YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bünyamin Ertekin
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Kore Harbi ve Lâdikli Ahmet Efendi Hazretleri
26 Haziran 2015 07:49

Değerli okurlar; Kore harbinin yıl dönümünü yaşadığımız şu günlerde, sizlere bu savaşın belki de bugüne kadar hiç konuşulmamış bir yönünden bahis etmek istiyorum. Kore Savaşı 1950-1953 yılları arasında yapılan, Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki savaştır.  17 Ekim 1950 tarihinde Kore'ye General Tahsin Yazıcı komutasında bir Türk Tugayı çıkarmıştır. Çeşitli görevler alan Türk Tugayı Kore'de büyük başarı göstererek, dünyanın takdirini kazanmıştır. Savaş, ABD ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin müdahalesiyle uluslararası bir boyut kazanmıştır. Ancak Kore harbi deyince benim aklıma Lâdikli Ahmet Efendi Hazretleri geliyor. Şimdi diyebilirsiniz ki Kore ile Lâdikli Ahmet Ağa ne alaka, tabi herkes kendi baktığı pencereden dünyayı temaşa ediyor "Kore neresi Konya'nın Ladik İlçesi neresi " diye düşünebilirsiniz.

Ladikli Ahmet Efendi 1888 yılında Konya’nın Sarayönü ilçesine bağlı, Lâdik kasabasında dünyaya geldi. Yıllarca çobanlık yaptığından dolayı, ‘Çoban Ahmet ’ lakabı ile tanınır. Ladikli Ahmet Efendi Hz. Hızır (A.S) komutanlığını yaptığı GAYB ERENLERİN'den bir tanesidir. Hani başımız sıkıştığı bir anda, darda kaldığımız bir anda, sıkıntımızı biri çözse ona deriz ya ‘’HIZIR GİBİ YETİŞTİN’ işte dar anda yetişen Hızır (A.S) riyasetindeki o ordunun bir mensubudur Ladikli Ahmet Efendi Hazretleri.

Ladikli Ahmet Efendi'nin hayatını anlatan kitabın bir bölümünde Kore savaşı ile alakalı şu olay anlatılır;

“Kore harbinin olduğu devre, yine bir gün Ladikli Ahmet Efendi'yi ziyaret için Ladik’e gitmiştim, gece odasında kalıp odasında misafir olduk. O gün Ahmet Efendi'nin iki komşusu da ziyarete geldi. Yatsı namazına kadar beraber kaldıktan sonra, Hacı Baba namazı kıldı ve bir müddet daha muhabbet ettik. Muhabbet esnasında kapı çalındı. Ahmet Efendi hemen kalktı kapıya yöneldi daha kapıyı açmadan evlatlar önemli bir misafirim geldi dedi ve sonra bizden müsaade alıp “siz rahatınıza bakın ben vazifeye gideceğim” dedi ve gitti. Bu arada o iki komşu kendi aralarında konuşmaya başladılar ve; 

- Ahmet Efendi'de bu insanlar bizim göremediğimiz ne buluyorlar. Bizler yıllardır yanındayız bu bizim çoban Ahmet işte. Neden gelirler bunun yanına diye mırıldanıp durdular. Ancak nereye gittiğini de merak ettikleri için yanımızdan ayrılmadılar. Ahmet Efendi Sabah namazında geldi üstü sırılsıklamdı, komşuları ne o Çoban Ahmet dereye mi düştün Haziran ayında sırılsıklam olmuşsun dediler. Ahmet Efendi gülümsedi ve bize:

- Bugün Kore’de idik; Türk askeri çember içine girmiş, imha edilmek üzere idi. Kurtarılmak için Mevla’dan izin çıktı, manevi arkadaşlarımla Kore’ye yetiştik. Bizim askerin önüne düştük. Kâfir askerleri bizi görürler; lakin bizim askerler göremezler. Kılıçları çektik, küffar askerini kılıçtan geçirerek bizim askere yol verdik. Kore'de yağmur yağıyordu orada ıslandım dedi.

 Komşular

- Hadi canım sende Ahmet ağa Kore nere Konya nere deyip gülüp geçtiler

 Ahmet ağa ise

-Bakın sabah radyo haberleri verirken duyacaksınız. Dedi.

Sabahleyin ilk iş bir radyo getirdiler ve haberleri açtılar; Haberlerde “Kore’de bulunan, Albay Tahsin Yazıcıoğlu komutasındaki Türk tugayı çember içine alınmış. İnanılmaz bir kahramanlık örneği vererek çemberi yarmış, kâfirleri perişan etmişler.” diye radyo haber veriyordu. Çemberi yaranın kimler olduğundan onların haberleri yoktu.

