YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Yeni CHP çok tutarlı ve çok başarılı
04 Eylül 2013 17:44

“Türkiye’ye husumet eden yabancı liderlere sahip çıkmakla ün salmış olan ve kendi ülkesinin seçimle gelmiş yönetimini yabancı devletlere şikayet etmekten ayrı bir zevk alan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önümüzdeki günlerde Mısır darbecisi Abdülfettah Sisi’yi de ziyaret ederek ona Muhammed Mursi ve Tayyip Erdoğan’ın ne azılı birer diktatör olduklarını anlatırsa şaşırmayız.”

Bu satırlar, 28 Ağustos 2013 tarihli Analiz’de yer almıştı.. CHP, sağ olsun bizi yanıltmadı. Ana muhalefet, Mısır’ın darbeci yeni firavunlarına diplomatlardan oluşan bir heyet gönderiyor. Ankara, Mısır’da seçimle göreve getirilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi silahla indiren cunta yönetimini tanımıyor. Ankara-Kahire siyasi ilişkileri dondurulmuş durumda. Ama Ankara’nın Mısır halkı ile ilişkileri artarak devam ediyor.

CHP heyeti Mısır darbecileri ile Ankara’nın arasını düzeltecekmiş. Tabi inanmak isterseniz inanabilirsiniz. Ancak heyette önemli bir eksik var. Haberlere göre Kahire’ye gidecek heyette Kemal Kılıçdaroğlu’nun adı geçmiyor. Sisi bu eksikliğe üzülmüştür herhalde.. Kemal Bey de heyette olsaydı daha iyi olurdu ama; neyse. CHP heyeti darbeci Sisi veya onun atadığı kuklalar dışında kimlerle görüşür bilemeyiz. Darbecilerin hedefindeki İhvan-ı Müslimin’in tepe yetkilileriyle görüşemeyecekleri belli. Çünkü İhvan’dan görüşme yapacak yetkili kimse kalmadı. Ya öldürüldü ya da hapse atıldılar. Hapistekilerin de çocukları keskin nişancılar tarafından katledildi.

İhvan yetkilileri dışarıda olsalardı CHP heyetiyle görüşürler miydi o da muğlak.. Naçizane tavsiyemiz şudur: CHP’liler darbeci Sisi dışında darbe destekçisi Ezher Şeyhini de ihmal etmesinler. Onunla muhakkak görüşsünler. Görüşsünler ki yarın öbür gün “Biz dindar insanlara da kucak açıyoruz, onları da dışlamıyoruz” bağlamında kullanmak için elverişli bir malzemedir. Tabii darbe destekçisi olan Ezher şeyhini onurlandırmış da olurlar. Eğer uğramazlarsa şeyhimiz çok alınır. Hatta o görüşmeye Antikapitalist Müslüman İhsan Eliaçık hocamız da götürülseydi keşke.. Yalnız küçük bir hatırlatma daha yapalım. CHP’li heyetimiz sakın ola kendileri 28 Şubat darbesini var güçleriyle destekledikleri sırada Ezher Üniversitesi için neler söylediklerini yanlışlıkla orada ağızlarından kaçırmasınlar! Sonra şeyhimiz bozulabilir bu işe.. Bizden söylemesi..

Ayrıca bir siyasi parti lideri olarak Nobel ödüllü pişman darbeci Muhammed El Baradey ile de görüşmelerini tavsiye ederiz. Kendileri darbe yaptıkları Mısır’dan kaçmış bulunuyorlar. Şimdilerde darbecilere ihanet etmekle suçlanıyorlar. Heyetimiz Mısır’da bulamayabilirler ama biraz gayret ederlerse yerini tespit ederler. Fakat Baradey’le görüşmeyi en sona bırakmalarını öneriyoruz.

CHP’li heyetimiz umarız, Balyoz ve Ergenekon tutukluları ile 16 sene önce alkışladıkları ama bugünlerde mahkeme önünde yargılanmakta olan bizim 28 Şubat darbecilerinin ve diğer darbe heveslilerinin selamını Mısır darbecisi General Sisi’ye ulaştıracaktır. Çünkü darbeci Sisi, Silivri’de yatanları bir kahraman olarak görüyor, selam gönderiyor ve onları gönülden destekliyor. Silivri’den selam almazsa çok üzülür.

