YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bünyamin Ertekin
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Ramazan gecelerinin kandili Teravih Namazı
15 Haziran 2015 09:10

Muhterem kardeşlerim Rabbimize sonsuz şükürler olsun. Peygamberimiz Hz Muhammed Mustafa (sav) nın Ümmetimin ayı dediği  Ramazan-ı şerif ayına sadece günler kaldı. Ramazan ayının yaklaşması ile yine bildik basın-yayın organları yine hiç biri yabancı olmayan polemiklerine başlayacaklar, teravih namazı var mı, yok mu diye milletimizin kafasını karıştıracaklar.

Biz de tartışma başlamadan son noktayı koyalım istedik. Bu konu da her şey çok açık ayan beyan ortada. Üstelik her yıl bu konularda asılsız haberlere karşı Diyanet İşleri Başkanlığı açıklamalar yapıyor. Tüm bunlara rağmen şu günler de milletimizin zihnini bulandırmak maksatlı olduğuna inandığım  bu tür haberleri ekranlarda, gazetelerde tekrar görürsek şaşırmayalım.

Bu basın-yayın organları Ramazan da bu tür meseleleri gündeme taşıyarak hem reytinglerini artırmaya hem de senede bir ay olsun bu ayın manevi havasına kapılarak camide namaza başlayan Müslümanların ayağını camiden kesmeye çalışıyorlar. Tabi onlarda biliyor Şehrü Ramazan da şeytanların zincirlendiğini, yoksa şeytanın vazifesini kim üstlenecek hiç vakit kaybetmeden işe koyuluyorlar.

Rabbimiz (cc) Hz leri En’am Suresi 112. Ayette şöyle buyuruyor. “Böylece Biz, her peygambere insanların ve cinlerin şeytanlarını düşman etmişizdir; bunlar, aldatmak için birbirlerine yaldızlı sözler fısıldarlar. Eğer Rabbin dileseydi bunları yapmazlardı. O halde onları iftiraları ile başbaşa bırak!“ Bu ayettenden de anlıyacağınız gibi  şeytanların bir kısmının insan cinsinden, bir kısmının da cin cinsinden olduğu anlaşılır.

Hepimiz iyi bilmeliyiz ki, “İslâm’da teravih namazı diye bir namaz vardır.” Bu namaz, Ramazan gecelerinde kılınan bir namazdır. Teravih namazı ile alakalı tüm mezhepler ittifak halindedirler. Bir tek istisnası vardır. O da bugün bu namaza itiraz edenlerin tarihteki tek benzerleri olan ve konuya mezhepsel, ideolojik bir taassupla yaklaşan Fatımî Sultanlarıdır ve bu namazı yasaklamışlardır. Tarihçilerin kaydettiklerine göre yasaklamakla da kalmamışlar, teravih namazını kılmakta ısrar edenleri şiddetle cezalandırmışlardır.

Ramazan gecelerinde Teravih namazı Hz. Peygamberimizin (sav)  bu namazı kıldığı günden beri Ramazan ayında İslâm diyarlarında hep kılına gelmiştir. Ramazan gecelerinde kalabalık cemaatler halinde büyük bir coşku ile kılınan terâvih namazı, aslında teheccüd gibi bir gece namazı hükmündedir. Ramazan gecelerinde kılınan bu namazın, dinî bir görev olduğuna inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek kılınması halinde, geçmiş günahların bağışlanmasına vesile olacağı müjdesi verilmektedir.

Ebû Hüreyre (r.a) den rivayet edildiğine göre Resûlullah (sav) şöyle buyurdu:

"Kim ramazanın faziletine inanarak ve sevabını Allah'tan bekleyerek terâvih namazını kılarsa, geçmiş günahları bağışlanır."

Bu hadis-i şerif Ümmeti Muhammed için  büyük bir müjdedir. Terâvih namazının önemini dikkate alan İmâm-ı Âzam  Ebû Hanîfe Hz leri de teravihin  "sünnet-i müekkede" olduğuna hükmetmiştir.

Terâvih namazı, ramazan gecelerinde yatsı namazından sonra kılınır. Hz. Peygamberimiz (sav)  birkaç gece cemaatle kıldırdıktan sonra, cemaatle edâ edilmesi farz kılınır da Müslümanlar onu yerine getirmekte güçlük çekerler endişesiyle, cemaatle kıldırmayı terk etmiş ve ashâbına evlerinde kılmalarını tavsiye etmiştir.

Bu namaz Hz. Peygamber (sav) zamanında “kıyâmu’l-leyl” adı ile adlandırılmıştır. Bu namaza daha sonraları “terviha/teravih” denilmiştir. Terâvih namazı, Hz. Ömer'in halifeliği zamanında onun emri ile mescid de cemaatle 20 rek'at olarak kılınmaya başlanmıştır. O günden bu yana da cemaatle kılınmaktadır.

Kıymetli kardeşlerim Ramazan, ibadet ve hayır duygularının coştuğu, milyonlarca Müslüman’ın cami ve mescitlere koştuğu müstesna zaman dilimlerindendir. Teravih namazının varlığı ile alakalı maksatlı olduğuna inandığım ve bu manevî atmosferle hiç bağdaşmayan,  inanmış gönülleri kuşku ve tereddüde sevk etmeye çalışan,  tartışmaların milletimizin ilim, irfan ve hikmet dünyasına hiçbir şey katmadığı aşikar bir gerçektir.

Bence bu tip  polemiklere girmeye ve boşa vakit harcamaya hiç gerek yok Ramazan kazanç ayı günahlardan bağışlanma ayı bizler Ramazanın bu yönüne odaklanıp kendimizi af ettirmenin yollarını arayıp Allah (cc) yakınlık kanmaya çalışmalıyız.

Allah (cc) Şehrü Ramazanımız’ı berektli eylesin şimdiden kılacağımız Teravihlerimizi kabul buyursun. Ramazan ayı içerisinde ki bin aydan hayırlı Kadir gecesini de ihya etmeyi nasip etsin.

AMİN

Yazarın Önceki Yazıları
Seyyid Ahmet Avrasi Hocamın Anısına… 03.01.2018Ey Vatandaş Piyango adı altında Kumar Tuzağına düşme 22.12.2017Mevlevilikte Sema Gösteri veya Bir Tür Folklor değildir… 16.12.2017Batı Trakya'da Müftü atanamıyorken İzmir'e Ortadoks Metropolit Atanması 08.12.2017İslam’da Ticaret Ahlâkı (Röportaj) 21.11.2017Tasavvuf ile alakalı sorulara cevaplar ( Röportaj ) 10.11.2017İzmir için 92 yıl sonra Tarihi bir an! 20.10.2017Kadim Tekkelerde Muharrem Ayı ve Aşure 13.10.2017Sahabeye (Ra) Dil Uzatmanın Tehlikesi 05.10.2017Aşure Günü ve Gecesi Neler Yapmalı? 29.09.2017"Göç, Suriyeliler ve Entegrasyon" Çalıştayı 26.09.2017Roman Çalıştayından İzlenimler 07.09.2017İmam Hatip tanıtım programı yapılması zoruna gidenlere! 05.09.2017İzmir de Narko Terör Çalıştayı ve Sonuç Bildirimi 22.08.2017Ülkemiz de Tarikatlar ve Cemaatler Birliği Kurulmalı 08.08.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.