YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Yasaklar çözüm oluyor mu?
25 Şubat 2008 11:03
Bir mekanda "sigara içmek yasaktır" yazdığında bazı insanların inadına sigara içmek geliyor içinden. Park yapmak yasak, çöp dökmek yasak, denize girmek yasak, çimlere basmak yasak.. bu yasakları çoğaltmak mümkün. Bazı insanların içinde yasakları delme konusunda sanki bir dürtü var. Bu yasakları çiğnemek tehlikeli de olsa, hatta hayatına da mal olsa bunu yapabiliyor. Hatta bunu bir kahramanlık göstergesi olarak da düşünebiliyor.

Bir zamanlar Kürtçe müzik kaseti çıkarmak ve dinlemek yasaktı. Fakat özellikle doğu ve güneydoğuda her yerde insanlar gizlice Kürtçe kaset çıkarıyor, son derece ilkel imkanlarla ve çok düşük kalitede çıkarılan bu kasetler müşteri bulabiliyor, gizli-açık dinleniyordu. Rahmetli Özal bu yasağı kaldırdı. Kıyamet falan kopmadı. Ülke bölünmedi, devlet parçalanmadı. Fakat yasaklanan konunun cazibesi ortadan kalktı. Kürtçe müzik sıradan olağan bir şey haline geldi.

Kürtçe kursların açılması uzun zaman propaganda malzemesi olarak kullanıldı. Konuya yasal imkan tanıyan düzenlemeler yapıldı. Biz yine direnmek istedik, kursun kapısı üç santim dar olduğu gerekçesiyle aylarca gerginlik ürettik kursu açmadık. Kursu açmak isteyenler de bunu bir kahramanlık göstergesi haline getirmek istediler. Sonunda kurs açıldı. Fakat talep azlığı nedeniyle kısa zamanda kendiliğinden kapandı. Şimdi TRT bile Kürtçe yayın yapıyor. Başımıza gökten taş yağmadı.

Kadınlarımızın başörtüsü yıllardan beridir yasaklanıyor. Ama bu yasaklar örtünen kadınların, kızların her geçen gün daha da artmasına yol açıyor. Yasaklarla hiçbir şeyin önüne geçemiyorsunuz. Üstelik bir taraftan cehalete karşı savaştığınızı söyleyip öbür taraftan okumak isteyen kadınların, kızların başlarını açma mecburiyeti getirerek okula gitmelerine devlet olarak engel koyuyor tüm inandırıcılığınızı kaybediyorsunuz. Haydi kızlar okula kampanyaları yapıyor sonra da okula gelen kızları dini inançlarından dolayı örtündükleri için kolundan tutup okul dışına atıyor onuruyla da oynuyorsunuz.

Tayyip Erdoğan Siirt’te şiir okudu diye belediye başkanlığı görevinden aldık ceza evine attık. Millet onu aldı parti lideri yaptı. Başbakan yaptı.

Milli Nizam Partisini kapattık büyüyerek Milli Selamet Partisi oldu. Milli Selamet Partisini kapattık büyüyerek Refah Partisi oldu. Refah Partisini kapattık büyüyerek Fazilet Partisi oldu. Fazilet Partisini kapattık büyüyerek Ak Parti ve Saadet Partisi oldu. Ak Parti de dört beş sene önce düşünse hayal bile edemeyeceği oranda oy alarak anayasayı da değiştirebilecek sayısal bir çoğunlukla parlamentoya girdi ve tek başına iktidar oldu. Kasım 2002’den bu yana ülkeyi yönetiyor. Ak Parti iktidar oldu diye kıyamet kopmadı. Ülkeye "şeriat" rejimi de gelmedi. Hatta "şeriatla" milleti korkutanların söylediklerinin aksine diğer partilerden daha batıcı bir Ak Parti iktidarı hüküm sürüyor. Dikkatinizi çekerim şimdiye kadar bu partilerin ülkeye "şeriat" rejimi getireceğini söylerlerken bunları söyleyenler kendileri değilmiş gibi şimdi hükümeti, ülkeyi ve Kıbrıs’ı AB’ye satmakla suçluyorlar, ABD’nin isteklerini yerine getirmekle suçlayabiliyorlar.

Şimdi son zamanlarda Belçika’dan yayın yapan PKK televizyonu Roj TV’nin yasaklatılması gündemde. Bu televizyonun iddialarını gerekçelerini, yayın politikasını tasvip etmemiz mümkün değil. Ancak yasaklayarak bu konunun önüne geçebileceğimizi nasıl düşünebiliyoruz. Buna kendimizi nasıl inandırabiliyoruz. Roj yasaklansa bile PKK daha şimdiden üç yedek televizyon müracaatı daha yapmış. Buna Belçika müsaade etmese bile terör örgütü gidip başka bir ülkeden yine yapabilir. Bilgi ve iletişim teknolojisinin bu denli ilerlediği günümüzde bu tür yasaklarla yol alabilmemiz ve başarılı olabilmemiz mümkün değil. Oturup daha doğru yöntemler bulmak ve geliştirmek için düşünmemiz lazım.

Bütün bunlardan ne anlamak gerekiyor?

1. Yasaklarla yol almak sonuç almak hedefe ulaşmak mümkün değil. Sadece bazı şeyleri geçici bir süre baskı altında tutabilirsiniz.

2. Yasakladığınız şeyler aslında hiç de korktuğunuz kadar tehlikeli olmayabilir.

3. Bulmak isterseniz yasak koymadan da makul, mantıklı ve insancıl çözümler bulabilirsiniz.

4.Yasaklara harcadığınız efor ve kaynakları daha müspet ve faydalı konulara harcayabilirsiniz.

5.Böylece de en fazla ihtiyacımız olan toplumsal barış ve huzura katkı sağlayabiliriz. Çünkü insanları yasaklarla değil izah ve ikna ile kazanabilirsiniz. Tabi kazanmak istiyorsanız..

Yazarın Önceki Yazıları
Haçlılar neden DAİŞ'i bitirmek istemez? 21.10.2016İşte gizli belge, ABD en tehlikeli terör örgütü 18.10.2016Cenk meydanı ısınıyor 13.10.2016ABD'nin korkusu ve Rusya'nın beklentisi ne? 11.10.2016Lozan'da ne kazandık ne kaybettik? 06.10.2016Sevr'i gösterip Lozan'a razı ettiler" 29.09.2016Bu terör değil savaş ama kiminle? 26.08.2016Vekalet savaşlarının sonunda ne var? 23.08.2016Küresel savaş ve Haçlıların truva atı FETÖ! 04.08.2016FETÖ-NATO darbesinin kanıtları 26.07.2016Gün birlik günüdür, zafer inananlarındır 20.07.201615 Temmuz darbe teröründen çıkan dersler! 16.07.2016"Normalleşme" sadece bize mi lazım? 14.07.2016BM ve NATO gözetiminde soykırım: Srebrenitsa 11.07.2016Bu bir postmodern dünya savaşıdır! 24.06.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.