YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bünyamin Ertekin
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Ramazanda oruç tutmuyorsan ateş seni çağırıyor
24 Haziran 2015 11:04

Geçenlerde sosyal medyada dolaşırken bir firmanın reklam sloganını Ramazan ayı orucuna uyarladıklarını gördüm diyorlardı ki “Ramazanda oruç tutmuyorsan ateş seni çağırıyor” İlk baştan güldüm ancak ardından birden irkildim ve aklıma bile bile oruç tutmayan kardeşlerim geldi.

Gözümün önüne oruç tutmadıkları gibi milletin önünde alenen yemek yiyenler, sıcak yaz günlerine rastlayan şu günlerde elinde buz gibi soğuk suları içenler, dondurmaları yiyenler ve bu suretle de düştükleri tehlikenin farkında olmayan kardeşlerim geldi. Evet ateş seni çağırıyor! Kolay mı o ateş. Elimizi bir mum ateşine sokamıyoruz Bu konuda gönlümden emri bil mağruf nehyi anil münker ( iyiliği emredip kötülükten uzaklaştırma) babında bir şeyler yazıp paylaşmak geçti.

Değerli kardeşlerim Müslüman isek, akılımız yerinde ise, erginlik çağına ermişsek oruç bize farzdır. Meşru bir mazeret olmadıkça, hasta değil isek , seferde değil isek , bayanlar için adet ve loğusalık hali yoksa mutlaka orucumuzu tutmalıyız.

Ramazan ile oruç, birbirinden ayrılmayan birbirini tamamlayan bir ikilidir. Ramazanın faziletine, orucun farz olduğuna inan ve geçerli hiçbir mazereti olmaksızın oruç yiyen kişiler, bu aya ve İslam’ın beş şartından biri olan oruca hürmetsizlik yapmış olur.

Bazen duyuyorum vatandaşlarımızdan bazıları diyorlar ki havalar çok sıcak ben şimdi oruç tutmayacağım kışın kısa günlerde orucumu telafi erdim diyorlar. Ancak mantıklı olalım nefsin açık bir tuzağına düşmeyelim. Ramazan orucunu ihmal etmek, bir kere Ramazan'ın feyzinden, bereketinden, manevi kazancından mahrum kalmaktır. “kazanma ikliminde kaybetmektir” Ama asıl kayıp, tutulmayan orucun yerini hiçbir şeyin dolduramamasıdır.

Bazı insanlar bu ulvi vazifeden kaçmak için tiryakisi oldukları sigara illetini bahane ederek "Yemekle sorunum yok, sigara başıma vuruyor" Sigara yüzünden oruç tutmakta zorlanıyorum ve bu yüzden oruç tutmuyorum derler. Ancak mesele bu kadar basit değildir . Bakınız Allah Resulü (SAV) Hadis-i Şerifinde: "Kim Ramazan'da özürsüz ve hasta olmaksızın bir gün oruç yerse, bütün sene boyunca oruç tutsa onu yerine getirmiş olmaz." (et-Tergîb Vet' -Terhîb, 2:452) buyurur.

Yine ülkemizde bazı vatandaşlarımız da farz olan Ramazan orucunu tutmak yerine sünnet olan muharrem ve aşure oruçlarını tutmayı yeğlerler ve derler ki biz Hz. Ali (R.A) yolundayız ama bu kişiler bilmezler mi ki ! Hz Peygamberimiz Muhammed Mustafa'nın (SAV) mübarek damadı Veliler babası Hz Ali (R.A) Efendimiz Ramazan orucunu eksiksiz tutmuştur. Bu kardeşlerimizin bir kısımının normal farz olan Ramazan orucunu tuttuğunu bilmekteyiz. Ancak yoğunlukta olan diğer bir kısmının İslami gerçekleri sorgulama yapmadan atadan dededen öğretilerle Ramazan orucunu tutmadığını da üzülerek görmekteyiz. Bu da bizi bir Müslüman olarak ziyadesi ile üzmektedir.

Hanefilere göre, orucunu terk eden kimse, orucu inkâr etmediği sürece dinden çıkmaz, ancak günahkâr ve fasık olur. Kendisi bu konuda uyarılarak, halka kötü örnek olmaması için toplumdan tecrid edilir. İslam toplumu bu konuda günahın yayılmaması için kendi yaşayışı içinde bir takım önlemler almıştır. Eskiden İslam toplumlarında açıktan oruç  yiyenlere fasık-ı mütecaviz denilir di.

Bu kişilerle halk ;

-Ortaklık kurulmazlar

-Kız vermezler

-Şahitliklerini kabul etmezlerdi

Günümüz de ise İslami bir devlet yönetimi olmadığı için gerek yönetim şekli, gerekse toplumsal yaklaşımların ve yaşayışın getirdiği serbest yaşam koşullarında bu uygulama mümkün olmaz. Günümüzde artık bu görev tabiri caiz ise “gözünü budaktan esirgemeyen” kendinden emin, onun bunun hesabını gütmeyen cesaretli İslam âlimlerine kalmaktadır.

