YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bünyamin Ertekin
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Kadir Gecesi'nde İzmir'de ezber bozuldu
14 Temmuz 2015 15:00

“Seccadeni al Konak Camiine gel” adı ile hazırlanan İzmir Konak Meydanı'ndaki Kadir Gecesi programına binlerce İzmirli katıldı ve İzmir de “bir ilk yaşandı“ İzmir Konak Meydanı bir ilke sahne oldu aynı anda on binlerce inançlı insan Kadir gecesinde buluştu, kucaklaştı.

Kıymetli okurlar bu yazımda sizlerle çok sevindirici benim için bir hayal ama şimdi de gerçek olan bir olaydan bahis etmek istiyorum.

Evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennemden kurtuluş” olan Ramazan ayının sonlarına doğru yaklaşırken bir taraftan bol ve bereketli ayın sonlarına yaklaşmanın üzüntüsü içinde, diğer taraftan bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesine kavuşmanın ve bayrama yaklaşmanın sevinci içindeyim. Ramazanın yirmi yedinci gecesi olan Kadir gecesini dün akşam idrak ettik elhamdülillah.

Kadir gecesinde her yıl olduğu gibi bu yıl da olağan bir şekilde tüm yurtta vatandaşlar camilere akın etti. Ancak bu yıl Kadir gecesinde İzmir de bir farklılık vardı. İzmir il Müftüsü Prof Dr Ramazan Muslu önderliğinde İzmir il Müftülüğü ve STK'lar ile işbirliği içerisinde hazırlanan Kadir gecesi programı İzmir de “ezber bozdu” elhamdülillah.

“Seccadeni al Konak Camiine gel” adı ile hazırlanan İzmir Konak Meydanı'ndaki Kadir Gecesi programına binlerce İzmirli katıldı ve İzmir de “bir ilk yaşandı “ İzmir Konak Meydanı bir ilke sahne oldu aynı anda on binlerce inançlı insan Kadir gecesinde buluştu, kucaklaştı.

konak.jpg

İzmir Konak Meydanı içerisinde yer alan Konak Camii ve yakınında bulunan ve İzmir’in simgesi haline gelen Saat Kulesi etrafında iftardan saatler önce dolduran vatandaşlarımız kendileri için yere serilen hasırların üzerine yanlarında getirdikleri seccadelerini sererek oturdular. Program alanına tüm vatandaşlarımızın programı rahatlıkla izleyebilmesi için bir de led ekranlı sahne kurulmuştu.

Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan program okunan akşam ezanı ile birlikte tıpkı asr-ı saadetteki gibi zengin fakir çoluk çocuk hepberaber yan yana omuz omuza iftar açarak başladı. Ardından meydanda kurulan platformun önünde hep beraber saf tutularak akşam namazı kılındı.

Akşam namazını Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş kıldırdı. Namazın ardından Kuran-ı Kerim okundu Kadir gecesi ile alakalı sohbet yapıldı. Programda İzmir Müftülüğü Tasavvuf Musikisi Grubu da söylediği ilahilerle meydandaki on binleri Kadir gecesinde Allah aşkı ile coşturdu.

Bazı hayır sahibi vatandaşlarımız İzmirlilerce de meşhur olan “İzmir lokmasını “ getirttikleri araçlarla servis etti. Anlayacağınız İzmir Konak meydanında tam bir bayram havası yaşandı. Program İzmir’in yerel televizyon kanallarınca da canlı olarak verildi.

Gecenin ilerleyen saatlerinde sohbet ve ilahi programın akabinde Teravih namazı kılındı. Bu sırada vatandaşlarımızın meydanlara sığmadığını ve çimlerin üzerinde namaz kılındığını da gözlemledim. Namazın ardından dağıtılan sahur yemeği ile vatandaşlarımız sahurlarını yaptılar. Programın içeriğinden de anlayacağınız dün gece Kadir gecesi İzmir'de bir başka idi.

