YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bünyamin Ertekin
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Bu işte bir HINZIR'lık var
24 Ağustos 2015 12:29

Domuz kılından üretilen fırçalar hiç farkında olmadan hayatımızın birçok alanında kullanılıyor. Mesela her sabah sakal traşı olurken kullandığımız sakal fırçası ile en nefret ettiğimiz hayvanın kıllarını ağzımıza yüzümüze sürerek güne başlıyor, ardından da ekmeklerin pidelerin ve poğaçaların daha iyi kızarması için domuz kılından yapılan hamur fırçaları ile yağlanan ürünleri afiyetle yiyiyoruz.”

Kıymetli okurlar bugünkü konumuz baştan söyleyeyim keyfinizi kaçırabilir... Günlük hayatta kullandığımız bazı fırçaların Domuz kılından imal edildiğini biliyor musunuz?

Fırça deyip hemen geçmemek lazım. Fırçalar hayatımızın hemen hemen her alanında kullandığımız bir eşya. Ne kadar üzücüdür ki domuzun kılları tıraş fırçası, yağlı boya fırçası, boya fırçası, en kötüsü de ekmeklerin pidelerin ve poğaçaların üzerine daha iyi kızarması için yağ sürülen hamur fırçalarında kullanılıyor.

Sorulduğunda, "neden domuz kılı kardeşim başka alternatif yok mu?"  dediğimizde de aldığımız cevap konunun vahameti kadar vahim "Fırça en iyi ve en dayanıklı domuz kılından oluyor (!) Domuzun yelesinden alınır, hiç yıpranmaz. Domuz kılından fırça evladiyeliktir”  diyorlar.

Ayrıca domuz kılından olan tıraş fırçaları sert sabunları hızlı yüklemesi ve yüzde hızlı köpürtme yaptığı için ve diğer fırçalara göre çok ucuz olduğu için berber esnafı ve domuz kılı meselesinden habersiz bilinçsiz tüketici tarafından tercih sebebi.

Boya sektöründe kullanılan domuz kılından fırçalar ise akışkan sıvıyı daha iyi tuttuğu için, domuz kılı fırçalar boyacılar tarafından özellikle tercih ediliyor.

Amma bu saydıklarım içinde en tehlikelisi hiç şüphesiz ekmek pide poğaça vb ürünlerin daha iyi kızarması için yağ sürülen fırçalar. Düşünsenize siz Allah (C.C) yasak ettiği bu necis hayvandan uzak durduğunuzu zannederken hiç farkında olmadan onun necis kılları ile yağlanmış mamulleri afiyetle yiyiyorsunuz.

Hz. Allah (C.C) Kur’an-ı Kerim de şöyle buyuruyor;

Bakara Suresi 173  Ayet   Allah, size ancak leş, kan, domuz eti ve Allah’tan başkası adına kesileni haram kıldı. Ama kim mecbur olur da, istismar etmeksizin ve zaruret ölçüsünü aşmaksızın yemek zorunda kalırsa, ona günah yoktur. Şüphesiz, Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

En'am Suresi 145 Ayet  De ki: Bana vahy edilmiş olan da, yiyecek bir kimseye yiyeceği haram kılınmış bir taam bulamıyorum. Meğer ki ölü veya akan kan veya domuz eti ki, bu şüphesiz bir murdar şeydir veyahut bir fısk ki üzerine Allah'tan başkasının ismi zikredilerek kesilmiş bulunur. Bununla beraber her kim yemek zorunda kalırsa başkasına zarar vermeksizin ve haddi aşmaksızın -bunlardan yiyebilir- Çünki senin Rab'bin şüphe yok ki, bağışlayan, esirgeyendir.

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem, satışıyla beraber, bu hayvanın yağının, kandilleri yakmada ve gemileri yağlamada kullanılmasına dahi müsaade etmemiştir. (Buhari )

Bu konuda İmam Azam'la beraber İmam Ebu Yusuf ve İmam Muhammed de ittifak halindedir. Eskiden zarurete binaen İmam Azam, domuz kılının ayakkabı dikiminde kullanılabileceğini belirtmişse de bugün bu zaruretin olmadığı açıktır. (Bedaiu's Sanai, 1/371) Dolayısıyla domuzun hiçbir parçasını evimize sokmamamız gerekir.

Açıkça yasak olduğu, necis olduğu bildirilen bir hayvanın ve bu hayvana ait parçaların, ne olursa olsun İyidir, en kalitelisidir şeklinde sıfatlandırması biz Müslümanlar tarafından bir gerekçe olarak sayılamaz.

