21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,939
 • BIST94.552
 • Dolar4,7378
 • Euro5,4908
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2357
 • İstanbul23 °C
 • Ankara20 °C
 • İzmir24 °C
 • Konya15 °C
 • Adana26 °C
 • Antalya26 °C
 • Diyarbakır26 °C
 • Bursa22 °C
 • Kayseri19 °C
 • Kocaeli21 °C
 • Şanlıurfa26 °C
 • Gaziantep22 °C
 • İçel26 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bünyamin Ertekin
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
İzmir ve Emir Sultan Hz.
25 Mayıs 2015 08:25

İzmir bundan böyle SEYYİD MÜKERREMEDDİN EMİR SULTAN ile birlikte anılacak

İzmir yerleşim alanı olarak ortaya çıktığı dönemlerden bu tarafa Smyrna olarak anılmıştır. Zaten bugün İzmir olarak kullandığımız isim de, Smyrna kelimesinin dönüşmüş biçimidir. Smyrna ismi, kentin uzun tarihi boyunca varlığını sürdürmüş ve Türkler tarafından fethedildikten sonra İzmir şeklinde söylenmeye başlanmıştır. Smyrna kelimesinin başına, Türkçe söylenişi sırasında İ sesi gelmiş ve İsmir olarak telaffuz edilmeye başlanmış, daha sonra da bugün kullanılan İzmir biçimine dönüşmüştür.

İzmir, ilk Türk denizcisi ve komutanı Emir Çakabey’in İzmir’i 1086 yılında fethi ile İslam'la tanışmıştır. O yıllarda Çakabey ile birlikte bir kısım Gazi Dervişler de bölgeye yerleşmiştir. Ancak hakimiyet uzun sürmemiş tekrar İzmir el değiştirmiştir.

İzmir ikinci kez fetih edildiğinde bu sefer fetih Aydınoğulları Beyi Gazi Umur Bey’e ve beyliğin komutanı Seyyid Mükerremeddin Emir Sultan Hazretlerine nasip oldu. İzmir’in bu fethi Hz. Muhammed Mustafa (SAV)'nın torunu Seyyid ve aynı zamanda Mutasavvıf bir Şeyh Efendi olan Mükerremddin Emir Sultan Hazretleri gibi Büyük bir Allah dostunun riyasetinde oldu. Ve Seyyid Mükerremeddin Emir Sultan Hazretleri Batı Anadolu'daki ilk tekkeyi  İzmir’e kurdu. Kurulan bu Tekke Anadolu Erenleri'nin, Gazi Dervişlerin, Mutasavvıflar’ın bölgeye akın akın gelmeleri için adeta bir davet niteliği taşıdı ve bölgenin tam bir İslam yurdu haline gelmesini hızlandırdı.

İzmir’e gelen Dervişler Peygamberimiz Hz Muhammed'in (SAV) güzel ahlak gömleğini giyiyor, bölgede adeta iyi niyet elçisi gibi yaşıyordu. Tebessümü yüzlerinden hiç eksiltmeden hasta olanın hastalığına deva, derdi olanın derdine derman oluyor, tarlada ürünü kalana, evi tamir olacak olana, aça, yoksula, yardım ediyorlardı. Çocuk ile çocuk büyük ile büyük olup evvela insanların GÖNÜLLERİNİ  FETİHEDİYORLARDI.

1400’lü yılların ilk çeyreğinden itibaren Osmanlı Devleti idaresine giren ve yaklaşık 500 yıl Osmanlı idaresinde kalan İzmir, Osmanlı İmparatorluğu'nun yükselme devrinde Liman kenti olmanın da avantajı ile çevresindeki illerin merkezi olmuştur. Ve İzmir her dönem önemini muhafaza etmeye devam etmiştir.

İzmir İslam ile müşerref olduğu günlerden bugüne halk arasında Evliya olarak bilinen ve her biri ayrı bir değer olan yüzlerce dini önderimizin, İlahi Kelimetullah Uğruna Şehit olmuş abide şahsiyetlerin ve Tarikat Şeyhlerinin Türbeleri bol miktarda mevcuttur. Hatta Türkiye'deki bazı hatırı sayılır tarikatların silsileleri İzmir'den devam etmektedir.

Türkiye'de her ilin kendisi ile anılan “Konya H.z Mevlana , Ankara Hacı Bayramı Veli “ gibi bir Allah Dostu (Evliya) mevcuttur. İzmir'de en az diğer anadolu illeri kadar İslam şehridir ve bu şehrin de nice Evliyaları vardır. Buna rağmen ne İzmirliler tarafından ne de resmi makamlar tarafından  bu değerlerin gün yüzüne çıkması için kayda değer bir çalışma yapılmaması çok üzücüdür.

Muhyiddin İbnü’l Arabî Hazretleri ‘Müslüman olsun, kafir olsun, her şehrinde bir kutup ve evliya bulunur’ demiştir. İzmir’in de Evliyaları vardır. Hem de metfun bulundukları İzmir’in ismi ile anılmaya fazlası ile layık evliyaları vardır.

