahabe düşmanlığı ortaya çıkarmak yerine, onların iyiliklerini anmak, güzelliklerini yaymak, müminlerin gönüllerini onları sevmeye yöneltmek olmalıdır.

Yazarın Önceki Yazıları
Seyyid Ahmet Avrasi Hocamın Anısına… 03.01.2018Ey Vatandaş Piyango adı altında Kumar Tuzağına düşme 22.12.2017Mevlevilikte Sema Gösteri veya Bir Tür Folklor değildir… 16.12.2017Batı Trakya'da Müftü atanamıyorken İzmir'e Ortadoks Metropolit Atanması 08.12.2017İslam’da Ticaret Ahlâkı (Röportaj) 21.11.2017Tasavvuf ile alakalı sorulara cevaplar ( Röportaj ) 10.11.2017İzmir için 92 yıl sonra Tarihi bir an! 20.10.2017Kadim Tekkelerde Muharrem Ayı ve Aşure 13.10.2017Aşure Günü ve Gecesi Neler Yapmalı? 29.09.2017"Göç, Suriyeliler ve Entegrasyon" Çalıştayı 26.09.2017Roman Çalıştayından İzlenimler 07.09.2017İmam Hatip tanıtım programı yapılması zoruna gidenlere! 05.09.2017İzmir de Narko Terör Çalıştayı ve Sonuç Bildirimi 22.08.2017Ülkemiz de Tarikatlar ve Cemaatler Birliği Kurulmalı 08.08.2017Gönül Erleri Sayesinde Uyuşturucudan Kurtulan Genç ( Röportaj ) 31.07.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.