Bu kadar büyük ve İzmir'de ilk olan organizyon ilk olmasına rağmen çok güzel ve gerçekten sorunsuz bir şekilde yapıldı. Meydanda mobil tuvaletlere kadar tüm detaylar iyi düşünülerek yapılmıştı.

Yazımın başında “benim için hayal” di demiştim evet biz İzmirliler böyle programları sadece televizyonlarda İstanbul Eyüp te Ankara Hacı Bayram-ı Veli'de, Konya H.z Mevlana camilerinde ve meydanlarında yapılırken izlerdik. Ben de hep hayal etmişimdir “mübarek gecelerde, özel günlerde, bayram namazlarında Konak meydanında böyle bir etkinlik olsa da biz de birlik beraberlik içinde bayram havasında bu geceleri idrak edebilsek” diye düşünür dururdum kendi kendime ama ihtimal vermezdim.

Aslında bu konuda hayal ettiğim tarzda program yapabilmek için başkanı olduğum STK aracılığı ile bir girişimde de bulunmuştum. Konak meydanında Kutlu Doğum Programı istemiştim ancak resmi makamlarca bu isteğim yerinde görülmemiş ve onay verilmemiş idi. Ancak kimin eli ile yapıldığı önemli değil. Önemli olan böyle bir programın yapılması idi. Bu program beni ve inanıyorum ki birçok İzmirliyi de gerçekten ziyadesi ile memnun etti.

Kıymetli okurlar ben de akşam evinde dinlenmek varken taşın altına elini sokup böyle bir programı gerçekleştiren Sayın İzmir İl Müftüsü Prof Dr Ramazan Muslu Bey efendiye ve organizasyonda emeği geçen Sivil Toplum Kuruluşu temsilcilerine, müftülük çalışanlarına teşekkür ediyorum. Allah kendilerinden razı olsun.

Bundan sonra umarım ki! Vatandaşların birlik ve beraberliğine katkı sağlayacağına inandığım bu tip organizasyonlar artık rutin bir şekilde İZMİR KONAK CAMİİ MEYDANINDA yapılır. Yıllardır bu tip programları yapmaktan çekinip koltuklarında oturanların aksine bu programı gerçekleştirenlerin böyle bir ilke vesile oldukları için bu programlar yapıldıkça ecir alacakları müjdeleyip yazıma nihayet vermek istiyorum.

Selamun aleyküm

Yazarın Önceki Yazıları
Seyyid Ahmet Avrasi Hocamın Anısına… 03.01.2018Ey Vatandaş Piyango adı altında Kumar Tuzağına düşme 22.12.2017Mevlevilikte Sema Gösteri veya Bir Tür Folklor değildir… 16.12.2017Batı Trakya'da Müftü atanamıyorken İzmir'e Ortadoks Metropolit Atanması 08.12.2017İslam’da Ticaret Ahlâkı (Röportaj) 21.11.2017Tasavvuf ile alakalı sorulara cevaplar ( Röportaj ) 10.11.2017İzmir için 92 yıl sonra Tarihi bir an! 20.10.2017Kadim Tekkelerde Muharrem Ayı ve Aşure 13.10.2017Sahabeye (Ra) Dil Uzatmanın Tehlikesi 05.10.2017Aşure Günü ve Gecesi Neler Yapmalı? 29.09.2017"Göç, Suriyeliler ve Entegrasyon" Çalıştayı 26.09.2017Roman Çalıştayından İzlenimler 07.09.2017İmam Hatip tanıtım programı yapılması zoruna gidenlere! 05.09.2017İzmir de Narko Terör Çalıştayı ve Sonuç Bildirimi 22.08.2017Ülkemiz de Tarikatlar ve Cemaatler Birliği Kurulmalı 08.08.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
TÜRELİ
 // MEHMET
KADİRGECESİ
...
14 Temmuz 2015 Salı 20:32
Elhamdülillah
 // Kara Murat
çok şükür bin şükür...
14 Temmuz 2015 Salı 19:05