Sevgili Peygamberimiz (SAV)'in oruç tutmayanın ahiretteki cezasını şöyle anlatıyor:"Ben uyuyorken, iki adam geldi, iki koltuğumdan tutarak çıkması zor bir dağa götürdüler ve: "Buraya çık" dediler.

Ben de: "Çıkamam" deyince: "Biz onu sana kolaylaştırırız" dediler. Bunun üzerine dağa çıkmaya başladım. Ortasına gelince aniden kuvvetli sesler duyuldu. Ben, "Bu sesler nedir?" deyince: "Cehennem halkının feryadıdır" dediler.

"Tekrar gitmeye başladık. Bir de gördük ki avurtları yarılmış, bu yarıklardan kanlar akan, ayakları bağlanmış bir topluluk!" Ben, "Bunlar kim?" dedim. "Oruçlarını vaktinden önce yiyenler (oruç tutmayanlar)" dediler. (et-Tergîb Vet' -Terhîb, 2:453)

Evet sevgili kardeşlerim. Mazeretsiz Ramazan orucunu tutmama büyük bir günahtır. Müslüman'ın, Ramazan orucunu mazeretsiz yere tutmaması bırakın düşünmeyi hayal dahi edilemez. “ Kazanma kuşağında kaybedenlerden olmayalım ” Bir daha ki Ramazan’a ulaşacağımız meçhul belki seneye bu zamanlar toprak altında hesap verir bir durumda olabiliriz. Sonra orucumu tutarım deme,  yaşım genç ileride yarın öbür gün yaşlanınca orucu tutarım deyip kendini aldatma Hz. Peygamberimiz (SAV) “yarın yaparım diyen aldandı ” buyuruyor. Aldanmadan oruçlarımızı hakkı ile tutalım yok biz tutuyorsak da tutmayan yakınlarımız, komşularımız, arkadaşlarımız, nazımızın sözümüzün geçtiği insanlar varsa onları da Allah (C.C) rızası için uyaralım.

Yazarın Önceki Yazıları
Seyyid Ahmet Avrasi Hocamın Anısına… 03.01.2018Ey Vatandaş Piyango adı altında Kumar Tuzağına düşme 22.12.2017Mevlevilikte Sema Gösteri veya Bir Tür Folklor değildir… 16.12.2017Batı Trakya'da Müftü atanamıyorken İzmir'e Ortadoks Metropolit Atanması 08.12.2017İslam’da Ticaret Ahlâkı (Röportaj) 21.11.2017Tasavvuf ile alakalı sorulara cevaplar ( Röportaj ) 10.11.2017İzmir için 92 yıl sonra Tarihi bir an! 20.10.2017Kadim Tekkelerde Muharrem Ayı ve Aşure 13.10.2017Sahabeye (Ra) Dil Uzatmanın Tehlikesi 05.10.2017Aşure Günü ve Gecesi Neler Yapmalı? 29.09.2017"Göç, Suriyeliler ve Entegrasyon" Çalıştayı 26.09.2017Roman Çalıştayından İzlenimler 07.09.2017İmam Hatip tanıtım programı yapılması zoruna gidenlere! 05.09.2017İzmir de Narko Terör Çalıştayı ve Sonuç Bildirimi 22.08.2017Ülkemiz de Tarikatlar ve Cemaatler Birliği Kurulmalı 08.08.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
1
 // Mehmet Uğur
Ebû Hureyre (Radıyallâhu Anh'dan rivayet edilen bir

hadîs-i şerifte Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve

Sellem) söyle buyurmuştur: “Gerçekten benim ümmetim

Ramazan ayını ihya ettikleri sürece asla
rüsvay olmayacaktır.”
...
24 Haziran 2015 Çarşamba 16:34
2
 // Mehmet Uğur
Bunun üzerine: “Yâ Rasûlallâh! Onların Ramazan

ayındaki rezillikleri ne olabilir?” denildiğinde
Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) buyurdular

ki: “Onda haramlar islemektir. Kim onda zina eder
yâhut onda içki içerse, bir dahaki seneye kadar

Allâh-u Teâlâ da, gökte bulunanlar da
kendisine lanet eder....
24 Haziran 2015 Çarşamba 16:33
3
 // Mehmet Uğur
Eğer (bir sonraki) Ramazana ulaşmadan ölecek olursa

Allâh-u Te‘âlâ katında onun için kendisi ile
atesten sakınacagı hiçbir hasene bulunmayacaktır. O

halde siz Ramazan ayında Allâh-u
Teâlâ’dan sakının. Zira gerçekten diğerlerinde

katlanmadığı kadar sevaplar onda katlanır. Günahlar
da böylecedir.” (Taberâni, el-Mu‘cemü's-Sagîr, 1/248;

Abdülkâdir el-Geylânî, el-Gunye, 2/9; Isbehânî,
Süyûtî,ed-Dürrü’l-Mensûr, 2/229)...
24 Haziran 2015 Çarşamba 16:32