23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,917
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2050
 • İstanbul22 °C
 • Ankara14 °C
 • İzmir23 °C
 • Konya16 °C
 • Adana23 °C
 • Antalya24 °C
 • Diyarbakır21 °C
 • Bursa18 °C
 • Kayseri12 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa22 °C
 • Gaziantep19 °C
 • İçel25 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bünyamin Ertekin
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Roman Çalıştayından İzlenimler
07 Eylül 2017 10:04

Kıymetli okurlar geçtiğimiz hafta İzmir de "Narko-Terör Çalıştayı" adlı sevindirici bir programa imza atmış ve bu güzel çalıştayı köşemizde paylaşmıştık. Bu hafta da Küresel Araştırma ve Düşünce Merkezi (GRTC), Ege üniversitesi ve kurucu üyesi olduğum İzmir Uyuşturucuyla Mücadele Derneği ile beraberce gerçekleştirdiğimiz "Roman Çalıştayı"ndan bahis etmek istiyorum.

Prof. Dr. Suat Kolukırık'ın moderatörlüğünde yaptığımız çalıştayda Roman dernekleri, STK'lar, akademisyenler ve çok sayıda dinleyici katıldı. Çalıştayımız da Romanların topluma entegrasyonu, istihdam, sağlık, eğitim, barınma, ayrımcılık başlıkları masaya yatırılarak konuşuldu.

Ben kendi görüşümden ziyade not aldığım katılımcıların ve akedemisyenler'in görüşlerini aktararak programı siz değerli okurlarıma özetlemek istiyorum;

Romanlardan Sorumlu Başbakan Danışmanı Metin Özçeri, Roman toplumu ülkemizin asli unsurlarındandır. Roman toplumu bir kimlik arayışı içinde değildir, yüzyıllardır bu topraklarda varlığını sürdüren vatanına aidiyetle bağlı kadim bir topluluktur. Roman toplumunun sorunları Türkiye'nin sorunudur. Yüzyıllara dayanan ön yargılar sebebiyle roman toplumu sorunlarını aşamamış, sorunlar büyüyerek yapısal bir hale dönüşmüştür. Romanların başta ön yargı, eğitim, istihdam, barınma, toplumsal uyum gibi sorunları vardır. Bunlar ancak devletin uzun vadede planlı bir şekilde ele alması gereken bir meseledir. Ak parti hükümetleri döneminde romanlarla ilgili birçok çalışmalar yapılmış soruların tespiti noktasında belli bir mesafe alınmıştır. Bu kapsamda 27 Şubat 2016'ya 10 sayılı yasayla roman stratejik eylem planı hazırlanarak resmî gazetede yayınlanmış ve yürürlüğü girmiştir ve muhatap Bakanlıklar çalışmalarını tamamladıktan sonra, sahada uygulanma aşamasına geçilecektir.

Prof. Dr. Suat Kolukırık, Romanların entegrasyonu hususunun ülke gündeminde nemli bir yere sahip olduğunu, 2009 yılında farkındalığın yaratıldığını, 2016 tarihinde Stratejik Eylem Planı'nın hazırlandığını, kurumların altyapı çalışmalarına başladığını ve Selçuklu'dan günümüze bin yıllık tarihimizde Romanların stratejik hizmetlerde yer aldığını ifade etti.

İzmir Uyuşturucu ile Mücadele Derneği Başkanı Burhanettin Kansızoğlu en çok Roman nüfusuna sahip olan İzmir'de yaşayan Roman vatandaşlarımızın entegrasyon sorunları üzerine detaylı bir sunum yaptı ve şu açıklamalarda bulundu; Saros Vakfı üzerinden Avrupa ve Türkiye deki on beş milyon romanı ayrıştırarak Türk kimliği haricinde yeni bir kimlik kazandırılmaya ve romanları milletimizden ayrıştırmaya çalışmaktadır. Biz ise düzenlediğimiz bu çalıştay vesilesi ile Romanların ayrıştırılmasına müsaade etmeden kendi kültürlerinde kendilerini ifade etmeye çalışmalarını sağlamak derdindeyiz. Ancak çalıştay bu işin başı, bundan sonra Romanların kendi kültürleri içerisinde eğitim almalarını ve topluma entegre olmalarını ve daha iyi bir yaşam standardı oluşturmak için olan gücümüz ile çalışacağız.

GRTC Genel Başkanı Mustafa Önsay, ulusal kimliğimizin bir parçası olan Romanların sorunlarına dikkat çekerek Romanların kendilerine özgü kültürel farklılıklarından hareketle hazırlanan Stratejik Eylem Planı'nın bir an önce hayata aktarılması gerektiğini ifade etti.

Prof. Dr. Hüsamettin İnaç, Romanların kolektif bir kimlik talebi olmadığını, devletin ve milletin bölünmez bütünlüğüne gönülden bağlı olduklarını ve Avrupa Birliği'nin bazı projeler üzerinden Roman toplumunu azınlık haline dönüştürme çabasına rağmen bu kabil oyunlara gelmediklerini ifade etti.

