YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bünyamin Ertekin
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Bir Âlimin ölümü bir Âlemin ölümü gibidir.
11 Ağustos 2015 18:02

Kıymetli okurlar geçtiğimiz günlerde beni ziyadesi ile üzen bir boğulma vakasının ardından bu yazıyı kaleme alma ihtiyacı duydum.

İçerisinde olduğumuz yaz ayları ile beraber hepinizin malumu boğulma haberlerinde büyük bir artış var. İşin aslı haberlerde rastladığım tüm boğulma olaylarına hakikaten üzülüyorum ancak benim için bu boğulma olayı bir başka. Çünkü bu boğulma olayı Allah’ın (C.C) dini kitabını Resulullah'ın (SAV) sünnetini öğretmek için büyük mücadeleler içinde olan bir kardeşimin ve 11 yaşındaki biricik Kur'an talebesi Muhammed kardeşimin boğulma olayıdır.

Cemal Hocam ders okutmak uğuruna son 15 gündür ailesini çocuklarını dahi görmeyen Sahabe yürekli, Kur'an aşığı müstesna bir şahsiyettir. Kırşehir ve özellikle Kaman’da yaptığı dini hizmetlerle her kesimin sevgi ve saygısını kazanmış ve halen İstanbul'da Esenler Kur'an Medreses,'nde vazifesine devam eden 36 yaşındaki Cemal Sevim Hoca ve talebesi Muhammed kardeşim geçtiğimiz hafta sonu Kandıra'da yazdıklarımı teyit edercesine bir boğulma olayı sonucu Şehit olarak Rahmeti Rahman'a kavuştular.

Olay günü boğulma olayı şu şekilde cereyan ediyor;

Cemal hoca ve talebeleri İstanbul Esenler Medresesi'nden Kandıra’ya geliyorlar. Bir süre yeme içme faslından sonra çocuklar yavaş yavaş denize giriyorlar. Günün ilerleyen saatlerinde Cemal Hoca ve diğer hoca arkadaşlar birlikte kıyada oturup muhabbet ederlerken birden 4 talebenin gözden aniden kaybolduğunu fark edildi. Cemal Hoca sırtından cübbesini çıkarıp elbiseleri ile ayağındaki çorabıyla, üzerindeki şalvar ve gömlekle hemen suya atlıyor. Osman isimli talebe ve 14 yaşındaki Hasan İnanç isimli talebeyi kurtarıyor. Ardından tekrar denize girip Muhammed Zahid Koşik isimli 11 yaşındaki talebeyi ve diğer talebesini sırtına alıyor ama çok yorgun düşüyor. Onları suyun üstünde tutup kendi suyun altında kalıyor. Bir dalga çocukları ve kendisini suya batırıyor ve gözden kayboluyor. Son anını gören onu ve çocukları kurtarmak için denize giren diğer kişiler şöyle anlatıyor;

 “Cemal hocayla göz göze geldik, bana baktı .Sanki "talebelerimi kaybettim" der gibi bakıyordu. Suyun üstünde kelime –i şehadet getiriyordu. Bir dalga daha geldi Ondan sonra bir daha onu canlı göremedim” diyor

Okurlarımız arasında "ya adamcağızlar suda boğulmuş, bu da mı şehit nereden çıkarıyorsunuz bunları" diyenler de olabilir. Şüpheye mahal yok: Bu mübarek Cemal hoca ve talebesi iki yönden de şehittir Elhamdülillah. Hemen izah edelim

Herkes şehit olabilir mi?

Herkes şehit olamaz. Şehit olmak veya şehitlik sevabına kavuşabilmek için Müslüman olmak şarttır. Ne yaparsa yapsın, nerede, nasıl ölürse ölsün veya öldürülsün Müslüman olmayan şehit olmaz.

Şehidler üç kısımdır;

1) Dünya ve ah,ret şehidi… Bunlar; kâfirlerle savaştığı sırada, düşman tarafından öldürülen… vb bu kısım şehitlerin her birine, "hükmî şehit" denir. Bu kısma giren şehitler, elbiseleriyle gömülür kefenlenmezler.

2) Ahiret şehidi… . Bunlar; - Suda boğulan, -Yanarak ölen, - Göçük, çığ, toprak veya bina altında kalan, - Veba gibi salgın hastalıklardan vefat eden veya akrep sokmasından ölen, - Gurbette veya ilim yolunda ya da Cuma gecesinde vefat eden Müslümanlar da bu hükümdedir. - Doğumdan dolayı vefat eden kadın da böyledir.

