YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bünyamin Ertekin
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Jet İmamlara Dikkat!
16 Haziran 2015 17:14

“Bazen boş muhabbetler için, bazen sevdiğimiz futbol takımının maçını izlemek ya da takip ettiğimiz diziyi kaçırmamak için, zamanı bozuk para gibi harcayan bizler, namazı 5-10 dakika daha önce bitirmek adına adeta yarış ediyoruz.”

Geçtiğimiz yazıda nafile ibadetler içinde özel bir önemi olan, aynı zamanda müekked bir sünnet olan ve çarşamba akşamı tüm yurtta ilkini kılacağımız Teravih namazının sahihliği ile ilgili bir konu işlemiştik. Bu yazımızda da teravih namazı hızlı mı kılınır? Yavaş mı kılınır? Açıklık getirelim istedik. Bu mesele çok önemli, çünkü erkânına riayet edilmeden kılınan namazlarının iade edilmesi gerekliliği var.

Mümin’in miracı olan namazı hızlı bir şekilde, alelacele kılmamak gerekir. En makbul olan namaz, adabına uygun tadil-i erkân üzere kılınan namazdır. Peygamberimiz Hz. Muhammed  (SAV) namaz kılarken rükûyu tam yapmayan, secdeye de yatıp kalkan bir adamı görünce: "Şu adam bu hali üzere ölse Muhammed milleti dışında ölmüş olurdu" buyurdu.

 Yine başka bir Hadis-i Şerif'te şu şekilde anlatılmaktadır;

“Bir gün Resul-i Ekrem (SAV) mescide girdi, bir köşeye oturdu. Biz de onun etrafında oturuyorduk. O sırada biri gelip namaz kılmaya başladı. Adam farkında değildi, ama Resul-i Ekrem (SAV)  onu gözleriyle takip ediyordu. Namazını kılıp bitirtikden sonra Hz. Peygamberin (SAV)  yanına geldi, selâm verdi. Onun  selâmını alan Hz. Peygamberimiz (SAV)

-"Dön, yeni baştan namaz kıl; çünkü sen namaz kılmış olmadın!" buyurdu.

Adam geri döndü, önce kıldığı gibi namazı tekrar kıldı. Sonra Resul-i Ekrem (SAV) ´in huzuruna gelip selâm verdi. Hz. Peygamberimiz (SAV) yine,

-"Dön, yeni baştan kıl; çünkü sen namaz kılmış olmadın!" buyurdu.

Bu durum üç defa tekrarlandı. Sonunda o adam dedi;

-"Seni gerçekleri ortaya koymak üzere gönderen Allah´a yemin ederim ki, başka türlüsünü yapamıyorum. Bana doğrusunu  öğret!"

Bunun üzerine Resul-i Ekrem (SAV) ona şunları söyledi;

-"Namaza durduğun zaman tekbir al. Sonra Kur´an´dan kolayına geldiği kadar ayet oku. Ardından rükûya var, bütün organların tamamen hareketsiz kalıncaya kadar öylece dur. Sonra başını kaldır, ayakta iyice doğruluncaya kadar dur. Ardından secdeye var, bütün organların tamamen hareketsiz kalıncaya kadar secdede öylece kal. Sonra başını kaldır, bütün organların tamamen hareketsiz kalıncaya kadar otur. Namazın bütün rekâtlarında bunu böyle yap”

İmam Malik, İmam Şafi, Ahmet Bin Hanbel, İmam Ebu Yusuf gibi Müçtehit İmamlarımıza göre tadili erkân farzdır ve bunun terki halinde namaz batıl olur ve tadili erkâna riayet ederek yeniden kılmak gerekir. İmam Ebu Hanife ve İmam Muhammed'e göre ise, tadili erkân vaciptir.

Tadil-i erkân, namazda beş yerde yani rükû, iki secde, kavme ve celsede, her uzvun hareketsiz ve sakin olup, bir miktar durmak demektir. Tadil-i Erkan rükûların düzgün yapılmasıdır. Peki, Tadil-i erkân riayet'in ölçüsü nedir? dersek. Rüknüler arasında Sübhânallah diyecek kadar durmaktan ibarettir. Buna göre, meselâ rükûdan doğrulduktan sonra dimdik ayakta durup, en az sübhânallah diyecek kadar beklemek ve daha sonra secdeye gitmek, secdeler arasında da en az sübhânallah diyecek kadar oturmak gerekmektedir. Tadili Erkan farz diyen var, vacib diyen var ama tadili erkânsız kılınan namazın iade edilmesi gerektiğinde ittifak vardır.