Son olarak Çalıştayın sonuç bildirisinde şu ifadelere yer verildi:

1. Roman vatandaşlarımızın en önemli sorunları olarak eğitim, istihdam, yoksulluk, ayrımcılık, barınma, sağlık ve sosyal entegrasyon problemleri tespit edildi.

2. Romanların önyargı, dışlanma ve ötekileştirme gibi nedenlerle gettolaşmaya maruz bırakıldığı, kamu hizmetlerinin sağlıklı bir biçimde iletilmediği belirtildi

3. Eğitim konusunda Roman çocuklarının erken yaşta iş hayatına atılma zorunluluğu ve erken evlenme konusunda toplum baskısı nedenleriyle devamlılığın sağlanamadığı sonucuna varıldı. Problemin çözümü için bilgi evleri, okuma kafeleri ve rol modellerle tanışma platformları oluşturulmasının isabeti vurgulandı.

4. Sosyal yardımların Roman toplumunda çalışma şevkini kırdığını, bunun yerine Romanları toplumsal süreçlere dâhil edecek ve disiplin ve çalışmayı mümkün kılacak sosyal politikaların tatbik edilmesi önerildi.

5. Romanların dezavantajlı grup statüsüne alınarak toplumsal eşitsizliğin bulunduğu alanlarda pozitif ayrımcılığın uygulanması, ancak bu pozitif ayrımcılığın zaman içerisinde bir hak haline dönüştürülmemesi gerektiğinin altı çizildi

6. 2016 yılında büyük bir toplumsal konsensüsle oluşturulan Stratejik Eylem Planı'nın kurumsal altyapının bir an önce hazırlanması ve bu planı hayata geçirmek için adımların ivedilikle atılması fikri geniş kabul gördü.

7. Roman vatandaşlarımızın toplumsal uyumu sağlamak adına yerleşik hayatın, modernleşmenin ve kentleşmenin gerekli kıldığı meslek alanlarına yönelmesi, yeni hayat tarzlarını benimsemesi elzemdir.

8. Avrupa Birliği'nin azınlık oluşturma politikaları, kamunun, medyanın, kamuoyunun ayrıştırıcı dil kullanımı dikkatle izlenmeli ve duygusal kopuşa neden olacak iç ve dış etkenlerin tahribatı minimize edilmelidir.

9. Kentsel dönüşüm politikaları uygulanırken Romanların kendine özgü öncelikleri, hayat tarzları ve kimliklerini oluşturan temel parametreler dikkate alınmalı ve mekânsal damgalanmanın ve suça odaklı merkezlerin oluşmamasına dikkat edilmelidir.

10. Romanların entegrasyonu hususunda toplumun kendine özgüvenini yeniden kazanması sağlanmalı, farklı toplumsal kesimlerle oluşan mesafe ve bu mesafeden kaynaklanan ön yargılar ve yanlış anlamalar daha çok kaynaşma ve bir araya gelme yoluyla giderilmelidir.

11. Eğitimsiz aileden eğitimsiz bireylerin çıkacağı gerçeğinden hareketle ailelerin çocuklarına nasıl eğitim vermesi gerektiği hususunda eğitilmesi gerekmektedir. Özellikle erken evliliklerin yarattığı sosyo-psikolojik travmalar ve eğitimi erken terk olgusu, Roman toplumunun kaderi olmaktan çıkarılmalıdır.

12. İŞKUR ve Halk Eğitim kurumlarının hizmeti Roman toplumunun ayağına getirmesi ve yaş kısıtlarını ortadan kaldırarak küçük yaşta istihdam ve eğitim imkanı sağlanması hayati önemi haizdir.

58099914_o0swoznylhfjrs6bbir2dchsskkstt25pbmln1mpne0.jpg

Yazarın Önceki Yazıları
Seyyid Ahmet Avrasi Hocamın Anısına… 03.01.2018Ey Vatandaş Piyango adı altında Kumar Tuzağına düşme 22.12.2017Mevlevilikte Sema Gösteri veya Bir Tür Folklor değildir… 16.12.2017Batı Trakya'da Müftü atanamıyorken İzmir'e Ortadoks Metropolit Atanması 08.12.2017İslam’da Ticaret Ahlâkı (Röportaj) 21.11.2017Tasavvuf ile alakalı sorulara cevaplar ( Röportaj ) 10.11.2017İzmir için 92 yıl sonra Tarihi bir an! 20.10.2017Kadim Tekkelerde Muharrem Ayı ve Aşure 13.10.2017Sahabeye (Ra) Dil Uzatmanın Tehlikesi 05.10.2017Aşure Günü ve Gecesi Neler Yapmalı? 29.09.2017"Göç, Suriyeliler ve Entegrasyon" Çalıştayı 26.09.2017İmam Hatip tanıtım programı yapılması zoruna gidenlere! 05.09.2017İzmir de Narko Terör Çalıştayı ve Sonuç Bildirimi 22.08.2017Ülkemiz de Tarikatlar ve Cemaatler Birliği Kurulmalı 08.08.2017Gönül Erleri Sayesinde Uyuşturucudan Kurtulan Genç ( Röportaj ) 31.07.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.