 3) Dünya şehidi… Kalbinde Allah rızasını taşımayan, başka duygu ve düşüncelerle hareket eden riyakâr ve gösteriş ehli münafıklar-ikiyüzlüler-sahtekârlar, Müslümanlarla beraber savaşa katıldıkları zaman, kâfirler tarafından öldürülürlerse, dünya hayatında şehit muamelesine tâbi tutulurlar. Bunlar da "hükmî şehit" sınıfından kabul edilir, yıkanmaz, cenaze namazları kılınır ve elbiseleriyle gömülürler. Fakat Allah onların kalbini bilir…

Değerli okurlar Cemal hocam ve talebesi Ahiret şehidi sınıfına dahildir. Ayrıca bu konuda Hadis-i Şerif'te Peygamberimiz Hz Muhammed Mustafa (SAV) buyuruyor ki! "Suda boğulan şehiddir, ateşte yanarak ölen şehiddir, gurbette garip ölen şehiddir, zehirli hayvan sokmasından ölen şehiddir, karın ağrısından ölenler şehiddir, bina yıkılıp altında kalarak ölen şehiddir, evinin üstünden (damdan) düşerek boynu kırılıp ölen şehiddir, üzerine büyük taş düşüp ölen şehiddir..."

Cemal hoca ve talebesinin şehit oluşunun diğer bir yönü de; Bu mübarekler Kur'an hocası ve talebesidir. Hadis-i Şerif'te Peygamberimiz Hz Muhammed Mustafa (SAV) buyuruyor ki! “Dinini öğrenmek, öğretmek ve yaymakta iken ölen şehiddir”. Dinî ilim tahsil edenler, Kur'an hizmetinde bulunurken ölenler Allah cc izni ile şehitlerdir.

Cemal Hoca ve talebesinin şehitlikleri ile alakalı son devrin en büyük âlimlerinden İsmail Ağa Cemaati'nin önderi Mahmut Efendi Hazretleri de “bu kardeşlerimiz şehiddir “ buyurmuştur.

Cemal Hocamı ahirete irtihalinden sonra yakınlarından bir kardeşimiz rüyasında şu şekilde görmüştür

“Cemal hocanın etrafında birçok nurani simalı zat var ve onu çepe çevre sarmışlar. Cemal hoca o kardeşimizi karşısında görünce gülümsemiş ve demiş ki bana burada herkes hürmet ediyor burada bana çok hizmet ediyorlar beni hiç merak etmeyin buyurmuşlar ”

Bende bu üzücü olay sonucu Rahmeti rahman tevdi ettiğimiz üç çocuk babası Cemal hocam ve talebesi 11 yaşındaki Muhammed kardeşime Allah cc rahmet ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Şehadetleri mübarek olsun.

11825901_1455742618085725_2630052766968260036_n.jpg

 

Yazarın Önceki Yazıları
Seyyid Ahmet Avrasi Hocamın Anısına… 03.01.2018Ey Vatandaş Piyango adı altında Kumar Tuzağına düşme 22.12.2017Mevlevilikte Sema Gösteri veya Bir Tür Folklor değildir… 16.12.2017Batı Trakya'da Müftü atanamıyorken İzmir'e Ortadoks Metropolit Atanması 08.12.2017İslam’da Ticaret Ahlâkı (Röportaj) 21.11.2017Tasavvuf ile alakalı sorulara cevaplar ( Röportaj ) 10.11.2017İzmir için 92 yıl sonra Tarihi bir an! 20.10.2017Kadim Tekkelerde Muharrem Ayı ve Aşure 13.10.2017Sahabeye (Ra) Dil Uzatmanın Tehlikesi 05.10.2017Aşure Günü ve Gecesi Neler Yapmalı? 29.09.2017"Göç, Suriyeliler ve Entegrasyon" Çalıştayı 26.09.2017Roman Çalıştayından İzlenimler 07.09.2017İmam Hatip tanıtım programı yapılması zoruna gidenlere! 05.09.2017İzmir de Narko Terör Çalıştayı ve Sonuç Bildirimi 22.08.2017Ülkemiz de Tarikatlar ve Cemaatler Birliği Kurulmalı 08.08.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
 // ismail
ALLAH(c.c) rahmet eylesin ve bizlere de sehadet serbeti icmeyi nasip etsin...
12 Ağustos 2015 09:36