Bir kaçını örnek verecek olursak;

EMİR SULTAN SEYYİD MÜKEREMDDİN H.Z ( İzmir’in Fatihi ve Batı Anadolu da bilinen İlk Tekkenin şeyhi )

RESUL İBNİ SALİH H.Z ( Osmanlıda Kanuni döneminin İslam İlmihali Yazarı )

ŞEHABETTİN SİVASİ H.Z  ( Zeyniye Tarikatının önde gelen İsimlerinden )

NATURDİZADE SEYYİD AHMED EFENDİ H.Z ( Seyyid Nakibül Eşraf aynı zamanda Nakşibendi ve Bektaşi şeyhi  )

MEVLEVİ MEHMET DEDE H.Z ( İzmir de bulunan Emir Sultan dergahının son Mevlevi şeyhi )

ERBİLLİ ŞEYH ESAT EFENDİ ( Menemen Olaylarında Şehit edilen Nakşibendi Tarikatı Şeyhi )

EĞRİBOZLU NAKŞİBENDİ ŞEYHİ AHMED EFENDİ H.Z ( Nakşibendiliğin Halidiye kolunun büyüklerinden)

CELVETİ ŞEYHİ MUSTAFA H.Z ( Aziz Mahmut Hüdayi Hazretlerinin Damadı ve Halifesi )

BEKİR SITKI VİSALİ H.Z ( Uşşaki Tarikatı'nın şu an aktif kollarının bağlı olduğu Uşşaki Silsilenin büyüklerinden )

AHMET KAZIM EYMÜR H.Z ( Rufai Tarikatının son Dönem büyüklerinden )

RUFAİ ŞEYHİ SEYYİD HÜSEYİN CEMAL EFENDİ H.Z ( Emir Sultan Dergâhının son Şeyhi )

Yukarıda isimlerini zikir ettiğimiz İzmir evliyalarına daha yüzlerce isim eklemek mümkündür.  Lakin İslam’a karşı çarpık anlayış sonucu İzmir'de türbeler dahil birçok İslami eser ilgisizlikten  yok olmak üzeredir.

Bulunduğu döneme açılan adeta bir pencere olan, o yılların edebi ve sanatsal durumu hakkında bizlere bilgi veren İzmir’in eski mezar taşları maalesef kanalizasyon yapımlarında kullanılmıştır. Bu suretle İzmir’in ecdadı ile olan bağları koparılmaya çalışılmış ve büyük oranda da başarılmıştır. Bundan sonra  yazılarımızla başta Müslüman şehri İzmir’in ve ülkemizin genelinde unutulmaya yüz tutmuş Ecdad yadigarı Eserlerimizi siz değerli okuyucularımızla paylaşmaya devam edeceğiz.

Yazarın Önceki Yazıları
Seyyid Ahmet Avrasi Hocamın Anısına… 03.01.2018Ey Vatandaş Piyango adı altında Kumar Tuzağına düşme 22.12.2017Mevlevilikte Sema Gösteri veya Bir Tür Folklor değildir… 16.12.2017Batı Trakya'da Müftü atanamıyorken İzmir'e Ortadoks Metropolit Atanması 08.12.2017İslam’da Ticaret Ahlâkı (Röportaj) 21.11.2017Tasavvuf ile alakalı sorulara cevaplar ( Röportaj ) 10.11.2017İzmir için 92 yıl sonra Tarihi bir an! 20.10.2017Kadim Tekkelerde Muharrem Ayı ve Aşure 13.10.2017Sahabeye (Ra) Dil Uzatmanın Tehlikesi 05.10.2017Aşure Günü ve Gecesi Neler Yapmalı? 29.09.2017"Göç, Suriyeliler ve Entegrasyon" Çalıştayı 26.09.2017Roman Çalıştayından İzlenimler 07.09.2017İmam Hatip tanıtım programı yapılması zoruna gidenlere! 05.09.2017İzmir de Narko Terör Çalıştayı ve Sonuç Bildirimi 22.08.2017Ülkemiz de Tarikatlar ve Cemaatler Birliği Kurulmalı 08.08.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
 // Nadire Koçak
Cenabı Allah razı olsun kardeşim . Sayenizde İzmir inde manevi bir tarafının bulunduğunu öğrenmiş olduk . Rabbim şimdiki neslede bu maneviyat büyüklerinin izinden yürümeyi nasip etsin..........
24 Haziran 2015 11:21
AKP
 // POLAT ALEMDAR
benden uyarı başbakana deyinki tek başkanlık sistemini kaldıracagızz vee yeni emekli olANların emekli maaşları aynı olacak asgari ve emekliye zam yapılacak asgarı ucretle emeklinin arasında yüzde elli oaran olacak SECİME GİTMEDEN BU MESAJI CUMHUR BAŞKANIMIZA İLETİNNN SÖYLEMESSENİZ SECİME GİDİLİRSE AYNI TAPLOYLA KARŞILACAKLAR...
09 Haziran 2015 Salı 00:23
 // Bedia Koçal.
Rabbim razi olsun. Yazılarınızın devamını bekleriz....
28 Mayıs 2015 16:49