İşte Allah’ın manevi orduları ve tarihimizde eşine sıkça rastladığımız zaferlerinden biri daha

Ladikli Ahmet Efendi Hazretlerinin bu olayı anlatan bir de beyiti vardır. Kore savaşı ile ilgili yazdığı çok uzun bir beyit vardır. Beyit’in bir bölümün de şöyle der;

Kore’ye varınca süngüyü taktık

Hakkın kudretiyle cepheden attık

Kızıl Çin askerine kükreyim çattık

Korkmayın aslanlar hücum ileri

 

Kör Moskof öğretti yürüttü Çin’i

Onlar Komünisttir kaldırmış Dini

Vurun Mehmetçikler çevirmen yönü

Korkmayın aslanlar hücum ileri

 

Yazdı Harbimizi Melek’ten kâtip

Tahsin Yazıcı da büyük bir hatip

Çembere yetişti Gavs ile Kutup

Korkmayın aslanlar hücum ileri

 

Kahraman askerler etmeyin merak

 Zannetmen Türkiye Kore’ye ırak

Yetmiş bin süvari altında Burak

Cem oldu evliya hepsi varıyor

 

Kore’ye dayandı askerin ucu

Nice hükümdardan almıştın tacı

Yavuz Sultan Selim çekti kılıcını

Karıştı Kırklar’a hepsi varıyor

 

Kore’de askerler harbe döşendi

Kör Moskof askere karşı direndi

Molla Hünkar da kılıcı kuşandı

Yürüdü Konya’dan Aslan varıyor

 

Kore’de askerler imdada baktı

Bütün Evliyalar kandiller yaktı

Hacı Bektaş Veli buradan kalktı

Ahi Evran, Aşık Paşa varıyor

 

Ankara’dan Hacı Bayram’ı Veli kalkıyor

Gelibolu’dan Ahmed, Mehmed varıyor

Elinde Kur’an-ı Mareşal Paşa

Çekti orduları Çakmak varıyor

 

Kore cephesinde dizilmiş Gazi

İnşallah dileriz hayırlı yazı

Malatya Sultanı Battal-ı Gazi

Abdül Vehab, Ahmed varıyor

 

Asker taarruza birlikte geçti

Yedilerle kırklar fırkasın seçti

Muhammed Mustafa sav bir sancak açtı

Ebu Bekir, Ömer, Osman varıyor

 

Kore’de asker sıkıldı be gayet

Kılarız namazı okuruz Ayet

Çekti Zülfikar’ı Şah-ı Velayet

Halid, Mıkdat, Abdurrahman varıyor

 

Kerbela’da nice Aslanlar yatar

Atılan gülleyi eliyle tutar

Hasan ile Hüseyin imdada yeter

Gavs-ı Azam, Kutup, Üçler varıyor

 

Aşık Ahmed der ki söyleriz hemin

Hüda’nın elinde Küre-i Zemin

Süzüldü Semadan Cibril-i Emin

Gök yüzünde Has Melekler varıyor

Ladikli Ahmet Efendi Hazretleri o gece Hızır'ın (A.s) daveti ile evinden çıkmış bizlerin bilmediği ve belki de kıyamet sabahına kadar hiç bilemeyeceğimiz kendisi gibi yaşayan ve vefat etmiş birçok Evliya ile birlikte Tayyi mekan yolu ile Kore'ye gitmiş ve Peygamberimiz Hz Muhammed (SAV)’in ordusuna kahraman Mehmetçiğimize her zaman olduğu gibi destek olmuşlardır.

Evet değerli okurlar, Kore savaşının erbabı dışında pekte bilinmeyen bu sırlı yönünü sizlere paylaşmaya çalıştım. HZ. Allah (C.C) böyle büyük zatların himmetini bereketini bizlerden ve Ülkemizi den eksik etmesin. Bizleri de Hızır (A.S) a asker eylesin. AMİN

 

Kaynaklar:

Mustafa ÖZDAMAR, Lâdikli Ahmed Ağa (k.s), Kırkkandil Yayınları

Ahmed ELMA, Lâdikli Ahmed Hüdâî ve Beyitleri

Yazarın Önceki Yazıları
Seyyid Ahmet Avrasi Hocamın Anısına… 03.01.2018Ey Vatandaş Piyango adı altında Kumar Tuzağına düşme 22.12.2017Mevlevilikte Sema Gösteri veya Bir Tür Folklor değildir… 16.12.2017Batı Trakya'da Müftü atanamıyorken İzmir'e Ortadoks Metropolit Atanması 08.12.2017İslam’da Ticaret Ahlâkı (Röportaj) 21.11.2017Tasavvuf ile alakalı sorulara cevaplar ( Röportaj ) 10.11.2017İzmir için 92 yıl sonra Tarihi bir an! 20.10.2017Kadim Tekkelerde Muharrem Ayı ve Aşure 13.10.2017Sahabeye (Ra) Dil Uzatmanın Tehlikesi 05.10.2017Aşure Günü ve Gecesi Neler Yapmalı? 29.09.2017"Göç, Suriyeliler ve Entegrasyon" Çalıştayı 26.09.2017Roman Çalıştayından İzlenimler 07.09.2017İmam Hatip tanıtım programı yapılması zoruna gidenlere! 05.09.2017İzmir de Narko Terör Çalıştayı ve Sonuç Bildirimi 22.08.2017Ülkemiz de Tarikatlar ve Cemaatler Birliği Kurulmalı 08.08.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
sevdalısı
 // Allah
ne güzel bir yazı olmuş vAllahım evliyslarnın sayılarıkı artıt...
27 Haziran 2015 Cumartesi 20:21
 // Nadire Koçak
Allah şefaatlerine nail eylesin .İbrete şayan bir durum . Teşekkür ederİz...
26 Haziran 2015 16:01