Yoksa biz toplum olarak inancının gereklerini umursamayan bir toplum olma yolunda mı ilerliyoruz. Ben kesinlikle toplum olarak böyle olmadığımıza canı gönülden inanıyorum.

Bu konuda bazı vatandaşlarımız ise “ Bakara suresi 173 ayet, En'am Suresi 145 ayet  ve Maide suresi 3 ayetlerinde domuzun sadece eti haram kılınmıştır. Domuz kılının haramlığı konusunda bir ifade yoktur. Kılı tüyü ve diğer ürünlerinde sakınca yoktur Emir ve yasaklar hususunda hüküm Allah'ındır ” diyorlar.

Helaller ve haramlar Cenâb-ı Hakk’ın emirleriyle belirlenmiştir; hiç kimsenin kendi düşüncesine göre, helalleri haram ya da haramları helal saymaya hakkı yoktur. Şahsî yorumları neticesinde böyle büyük bir yanlışlığa düşebilecek kimseleri Allahımız cc  Nahl suresi 116. Ayette şöyle ikaz etmektedir: ” Kendi dillerinizin yalan yanlış nitelendirmesiyle uydurduğunuz asılsız sözleri Allah’a mal ederek “bu helaldir, şu haramdır” demeyin. Çünkü, Allah adına yalan söyleyenler asla iflah olmazlar ”

Şimdi kıymetli okurlar mantıklı olmak lazım domuzun eti, canlıların yapı taşı olan hücrelerden teşekkül eder. Domuz canlısının da kılı vücudunun kan deveranı vasıtasıyla etiyle bire bir alakadardır. Yani gerek kıl ve gerekse et aynı kalbin pompaladığı aynı kanla yıkanır ve beslenir. Bu itibarla Kılda vücudun bir parçası olduğundan domuz kılına mesafeli yaklaşılması gerektiğine inanıyorum.

Peki, Fırçaları nasıl ayırt edeceğiz? Derseniz domuz kılının doğal rengi sarıdır, kalın ve sert tellidir, kullanıldıkça kıl ucunda kırılıp ayrılarak çatallanma görülür, kılı düzdür.

Sonuç olarak yazımızda anlatmaya çalıştığımız gibi Kur'an, domuzun necis (pis) olduğunu bildirmektedir ve bu sebeple domuzun eti, sütü, derisi, kemiği, kılı vb tüm azaları İslâm'da aslen necis dir. 

Değerli okurlar bu konuyu mutlaka önemseyip çevremizdekilere aktarmalı ve kesinlikle farkındalık oluşturma gayreti içinde olmamız lazım. Ayrıca bu fırçaları satan esnafın ve kullanan tüketicilerin “domuz kılı” meselesinin ehemmiyetini kavrayarak bu tip fırçalardan uzak durması ve seçici olması yüzde doksan dokuz'u Müslüman olan bir ülkede dini değerleri hiçe sayılarak fırça imalatı yapan bazı üreticileri ister istemez başka arayışlar içine sokacaktır.

Son olarak diyorum ki!, fırçaların helal olan alternatifleri kullanılmalıdır. Bunun için, şüphe ve tereddüde düşmeden, sunî maddelerden yapılmış olan fırçaları kullanmak en iyisidir.

Yazarın Önceki Yazıları
Seyyid Ahmet Avrasi Hocamın Anısına… 03.01.2018Ey Vatandaş Piyango adı altında Kumar Tuzağına düşme 22.12.2017Mevlevilikte Sema Gösteri veya Bir Tür Folklor değildir… 16.12.2017Batı Trakya'da Müftü atanamıyorken İzmir'e Ortadoks Metropolit Atanması 08.12.2017İslam’da Ticaret Ahlâkı (Röportaj) 21.11.2017Tasavvuf ile alakalı sorulara cevaplar ( Röportaj ) 10.11.2017İzmir için 92 yıl sonra Tarihi bir an! 20.10.2017Kadim Tekkelerde Muharrem Ayı ve Aşure 13.10.2017Sahabeye (Ra) Dil Uzatmanın Tehlikesi 05.10.2017Aşure Günü ve Gecesi Neler Yapmalı? 29.09.2017"Göç, Suriyeliler ve Entegrasyon" Çalıştayı 26.09.2017Roman Çalıştayından İzlenimler 07.09.2017İmam Hatip tanıtım programı yapılması zoruna gidenlere! 05.09.2017İzmir de Narko Terör Çalıştayı ve Sonuç Bildirimi 22.08.2017Ülkemiz de Tarikatlar ve Cemaatler Birliği Kurulmalı 08.08.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.