YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Yeni bir Türkiye'nin zamanı geldi
25 Şubat 2008 12:22
İslam ülkeleri üzerine kurulu ABD ve Hıristiyan siyaseti yeni açılımlarla devam ediyor. Bu siyasetin yürümesi için her yol meşru sayılıyor. Dünyaya kafa tutan bu süper gücü durdurmak için hiçbir kuvvetin, devletin karşı çıkamayacağı ön kabulü ile hareket ediliyor. Bu ön kabul ABD siyasetini üretenleri daha da cesaretlendiriyor. Ortadoğu'da yer alan ülkelerin yönetimleri yılan kendini sokuncaya kadar bu haksızlıklara ses çıkarmıyorlar, hem de zaman zaman gizli ya da açık destek anlamına gelen açıklamalar yapıyorlar. "Bana dokunmayan yılan bin yaşasın" yaklaşımı devam ediyor. Hatta öyle görülüyor ki yılan kendini sokmaya geldiğinde konumunu koruyabilmek için ne tür pazarlıklar yapabileceğinin hesabını yapmakla meşguller.
Görebiliyorlar mı bilmiyorum ama paçayı kurtarabilmek için bu yetmeyecek. ABD Dış İşleri Bakanı Rice'ın ağzından açık açık ilan ediyor: "Artık yeni bir Ortadoğu'nun zamanı geldi." Ne yazık ki veya yazıklar olsun ki hedef ülkelerin yönetimlerinin çoğu kurbanlık koyun gibi göz göre göre sıranın kendisine gelmesini bekliyor.
Bir dayanışma ve çare arayışı göze çarpmıyor. Irak'ta, Filistin'de, Lübnan'da işlenen vahşet karşısında inanılmaz bir vurdum duymazlık var. Uydu üzerinden yayın yapan Arap televizyonlarını izlerseniz bölgede ve dünya da her yerin toz pembe güzelliklerle dolu olduğu zehabına kapılıp bildiklerinizin yanlış olduğu kanaatine ulaşabilirsiniz. Ciddi bir analiz, ve işin aslını arama gayreti yok. Her şey lay lay lom. Tıpkı Türk televizyonlarının çoğunda olduğu gibi. Sanki Lübnan'da, Filistin'de Irak'da olanlar sanal şeyler. Sanki bunlar sadece bir Amerikan filmi veya bilgisayar oyunu. Ve sanki bu oyun sadece adı geçen ülkelerde oynanabilir. Türk ve Arap televizyonlarını başka ülkelerden uydu kanalıyla izleyenler, ABD'nin bölgede işlediği cinayetlerin, uyguladığı vahşetin Türkler ve Araplar tarafından ne kadar neşe ve mutlulukla karşılandığı hayretine yol açabilir. Evimizdeki yangına rağmen biz lay lay lom yaparken İngiliz yayın kuruluşu BBC günün 24 saatinin belki de 20 saatini Ortadoğu krizi yayınlarına ayırıyor.
Bizler böyle hareket ettiğimiz sürece başımıza gelen veya gelecek büyük sıkıntılardan şikayet etmeye hakkımız olamaz. Böyle yapanları birileri boynuna ip takarak seksen sene gezdirir. Ne zaman uyanmayı düşünüyoruz. Yaşananlar film değil gerçek. Söylenenler gizli değil açık. Eğer "yeni bir Ortadoğu'nun zamanı geldiyse" yeni bir Türkiye'nin de zamanı gelmiştir. Bu yeni Türkiye'yi ya küresel aktörler kuracaklar ya da biz kendimiz kuracağız. Millet olarak, halkımızın tüm kesimleri olarak silkinme, kendine gelme zamanıdır. Aklımızı başımıza devşirme zamanıdır. Birlik ve beraberlik zamanıdır. Düşünme ve anlama zamanıdır. Hareketlerimizi akıllıca yapma zamanıdır. Çifte standartlı batı için petrol, enerji, terör; her şeyden önce ve öncelikli olarak İslam'ın hedef olduğunu, Türk olsak da Kürt olsak da, Arap olsak da, Acem olsak da Müslüman olduğumuz takdirde hedef olmaktan kurtulamayacağımızı unutmayalım.
Eğer bazı Kürtler ABD'nin ve batı ülkelerinin bağımsızlık için kendilerine destek olduklarını, kendilerine iyilik yaptıklarını düşünüyorlarsa şimdi söyleyeceklerimi de iyi düşünsünler: İsrail ABD ve Avrupa ülkelerinin desteği ve teşviki ile 1948 yılında kuruldu. Kurulmasına destek olanlar tarafından İsrail 58 seneden beri maşa gibi kullanılıyor. İsrail Yahudileri, bölgedeki Müslümanlara hayatı zindan ettikleri gibi kendilerine de hayatı zindan ettiler. 58 yıldır her an intihar saldırısı ve ölüm korkusuyla paranoyak şekilde yaşıyorlar. Tabii buna yaşamak denirse. Eğer birileri size de devlet kurmanız için destek veriyorsa bilin ki sizi de İsrail gibi kullanacaktır. Böyle bir devlet, böyle bir bağımsızlık istiyorsanız. Size kolay gelsin. Hayırlı tıraşlar.
Ama yeni bir Türkiye'nin zamanı geldi diyorsanız. Kenetlenmek, çalışmak, üretmek, dünyayı anlamak zorundayız. Birileri bize bunu sopayla, bombayla, kanla, vahşetle anlatmadan.
Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.