Tadili erkân konusu her Ramazan ayı tadili erkâna riayet etmeyen “jet imamlar” yüzünden gündeme gelir. Bazı camilerde teravih namazlarında “Sübhaneke”yi okumadan, imamın  “Fatiha”ya başladığını daha sonra da kısa zamanda ibadeti bitirebilmek için, neredeyse sureleri, manası anlaşılmayacak derecede hızlı okuduğuna, yine secdede bir sefer “sübhane rabbi’el âlâ” demeden imamın secdeden kalktığına şahit oluruz.

Ramazanın şeref ve faziletine inanarak ve Allah Teâlâ'nın hoşnutluğunu dileyerek, kılınacak teravih namazını bir an önce bitirmek için gereksiz bir acelecilik göstermek asla doğru değildir. Bazen boş muhabbetler için, bazen sevdiğimiz futbol takımının maçını izlemek ya da takip ettiğimiz diziyi kaçırmamak için zamanı bozuk para gibi harcayan bizler namazı 5-10 dakika daha önce bitirmek adına adeta yarış ediyoruz.

İşin kötüsü bu yanlış uygulamanın halk arasında bazı yerlerde rağbet gördüğünü de üzülerek temaşa edilmektedir. Rağbet gösterenler nefislerine zor geldiği için normalde uzun buldukları Teravih namazından kurtuluşu, bu namazı hızlı kıldıran imamların camilerine gitmekte bulmaktadırlar.

Soruyorum size namazın Tadili erkânı ile alakalı kuralları ortada iken, Tadili erkâna riayet edilmediği zaman hüküm ortada iken, bu uygulama kişilerin kendi kendini kandırması değil de nedir. Kimisi de bu soruma “Ben imama uyuyorum sorumlusu imamdır deyip “ mesuliyetten sıyrılmanın peşinde ama meselenin aslını bile, bile bu sorumluluktan kimse sıyrılamaz.

Gelin bu sorunu birlikte çözelim. Namaz kıldığı camide böyle bir sorun olan vatandaşlarımız şunu iyi bilsinler ki! Diyanet işleri Başkanlığı bu konuda çok hassastır, bulundukları İl ve İlçe müftülüklerine sorunlarını bildirsinler. Çözüm bulunmaz ise, ilçe Kaymakamlıklarına hatta Başbakanlık iletişim birimine BİMER’e şikâyetlerini yapsınlar. Hem kendi namazlarını hem de bu konulardan bi haber olup normal bir şeymiş gibi gidip bu şekilde namaz kılanların huşu içinde namaz kılmalarına yardımcı olsunlar.

Buradan açık bir çağrı yapıyorum. Bizlere örnek olması gereken din görevlileri başta teravih namazı olmak üzere, hiçbir namazı çabucak kıldırmak suretiyle kendisine "ekspres imam" veya "jet imam" dedirtmemeli ve temsil ettiği makamı alay konusu etmemelidir. İmamlarımız  Teravih namazını İslâm’ın ciddiyetine ve vakarına yakışmayacak şekilde kıldırmaktan kaçınmalı ve cemaati yormadan, bıktırmadan mutedil bir şekilde sevdirerek kıldırmalıdırlar.

 

Son olarak Hz. Mevlamız (CC) Mâ’ûn Suresi, 4 ve 5. Ayetlerinde mealen “İşte (böyle) namaz kılanların vay haline ki, onlar namazlarından gaflet içindedirler.” buyurmuştur.

Yazarın Önceki Yazıları
Vefatının yıldönümü anısına Bediüzzaman 25.03.2017İdrar Kokulu Pis Avrupa 15.03.2017Ehl-i sünnet dışı düşüncelerin akıbeti 06.03.2017Ehl-i Sünnet İslam’ın bilgi evrenidir 27.02.2017Büyük taaruz 13.02.2017Haydi STK'lar Büyük Kuşatmaya Karşı Evet Platformlarına 03.02.2017Büyük Kuşatma 24.01.2017Hikmet ve Muhittin kardeşler 10.03.2016İsrail yakın gelecekte bölünüyor 29.02.201614 Şubat Ahlaksızlığı Yayma Günü 12.02.2016Haydi Konak Belediyesi Yapabilirsin… 05.02.2016İzmir'den tarihi ayıp! 26.01.2016Affet bizi Reyhan öğretmen! 23.01.2016Hastanelerde din görevlileri gerekliliği 2 'Serap Hanımın İbretlik Sonu' 18.01.2016Hastanelere Bir An Evvel Din Görevlisi İstiyoruz 11.01.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
 // Mus-ab
Allah razı olsun...
17 Haziran 2015 14:32
efe
 // ödemişli
ALLAH CC RAZI OLSUN...
16 Haziran 2015 Salı 20:40