Bugüne kadar Suriye’de 120 bin civarında vatandaşını katletmiş olan diktatör Esad’ı ziyaret edip destekleyen, Türkiye’ye karşı kafa tutan ve tehditler savuran Irak Başbakanı Maliki’yi ziyaret ederek Ankara’yı suçlayan, Ankara-Tel Aviv ilişkilerinde her zaman İsrail ağzıyla konuşan CHP yönetimi Mısır darbecisi General Sisi’yi veya adamlarını da ziyaret ederek kuruluş misyonunu yerine getiriyor.

İktidar olduğu dönemlerde çağdaşlık, laiklik, modernizm sopasıyla daima halkı ezen, dışlayan, asimile etmeye çalışan, muhalefette olduğu dönemlerde de hep siyasete ve halka karşı askeri, müdahale ve darbeye kışkırtan CHP, aynı yolda devam ediyor. Mısır’daki zulme darbe diyor ama darbeye maruz kalanlar için değil darbeciler için Kahire’ye gidiyor.

CHP’li heyetimizin Kahire dönüşünde Tel Aviv’e uğrayarak “Görevimizi layıkıyla yapabiliyor muyuz” diye sormalarında fayda var. Belki ufak tefek yeni tavsiyeleri olabilir. Aracılar vasıtasıyla değil de doğrudan duymaları daha iyi olur. Belli mi olur belki madalya bile takarlar. Hani İsrail yönetimi darbeci Sisi’ye“Merak etmeyiniz. Sizin halkla ilişkiler çalışmanızı biz layıkıyla yaparız” demişti ya.. O bağlamda demek istedik.

Şu bizim Balyozcuların, Ergenekoncuların ve 28 Şubat darbecilerinin durumları kritik ya.. Dönüşte diyorum Tel Aviv ziyaretinde bu gariban darbecileri nasıl kurtarabileceğimiz konusunda da birazcık kafa yorsanız. Ne de olsa onların, Tel Aviv üzerinde, büyük emekleri var. Sonra vefa diye bir şey de var değil mi? İnsan kullanıp kullanıp da böyle kenara atar mı?

Kemal Bey genel başkanlığa geldiğinde “Yeni CHP” olacak demişti. Gerçekten de yeni CHP oldu. Deniz Baykal döneminde bu denli işler yapılamıyordu. Şimdi yapılabiliyor. Helal olsun Kemal beye.. Bu konuda Kemal Bey son derece tutarlı ve başarılı. O kadar tutarlı ki üst üste 3 defa halkın oylarıyla ve her defasında oylarını açık ara arttırarak başbakan olan Tayyip Erdoğan Kemal Bey'e göre diktatör oluyor. Ama 120 bin vatandaşını ordusuyla katleden Beşşar Esad ve seçilmiş cumhurbaşkanını askeri darbe ile deviren, 2 ayda 5 binden fazla vatandaşını devlet gücüyle öldüren darbeci Abdülfettah Sisi halkını temsil ediyor ve meşru yönetim kabul ediliyor.

Bu tutarlılık ana muhalefete çok yakışıyor. Kemal Bey de bunun liderliğini başarıyla sürdürüyor.

Tebrikler CHP, tebrikler Kemal Bey..

Alper TAN

04.09.2013

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

MISIR'I UNUTTURMAK İÇİN SURİYE ÖNE ÇIKARILIYOR

DÜNYA SAVAŞI BAŞLADI HABERİNİZ OLSUN

DEĞİŞEN DÜZENLER VE KÜRESEL SAVAŞ İHTİMALİ

BÜYÜK SAVAŞIN KÜÇÜK PROVALARI

BÜYÜK OYUN

VARİLE BAYRAK DİKTİK ARTIK ÖZERKİZ!

DARBE YAPMAK İNSAN HAKKIDIR

MISIR’DA PISIRIK MÜSLÜMANLIĞIN FATURASI

KİM KAZANDI KİM KAYBETTİ?

BAŞBAKAN “ŞEY”İNİ Mİ KESTİ?

SİLAH SENİN OMZUNDA TETİK BAŞKASININ ELİNDE

DERİN “GEZİ”NTİ

KİMLER GEZİ PARKINDA MİLLET BUNUN FARKINDA

TAKSİM DEREBEYLİĞİ’Nİ KİM KURDU?

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.